Slovutný pán prezident - Madeline Vadkerty
Slovutný pán prezident
14,99 €
Pri nákupe nad 49 € máte poštovné zadarmo

Slovutný pán prezident

Listy Jozefovi Tisovi

Absynt, 2020
Vydavateľstvo
Absynt, 2020
Edícia
Dejiny

Ďalšie formáty

E-kniha
11,89 €

Zúfalí ľudia píšu prezidentovi Tisovi. Žiadajú ho o pomoc. O záchranu života. A čo na to on? Američanka Madeline Vadkerty vypátrala v slovenských archívoch stovky osobných listov adresovaných prezidentovi, ktoré nám ponúkajú neznámy obraz holokaustu...

Čítaj viac

Ďalšie formáty

14,99 €

Bežná cena Bežne 16,90 €

Ušetríte 11 %

Dočasne vypredané,
opäť bude 1.6.2021

Odporúčané tituly a kolekcie

Táto kniha sa sa pýši tým, že sa dostala do výberu najlepších kníh roka 2020. Všetky knižky a informácie o projekte nájdete na www.martinus.sk/knihyroka.

Viac o knihe

Zúfalí ľudia píšu prezidentovi Tisovi. Žiadajú ho o pomoc. O záchranu života. A čo na to on?

Američanka Madeline Vadkerty vypátrala v slovenských archívoch stovky osobných listov adresovaných prezidentovi, ktoré nám ponúkajú neznámy obraz holokaustu na Slovensku. Holokaust sa neodohral len v dobytčích vagónoch a plynových komorách táborov smrti. Prvé dejstvá prebiehali v tichej beznádeji za zatvorenými dverami bytov, tam, kde nešťastní a ponížení ľudia písali svoje zúfalé prosby prezidentovi Tisovi. Očakávali od neho záchranu, milosť a pomoc v ťažkých chvíľach, do ktorých sa dostali po vydaní rozsiahlych protižidovských zákonov.

Madeline Vadkerty pátrala aj po ďalších osudoch pisateľov týchto listov. A boli to zväčša tragické osudy. V knihe Slovutný pán prezident nám ponúka trinásť silných dokumentárnych poviedok, ktoré otvárajú málo známe kapitoly holokaustu na Slovensku. Ukazuje nám, ako protižidovská politika vojnového Slovenského štátu ničila životy obyčajných ľudí, z ktorých spravila občanov druhej kategórie len preto, že boli Židia. Všetky kroky, ktoré štát podnikal totiž mali jediný cieľ – raz a navždy sa ich zbaviť.
Madeline Vadkerty nás sprevádza aj svojím výskumom, a tak sa celkom prirodzene stávame svedkami otvárania nezahojených bolestivých rán našej nedávnej histórie.
Čítaj viac

Všetky formáty tohto titulu

Knihy

Kniha
-11 %
14,99 €

Dočasne vypredané,
opäť bude 1.6.2021

E-knihy a audioknihy

PDF
EPUB
MOBI
11,89 €

Okamžite na stiahnutie
Ako čítať e-knihy?

Ďalšie
Kúpte spolu
Slovutný pán prezident - Madeline Vadkerty
Nová šľachta - Miroslav Beblavý, Martin Shooty Šútovec (ilustrátor)
28,30 €
Ušetríte 3,50 €
Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti?
Dajte nám o tom vedieť.

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Počet strán
230
Hmotnosť
529 g
Rok vydania
2020
Väzba
pevná väzba
Jazyk
slovenský
Vydavateľstvo
Absynt
Rozmer
160×230 mm
ISBN
9788082031631
Naše katalógové číslo
707863
2. októbra 2020

V dnešnej dobe už takmer každý diskutoval o holokauste. Ako veľa o tejto téme vieme, tak si toľko ľudí pred ňou zapcháva uši a zatvára oči. Madeleine nám nepodáva rozsiahle odborné štúdie, ale necháva hovoriť hlasy, ktoré holokaust prežili ako každodennú súčasť svojho života. Starostlivo vybrala príbehy, aby bol obsiahnutý komplexný obraz ľudí ktorí stáli na oboch stranách, dobrí aj zlí, deti až starí. Tí Tisovi nepísali len priamočiaro o udelenie výnimky, ale vkladali do listov svoje nádeje, radosti, strasti a často doslovne aj svoje životy. Bohužiaľ, takmer žiaden z tých listov vypočutý nebol. Mrazivé čítanie, ktoré sa rýchlo dostane po kožu a hrôzy dávneho režimu sú tak na dosah ruky. Naozaj sme sa dostatočne poučili z vlastnej histórie, alebo potrebujeme ďalšie a ďalšie svedectvá nielen tých najprostejších ľudí?

Čítaj viac

Je málo slovenských osobností, ktoré sú také kontroverzné ako „slovutný pán prezident“ Jozef Tiso. Symbol prvého slovenského štátu je niektorými obdivovaný za záchranu Slovenska pred Hitlerom, inými nenávidený za svoj podiel na holokauste.
Kde som ja? Od nenávisti mám ďaleko, no len s nemým úžasom sledujem, čítam, študujem a usilujem sa pochopiť konanie tohto muža, kňaza a politika, spoluzodpovedného za „slovenský“ holokaust.
Jozef Tiso tvorí v knihe Slovutný pán prezident len akési pozadie, siluetu podobnú tej na obálke. Ústrednou postavou sú ľudia, ktorých život sa počas fungovania slovenského štátu v určitom bode zmenil. Učiteľka, obuvník, operná speváčka, právnik, študent i „dôchodcovia“. Mali spoločnú jedinú vec, boli evidovaní ako Židia, dokonca bez ohľadu na to, či ich s týmto náboženstvom vôbec ešte niečo spájalo.
Som veľmi rada, že autorka sa po preštudovaní stoviek týchto listov rozhodla dať knihe takúto podobu. Miesto suchého publikovania listov ju tvorí ju 13 príbehov, ktoré sa odohrali na ich pozadí (to, ako postupovala, aby taký príbeh vznikol, sa dozviete v knihe). Dopĺňajú ich aj fotografie a dobové dokumenty, preto sa pri čítaní naozaj nedá zabudnúť na to, že nejde o žiadnu beletriu, ale reálne historické fakty.
Slovutný pán prezident je už teraz horúcim favoritom na knihu roka 2020. Samotný fakt, že napriek dostupnému materiálu vznikla až takmer 80 rokov „po“, a ešte k tomu z pera americkej autorky, svedčí o mnohom. Vďaka Absyntu aj spoluautorovi Jánovi Púčekovi, že takúto dôležitú knihu môžem mať na svojej poličke.

Čítaj viac

Recenzie

Ako sa vám páčila kniha?

5,0 / 5

26 hodnotení

25
1
0
0
0

1
3.1.2021
Silná kniha, po ktorej musíte siahnuť...
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Slovutný pán prezident je po emocionálnej stránke ťažká kniha. Autorka dôkladným výskumom v slovenských archívoch zozbierala a analyzovala listy od židovských občanov, adresované vtedajšiemu prezidentovi Jozefovi Tisovi, ktorý im mohol podľa zákona udeliť výnimku pred transportami. Madeline v úvode opisuje dôvody, ktoré ju viedli k tomu knihu napísať. Jedným z nich bol aj fakt, že Slovensko je malou krajinou a počet historikov je v pomere k obrovskému množstvu materiálov nedostatočný. Priestor na ďalšie výskumy a štúdium je teda obrovský.

Každá kapitola v knihe nám odkrýva vždy jeden príbeh pisateľa listu. Opisuje život, akým žili dovtedy, pokiaľ neprišli do platnosti zákony, ktoré v obrovskej miere zasiahli do ľudských práv a slobôd slovenských Židov. Z listov, ktoré boli adresované prezidentovi bolo cítiť obrovský strach a zúfalstvo, ale aj nádej v to, že práve oni budu tými, ktorí dostanú od pána prezidenta milosť vykonávať svoju prácu tak ako doteraz a budú ušetrení pred plánovanými transportami. Madeline opisuje osudy ľudí z rôznych spoločenských vrstiev, od remeselníka po lekára, právnika či opernej speváčky. Akokoľvek boli výnimoční v tom čo robili, alebo to, kým boli, listy ktoré napísali prezidentovi boli vracané so zamietavým vyjadrením, častokrát veľmi neskoro na to, aby si ich pisatelia vôbec prečítali. Pretože veľakrát bolo už neskoro...

Pri čítaní tejto knihy som mala častokrát slzy na krajíčku. Madeline dôkladným štúdiom čitateľovi priblížila situáciu na Slovensku počas doby, ktorá sa do dejín zapísala svojou brutalitou a neľudským zaobchádzaním. Čitatelia, ktorí preferujú knihy s touto tématikou, by mali po tejto knihe rozhodne siahnuť, myslím, že vôbec nebudú ľutovať. V podstate by si ju mali prečítať všetci, už len z dôvodu prehľadu slovenských dejín, ktoré sa nás bezprostredne dotýkajú. Skvelá kniha!
Čítaj viac
2
2.1.2021
Jedinečná
Vynikajúca, autentická, hlboká, ale i smutná. Právom KNIHA ROKU 2020. Štýl a forma je skvelá. Listy adresované Slovutnému pánovi prezidentovi dotvorené príbehmi autorov listov. Ani jeden však vymyslený. Autorka si dala veľké úsilie, aby sa skontaktovala s dotknutými osobami alebo ich príbuznými, študovala a skúmala, čítala, hľadala, navštevovala, aby nám podala čo najvernejší obraz tej doby. Táto kniha by mala byť povinným čítaním pre všetkých. Lebo poznať históriu a práve históriu našu slovenskú je potrebné. Čítaj viac
3
Cilkina cesta - Heather Morris
Práve čítam
Cilkina cesta

Ahoj :) V tomto rýchlom a dosť chaotickom svete si potrebujem dať občas pauzu a zastaviť sa. A v tom mi úspešne pomáha kniha. Najradšej mám detektívne knihy a knihy so skutočnými príbehmi ľudí s koncentračných táborov a všeobecne o téme holokaustu.

Jozef Lukáč
23.12.2020
ODPORÚČAM!!!
Overený nákup
Naozaj veľmi pekná kniha, opisujúca rôzne osudy ľudí o ktorých mnohokrát rozhodoval iba jeden človek. Čítaj viac
11
15.12.2020
Knižka plná listov adresovaných prezidentovi vojnového Slovenského štátu, Jozefovi Tisovi. Listy od obyčajných ľudí, dúfajúcich, prosiacich o to, na čo má právo každý. Na život. Listy od ľudí, z ktorých väčšina skončila v plynových komorách, s guľkou v hlave, od ľudí, ktorí si prešli peklom, a len málo z nich malo to šťastie aby prežilo. A súčasťou tejto vraždiacej mašinérie bol aj náš prezident, takzvaný ľudomil, katolícky kňaz, Jozef Tiso. Kniha mienku o ňom vyvracia. Ja som ju čítala takmer permanentne so slzami v očiach a spokojne vyhlasujem že knižka prekonala všetky doterajšie absyntovky, akokoľvek vynikajúce boli. Čítanie prepisov listov, konkrétnych slov ľudí prosiacich o život vami otrasie. Veľmi veľmi dôležitá a potrebná kniha, prečítajte si! Čítaj viac
Andrea Szabová
7.6.2020
Top kniha
Urcite by mala byt tato kniha zaradena medzi povinnu literaturu a mal by si ju precitat kazdy kto sa stazuje v zivote za banalne veci. Kedze dej sa odohrava na Slovensku o to blizsie sa nas dotyka a boli citat kazdy stranu tejto knihy. Neuveritelne a tak nedavno sa odohravajuce... Čítaj viac
10
30.4.2020
Židovské osudy v Slovenskom štáte
Overený nákup
Kniha je veľmi dobre spracovaná, ponúka osudy konkrétnych Židov, ktorí sa obracali na prezidenta Tisa, aby im udelil výnimku a aby neboli deportovaní. Číta sa to úplne inak, keď sa nepíše o ľuďoch všeobecne, ale cez konkrétne osudy. Je vidno, že autorka čerpá informácie priamo z kartoték a krabíc so spismi zo Slovenského štátu. Vybrala si postavy z rôznych spoločenských vrstiev a majetkových pomerov. Mne osobne však nevyhovuje beletrizovaný štýl, skôr by som ku každému z príbehov pridal časť dokumentácie z archívu a viac faktov. Ale je to veľmi kvalitné spracovanie a zatiaľ u nás podobné podanie témy holokustu ešte nebolo. Čítaj viac
Dominik Illek
25.4.2020
Výborné spracovanie
Overený nákup
Veľmi silné čítanie o príbehoch ľudí, ktorí boli silno ovyplyvnení vtedajším režimom a celkovou situáciou tej doby. Zbeletrizované príbehy sú pútavé a dobre zrozumiteľné. Určite odporúčam. Čítaj viac
10
14.4.2020
Nový rozmer holokaustu
Vadkerty ponúkla nový pohľad na slovo holokaust.
Počas svojej pracovnej cesty náhodou objavila v archíve listy, ktoré boli desaťročia v zabudnutí. Boli to listy obyčajných, prostých, jednoduchých ľudí "slovutnému" prezidentovi Jozefovi Tisovi, v ktorých neprosili o veľa a predsa o všetko - o výnimku z kódexu, ktorá im môže uľahčiť život, niekedy ho aj zachrániť. Je vcelku pozoruhodné, že tieto desiatky listov ostali bez povšimnutia.
Autorka listy komponuje do poviedok, pričom ich autentickosť podporuje dodatkami a bibliografiou. Autorka sa pokúšala sama pátrať po osudoch jednotlivých ľudí, ktorí listy (nie raz) písali a toto pátranie končí raz úspešne, raz neúspešne, a kde-tu stopa končí v koncentračnom tábore..
Kniha je písaná formou poviedok (príbehov) o odosielateľoch postáv a je vhodná širokej laickej verejnosti, ktorá si chce urobiť nový obraz o holokauste, lebo to je to, čo kniha prináša - prináša nový pohľad do histórie Slovenského štátu, rozmer, ktorý doteraz ešte nikto nepreskúmal..
Každému odporúčam!
Čítaj viac

Čítaj viac
Čítaj viac
Kúpte spolu
Slovutný pán prezident - Madeline Vadkerty
Nová šľachta - Miroslav Beblavý, Martin Shooty Šútovec (ilustrátor)
28,30 €
Ušetríte 3,50 €

„Za všetko, čo je vo mne dobré, vďačím knihe.“

Maxim Gorkij