Dobré duše

Slúžili veľkým tohto sveta

Žiaden z velikánov kultúry či politických dejín by sa nezaobišiel bez pomoci svojho služobníctva, či už to boli komorníci, slúžky, kuchárky alebo tajomníci. Rakúsky autor... Čítať viac

Vydavateľstvo
mamaš, 2023
Počet strán
264

Žiaden z velikánov kultúry či politických dejín by sa nezaobišiel bez pomoci svojho služobníctva, či už to boli komorníci, slúžky, kuchárky alebo tajomníci. Rakúsky autor Dietmar Grieser v pútavých príbehoch predstavuje ... Čítať viac

  • PDF EPUB MOBI
  • Slovenčina

10,90 €

Ihneď na stiahnutie
Ako čítať e-knihy?

Naši škriatkovia odporúčajú

Andrea M. Guastella: Neslušné dary. Andrea M. Guastella, 2023

Viac o e-knihe

Žiaden z velikánov kultúry či politických dejín by sa nezaobišiel bez pomoci svojho služobníctva, či už to boli komorníci, slúžky, kuchárky alebo tajomníci. Rakúsky autor Dietmar Grieser v pútavých príbehoch predstavuje „dobré duše“, ktoré sa starali o blaho spisovateľov ako Goethe a Dostojevskij, osobností ako pápež Pius XII. a kráľovná Alžbeta II. alebo hudobných géniov ako Beethoven a Karajan.
Autor rozpráva o blízkych vzťahoch opatrovateliek, ktoré sa často stávali dôverníčkami, o sekretároch, ktorí pre svojich nadriadených boli najvernejšími priateľmi. Kniha obsahuje 30 portrétov ľudí, na ktorých by inak dejiny zabudli, aj keď boli neoddeliteľnou súčasťou osudov svojich slávnych pánov.
Čítať viac
Počet strán
264
Rok vydania
2023
Edícia
Spoločnosť a dejiny
Naše katalógové číslo
1870715
Jazyk
slovenčina
Preklad
Vydavateľstvo
mamaš
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,4 / 5

9 hodnotení

4
5
0
0
0

Ako sa páčila e-kniha vám?

Recenzie čitateľov

Ľudmila
Neoverený nákup
9.5.2023
"Dobré duše" - dobrá kniha
Kniha je veľmi dobrá. Obsahuje veľa faktografických informácií, takže čitateľ sa popri pútavom čítaní príbehov jednotlivých osobností, dozvie mnoho aj z histórie a kultúry.
Štýl autora je pútavý, takže Vás ženie čítať ďalej. Ja som ale čítala maximálne tri príbehy za deň, aby som ich trochu stihla aj "spracovať".
Naozaj odporúčam.
Čítať viac
26.4.2023
Dietmar Grieser nám vo svojej knihe ponúka mnoho doposiaľ nepoznaných príbehov o pomocníkoch panovníkov z rôznych kútov sveta. Zaujímavý je samo o sebe už len fakt, že sa dostávame do života priamo služobníkov a celé dianie sledujeme z ich pohľadu, čo sa nám zasa tak často nepodarí – väčšinou sú to práve panovníci, politici a rôzne významné osobnosti. Na zhruba 250-tich stranách sa nám otvorí napríklad život Beethovena, Goetheho, Dostojevskeho, Marxa, Alžbety II. a mnohých iných.

Čítalo sa mi nesmierne ľahko, autor nás jednotlivými príbehmi sprevádzal so všetkou gráciou, nezabudol uviesť rôzne pikošky, detaily, drobnosti, o ktorých ste sa inak nemali ako dozvedieť, ku každému argumentu pridal aj niekoľko príkladov a čítanie sa tak stalo nielen poučným, ale aj nesmierne chytľavým. Obzvlášť musím oceniť autorov zmysel pre humor, vďaka čomu som sa vždy na každý nový príbeh tešila ešte o niečo viac.

Celá knihy na mňa pôsobila veľmi pozitívne, autor tu predovšetkým vyzdvihoval zásluhy a pochvaly, vyhol sa súdom nad konaním ovplyvneným výchovou a dobou. Za mňa skvelé!
Čítať viac
18
Max - André Hoogeboom, 2023
Práve čítam
Max

O knihách, čo ma zaujali, píšem aj tu: https://www.instagram.com/monikabelinova/

Monika Bělinová
Overený zákazník
2.4.2023
Povedzme si úprimne, ak by okolo niektorých umelcov ochotne neobletovalo služobníctvo, mnohé umelecké diela by asi ani nemohli vzniknúť. Veď skĺbiť kopnutie múzy s varením, upratovaním, nakupovaním a ďalšími domácimi prácami či inými otravnými povinnosťami, to nie je len tak. Mať teda pri sebe niekoho, kto všetky tieto záležitosti elegantne vyrieši, zatiaľ čo maestro môže ľudstvu odovzdávať to najlepšie, čo v ňom je a o nič iné sa nestarať, znie ako dobrý nápad.

Rakúsky autor Dietmar Grieser sa v knihe Dobré duše pozrel na životy tých, ktorých pamiatka by inak zapadla prachom, no pre svojich nadriadených predstavovali doslova pravú ruku, plnili si svoje povinnosti a verne stáli popri ich boku v dobrom aj v zlom.

Niektorí mali to šťastie, že sa so svojím slávnym zamestnávateľom spriatelili a vytvorili si dôverný vzťah, iných ich pán zvečnil na skicách či karikatúrach, keď v sebe objavil talent na kreslenie, no tí, čo pracovali pre trošku paranoidnejších jedincov, občas schytali aj knihu do hlavy a k tomu titul „hovädo alebo beštia”, aby im nebolo ľúto. K Beethovenovi by som si životopis veru neposlala :D

Dobré duše je ďalšia vydarená kniha z mojej obľúbenej edície Spoločnosť & dejiny. 30 stručných portrétov prináša niekedy celkom úsmevné, inokedy dosť poľutovaniahodné príbehy, ktoré vám priblížia životy služobníctva slávnych spisovateľov, hudobných skladateľov, spevákov, filozofov, šľachticov a ďalších osobností z iného uhla pohľadu. Pokojne by mohli byť aj obsiahlejšie, no je mi jasné, že v niektorých prípadoch sa asi nezachovalo toľko informácií, koľko by sa mi páčilo.
Čítať viac
23

Som mama malej slečny, s ktorou rady čítame. Snažím sa na IG písať svoj názor na mnou čítané knihy formou recenzií. Pri knihách si výborne oddýchnem, len keby toho času bolo viac :)

Beáta Kiselová Bileková
Overený zákazník
27.3.2023
Zaujímavé čítanie
Vo filmoch sa častokrát stretávame so služobníctvom, ktoré je skôr utláčané, niekedy sú dokonca braní ako otroci. Pri takom Beethovenovi sa tak mnohí aj mohli cítiť, keď ich častoval prívlastkami ako napríklad ,,hovädo" a ,,beštia". Ale nie všetky osobnosti v tejto knihe boli také. V 30 príbehoch sa dočítate veľa zaujímavých informácií a dozviete sa aj pikošky o známych osobách, od ktorých služobníctvo najradšej utieklo, alebo ktoré im bolo verné a oddané až do smrti, či medzi ktorými sa vytvorili priateľské, ba priam rodinné vzťahy.
Napríklad taký Johann Strauß rád kreslil služobníctvo, gazdiná Emmericha Kálmána sa stravovala nezdravo a dožila sa 102 rokov, veľmi zaujímavé čítanie bolo o Eugenii Schwarzwaldovej, cisárovnej Zite i o šikovnom a vernom Augustovi Prossingerovi slúžiacemu opernej speváčke Marii Jeritzovej.
Každú kapitolu vhodne dopĺňajú obrázky jednotlivých osobností. Kniha sa číta veľmi dobre, miestami sa nasmejete, inde budete niekoho ľutovať, ale každopádne sa k vám dostanú zaujímavé skutočnosti. Viem, že je náročné zohnať informácie o služobníctve, ale aj tak sa mi pri väčšine osudov žiadalo viac obšírnosti. Ale nič to nemení na fakte, že ide o ďalšiu skvelú časť zo série Spoločnosť & Dejiny.
Čítať viac
14.3.2023
Krásna myšlienka
Grieserov prejav je veľmi ľahko čitateľný. Vie rozosmiať, aj dojať.
Niektoré príbehy ma zaujali okamžite a veľmi, niektoré len naozaj okrajovo.
Myslím si, že by sa našli čitateľsky atraktívnejšie a šokujúcejšie príbehy zo života umelcov a velikánov, ktoré by sa hodili do knihy, no Grieser má svoj koncept a vlastne mu aj slúži ku cti, že si išiel svoje a nevydal sa prvoplánovou cestou škandálov a pikantností, aj keď mne osobne by to určite nevadilo :D Každá kapitola obsahuje fotografiu, čo je vždy veľkým plusom.
.
Hoc kniha Dobré duše neprekonala moju topku z tejto edície (Nahé sochy, bojové slony, tuční gladiátori), získava iný cenný titul, a to 'Tá s najkrajšou myšlienkou'.
Určite sa poobzerajte aj po ďalších knihách z tejto edície - každá jedna stojí za prečítanie.
Čítať viac

„Človek nesmie nenávidieť nič okrem večnosti.“

Žiadne umenie - Péter Esterházy, 2009
Žiadne umenie
Péter Esterházy