Zajtra. A zajtra, a zas ďalšie zajtra - Gabrielle Zevin, Motýľ, 2023
Deti zatratenia - Peter Pavonič, Vydavateľstvo Saga, 2022

14,99 €

Pri nákupe nad 49 € máte poštovné zadarmo
Deti zatratenia - Peter Pavonič, Vydavateľstvo Saga, 2022
Deti zatratenia - Peter Pavonič, Vydavateľstvo Saga, 2022

Deti zatratenia

Daniel Dársky mal takmer všetko – úspešnú knihu, peniaze, slávu, nový byt a krásnu priateľku. Nič ale netrvá večne, čo mladý spisovateľ pochopí, keď sa mu začnú míňať peniaze... Čítať viac

Vydavateľstvo
Vydavateľstvo Saga, 2022
312 strán
4-5 hodín čítania

Daniel Dársky mal takmer všetko – úspešnú knihu, peniaze, slávu, nový byt a krásnu priateľku. Nič ale netrvá večne, čo mladý spisovateľ pochopí, keď sa mu začnú míňať peniaze... Čítať viac

  • Pevná väzba
  • Slovenčina
15,90 €

14,99 €

-6 %
Na sklade, objednávajte však rýchlo

Naši škriatkovia odporúčajú

Začína sa to nami - Colleen Hoover, Ikar, 2023
Deti zatratenia - Peter Pavonič, Vydavateľstvo Saga, 2022
14,99 €

Viac o knihe

Daniel Dársky mal takmer všetko – úspešnú knihu, peniaze, slávu, nový byt a krásnu priateľku. Nič ale netrvá večne, čo mladý spisovateľ pochopí, keď sa mu začnú míňať peniaze. Z toho takmer všetkého mu ostane len drahý byt a spisovateľská kríza, ktorej sa môže zbaviť jediným spôsobom...

Súkromný detektív Martin Eggenberger má najradšej veci vo vlastných rukách, ale po spisovateľovom naliehaní nakoniec pristúpi na spoluprácu a obaja sa pustia do vyšetrovania zdanlivej samovraždy tehotného osemnásťročného dievčaťa. Tento prípad je pre Daniela ako stvorený. Nielenže má pred sebou zaujímavý námet na novú knihu, tiež sa pri riešení pochybného obesenia mladej Natálie pohybuje v jemu dobre známej blackmetalovej subkultúre. Počas vyšetrovania sa zoznamuje s členmi dvoch metalových kapiel, ktorí Natáliu poznali, a skoro všetci sa zhodnú na tom, že by samovraždu nikdy nespáchala... Skoro všetci. Danielova a detektívova verzia ohľadom premyslenej vraždy sa ukáže ako správna, keď sa neďaleko miesta činu nájde Natáliin denník a v ňom kresba chlapca. Navyše sa vrah natoľko bojí odhalenia, že začne robiť chyby.
Čítať viac
Počet strán
312
Väzba
pevná väzba
Rozmer
145×205 mm
Hmotnosť
400 g
ISBN
9788097432003
Rok vydania
2022
Naše katalógové číslo
1720545
Vydanie
1
Jazyk
slovenčina
Pôvod
Slovensko
Vydavateľstvo
Vydavateľstvo Saga
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,4 / 5

18 hodnotení

7
11
0
0
0

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie čitateľov

12.5.2023
Tajomná vražda z domáceho prostredia
Druhý diel série o spisovateľovi Danielovi Dárskom je pokračovaním knihy O mŕtvych len v dobrom, ktorú som žiaľ nečítala. Vôbec sa ale nemusíte báť čítať knihy ako samostatné príbehy, pretože ide o úplne iné prípady, hoci malá časť minulosti sa kde-tu mihne, čo vás len navnadí siahnuť aj po predošlej knihe.

Pri detektívkach sa do vyšetrovania púšťam vždy spolu s postavami a hľadám odpovede, najlepšie skôr, ako k ním dôjdu samotní knižní hrdinovia. V tomto prípade so mnou autor poriadne vybabral. Ale po poriadku.
Vstúpila som do Danielovho sveta natoľko, až som nadobudla pocit, že je reálnym človekom, s bežnými povinnosťami, nedostatkami a záľubami, čo podporilo aj situovanie deja do košických ulíc, ktoré autor priebežne vymenuvával. Ocitla som sa tak v meste, ktoré vcelku poznám, no aj keby nie, spokojne si pri čítaní môžete dané miesta nájsť na Google maps, čo vám príbeh nesmierne oživí.

Detektívny prípad zaviedol detektíva s Danielom do temných vôd blackmetalu, v ktorom má zaľúbenie sám autor, čo sa odrazilo v informáciách podaných priam odborným výkladom. Niekedy ich bolo síce viac, než bolo nutné, ale v konečnom dôsledku sa tak čitateľ naučí niečo nové, čo nie je nikdy na škodu.

Autorov štýl je ľahký, s dávkou humoru, čo mne úplne sadlo. Samotný dej je vynikajúco vyskladaný, nesmierne pútavý, napätý a do poslednej strany tajomný. Hľadanie pravdy v tomto prípade nebolo absolútne jednoduché a v samotnom závere veľmi prekvapivé a presne také majú detektívky byť.
Čítať viac
26.4.2023
Deti zatratenia
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Bola to samovražda alebo vražda?!

V prvom rade sa chcem poďakovať autorovi, že som si mohla prečítať knihu a spoznať tak nového autora detektívok. A ja som si konečne prečítala aj iný žáner, ako zvyknem.

Páči sa mi, že do deja dal slovenské mesto a o to viac sa mi páči, že nie len Pán Peter, ale aj iní píšete o našich mestách. Veľmi to v knihách oceňujem.

Príjemný štýl písania, prirodzený dej a realistické dialógy. Ak knihu vezmete do rúk a začítate sa, nepustíte ju z ruky.

Prečo? Lebo budete tiež vyšetrovať a hádať, čo sa stalo mladej Natálii.

V príbehu sa stretávame s dvojicou Dárskeho a Eggenbergera.
Dársky je spisovateľ, hľadá nový príbeh na svoju knihu. Nedarí sa mu, nemá inšpiráciu a je na úplnom dne. Prečo? Lebo peniaze ako prišli aj odišli. Je zúfalý, nedarí sa mu a má písaciu krízu. Tak zájde za súkromným detektívom Eggenbergom, ktorý mu v minulosti pomohol vyriešiť jeho prípad. Prišiel v tú správnu chvíľu, keď dektív dostal nový prípad od zúfalej a smútiacej matky, aby zistil, či policajti správne vyriešili prípad jej nebohej dcéry.

Tak sa Dársky stal asistentom Eggebergovi a tu sa začína pátranie po dôkazoch, nekonečné vypočúvanie všetkých, čo Natáliu poznali.

Postupne sa vynárajú na povrch tajomstvá a záhady okolo smrti Natálie. Miestami bolo čítanie temné, mrazivé, najmä keď som to čítala v noci.

V knihe boli zaujímavé úvahy a myšlienky. Perfektne opísané scény. V príbehu nechýbal aj humor.

Ruzuzlenie prípadu bolo veľmi zaujímavé a moje teórie boli nesprávne.

Autor nám však neprezradí, či Dársky začal ďalej písať svoje dielo, keďže sa to na začiatku dosť spomínalo.

Keď milujete detektívne knihy tak túto knihu vrelo odporúčam.
Čítať viac
21.3.2023
Najprv som sa rada poďakovala autorovi, že som si mohla knihu prečítať v knižnej štafete a mohla tak spoznať nového autora detektívnych príbehov. Páčilo sa mi, že autor vytvoril spoluprácu medzi spisovateľom Danielom a súkromným detektívom Eggenbergerom. Toto duo mi naozaj sedelo. Hoci je to už druhá autorova kniha s týmto duom, tak je písaná tak, že vás riadne navnadí na to, aby ste si prečítali aj tú prvú.
.
Daniel napísal knihu o tom, ako bol obvinený z vraždy. Tá sa začne veľmi dobre predávať (na slovenské pomery až príliš dobre, kiežby to bola realita). Daniel zbohatne, ale čoskoro predaje klesajú a napísanie ďalšej knihy sa javí ako nemožné. Tak sa obráti na súkromného detektíva, ktorý mu v minulosti pomáhal riešiť jeho problém. Dúfa, že tak nájde dobrý námet na svoju ďalšiu knihu. Čoskoro sa aj objaví nový prípad dievčiny, ktorá podľa polície spáchala samovraždu, ale jej matka je presvedčená, že to tak nebolo a najme si Eggenbergera.
.
V príbehu sa objavuje téma black metalu. Nie je to môj žáner, ale už som raz na takom koncerte bola, keď som išla podporiť jednu dobrú kamarátku, ktorá spievala v takejto kapele, takže mi to nebolo úplne cudzie. Autor sa vyznal, prostredie bolo pre mňa zaujímavé, rovnako aj postavy, ktoré vytvoril. Prípad bol naozaj zamotaný a nebyť detektíva, tak sa to celé jednoducho prepečie. Rozuzlenie mi prišlo ale veľmi smutné.
.
Trochu mi chýbalo, že sa počas deja neriešilo, či Daniel píše novú knihu, keďže v úvode knihy sa tomu autor dosť venoval. Tiež mi nesedel trochu aj ten romantický koniec. Ale to sú len moje subjektívne dojmy.
.
Odporúčam všetkým milovníkom detektívok, ak ich radi čítate, určite dajte šancu autorovi a jeho knihám. A ja sa už veľmi teším na ďalšiu knihu s týmto duom, dúfam, že bude.
Čítať viac
25.2.2023
4,3 *
Detektívny román Deti zatratenia bol pre mňa veľkým a príjemným prekvapením. Aj keď začiatok bol trochu pomalší a dej sa naozaj rozbehol až okolo 50-tej strany, mala som aspoň možnosť bližšie spoznať hlavnú postavu. Daniel mi bol sympatický svojim správaním, lebo keď bolo treba, bol rozhodný a zapálený, ale v tej správnej chvíli vedel mať zase ´na háku´. A rozhodne si ma získal vďaka záľube v knihách a hudbe. Aj keď to bol blackmetal.

Tento typ hudby nepočúvam a ani som nikdy nepočúvala. Schválne som si našla pár skladieb spomenutých v knihe a len sa mi potvrdilo, že to nie je štýl pre mňa. Ale možno o to bolo zaujímavejšie nahliadnuť do sveta odlišného nielen hudobným štýlom. A aj keď hudba hrá v knihe určite veľkú rolu, omnoho dôležitejšie je vyšetrovanie vedené súkromným detektívom a jeho asistentom. Prípad to bol poriadne zamotaný, bez rukolapných vodítok k tomu, čo sa mohlo vlastne stať. Sama som dlho tápala a bola na vážkach, čo sa v skutočnosti stalo a autor do poslednej chvíle dával priestor tomu, aby som mohla uvažovať nad totožnosťou páchateľa a či vôbec nejaký bol.

Knihu so sympatickým vyšetrovateľským duom môžem len odporučiť milovníkom detektívok a napätia.
Čítať viac
24

Som mama malej slečny, s ktorou rady čítame. Snažím sa na IG písať svoj názor na mnou čítané knihy formou recenzií. Pri knihách si výborne oddýchnem, len keby toho času bolo viac :)

Beáta Kiselová Bileková
Overený zákazník
7.2.2023
Milé prekvapenie
Príbeh detektívneho románu, ktorý sa dá čítať aj bez prečítania prvej časti, je vsadený do Košíc. Daniel Dársky si užíva úspech z predaja svojej knihy, ale nič netrvá večne a peniaze sa míňajú. Doľahne však naňho spisovateľská kríza, z ktorej by ho mohol vytiahnuť súkromný detektív Martin Eggenberger. Ako jeho asistent sa dostane do centra diania a začnú vyšetrovať samovraždu mladej Natálie z prostredia blackmetalu. Obesila sa sama, alebo jej k tomu niekto dopomohol? Zbaví sa Daniel spisovateľskej krízy?
Príbeh ma zaujal od prvých strán, pretože sa odohráva v Košiciach. Autor ho podáva rečou mladých, preto som sa na niektorých dialógoch poriadne nasmiala, ale pôsobia autenticky. Čítanie to bolo svieže, temné a miestami mrazivé, hlavne pri nočnom čítaní, kedy som mala zmiešané pocity. Postupne sa odhaľovali tajomstvá kamarátov i samotnej Natálie, nechýbala rodičovská bolesť, ani jemná romantická linka. Autor vyjadril zopár zaujímavých úvah i pekných myšlienok. Aj keď sa veľká časť točila okolo metalu, ktorý ja osobne veľmi nemusím, v knihe mi vôbec nevadil a nebolo to rušivé. Síce by som kľudne prijala viacero zápletiek, ale vzhľadom k tomu, že je to autorova druhá kniha, to bolo pre mňa výborné čítanie, pútavé, bez hluhých miest a v konečnom dôsledku veľmi milé prekvapenie. Knihu vrelo odporúčam a ja sama budem zvedavá na Peťove ďalšie knihy.
Čítať viac
16
Overený zákazník
1.2.2023
Toto bola riadna metalova jazda!

Vôbec, ale vôbec nepočúvam tento štýl hudby… absolútne to ide a vždy aj išlo mimo mňa… Nikdy v živote som nemala také obdobie, že by som nosila nejaké čierne obojky, náramky, kožené veci, topánky, nejak extra úzke čierne rifle atď… o výraznom čiernom líčení ani nehovorím… u mňa to skoro stále začína a končí pri špirále

No, ale táto kniha… dokázala to, čo máloktorá… napriek týmto vyššie spomenutým prvkom som si príbeh užila! Všetka táto čierňava a negatívny pohľad na život mi nevadil v knihe (sem tam ma to síce ťahalo ku dnu) no povzniesla som sa nad tým… asi nikdy nepochopím túto mládež a neskupinkovala som sa s nimi ani v mojich tínedžerských časoch… ale naozaj, ak si toto odmyslím, fakt má kniha potenciál…

Páčilo sa mi to celkové vyšetrovanie. Aj keď som predošlý diel nečítala, kniha je písaná fakt tak, že to vôbec nevadí. Vadilo mi to len v tom zmysle, že proste nič ďalšie od autora doma nemám a chcem mať!

Už čakám na predošlú knihu, kde sa dozviem viac ako sa spoznal hlavný hrdina - Daniel Dársky so súkromným detektívom.. určite to bude podobne silný čitateľský zážitok…

Jediná vec (teda druhá - odhliadnuc od metalu) čo mi vlastne trošku vadilo, že sa v celej knihe nespomenulo, že či ten Dársky vlastne pracuje na tej svojej knihe, ako postupuje alebo či sa stále len spolupodieľa na vyšetrovaní? Pár viet by nezaškodilo zakomponovať do toho, nakoľko sa súkromný príbeh Daniela dostal dáko do pozadia. Extra to nevadilo, no zopár viet by som privítala, ako sa mu darí pokračovať vo svojej spisovateľskej kariére. Lebo takto som mala pocit, ako by sa zo spisovateľa razom stal ďalší súkromný detektív…

Napriek tomu všetkému knihu hodnotím veľmi pozitívne, keďže ja detektívky vážne môžem a odporúčam každému milovníkovi detektívok, bezohľadu na ich vzťah k metalovej hudbe. No tu vážne cítiť autorovu lásku k nej…
Čítať viac
14

Megamilovníčka Stephena Kinga ktorá sa pri knihách rada bojí, smeje alebo plače, pokojne aj všetko v jednej. O knihách sa rada vykecávam aj na IG profile @tyrky.sova

Lenka Miklášová
Overený zákazník
29.1.2023
Sex, vražda a blackmetal
Túto knihu som si vychutnala ako vydarený gitarový riff (nie, netuším čo to je, ale chcem znieť zainteresovane). Peter Pavonič má veľmi ľahko čitateľný, ale nie primitívny štýl, text je plynulý a prirodzený, dialógy sú realistické a uveriteľné. Blackmetalu holduje nielen rozprávač a hlavná postava Daniel, v príbehu hrajú významnú úlohu aj dve amatérske kapely a spomínajú sa aj tie známe. Teda, známe osobám, čo tomu rozumejú, pre mňa to bolo akoby vymenovával poddruhy Koi kaprov, vyznám sa v tom zhruba rovnako. Napriek tomu mi v hlave utkvel detailný opis koncertu, z ktorého som polovicu nechápala (fakt netuším, ako sa volá ktorý bubon v súprave bicích), ale aj tak som mala pocit, že stojím v zadymenom klube a z bezpečnej vzdialenosti sledujem to peklo pod pódiom (a všetci na mňa čudne čumia, lebo sa do metalového klubu hodím asi ako dubák do ovocného šalátu). Skrátka, vizualizáciu scény autor ovláda na jednotku.

Dvojka Daniel a Eggenberger mi sadla ako riť na firemnú kopírku. Martin Eggenberger mi v niečom pripomínal Cormorana Strikea - veľký, neohrabaný, ale hlava mu pracuje na 100% a keď si privstane, tak aj 110. Veľmi sympatická postava. Ich interakcie s Danielom, občasné podpichovanie a sarkastické poznámky bola radosť čítať.

Čo mi prekážalo, boli drobné logické prešľapy vo vypovedaní niektorých postáv. Viacerí sa zhodli v tom, že Natália by samovraždu nespáchala, pretože by nezabila vlastné dieťa, a potom to zaklincovali tým, že možno o svojom tehotenstve ešte ani nevedela.

Inak ale Deti zatratenia naozaj chválim. Je to jedna z tých kníh, ktoré vám padne ťažko odložiť, radšej sa budete venovať primárne činnostiam, na ktoré stačí jedna ruka a žiadny mozog (ale fuj, prasce, pri masturbácii sa blbo číta). Autor si zvolil prostredie, v ktorom je doma a o ktorom má čo povedať, čím vytvoril deju originálnu a zábavnú kulisu. Príbeh má spád, vyšetrovanie nie je unáhlené, ale ani zbytočne natiahnuté. Zaobišla by som sa bez cukríka na záver, ale to už sú len moje osobné preferencie.
Čítať viac
23
Overený zákazník
20.1.2023
Knihu som síce registrovala už dávnejšie, no keby som tušila, aký fantastický detektívny príbeh sa tu skrýva, siahla by som po ňom okamžite. Pre mňa je síce metalová muzika niečo úplne vzdialené, ale zato milujem detektívky a riešenie podobných príbehov, čiže môj zážitok z čítania dosiahol maximum.

Hneď v úvode spomeniem, že ma zaujala samotná obálka knihy, členenie kapitol podľa názvu, ale aj primerane dlhé kapitoly, ktoré v sebe zakaždým niesli kopec napätia a kniha sa číta rýchlo, takže vám zaberie možno necelé 2 dni. Plus hlavná zápletka a prostredie, kde sa príbeh odohrával je niečo nové s čím som sa doteraz nestretla a neskutočne ma to bavilo. Aj keď po mne behali zimomriavky!

Dvojica Dársky a Eggenberger sú top postavy, ktoré autor vykreslil úžasne. Vďaka nim som sa dostala na mnohé neprebádané miesta, napr. do metalových klubov, kde máme možnosť spoznať dosť zaujímavých mladých ľudí, ktorí sa poznajú navzájom a ktorí poznali aj Natáliu a často sa s nimi stretávala. Motív mohol byť ukrytý teda v každom z nich. Moje mozgové bunky pracovali naplno a snažila som sa pátrať spolu s touto podarenou dvojicou, ale márne.

Za mňa je autorov štýl písania presne to, čo v knihách okorení celý dej a dodá mu potrebnú energiu, dávku originality a napätia popri čítaní. Medzi dialógmi sú zakomponované tajomstvá, ale aj humor či iné prvky, ktoré k tomuto žánru zaručenene sedia.

Je tu množstvo postáv, ktoré, ako som už spomínala, mohli mať svoj motív a počas čítania som mala asi 3 tipy, ale ani jeden z nich nebol ten správny. Je to zamotaný dej, kde v úplnom závere vám to jedno meno proste vyrazí dych. Priznávam, nečakala som to a o to väčší zážitok som z čítania mala.

Pre milovníkov krimi, detektívnych príbehov a nadšencov metalovej hudby je toto príbeh ako pre vás stvorený. Odporúčam a dúfam, že si ho užijete rovnako ako ja!
Čítať viac
14.12.2022
Zaujímavý prípad a veľa dobrej hudby
Už ste počuli metalovú verziu Vivaldiho Zimy zo Štyroch ročných období? Ja milujem klasickú hudbu a jej rôzne moderné "prerábky", mám toho napočúvaného naozaj dosť, no netuším prečo, až doteraz som žiadnu metalovú nepočula. A je to teda vážne pecka. Aj preto som čítala túto knihu dlhšie, ako som myslela, že budem - zrazu sa tam spomenul Vivaldi a ja som si musela vypočuť ešte asi 300 ďalších skladieb . Môj absolútny favorit je zatiaľ Beethoven a metalová Sonáta mesačného svitu. Skúste si nájsť a vypočuť tiež ...
.
Dvojica Dársky - Eggenberger je späť a s ňou aj nový prípad.
.
Tentoraz budú vyšetrovať prípad zdanlivej samovraždy mladej Natálie, ktorá bola navyše tehotná. Polícia tento prípad už uzavrela, no matka mladej dievčiny sa rozhodne skúsiť osloviť súkromného detektíva Eggenbergera, pretože nechce uveriť tomu, že by jej dcéra vzala život sebe a aj svojmu dieťatku. V detektívnej kancelárii už netrpezlivo čaká aj Dársky, ktorý sa potrebuje zbaviť spisovateľskej krízy a ktorému sa Eggenberger takto rozhodol podať pomocnú ruku ...
.
Tak ako bol Peter Pavonič doma v téme okultizmu pri svojom debude O mŕtvych len v dobrom, tak je vidieť, že je doma aj teraz, keď Dárskeho a Eggenbergera vyslal do tmavých klubov, kde sa schádzajú členovia metalových kapiel, ktorí Natáliu dobre poznali a s ktorými sa najčastejšie stretávala. Svet okolo týchto ľudí vykreslil bravúrne - výborné opisy prostredia, hudby, metalistov, ich filozofie ...
.
Textu nechýba humor, ktorého tam môže byť nabudúce aj viac . V príbehu vystupuje pes s najoriginálnejším menom, aké som počula. A takmer som spadla na zadok, keď čítam, čítam a zrazu vidím slovo 'džad' - to som už tak dávno nepočula a nepoužila :D Smiala som sa z toho džada ešte aj na druhý deň.
.
Mala som dva tipy - ani jeden nevyšiel. Potom som si samozrejme išla biť hlavu o stenu, že som sa tak ľahko nechala zmiasť a tú osobu som vôbec nebrala do úvahy.
.
Ak máte radi krimi a ešte k tomu ste fanúšikom metalovej muziky, toto je MUST READ.
Čítať viac

„Ale v skutočnosti minulosť hodnotíme očami prítomnosti. Dívame sa na ňu cez to, čo vieme teraz, takže ju nevnímame ako ľudia, akými sme boli, ale ako ľudia, akými sme, a to znamená, že ju od základov meníme.“

Holandský dom - Ann Patchett, 2020
Holandský dom
Ann Patchett