Knihy
E-knihy

Vzdelaná

Tara Westover

Tara Westover sa narodila v roku 1986 v Idahu. V roku 2008 získala titul BA na Brigham Young University a potom Gatesovo cambridgeské štipendium. V roku 2009 jej cambridgeská Trinity College udelila titul MPhil a v roku 2010 pôsobila ako stážistka na Harvarde. Potom sa vrátila na Cambridge, kde v...

Tatran, 2019
Okamžitý download
PDF
EPUB
MOBI
4-5 hodín čítania
Vydavateľstvo
Tatran, 2019

Autorka prešla neuveriteľnú cestu za vzdelaním, keď ako 17-ročná po prvý raz prekročila prah školy. Vyrastala v chudobnej rodine na vidieku, vystavená poranoi a tyranii despotického otca a násiliu brutálneho brata a bezcitnej matky...

Čítaj viac

11,49 €

Okamžite na stiahnutie

Odporúčané tituly a kolekcie

Pomôžte nám pri rozširovaní našej audioknižnej ponuky, vyplňte náš dotazník :-)

Viac o e-knihe

Silné, strhujúce, nezabudnuteľné rozprávanie, v ktorom Tara nič neprikrášľuje ani nedramatizuje. Autentický a neuveriteľne poetický životný príbeh.

Príbeh rozpráva o hľadaní vlastného ja. Je to príbeh o neoblomnej rodinnej lojalite a o smútku, ktorý sprevádza pretrhnutie najužších väzieb. Príbeh Tary Westoverovej o dospievaní sa vyznačuje prenikavým postrehom veľkých spisovateľov a zdôrazňuje význam a prínos skutočného vzdelania – schopnosť vidieť život novými očami a ochotu meniť ho.

Tara Westoverová sa prvý raz ocitla v triede ako sedemnásťročná. Narodila sa v rodine survivalistov, ktorí žili v horách amerického Idaha. Tam sa pripravovala na koniec sveta tak, že zavárala do zásoby broskyne a spávala s „plnou poľnou“. V lete s mamou, babicou a liečiteľkou, varila bylinné odvary a v zime triedila kovový šrot na otcovom šrotovisku.
Jej otec nedôveroval zdravotníctvu, preto s Tarou nikdy nenavštívili lekára. Rezné rany, otrasy mozgu, dokonca aj popáleniny po výbuchu liečili doma pomocou byliniek. Rodina bola natoľko izolovaná od bežného života, že nikto neriešil, či sa deťom dostáva vzdelanie. A nikto nezasiahol, keď sa starší brat začal správať násilnícky.
Ďalší z Tariných bratov sa dostal na vysokú školu a priniesol jej novinky z ďalekého sveta. Vtedy sa rozhodla vyskúšať nový život. Vďaka samoštúdiu sa jej podarilo zvládnuť matematiku, gramatiku a vedecké predmety na takej úrovni, že spravila test ACT a prijali ju na Brigham Young University. Tam študovala psychológiu, politické vedy, filozofiu a históriu a prvý raz počula o závažných svetových udalostiach ako holokaust a hnutie za občianske práva.

Túžba po vzdelaní ju zmenila, prebrázdila kvôli nej oceány, precestovala kontinenty, doviedla ju na Harvard a Cambridgeskú univerzitu. Až potom si začala klásť otázku, či nezašla priďaleko, či ešte nájde cestu domov.
Čítaj viac
Kúpte spolu
Vzdelaná - Tara Westover
Tichá pacientka - Alex Michaelides
19,29 €
Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti?
Dajte nám o tom vedieť.

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Originálny názov
Educated
Rok vydania
2019
Počet strán
312
Vydavateľstvo
Tatran
Jazyk
slovenský
Naše katalógové číslo
619501
Martinus logo
Zuzana Bránická
Kníhkupec - čašník
27. novembra 2019

Niekedy dokáže byť tvrdohlavosť taká silná, že prináša utrpenie iným, často milovaným. Je smutné, keď sú naše presvedčenia, že konáme správne, tak nesprávne. A toto nie je súčasťou zlého, to len človek nevníma ako má. Ale posadnutosť a láska k sebe nepatria, alebo sa mýlim? Láska má byť slobodná a sloboda je nutnosť. Kniha Tary Westoverovej je silným rozprávaním jej samotnej o tom, aká bola jej cesta za šťastím plná bolesti. Ako sa oslobodila. Tak je, že naše túžby musia byť skutočné, hoci je potrebné niečo obetovať. Ona tiež musela, aby vzlietla. A je vzdelaná, tak ju na chvíľu nechajme rozprávať.

Čítaj viac
Marketingový špecialista
20. septembra 2019

Táto kniha je výborným spôsobom, ako nahliadnuť do sveta mimo svoju pohodlnú bublinku. Vďaka nej sa totiž dozviete, že aj v 21. storočí stále existujú ľudia a rodiny, ktorí považujú lekárov či školský systém za nebezpečenstvo a urážku Boha. Z príbehu Tary a jej rodiny zistíte, aké silné dokážu byť väzby na rodinu a ako veľmi vám dokáže vzdelanie zmeniť ľudský život. Odporúčam všetkým milovníkom skutočných príbehov. :-)

Čítaj viac

Vzdelaná aj autobiografiou ženy vyrastajúcej mormonskej rodine. Od malička jej boli odopierané pre nás tak samozrejmé veci ako školské vzdelanie či lekárska starostlivosť. Nepriazni osudu sa však vzoprela a to čo jej bolo v mladosti rodičmi odopreté, nadobudla vlastným úsilím.
Samotná Vzdelaná nie je žiadnym literárnym skvostom, no štýl akým je napísaná je dychberúci. Tara sa nehanbila a opísala svoju rodinu so všetkými negatívami. Aj keď vedela, že ju rodina brzdí, nevedela sa od nej načisto odpútať.

Čítaj viac

Veľmi, veľmi silná kniha, asi jedna z najlepších, ktoré som tento rok prečítala. Príbeh Tary sa môže miestami zdať až neskutočný, až na to, že je skutočný až príliš. Celú knihu som jej držala palce a zároveň nechápala, ako môže takto žiť, ako sa nedokáže vymaniť z prostredia, kde jej evidentne ubližujú (nielen psychicky, ale aj fyzicky) a ani po tom, ako sa jej konečne podarí odísť, ani vtedy si nevie povedať stačilo a stále sa vracia, dokonca s výčitkami. Už moja druhá kniha po sebe, kde veľkú úlohu zohralo fanatické náboženstvo, až na to, že tá prvá bola vymyslená detektívka. Toto je skutočné a o to desivejšie. A už len poznámka na záver, kniha mi pripomenula Sklenený zámok (tiež vydal Tatran), ale toto je ešte lepšie.

Čítaj viac

Zrada v rodine a jej nespravodlivosť je jedna z najhorších vecí, čo človek môže zažiť.
Škoda, že Tara sa neoprostila od rodiny skôr, celkom som nerozumela, prečo sa im nevie postaviť tvárou v tvár. Nakoniec sa jej to však našťastie podarilo.

Konečne je aspoň niekde vyjadrené, že rodina na prvom mieste za každú cenu je hlúposť a že keď od rodiny nedostávate to, čo potrebujete, potom im ani nič nedlhujete.

Čítaj viac

Recenzie

Ako sa vám páčila e-kniha?

4,6 / 5

91 hodnotení

62
15
8
1
1

1
včera
Nečítam motivačnú literaturú...stále som toho názoru, že motivačne na nás bude pôsobiť úplne iná kategória kníh. Vzdelaná to nadmieru dokázala. Snáď dosiaľ nebolo zachytené v žiadnom ,,románe,, toľko podnetov motivovať čitateľa k akejkoľvek činnosti. Je zarážajúce ako dokáže mať človek o sebe tak vysoké pochybnosti a pritom dokázať ojedinelé veci. Detstvo a život autorky je rovnako zaražajúci ako osobnosť autorky sama. V priebehu posledných 6 mesiacov som nič lepšie nečítala. A či Vám ju odporúčam? Myslím, že nemusím lebo mám pocit, že som jedna z mála ktorá prečítala až teraz Čítaj viac
Alexandra Baníková
18.2.2020
Overený nákup
Kniha je zaujímavá, ľahko čitateľná, oddychová. Vhodnejšia skor pre ženského čitateľa. Nenáročné čítanie, bez zbytočných komplikovaných vetných skladieb. Odporúčam každému kto má rád oddychovú literatúru. Čítaj viac
5
Malý život - Hanya Yanagihara
Práve čítam
Malý život

Milujem knihy, zvieratká, rastlinky a merino vlnu na štrikovanie. K životu potrebujem len svojho manželíka, môjho hafana a teplo domova s mojimi najobľúbenejšími predmetmi. Mám rada, keď prídu priatelia, môžem im navariť a môžme spolu zdieľať vzácne, no i bežné chvíle.

Lenka Liebig
13.2.2020
Obdiv spisovateľke ako osobe
Myslím, že táto kniha sa stala mojou najobľúbenejšou, akú som doteraz čítala. Autorku obdivujem, lebo aj napriek všetkému čo sa jej prihodilo, nedokázala sa odvrátiť od svojej rodiny a stále sa znažila hľadať spojenie s ňou. Možno je tam známka jej patológie, ale i napriek racionalizácii, ku ktorej sa dopracovala, stále verila v zmenu. A to, že ich neodsúdila, neznenávidela a dokázala prejsť takou zmenou je niečo veľmi poučné pre každého. Toľko zvýraznených myšlienok, ktoré z knihy mám a stále nad nimi premýšľam! Naozaj, autorka má obrovský talent dať slová na papier, a ten pokoj, ktorý z knihy napriek všetkému ide, určite sa ku knihe opäť vrátim. Čítaj viac
Lenka
26.1.2020
Zaujímavé ale ťažké čítanie
Zaujímavá kniha, ale nečítala sa mi ľahko... Nie že by bola zložito napísaná, len nebolo pre mňa príjemné čítať o autorkinom utrpení a o tom, čoho všetkého sú schopní naši najbližší (aj keď asi s najlepšími úmyslami...)... Čítaj viac
8
23.1.2020
Autorka predkladá čitateľovi vlastnú autobiografiu pospájanú z jej spomienok a zo spomienok jej súrodencov. Ukazuje rôzne aspekty ľudského chovania a postoje k základným morálnym hodnotám, ktoré jej boli celé detstvo odopierané alebo predostierané prostredníctvom otových názorov. Častokrát som sa pri čítaní pristihla, že som naštvaná. Na jej otca, na spôsob výchovy, na jej ťažký život, ktorý ostatní považovali za normálny.
Dychberúci príbeh o vzdelaní, ktoré dokáže človeku zmeniť život.
Čítaj viac
7
Spasiteľ Duny - Frank Herbert
Práve čítam
Spasiteľ Duny

Čítanie je môj najobľúbenejší koníček. Prečítala som už okolo 500 kníh a toto číslo stále rastie, čo ma veľmi teší.

Katarína Slaninová
4.1.2020
Určite odporúčam
Od tejto knihy som sa nevedela odtrhnúť, preto som ju prečítala za jeden deň. V príbehu sa stále niečo dialo, neboli tam žiadne nudné pasáže a jej posolstvo je až hrozivo aktuálne. Musím povedať, že mi miestami vyšli až slzy kvôli tomu čo všetko si postavy museli prežiť. Vzdelaná má pre mňa veľkú hodnotu a som rada, že ju mám vo svojej knižnici. Čítaj viac

Čítaj viac
Čítaj viac
Kúpte spolu
Vzdelaná - Tara Westover
Tichá pacientka - Alex Michaelides
19,29 €

„Keď niekto začne páliť knihy, skončí pálením ľudí.“

Heinrich Heine