Štefan Filaga

9

Páči sa vám tento profil a chceli by ste mať podobný?

Založiť si profil
Práve čítam
O mne

Čitateľ prevažne Post-apokalyptických románov :) ale som otvorený akémukoľvek žánru.

Vyštudoval som SPU v Nitre a momentálne pracujem :)

Obľúbené literárne žánre
Obľúbení autori

Páči sa vám tento profil a chceli by ste mať podobný?

Založiť si profil
Práve čítam
O mne

Čitateľ prevažne Post-apokalyptických románov :) ale som otvorený akémukoľvek žánru.

Vyštudoval som SPU v Nitre a momentálne pracujem :)

Obľúbené literárne žánre
Obľúbení autori
Zobraziť viac

Moje srdcovky

Moje odznaky

Moje čitateľské kolekcie

Moje aktivity

9
9

Štefan Filaga napísal recenziu

04.04.2021 20:16

Od Marka E.Pochu som prečítal už niekoľko kníh (Krajina kanibalov, Kontakt, Na dušičky zomrieš, Dom490 a Oni) a každá z nich bola pre mňa akýmsi skvelým úletom od reality. Teraz som sa dostal k jeho ďalšej knihe s názvom Svet je plný démonov a už podľa názvu a obálky som očakával, že kniha bude plná mágie, príšer a aj tých démonov (len som nevedel, či vnútorných alebo tých skutočných).
Táto útla knižka sa delí na niekoľko kapitol, počas ktorých nás sprevádzajú predovšetkým 4 hlavné postavy – vyšetrovatelia nadprirodzených javov Rodiny, ktorí majú vo svojej DNA v podstate taktiež zakomponované nejaké to nadprirodzeno. Páči sa mi že autor zahrnul dej do toho najpochmúrnejšieho obdobia v roku a to na prelom Októbra / Novembra, pretože práve toto obdobie milujem a aj vďaka opisu som si vedel predstaviť všetky veci súvisiace s dejovou linkou. To čo mám na Markových knihách najradšej (budem to opakovať stále a stále a stále) nie je ani tak ten samotný základný dej – ale skôr jeho postavy, rozhovory medzi nimi a atmosféra ktorá medzi nimi panuje. V tejto knižôčke ma to opäť nesklamalo a jednotlivé postavy som si veľmi ľahko predstavil a obľúbil. Humor by sa mohol zdať niekedy trápny, ale o tom to je – správajú, rozprávajú a smejú sa spontánne. Nie vždy musí byť humor korektný či inteligentný, niekedy to musíme dať na prasáka.

Myslím si, že obsahovo (stranovo) je tých 180 strán v tomto formáte dostatočných. Ak by ich bolo viac, už by to čitateľa možno omrzelo (aj keď pokračovanie príbehu Rodiny by som prijal). Takže táto kniha je skvelá v tom, že je to tzv. jednohubka, ktorú vášnivý čitateľ dá v priebehu jedného dňa a niekto ako ja – dá túto knihu za 3 noci. Mne knihu dolaďovala po nociach hororová hudba ktorá mi dotvárala vážnejšiu atmosféru knihy, pretože z knihy som sa viac smial, ako bál.

Kniha nesklamala, mala všetko čo som v tejto knihe potreboval mať a ako fanúšika a čitateľa mysterióznych časopisov či článkov ma veľmi potešila.

Čítaj viac

9
Štefan Filaga

Štefan Filaga prečítal knihu

04.04.2021 19:48

9
9

Štefan Filaga napísal recenziu

02.04.2021 13:41

Knihu s názvom Elon Musk od spisovateľa A.Vance som si kúpil úplne spontánne. Približne pred mesiacom a pol som na internete vzhliadol video vypúšťania družíc satelitov Starlink od spoločnosti SpaceX a dostal som chuť si prečítať niečo o človeku, ktorý je za toto všetko zodpovedný. Každý moderný človek sa už stretol s menom Elon Musk – aj ja, niekoľko desiatok krát som už o ňom počul, no okrem toho že je vlastníkom Tesly či SpaceX a spoluzakladateľom X.com alias Paypal, som o ňom nemal žiadne iné informácie. No a práve z veľkej zvedavosti sa o ňom niečo dozvedieť, som si kúpil túto vyše 350 stranovú knihu.

Nechcem prezrádzať detaily z knihy, načrtnem len ako keby obsah knihy. Čitateľ sa môže tešiť na históriu Muskovcov ktorá bola už za čias Elonovho dedka veľmi bohatá. Následne sa dostane k jeho detstvu a prvým krokom k jeho podnikaniu. Prejde si prvými fázami Elonovho podnikania v spoločnostiach Zip2 a X.com alias Paypal. Následne sa dostane už do tých známejších fáz k spoločnostiam SpaceX, Tesla a v neposlednom rade SolarCity. Kniha však nie je iba o tom, ako to celé vnímal Musk – nenájdete tu žiadne dlhé rozhovory medzi Vanceom a Muskom. Kniha mi pripomínala životný príbeh Muska do ktorého mali možnosť pridať svoje znalosti a názory rôzne osoby ktoré mali priamy, či nepriamy vplyv na Muskov život ale hlavne na chod jeho spoločností. Či už to boli oddaní zamestnanci ktorí Muska sprevádzajú už viac ako desaťročie, vyhodení zamestnanci ktorí sa cítili byť ukrivdení či ľudia, ktorí síce do jeho firemných spoločností nijako nezapadali, ale mali významný vplyv na Muskov život (rodina, známi, priatelia).

Musím uznať že autor spracoval Muskov príbeh brilantne, nikdy ma nenudila a dozvedel som sa mnoho zaujímavých informácií aj zo zákulisia jeho života či firemných spoločností. Niekedy sa mi však zdalo, že samotný Vance je tak trochu milovník Muska, pretože v knihe oponoval Muskovým oponentom. Dal im síce priestor sa vyjadriť, no sám sa po tomto vyjadrení v knihe snažil kritiku vyvrátiť (osobným názorom). Vance za dva roky ktoré pracoval na tejto knihe – si prešiel všetky zákutia problematiky, vyspovedal desiatky ba až stovky ľudí a musel prelistovať určite mnoho článkov, blogov, stránok, správ a mnoho ďalšieho, čo sa týkalo samotného Muska a jeho života.


Ak nechcete vedieť môj názor na Muska po prečítaní tejto knihy, tak to nečítajte lebo sa tu chcem práve k tomu vyjadriť.
Čo sa týka samotného Muska – pre mňa je to po prečítaní tejto knihy človek, ktorý má bujnú fantáziu a kým ostatní ľudia túto fantáziu v sebe potlačujú, on sa ju snaží zrealizovať. Mnohí ľudia snívajú o tom, ako objavovať nové svety – no všetko u nich ostane len vo fáze snenia. U Muska je to však iné – ide si za svojim cieľom stoj čo stoj, aj za cenu stratu najbližších a to ho možno niekedy radí k ľuďom bez citov a empatie. Je to veľký inovátor, o tom niet pochýb. Avšak bez iných ľudí – majstrov vo svojich odvetviach (inžinieri, technici a ďalšie svetové hlavičky) – by nemal šancu uspieť. Oni sú tí, ktorí na jeho – to mi nestačí, spravte to lepšie, lacnejšie – spravia z nemožného možné. Avšak oni by bez toho jeho dirigovania neprišli na to, aby sa to spravilo lepšie a lacnejšie. Takže On bez Nich by nebol nikto a Oni bez Neho by neboli tam kde sú. Je to človek ktorý dokázal a určite ešte dokáže veľa vecí – kniha bola dopísaná v roku 2015 a aj keď Musk niekedy dosť prestrelil s termínmi (kedy čo vyrobí, kedy čo odštartuje) tak veľa predpovedí Muska v tejto knihe, sa o 4-5 rokov stalo skutočnými (Starlink, Falcon Heavy, Model X, 3 či Y) a dotiahol ich do úspešného konca. Musk má život ešte pred sebou a pevne verím, že prispeje k ďalšiemu vývoju predovšetkým elektromobilov a raketovým technológiám ktoré nás niekedy dopravia na Mars.

Čítaj viac

9
Štefan Filaga

Štefan Filaga prečítal knihu

02.04.2021 12:32

9
9

Štefan Filaga napísal recenziu

22.03.2021 14:08

Približne po roku som sa dostal k "pokračovaniu" trilógie Svet ľudí s názvom Stanica. Po prvej knihe, ktorá vo mne vyvolala pri čítaní rôznorodé pocity, som tieto pocity mal aj pri tejto knihe.

Ťažko sa mi bude toto písať a hodnotiť, ale skúsim to. Začiatok nás vrhol ihneď do deja, pričom po určitom zoznámení sa s prostredím sme zistili, čo tam náš hlavný hrdina bude vôbec robiť. Myslím si, že v tomto prípade sa príbeh (v stanici) točí okolo zaujímavej témy ktorú by som vôbec nikdy nečakal. Autor ma opäť prekvapil (tak ako koncom prvej knihy) avšak to je zo začiatku asi tak všetko. Samotná téma bola super, ale spracovanie už také záživné nebolo. Dej sa vliekol a vliekol, niektoré scény ako keby sa mi opakovali každých pár stránok a ja som z toho ostal zdeptaný. Čakal som už nejaký ten rozbeh, no márne. Čítať vyše 100 strán o tom istom, to mi dalo poriadne zabrať a knihu som na dva týždne odložil - s totálnou nechuťou. Našťastie som sa donútil ju opäť otvoriť a až po samotnom úteku to začalo byť konečne zaujímavé (cca po 1/3 knihy).

Zvyšok knihy som však dočítal celkom s radosťou, aj keď som opäť váhal - pri úteku čítať niekoľko strán o tom, ako sa Robo a Nina drkocú transportérom - doprava, doľava, dole, hore, doprava, doľava, doprava, doľava, hore a uuuž zase dole a hore a doprava - pri tejto pasáže ma išlo odtrhnúť od zlosti. Modlil som sa aby táto niekoľko stranová esej o chodení doprava, doľava skončila. Keď skončila, tak som sa odhodlal dočítať aj zvyšok (hlavne koniec) a ten celú knihu zachránil.

Môj celkový názor je - téma výborná, riešia sa tu veci ktoré by možno ani nikoho nenapadli. Spracovanie však pre mňa katastrofálne, aj keď sa autorov štýl v niektorých veciach zlepšil, v niektorých ostal rovnaký, ba čo viac i horší. Preto hodnotím knihu ako priemer. Ak vyjde tretia kniha, tak sa ju rozhodnem si zakúpiť, no viac ako zo zvedavosti skôr z dobrého pocitu aby som mal celú trilógiu na poličke.

Autorovi však držím silno palce, niekomu kniha sadne a niekomu nie.

Čítaj viac

9
Štefan Filaga

Štefan Filaga prečítal knihu

22.03.2021 13:44

9
Štefan Filaga

Štefan Filaga získal odznak Šťastných 7

12.02.2021 15:56

Tento rok sa vaša knižnica rozrástla už aspoň o 7 kníh... Tešíme sa spolu s tými, ktorí ich budú čítať :-)

9
9

Štefan Filaga napísal recenziu

15.01.2021 13:04

Bohyňa pomsty – kniha, ktorá mi robila spoločnosť počas Vianočných sviatkov a nového roku. Opäť sa stretávame s našim obľúbeným inšpektorom Harrym, ktorý ako v predchádzajúcich knihách – rieši prípady svojským spôsobom. Tento krát však nerieši iba jeden ale rovno dva náročné prípady, pričom v jednom z nich je, ako to už vypadá, zainteresovaný viac ako by si myslel. Keď už si však nie len on, ale aj iní myslia, že sa všetko vyriešilo – opak sa stáva pravdou a prípady sa skomplikujú.

Celá kniha má úžasnú atmosféru, cítiť z nej to pravé Nórske Oslo – hlavne môjho obľúbeného obdobia – prelom Jesene a Zimy. Počas celej knihy som si na mapke vyhľadával miesta, kde sa príbeh odohráva a konečne som našiel aj Harryho dom, či podnik Schroder do ktorého tak rád chodí. Počas tejto knihy sa k nemu pridáva nová, svojim spôsobom pôvabná kolegyňa Beate, ktorej minulosť je v jednom vyšetrovanom prípade celkom podstatná. Ovplyvní jej minulosť úsudok v prípade lúpeže a vraždy, alebo sa cez jej tragickú minulosť prenesie a pomôže Harrymu ako nezaujatá osoba? Keď do tohto prípadu autor ešte vloží aj veľmi zaujímavú kriminálnu postavu – Raskola, prípad sa ešte viac zamotáva, pretože práve od neho má Harry a Beate dostať informácie. No ako Raskol hovorí - Ak poviem, že všetci Cigáni klamú a ja som Cigán, nie je pravda, že všetci Cigáni klamú.

Tak isto aj ďalšie postavy, ktoré sa v tejto knihe vyskytujú, majú svoje vnútorné pohnútky, akým spôsobom sa má nie len riešenie, ale aj celkový záver vyšetrovaní viesť a skončiť. Postavy sú do týchto prípadov tak komplikovane zapojené, že sa čitateľ musí ponoriť do svojich vlastných myšlienok, aby dokázal pochopiť jednotlivé súvislosti.

Knihu hodnotím pozitívne, čítala sa veľmi ľahko, rýchlo (čomu vďačím aj prekladateľovi a editorke) a zaujímavo. Ďalší príbeh HH sa skončil a ja sa teším na ďalšiu knihu a jeho ďalšie dobrodružstvo.

Čítaj viac

9
Štefan Filaga

Štefan Filaga prečítal knihu

15.01.2021 13:03

9
9

Štefan Filaga napísal recenziu

21.12.2020 17:29

Až 2 roky mi trvalo, kým som sa odhodlal zakúpiť a prečítať si v poradí druhú knihu série Spad - Poločas rozpadu. Z prvej knihy som mal rozporuplné pocity, kde prevažovali predovšetkým negatívne pocity a práve preto som zanevrel na túto trilógiu. Nakoniec som sa však odhodlal pokračovať a spravil som dobre.

V tejto knihe nás sprevádza - tak ako v prvej - plukovník Michálek s jeho vernou Alicou a Ryanom ku ktorým sa pridala úplne nová postava. Kniha mala takmer všetko - akčné chvíľky, humorné scénky, milostnú aférku ale čo bolo najdôležitejšie - bolo z nej cítiť úžasný postapokalyptický nádych sveta. Teda aspoň toho sveta, ktorý ostal. Dej sa rozbehol už od prvých stránok a v takomto svižnom tempe pokračovala celá kniha. Ako som už spomínal, bolo tu niekoľko hlavných postáv, ktoré som si za tých necelých 300 strán veľmi obľúbil (narozdiel od prvej knihy, tam som ich vlastne neznášal) a bolo mi v podstate celkom smutno, že kniha končí a ja tú poslednú ešte nemám.

Nemám tejto knihe čo vytknúť a teším sa na kúpu tretej, poslednej časti ktorá uzatvára tento postapokalyptický trojuholník.

Čítaj viac

„Táňa všetkému rozumela a nebála sa mlčať.“

Džin - Martin M. Šimečka
Džin
Martin M. Šimečka