Temná dcéra

Rozprávačka tohto surovo úprimného príbehu je štyridsaťsedemročná Leda, profesorka angličtiny na univerzite vo Florencii. Keď jej dcéry odídu za svojím otcom do Kanady, očakáva,... Čítať viac

4,3 78 hodnotení
Vydavateľstvo
Inaque, 2017
160 strán
2-3 hodiny čítania

Rozprávačka tohto surovo úprimného príbehu je štyridsaťsedemročná Leda, profesorka angličtiny na univerzite vo Florencii. Keď jej dcéry odídu za svojím otcom do Kanady, očakáva, že sa bude cítiť osamelá a opustená... Čítať viac

  • PDF EPUB MOBI
  • Slovenčina

8,50 €

Ihneď na stiahnutie
Ako čítať e-knihy?
Aj e-knihy môžete darovať
Ďalšie e-knižné vydania
Temná dcera - Elena Ferrante
PDF EPUB MOBI
Čeština, 2019
Ihneď na stiahnutie

5,99 €

Vianoční škriatkovia odporúčajú

Viac o e-knihe

Rozprávačka tohto surovo úprimného príbehu je štyridsaťsedemročná Leda, profesorka angličtiny na univerzite vo Florencii. Keď jej dcéry odídu za svojím otcom do Kanady, očakáva, že sa bude cítiť osamelá a opustená. Na svoje vlastné prekvapenie však cíti len úľavu, akoby sa oslobodila od veľkej ťažoby.
Rozhodne sa zájsť na dovolenku k moru do malého prímorského mestečka na juhu Talianska. Na pláži ju zaujme mladá matka Nina obklopená množstvom neapolských príbuzných a pripomenie jej časy, keď sa aj ona cítila absolútne pohltená starostlivosťou o deti. Séria zdanlivo bezvýznamných udalostí však Ledu vráti späť k znepokojivým spomienkam a príbeh o príjemnom návrate k vlastnému životu sa stáva ostrou konfrontáciou s minulosťou.

Elena Ferrante opisuje rozporuplné pocity, ktoré pútajú rodičov k deťom priamo, ostro a pravdivo. Z jednoduchých pozorovaní vytvára silný príbeh o nádeji a nesplnených túžbach.
Čítať viac
Počet strán
160
Rok vydania
2017
Edícia
Pandora
Naše katalógové číslo
297163
Jazyk
slovenčina
Vydavateľstvo
Inaque
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,3 / 5

78 hodnotení

41
21
14
2
0

Ako sa páčila e-kniha vám?

Recenzie čitateľov

32
11.9.2022
Mojím prianím je, aby posolstvo tejto knihy čitateľ pochopil skôr, ako sa sám stane rodičom. No hlavne, aby vďaka tomuto príbehu deti boli k svojím mamám láskavejšie, vľúdnejšie. Nech si uvedomia ešte predtým, ako na ňu pre nejakú hlúposť nakričia, že aj mama je len človek. A na druhej strane maminy, nech zalovia v pamäti, aké to bolo, kým boli bezdetné. Pretože tento titul si zaslúži šťastných a vyrovnaných fanúšikov po celom svete. Čítať viac
15
26.2.2022
Temná matka
Overený nákup
Krátky, ale silný príbeh o temných stránkach materstva. O tom, že aj banálne rozhodnutia, ktoré žena ako matka spraví vo vzťahu k svojmu dieťaťu, môžu mať fatálny vplyv na jeho osobnosť. O tom ako sa snažíme neopakovať chyby našich matiek, ale pritom ich častokrát nevedomky v malých obmenách vkladáme do postojov, činov, či názorov. Moja prvá Ferrante, ale určite nie posledná. Kniha sa dočkala aj filmového spracovania v hlavnej úlohe s Oliviou Colman, ktorá si vyslúžila za svoj výkon nomináciu na Oscara. Čítať viac
14
30.9.2021
Temná dcéra
Príbeh matky, ženy pred päťdesiatkou, ktorá nejak hodnotí svoj život a vzťah s dcérami. Má síce 2 dievčatá, ale zároveň túži po ďalšej dcére, s ktorou by sa mohla zhovárať inak ako s nimi. Rozhodne sa stráviť dovolenku na pláži v Talianku, kde je pozorovateľkou neapolskej rodiny, ktorá jej pripomína jej pôvod. Zadíva sa na jednu dievčinu a z tej si spraví imaginárnu "temnú dcéru", vníma ju nejak ako aj samú seba, Kniha je plná vnútorných monológov a myšlienok, kde sa prelína minulosť i súčasnosť a vznikajú medzi nimi zvláštne prepojenia. Ak dočítate celú knihu, vráťte sa znova úplne na začiatok a prečítajte asi prvých 5 strán a následne potom sa dej uzavrie. Je to krásny umelecký prvok. Čítať viac
11
16.5.2021
Skvelé!
Musím povedať, že som začala čítať Temnú dcéru s predsudkami, že to najlepšie od Eleny Ferrante mám už za sebou (Neapolská sága). Ako som sa len mýlila! Samozrejme, Neapolská sága je masterpiece, ale tak isto aj Temná dcéra bola schopná vo mne rozpútať emocionálny kolotoč.
Elena Ferrante nesklamala ani tentoraz, príbeh je drsný, úprimný, miestami vulgárny. Hlavná postava je z môjho pohľadu žena s nevyriešenými problémami a komplexami z minulosti, ktoré si penetruje na svoje deti a aj preto mi charakter postavy veľmi pripomínal Elenu z Neapolskej ságy alebo Giovannu z Klamárskeho života dospelých. Napriek tomu, ako je príbeh drsne napísaný si myslím, že nejedna matka alebo dcéra sa v príbehu nájde (ako to už s Eleninými knihami býva)... Určite odporúčam prečítať, aj keď ma Leda hnevala po celý čas, ale zároveň aj fascinovala a prinútila ma sa viac zamýšľať nad tým, ako rôzne matky môžu prežívať materstvo.
Čítať viac
7

Nadšená čitateľka kníh vydavateľstva Inaque. Par rokov dozadu som bola blazon do literatúry od Beat Generation.

Natália Kaková
7.6.2020
Dobry darcek pre mamu
Velmi sa mi pacil sposob akym pise autorka. Co strana, to som znacila citaty.
Zatial nemam deti, tak som sa uplne nevedela vzit do pribehu hlavnej hrdinky. Viem, ze sa k tejto knihe rada vratim o niekolko rokov. Zaroven, je to urcite dobry typ na darcek pre mamu ;)
Čítať viac
21
7.7.2019
Výborné!
Ferrante je pojem. Už to, že je Talianka a píše z domáceho prostredia, jej u mňa zaručuje sympatie, a to, že píše mimoriadne pútavo a čitateľne, až dychtivo otáčate stránky, ju automaticky vyvyšuje nad kohokoľvek iného.

Temná dcéra je príbehom matky, ktorý je vyrozprávaný samotnou matkou. Matkou dvoch dcér. Skrýva v sebe neskutočnú atmosféru, ktorá vás naplno vtiahne do deja. Spoznávate Ledu, jej myšlienkové pochody, jej túžby, jej priania, jej sny - či už naplnené alebo nenaplnené. Ferrante krásne vykresľuje dušu ženy. Ženy, ktorá je matkou - a nemyslí si, že je skvelou matkou. Mohla by byť aj lepšou... no napokon si trochu myslí, že je o čosi lepšou ako bola jej matka. Neviem, tak som to aspoň cítila ja.

Z knihy číha tajomno, temno, zvláštna, až snová atmosféra. Priam som cítila tú ťažobu, ktorú si hlavná hrdinka niesla vo svojom srdci.

O Ferrante sa hovorí, že dokáže pravdivo, priam surovo opísať pocity, ktoré sú často rozporuplné. A je to pravda. Veď ktorá matka niekedy o sebe nezapochybovala? Ktorá matka sa niekedy nešla zblázniť zo svojich detí a zároveň ich milovala celým svojim srdcom... rozdala by sa pre ne, umrela by pre ne? Ten kontrast, tie pocity, ktoré v každom z nás driemu, autorka dokonale vykreslila v tejto útlej novele.
Čítať viac

Čítať viac
Čítať viac

„Nemusíš to všetko pochopiť. Len buď so mnou.“

Chatrč - William Paul Young
Chatrč
William Paul Young