Vianoce
Exit Západ - Mohsin Hamid
Exit Západ

11,90 €

Pri nákupe nad 49 € máte poštovné zadarmo
Exit Západ - Mohsin Hamid
Exit Západ - Mohsin Hamid

Exit Západ

V krajine, ktorá je na pokraji občianskej vojny, sa zoznámia dvaja mladí ľudia – zmyselná, tvrdošijne nezávislá Nadia a mierny, zdržanlivý Said. Rozhorí sa medzi nimi láska, no... Čítať viac

Vydavateľstvo
Odeon, 2018
184 strán
3-4 hodiny čítania

V krajine, ktorá je na pokraji občianskej vojny, sa zoznámia dvaja mladí ľudia – zmyselná, tvrdošijne nezávislá Nadia a mierny, zdržanlivý Said. Rozhorí sa medzi nimi láska, no intímnejšiemu vzťahu bránia nepokoje, ktoré sa šíria ich mestom... Čítať viac

  • Pevná väzba
  • Slovenčina

11,90 €

Na sklade, objednávajte však rýchlo
Ďalšie knižné vydania
Exit West - Mohsin Hamid
Pevná väzba
Čeština, 2018
Do šiestich dní
-5 %

11,15 €

Vianoční škriatkovia odporúčajú

Viac o knihe

V krajine, ktorá je na pokraji občianskej vojny, sa zoznámia dvaja mladí ľudia – zmyselná, tvrdošijne nezávislá Nadia a mierny, zdržanlivý Said. Rozhorí sa medzi nimi láska, no intímnejšiemu vzťahu bránia nepokoje, ktoré sa šíria ich mestom. Keď naplno vypuknú a ulice sa zmenia na spleť kontrolných stanovíšť, prestreliek a bombových výbuchov, mladá dvojica sa dopočuje o dverách, cez ktoré sa ľudia môžu dostať z krajiny niekam ďaleko, hoci to môže byť riskantné a platí sa za to. Násilnosti sa stupňujú a Nadia so Saidom nemajú na výber. Opúšťajú rodnú krajinu a doterajší život, nájdu si také dvere a prekročia ich prah.
Ocitajú sa v odlišnom svete a úporne sa usilujú udržať svoj vzťah, nezabúdať na minulosť a zachovať si vedomie toho, kto vlastne sú.
Mohsin Hamid rozpráva s hlbokou intímnosťou a s pôsobivou vynachádzavosťou nezabudnuteľný, aktuálny, ale zároveň nadčasový príbeh o láske, oddanosti a odvahe.
Čítať viac
Originálny názov
Exit West
Počet strán
184
Väzba
pevná väzba
Rozmer
125×200 mm
Hmotnosť
301 g
ISBN
9788055162454
Rok vydania
2018
Naše katalógové číslo
309977
Štýl
romantický, vojnový
Jazyk
slovenčina
Preklad
Vydavateľstvo
Odeon
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Kúpte spolu
23,80 €

Hodnotenia

3,8 / 5

8 hodnotení

2
2
4
0
0

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie čitateľov

16
29.10.2021
Knižočka, ktorú prečítate za jeden dva dni. Zachytáva zoznámenie a budovanie vzťahu medzi nekonvenčnou Nadiou a tradične zmýšľajúcim Saidom v niektorej moslimskej krajine. V tejto krajine vojna a každodenné boje prinútia mladý pár opustiť ju. Objavia dvere, ktoré ich prenesú do iného sveta a potom do ďalšieho. V každom svete sa stretávame s opisom miesta, ale i s meniacim sa vzťahom medzi dvoma ľuďmi. Napriek zaujímavej téme, som v knihe nenašla dostatočnú hĺbku príbehu, ktorú som očakávala podľa anotácie. Čítať viac
19

"Čo ma vie dostať je kniha, ktorú keď dočítate, tak si želáte, aby jej autor bol vaším najlepším priateľom, ktorému môžete zavolať, keď by ste chceli." (J. D. Salinger)

Mária Morosková
7.9.2021
Ako prvé podotkne, že si neviem ani predstaviť, že žijem v krajine v ktorej prebieha občianska vojna a na každom kroku sú vojaci, stále vybuchujú bomby a prestrelky sú na každom jednom kroku. Hlavné postavy sa mi hneď od začiatku veľmi páčili. Najviac však Nadia, ktorá hoc chodí oblečená v čiernom odeve, ktorý jej zakrýva celé telo, je rebelka. Jazdí na motocykli, navštevuje večerné kurzy, býva sama, dokonca si kupuje psychotropné huby. Autor skvelo a hlavne realisticky popísal ich rozvíjajúci sa vzťah. Aj keď sa nachádzali v „búrlivom“ období, našli si k sebe cestu a aj cez všetky prekážky si na seba našli čas. Skvelo bola opísaná aj dynamika medzi nimi, že hoc boli úplne rozdielny ľudia, nakoniec sa stali jednou veľkou oporou jeden pre druhého. Veľmi sa mi páčil nápad s dverami, za ktorými sa nachádza lepší a krajší svet. Ale takéto dvere v období vojny je skutočne ťažké nájsť. Ale hlavným postavám  sa podarí „kúpiť“ dvere, cez ktoré sa dostanú na iné miesto. A tak sa z Nadie a Saida stanú migranti, v úplne novom svete. Ale tento svet ich neprijíma práve s otvorenou náručou, ale musia sa popasovať s opovrhnutím, odporom, niekedy až prenasledovaním. Prejdú si viacerými krajinami, kde s nimi nezaobchádzajú práve najlepšie, ale stále nestrácajú nádej, že si svoje miesto nakoniec nájdu. Nie je to síce najlepšia kniha z tejto edícií ale na poličke bude mať aj ona čestné miesto.   Čítať viac
4
10.4.2021
Napriek svojej beznádejnej situácii dúfali, že si nájdu svoje miesto vo svete
Vzťah hlavných hrdinov bol vykreslený veľmi reálne. Cením si, že autor vedľa sociálnej kritiky našiel miesto aj pre nádej. Nikdy nevieš čo ťa čaká za ďalšími dverami, ale dúfaš, že niečo lepšie, aj keď vieš, že zároveň aj riskuješ... Autor vykreslil ako keby predošlých pár rokov, čo sa stalo v Európe po príchode migrantov (len s magickým realizmom). Pekný príbeh, neľutujem, že som si po knihe siahla ale bohužiaľ sú aj kvalitnejšie knihy z tejto edície. Autorova tvorba bola už raz nominovaná na cenu Man Booker Prize, tak možno už len kvôli tomu oplatí dať šancu tejto knižke. Čítať viac
30
16.9.2020
Autor knihe rozvíja dva príbehy, ktoré sa prepletajú a zároveň ovplyvňujú. Jeden je o láske medzi dvoma ľuďmi v ťažkej životnej situácii a potom je tu témou vojna a s ňou spojená migrácia utečencov do krajín so stabilnou politickou situáciou, ktorá sa však po ich príchode mení a očakávaný kľud v podobe mieru znova vyústi v ďalšie nepokoje.
“Obaja sedeli na posteli, pozorovali dážď a tak ako to teraz často robievali, zhovárali sa o konci sveta. Said sa nahlas zamýšľal, či ich domáci obyvatelia nezabijú, a Nadia mu znova opakovala, že tí su takí vystrašení, že môžu čokoľvek spáchať.”
Autor rozoberá problémy spojené s príchodom imigrantov do krajín ako je napríklad Anglicko (v podobnej situácii sa nachádza aj Nemecko, kde v posledných rokoch zaznamenali markantný prílev cudzincov) - vplyv na ekonomiku, zmeny, ktorými prechádzajú pôvodní obyvatelia - xenofóbia, ich životný štýl, spôsoby a zvyky.
“Byť tmavý ešte neznamená, že človek je ako opica, hoci ho takto iní osočujú a zrejme ešte dlho ho budú tak nazývať. Lenže ľudia naozaj sú opice, ktoré zabudli, že nimi sú, a prestávajú uznávať svoj pôvod aj prírodný svet okolo seba.”
Mohsin Hamid rozpráva s hlbokou intímnosťou a s pôsobivou vynachádzavosťou nezabudnuteľný, aktuálny, ale zároveň nadčasový príbeh o láske, oddanosti a odvahe. Je to vskutku pútavé rozprávanie a aj napriek ťažším témam, ktoré táto kniha spracováva, sa číta ľahko, čitateľ nemá pocit, že sa musí textom prehrýzať. Môžem povedať, že Exit západ bol pre mňa obohatením a vďaka nemu som sa na svet mohla pozrieť utečeneckými očami a nahliadnuť do ich myšlienok a pohnútok.
A ešte si neodpustím jednu krásnu myšlienku:
“Každý muž a každá žena, chlapec aj dievča - sme deti, ktoré strácajú rodičov, a nás zase stratia tí, čo prídu po nás a budú nás milovať. Táto strata, dočasná povaha nášho bytia a žiaľ, o ktorý sa delíme, spájajú ľudstvo a každú ľudskú bytosť. Všetci máme v sebe rozbolené srdce, a predsa až pričasto si to odmietame vzájomne priznať.”
Čítať viac
12

Ťažko sa vyberá päť diel a zopár obľúbených autorov. Milujem literatúru! Deň bez knihy je pre mňa neúplný. Aspoň stránku musím prečítať :-)

Ivana Zacharová
3.2.2020
Láska, odvaha a oddanosť
Anotácia ma najprv neupútala, pretože som nemala chuť čítať o občianskej vojne, prestrelkách a bombových útokoch. Možno preto tak dlho unikal mojej pozornosti. Ach, ako veľmi som sa mýlila! Nezabudnuteľný, vysoko aktuálny, ale zároveň nadčasový príbeh je predovšetkým o láske, odvahe a oddanosti.
Kniha v sebe nesie veľký kus tragédie, no je napísaná ľahkým a citlivým perom. Autor opisuje udalosti s nadhľadom, nesnaží sa ťahať čitateľov do melodrámy a vyvolávať potoky sĺz. Vážna téma, ale nie bezútešná. Pre niekoho je útek spásou a záchranou, iný sa s odchodom či novým domovom nevie zmieriť.

"Vyjadroval svoj pocit, že všetci – každý muž a každá žena, chlapec aj dievča – sme deti, ktoré strácajú rodičov, a nás zase stratia tí, čo prídu po nás a budú nás milovať. Táto strata, dočasná povaha nášho bytia a žiaľ, o ktorý sa delíme, spájajú ľudstvo a každú ľudskú bytosť."
Čítať viac
12

Viac o mojich dojmoch z kníh tu: FB: Hankine knihy IG: Hana.Zet :-) Navždy budem vďačná Astrid Lindgrenovej a mojej mame, ktoré ma spolu s Pipi priviedli k láske ku knihám. Zaťažená som najmä na staré vydania kníh. Keď budem veľká, chcem mať antikvariát :-).

Hana Hana
4.1.2020
mimoriadne pozitívne prekvapenie
Čo by ste robili, keby vo vašom meste zúrila vojna a vy by ste dostali možnosť ocitnúť sa ako zázrakom v inej časti sveta, kde panuje mier? Čo by ste robili, keby vaše mesto, miesta, ktoré dobre poznáte a radi navštevujete, zaplavili cudzinci? Koľko migrantov by ste ešte boli ochotní tolerovať a koľko by už bolo priveľa? A aké možnosti by mohli magické dvere, do torých vojdete a vyjdete niekde úplne inde, ponúknuť vám? To je len niekoľko otázok, ktoré ponúka dej. Oficiálny opis knihy je veľmi stručný a podľa mňa aj trochu nepresný, ani zďaleka nevystihuje jej skutočnú hĺbku a pestrosť. Exit Západ nie je iba príbehom migrantov a jedného vzťahu, je pretkaný fragmentami zo životov iných ľudí, ktoré sa sem-tam objavia a prinesú ďalšie námety na premýšľanie. Postavy nie je ťažké pochopiť a autor vykresľuje problém migrácie tak, že cítite jeho pochopenie pre všetky zúčastnené strany. Niekoľko prvých strán mi trvalo naladiť sa na jeho štýl, ale myslí si, že za to mohla aj jazyková korektúra, ktorá ma párkrát trošku rozčúlila :-). Knihu som zhtla za pár hodín, je lepšia, ako som podľa opisu čakala. Čítať viac

Čítať viac
Kúpte spolu
23,80 €

„Tak prečo máme ustavične ambíciu milovať? Pretože láska je bod, kde sa stretáva pravda s mágiou.“

Roviny života - Julian Barnes
Roviny života
Julian Barnes