Knihy
E-knihy
6

Štefan Filaga

Páči sa vám tento profil a chceli by ste mať podobný?

Založiť si profil
O mne

Čitateľ prevažne Post-apokalyptických románov :) ale som otvorený akémukoľvek žánru.

Vyštudoval som SPU v Nitre a momentálne pracujem :)

Obľúbené literárne žánre
Obľúbení autori

Páči sa vám tento profil a chceli by ste mať podobný?

Založiť si profil
O mne

Čitateľ prevažne Post-apokalyptických románov :) ale som otvorený akémukoľvek žánru.

Vyštudoval som SPU v Nitre a momentálne pracujem :)

Obľúbené literárne žánre
Obľúbení autori
Zobraziť viac

Moje odznaky

Moje čitateľské kolekcie

Moje aktivity

6
6

Štefan Filaga napísal recenziu

28.07.2019 07:28

Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.

Pri kúpe tejto knihy som si kládol takú zaujímavú otázku - bude ma baviť čítať knihu o ľuďoch, ktorých nepoznám a ktorých nepozná takmer nikto? A odpoveď po veľmi dlhom čase - keď nevyskúšam, tak neviem. A ja som vyskúšal, knihu kúpil a musím povedať, že som spravil veľmi dobre.

Autor nám ponúka príbehy úplne neznámych ľudí, ktorí sa rozhodli žiť svoj život mimo civilizáciu a to konkrétne na Šumave. Okrem textu - dokresľujú tieto príbehy aj obrázky, aby si čitateľ dokázal predstaviť podrobnejšie ich život. Niektorí z nich to mali v živote ťažké a niektorí nie, ale spája ich jedna vec - neveria iným ľuďom, neveria tomuto systému a keď som dočítal knihu tak som si uvedomil dve ďalšie veci, ktoré ich spájajú - alkohol a v niektorých prípadoch drogy. Po prečítaní tejto vety si možno niekto povie - stroskotanci - ale nie je to tak. Títo ľudia sú veľmi sympatickí, rozumní a majú prehľad v mnohých veciach - či sú to duchovné a meditačné záležitosti, prípadne technické zručnosti pomocou ktorých si dokázali v pustatine vytvoriť svoje útulné bydlisko. Pre mňa boli boli v tejto knihe sympatickí takmer všetci, avšak najsympatickejší - Roman Szpuk a jeho láska k prírode a počasiu a ešte Dáša Macháčková, ktorá miluje kone. A asi najmenej ma zaujal Mirek Sedláček, sexuálny guru, ktorému som neprišiel vôbec na chuť - teda aspoň čo sa týka knihy.

Nuž, ale ešte raz zhodnotím knihu všeobecne - kniha bola zaujímavo spracovaná - ako textom, tak aj obrázkami, autor kládol niekedy dosť zvláštne otázky ( v dobrom zmysle ) pri ktorých sa určite zapotili aj samotní vyprávači svojich príbehov. Hodnotím ju 5* a na príbehy týchto ľudí budem spomínať veľmi dlho.

Čítaj viac

6
Štefan Filaga

Štefan Filaga prečítal knihu

28.07.2019 07:02

6
Štefan Filaga

Štefan Filaga prečítal knihu

05.07.2019 19:51

6
6

Štefan Filaga napísal recenziu

05.07.2019 19:50

Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.

Kniha, ktorá hneď po vydaní bolo rozporuplná, nakoľko sa mal príbeh zakladať na skutočných udalostiach ktoré prežil hlavný rozprávač. Reálne sa tieto informácie dajú dohľadať aj na internete, aspoň teda začiatok z tohto príbehu.

Čo sa týka úvodu - ten sa tak trochu vliekol, autor ho rozpísal a vlastne ani nemusel, no to mu je odpustené, pretože po úvode to všetko prišlo. Štyria ľudia, ktorí sa ako poznali, tak aj nepoznali si vyrazili na výlet - do oblasti pohoria Tribeč. A zažili niečo, čomu by človek ťažko uveril. Približne tak do nejakých 80% samotnej knihy by som tomu aj uveril, nakoľko udalosti, ktoré sa odohrali by boli aj vysvetliteľné a na svete je zaznamenaných veľmi veľa podobných hlásení (nebudem písať aké aby to nebol spojler). Avšak posledných 40 strán som si už povedal - buď to je nereálne, alebo to reálne je a tí ľudia mali vážne smolu. Avšak potom som si prečítal niečo, čo ma presvedčilo o tom, že samotný koniec príbehu bol prikrášlený. Prečo? To napíšem nižšie a ak teda ste nečítali knihu, tak Vás čaká menší SPOJLER !

SPOJLER - počiatočné blúznenie hlavných hrdinov by sa aj dalo vysvetliť. Ale ku koncu je príbeh už tak domotaný a tak mysteriózny, že ak by to bolo reálne, tak potom by bolo reálne aj to, že slnko neexistuje. A prečo si to myslím? Pretože rozprávač, ktorý tento príbeh poskytol autorovi - bol drogovo závislí a práve vtedy, keď sa začali diať tie najhoršie veci - si dal dávku, aj dve. A tým si ja osobne vysvetľujem to, že veci, ktoré sa mu stalo boli "prikrášlené". A aj osoby ktoré s ním boli - možno ďalší podobní ľudia, prípadne tam bol sám a partiu si vymyslel - žil vo svojom svete. Pretože ak by sa toto stalo, tak vyšetrovatelia, ktorý ho vypočúvali - by ho brali viac vážne a nenechali by tento prípad len tak. Čiže ja v tomto príbehu trochu filtrujem veci, ktoré by mohli byť reálne a veci, ktoré po Dávke boli prikrášlené. Prípadne si ho samotný autor vymyslel a tým pádom to bol skvelý marketingový ťah.

Knihu hodnotím pozitívne, malo to v rámci možností dobre spracovaný príbeh, postavy boli pekne spracované a každá bola svojim spôsobom iná, prostredie bolo zaujímavé avšak vadilo mi prílišné predlžovanie tejto knihy - autor tam vážne nemusel dávať všetky veci, mohol to zredukovať. Síce som mu to odpustil, ale musel som hviezdu ubrať ( vlastne som tam našiel aj jeden príliš veľký preklep a nie gramatický, no nespomínam si presne čo to bolo).

Čítaj viac

6
6

Štefan Filaga napísal recenziu

11.05.2019 12:59

Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.

Kniha Black-out od Rakúskeho spisovateľa Marca Elsberga opisuje katastrofu, počas ktorej príde o život mnoho ľudí. Opisuje v nej udalosti, ktoré sú veľmi reálne pri dlhodobom výpadku elektriny.

Začiatok knihy bol zaujímavý a čítal sa dobre. Po niekoľkých desiatok stránkach ma však kniha prestala doslova zaujímať, pretože príbeh spomalil a autor zbytočne veľa rozvádzal veci, ktoré boli buď veľmi nereálne, alebo úplne zbytočné. Uvediem len dva príklady - v knihe je niekoľko krát popísané, ako majú chlapi trojdňové strnisko. Autor z toho spravil globálny problém, ešte závažnejší ako samotný výpadok elektriny. Alebo ľudia po troch dňoch už nemali čo jesť. Nemyslím si, žeby väčšina ľudí nemala po 3-4 dňoch od výpadku čo jesť - väčšina má určité zásoby, dokonca aj vo veľkomestách - ak teda nežije 99% ľudí len na fastfoodoch. Keď som sa knihu opäť rozhodol čítať ďalej, dej sa chvalabohu rozbehol a nabral na otáčkach. Riešili sa otázky - Kto to spôsobil? Prečo to spôsobil? Aké budú následky a ako sa to dá opraviť? Pár otázok, ktoré sú základom príbehu tejto knihy a predsa sa o nich dá napísať pár stoviek stránok. Postavy v knihe neboli najhoršie, ale nedokázal som si k nim vytvoriť nejaké puto. Prišli mi nezaujímavé (možno Manzano trochu áno) a bolo mi jedno, čo sa s nimi do konca knihy stane. Knihu som však dočítal s nadšením - približne od polovice knihy som zistil, že ma tá kniha vážne baví. Koniec knihy bol zaujímavý a do úplného konca aj pútavý. Ešte pár hodín po dočítaní knihy som rozmýšľal nad tým - čo keby sa to vážne stalo. Čo by som robil JA? A čo by sme vlastne robili MY všetci?

Autorovi musím uznať, že dokázal podrobne popísať problémy, ktoré vzniknú pri dlhodobom výpadku elektriny a veľká česť k tomu, že dokázal pochopiť jednotlivé pojmy a systémy - či už v IT alebo samotný energetický koncen. Taktiež aj čo sa týka samotnej politiky - výborne spracovaná táto téma - keď bez dôkazov chce EÚ a NATO vyvolať vojnu a obviňuje krajiny ktoré jednoducho nemá rado. Taktiež možno PLUS alebo MÍNUS (ako sa to vezme) že v knihe bolo spomenuté ako Česko, tak aj naše Slovensko. Síce vo väčšina v negatívnom zmysle, ale predsa - možno si za to môžeme sami.

Knihu hodnotím 4 hviezdičkami - znižujem hviezdičku kvôli zbytočnej dĺžke, ktorú kniha má, pretože sa z tejto knihy dalo odstrániť niekoľko desiatok stránok.

Čítaj viac

6
Štefan Filaga

Štefan Filaga prečítal knihu

11.05.2019 12:18

6
Štefan Filaga

Štefan Filaga prečítal knihu

08.04.2019 17:37

6
6

Štefan Filaga napísal recenziu

08.04.2019 17:37

Kniha Nabídka, která sa neodmíta - dlho ležala v mojej hlave ako tá, ktorá by mala byť niekedy prečítaná. Po dvoch rokoch nechcenného odmietania som si ju nakoniec začal čítať a po jej dočítaní som mal tak trochu rozporuplné pocity. Kniha sa skladá zo 4 poviedok a tak teda každú ohodnotím zvlášť - stručne - a potom samotnú knihu.

1. Bod zlomu - zo začiatku som sa do tejto poviedky nedokázal vôbec dostať, postavy mi boli proti srsti až som mal chuť túto e-knihu vypnúť. Nakoniec som sa donútil poviedku dočítať a dej sa tak približne od polovice rozbehol plnými obrátkami - až sa mi zapáčil a ten koniec bol fascinujúci. Dávam tomu 3 a pol hviezdičky.

2. Nabídka, která se neodmíta - táto poviedka bola v tejto knihe asi to najlepšie, čo som sa mohol dočítať. Od začiatku (až na pár strán) som hltal tento príbeh - dokonca som si zamiloval aj samotné postavy. Dej sa síce zo začiatku trošku vliekol, ale akonáhle sa skupina dostala na určené miesto, tak som to čítal so zatajeným dychom a otvorenými ústami. Tejto poviedke dám 5 hviezdičiek.

3. Perný den - táto poviedka mi veľmi pripomínala Fallout - New Vegas - či už postavami, atmosférou alebo miestom, kde sa dej odohrával. Aj keď sa mi táto poviedka ľahko čítala, nedokázala ma až tak moc presvedčiť o jej kvalitách. Pre mňa 3 a pol hviezdičky s odretými ušami.

4. Slib - mám taký pocit, že táto poviedka nadväzovala na predchádzajúcu ( a celkovo všetky na seba ) ale nedokázala ma ohúriť ani ako 2há a ani ako 3tia, takže jej dávam 3 hviezdičky.

Nuž, celkovo som od knihy očakával o niečo viac, vadila mi tam predovšetkým - nesmrteľnosť hlavných postáv, ktoré prežijú takmer aj atómový výbuch - no všetci naokolo zomrú (neviem prečo, všetci českí spisovatelia ktorí píšu sci-fi majú potrebu vykresliť hl. hrdinu ako ramba) a to ma pri takýchto knihách dosť irituje. Taktiež sa mi zdali až príliš podrobne popísané boje, ktoré sa odohrávali v jednotlivých poviedkach medzi hl. hrdinom a nepriateľmi. Tieto dva fakty ma neskutočne hnevali počas čítania celej knihy, čo u mňa znamená zníženie hodnotenia.
To, čo sa mi na tejto knihe páčilo bolo prostredie a atmosféra, ktorú dokázal autor pekne vykresliť, resp. zakomponovať do samotných príbehov.

Takže z knihy som trošku sklamaný, ale nie úplne, takže ju hodnotím priemernými 3 hviezdičkami.

Čítaj viac

6
6

Štefan Filaga napísal recenziu

22.01.2019 16:07

Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.

Som asi jediný, koho prvá kniha od Kinga bola práve tá O písaní. A začal som ju čítať hlavne kvôli tomu, že sám chcem niečo napísať, no po prvej poviedke ( ktorá bola hlboko skritizovaná, avšak nie zatratená ) ma to tak trochu odradilo od ďalšieho písania a preto som chcel zistiť, čo tento Pán spisovateľ o písaní vie a nabudiť sa. Zhodou okolností som ju začal čítať na E-čítačke, pričom práve počas toho čítania som si uvedomil, že keď Stephen písal túto knihu, tak E-čítačka bola ešte vynálezom budúcnosti.

Samotný začiatok ( prvá tretina ) knihy bol famózny - vlastne taký dokonalý životopis, ktorý by mohol každý z nás napísať - zábavný a zaujímavý, pri ktorom som sa niekoľko krát prichytil, ako sa nahlas smejem pred cudzími ľuďmi - napr. v práci. Či už spomienka na jeho začiatky v písaní a posielaní poviedok ako študent školy, spomienka na doktora a bolesti, ktoré musel prežívať až po ďalšie šibalstvá a výmysly, ktoré Stephen prežil. Samotný jeho život v tomto smere však nebol jednoduchý a ak si niekto myslí, že to mal v živote Stephen ľahké a cestu vybudovanú už dopredu, tak sa teda riadne mýlil ( vlastne som sa mýlil aj ja ).

Také jadro knihy sa už zaoberalo samotným písaním a o tom, ako to vníma samotný Stephen. Čo je podľa neho to dobré, čo sa má do písania zahrnúť a potom to zlé, čo sa do písania nemá alebo nemôže zahrnúť, ak teda nechcete skôr skončiť ako začať. Aj keď on sám napísal o tom, že niekedy sa tým zlým veciam ani on neubráni a v jeho knihách sa taktiež nachádzajú veci, ktoré sám kritizuje. Stephen ďalej vysvetľuje, ako sa zachovať, keď je všetko napísané tak ako má a samotný výtvor sa pýta na svetlo - medzi ľudí. Toto jadro bolo miestami poučné, miestami zábavné ale aj miestami nudné. Čakal som o tom, ako písať lepšie - kvalitnejšie - viac vecí. Nehovorím že nenapísal dosť, ale väčšinu vecí si opakoval on sám a väčšina vecí bola správna iba tá, ktoré on sám považoval za správne. Preto toto jadro bolo také trošku nemastné neslané.

Koniec knihy - samotný koniec knihy bol viac smutný ako zábavný. Pojednával o jednej veľkej udalosti, ktorá postihla samotného Stephena a tou bola nehoda, ktorú zažil na vlastnej koži a ktorá ho takmer stála život. A aj počas tejto knihy, resp. polovica tejto knihy bola písaná vtedy, keď trpel bolesťami ( cca 3 týždne po nehode po prvý krát dokázal niečo napísať ) nestrácal svoj humor a samozrejme chuť do písania.

Celkovo knihu hodnotím pozitívne, ale nedajte sa oklamať - kniha bola vydaná v roku 2000, čiže sa v nej dočítate len tie veci, ktoré sa stali pred rokom 2000. Už vtedy napísal pár skvelých kníh, no svoju spisovateľskú kariéru len "rozbiehal" . A ďalšia vec - mal som českú verziu, ktorá bola plná ale fakticky plná rôznych chýb čo poriadne kazilo dojem tejto knihy.
Stephen však bol, je a bude vždy Pánom spisovateľom, ktorého knihy patria medzi najlepšie, ktoré kedy vyšli. Prešiel si ako zlým, tak aj dobrým obdobím, no nikdy to nevzdával ( resp. nevzdal ) a jeho fanúšikovia dúfajú, že ešte pár ďalších kníh napíše.

Čítaj viac

6
Štefan Filaga

Štefan Filaga prečítal knihu

22.01.2019 15:41

„Nikdy som nemyslel na to, aby som písal pre povesť a poctu. Čo mám na srdci, musí von, a preto píšem.“

Ludwig Van Beethoven