Lynx

5

Páči sa vám tento profil a chceli by ste mať podobný?

Založiť si profil

Páči sa vám tento profil a chceli by ste mať podobný?

Založiť si profil
Zobraziť viac

Moje odznaky

Moje aktivity

5
5

Lynx napísal recenziu

21.02.2024 20:04

,,Keď uvidíte záblesk, spočítajte, koľko sekúnd uplynulo, kým začujete hrom. Za každé tri sekundy je to asi kilometer vzdialenosti." Toto si nikdy neviem zapamätať, takže ďakujem za pripomenutie, ako to je.

Autor s očividnou hlbokou láskou k vede píše o obyčajných zázrakoch - prečo nám Mesiac nespadne na hlavu, ako vzniká dúha či ako dokážeme odmerať vzdialenosť hviezd či galaxií od Zeme. Kniha je zrozumiteľná, miestami aj vtipná, keďže však u mňa fyzika vždy patrila medzi top tri najneobľúbenejšie predmety v škole, uvítala by som kratšie state o niektorých menej zaujímavých javoch.

Čitateľ, ktorý nemá viac ako základné poznatky o fyzike či vesmíre sa v knihe veľmi ľahko stratí. Do budúcna autorovi určite odporúčam písať kratšie kapitoly a jednotlivé obyčajné zázraky približovať ľuďom stručnejšie a zrozumiteľnejšie.

Čítať viac

5
5

Lynx napísal recenziu

20.02.2024 21:34

Priznám sa, že po tejto knihe som siahla len pre jej mimoriadne originálny názov. Nemala som absolútne žiadnu inú motiváciu. Po prečítaní musím povedať, že na pomery slovenského knižného trhu ide o naozaj príjemné prekvapenie.

Súčasné slovenské autorky (aj autori) poväčšine píšu diela na úrovni nevydareného slohu mladej gymnazistky, ktorá raz túži byť spisovateľkou, hoci nemá talent. Postavy sú ako naklonované, jazyk trápny, motívy veľa ráz recyklované a forma krívajúca na obe nohy. To však rozhodne nie je prípad tohto diela!

Autorka, etnologička používa krásny jazyk primeraný dobe a práve to dáva príbehu autentický nádych starých čias. Cítiť v ňom atmosféru ťažkých, no krásnych rokov našich predkov s ich bolesťami aj radosťami, ktoré sú také hodnoverné ako len môžu byť, veď sú to skutočné príbehy ľudí, ktorí v Poluvsí naozaj žili. To je ďalšia veľká pridaná hodnota knihy. Postavy sú skutočné, nie žiadni umelí ,,dokonalí" hrdinovia, akí, žiaľ, zvyčajne schádzajú z výrobných liniek (nielen) slovenských autoriek a autorov.

Koľko krát sme už čítali o vymyslených hrdinoch, prípadne o skutočných postavách zo slovenských či svetových dejín, ktoré si história zapamätala. Práve pri čítaní tohto románu som si uvedomila, že to klišé ,,najkrajšie príbehy píše život" je pravdivé. Hoci sú často pochované pod nánosmi prachu, stojí za to ich oprášiť a vdýchnuť im znovu život ako to urobila Júlia Marcinová.

Rada si prečítam prípadné pokračovanie či iný príbeh tejto autorky. Kde si sa vydala, tam si mlieko pýtaj je naozaj hodnotné dielo, obsahom i formou, plné podnetných myšlienok, z ktorých vzhľadom na súčasnú situáciu na Slovensku zacitujem túto: ,,Hlavne buď dobrý človek. Lebo dobro sa vráti stonásobne, ver mi. Neklam, buď cestný, spravodlivý, láskavý a nekradni. A ešte - prah celému svetu mier. Potom budeš aj ty šťastný."

Čítať viac

5
5

Lynx napísal recenziu

12.02.2024 22:13

Slabota formou aj obsahom. Forma je ako od človeka, ktorý zatiaľ neabsolvoval ani jednu hodinu tvorivého písania, kde by sa dozvedel aspoň to, ako majú vyzerať duchaplné a svieže dialógy.

Obsah... prakticky chýba. Kniha je zlátanina dialógov ,,tých dobrých" a ,,tých zlých" stále o tom istom a nejaký napínavý kriminálny príbeh som tu hľadala márne. Julo Tvrdý by teoreticky pôsobil ako fajn chlapík. Keďže však ide o autorovo alter ego je smiešne a dosť trápne, akého ho vykresľuje dokonalého. Na druhej strane Gašpar, Krajmer a Hraško alias Kasper, Barber a Vaško sú stelesnené zlo v každej oblasti ich životov. Kasper ani tú svokru neľúbi tak vrúcne ako Tvrdý. Skutoční ľudia nie sú takí. Nikto nie je len anjel alebo démon. No a tá ďalšia ,,dokonalá" postava Petra Chudého bola už absolútne nemiestna, normálne som neverila vlastným očiam a bolo mi trápne aj za autora.

Chápem, že tieto knihy bývalého policajta môžu mať raz nejakú historickú hodnotu ak vie človek čítať medzi riadkami, ale sú napísané naozaj veľmi zle.

Čítať viac

5
5

Lynx napísal recenziu

12.02.2024 21:55

,,Keď mám depresiu, najviac mi pomáha neha."
Dlhý lupeň z mora nie je taký majstrovský kúsok ako dielo Paula. Dej je ťažkopádny a hoci tu nájdeme hlboký vhľad do vnútra postáv, chýbajú svieže dialógy. Ide o akúsi kroniku jednej historickej udalosti na pozadí 2. svetovej vojny.

Čítať viac

5
5

Lynx napísal recenziu

09.02.2024 21:40

Zaujímavá vedecko popularizačná kniha, z ktorej som sa dozvedela niektoré dovtedy pre mňa neznáme fakty z prostredia medicíny a farmácie. Výhrady mám ku kapitole o potratovej tabletke (nie je pravda, že je neškodná) a k tomu, že prvé tri vety 40. kapitoly (str. 139) autor bez hanby skopíroval z úvodu k seriálu Herkules z 90. rokov.

Čítať viac

5
5

Lynx napísal recenziu

09.01.2024 21:24

Príbeh mal hlavu, ale chýbala mu päta. Začal sa sľubne, postupne však upadal a viaceré zápletky ostali nedoriešené. Dobrá myšlienka aj prostredie, ale dej bol veľmi neučesaný, priam chaotický. Hlavná hrdinka navyše bola taký charakter, či skôr bezcharakter, že sotva s ňou mohol čitateľ sympatizovať.

Čítať viac

5
5

Lynx napísal recenziu

09.01.2024 21:20

Úplná vianočná klasika, hodí sa na tmavé sviatočné dni prežiarené svetielkami. Príbeh pútavo ukazuje ako sa môže človek zmeniť keď mu spadnú klapky z očí a aké je životne dôležité zmeniť sa včas.

Čítať viac

5
5

Lynx napísal recenziu

27.12.2023 22:43

,,Ty si mi ukázala, že domov nie je fyzické miesto, ale pocit, čo si vytvoria ľudia, ktorí sa ľúbia. Kým som s tebou, som doma."

,,Ako som veľa ráz opakoval dievčatám, nikdy nesmieme súdiť iných podľa toho, čo robia, ale akí sú."

Záver bol rovnaký ako celá séria - rozvláčny, miestami nudný, miestami zaujímavý. Napínavé to začalo byť až keď sa čitateľ postupne dozvedal okolnosti, za akých si Atlas adoptoval šesť dievčat. Celkovo ma séria neohúrila, hoci treba povedať, že myšlienka je originálna a aj dej dobre poprepájaný.

Čítať viac

Atlas - Lucinda Riley, Harry Whittaker, 2023
Atlas
  • Harry Whittaker
  • Lucinda Riley
4,6
25,90 €

5
5

Lynx napísal recenziu

09.12.2023 20:03

,,Ibaže on už tomu modrému pohľadu raz v živote uveril... A uveril by zas... a možno aj po tisíci raz, priznal si."

,,Ešte niesol stopy požiaru, no všetko sa dá opraviť, takisto ako sám život. Ako ich život."

Jana Pronská prináša sviežu historickú detektívku, ktorá nie je len jednoduchým ľúbostným príbehom. Okrem pravej lásky je v nej aj hojnosť nepredvídateľných zápletiek, zaujímavé postavy a priam hmatateľné rozličné ľudské vlastnosti. Naveky tvoja určite patrí k tým lepším knihám tejto autorky.

Čítať viac

5
5

Lynx napísal recenziu

04.12.2023 20:00

,,Muži... si nevedia rady so ženami, ktoré sú založené dobrodružnejšie ako oni sami."

Autorka knihy je nielen spisovateľka, ale aj horolezkyňa, ktorá sama vrch Manaslu zdolala, čiže námet je autentický. Vysoké hory človeka fascinujú, desia, ale aj napĺňajú bázňou... hlavne tie, ktoré siahajú až do zóny smrti, hoci tá sa môže stať ideálnym miestom na masové vraždenie.

Hlavná hrdinka Cecily pôsobí trochu ako otravná slaboška, ktorá robí to, na čo nemá a na jej ľahkovážnosť doplácajú nevinní. V závere je však na pokraji síl, ale zocelená drsnými podmienkami schopná zachrániť ľudský život.

Škoda, že príbeh nie je rozpracovaný viac do hĺbky - samotný výstup na vrchol začína až v poslednej štvrtine knihy, čo je dosť neskoro. Takisto sa autorka mohla viac pohrať s emóciami Cecily na vrchole hory, viac rozpracovať motívy a konanie postáv. Ide však o napínavý príbeh, ktorý určite stojí za prečítanie.

Čítať viac

„Hľadať záblesk nádeje v temnote nie je prejavom slabosti.“

Cilkina cesta - Heather Morris, 2020
Cilkina cesta
Heather Morris