Nelám mi srdce

Päť životov, päť tínedžerov a jeden emóciami nabitý príbeh. Slušná a nevinná Andrejka je uväznená vo svete povinností a tajomstiev. Rodičia na ňu nemajú čas a mladší brat, o... Čítať viac

4,8 43 hodnotení
Vydavateľstvo
Venupress, 2022
Počet strán
377

Päť životov, päť tínedžerov a jeden emóciami nabitý príbeh. Slušná a nevinná Andrejka je uväznená vo svete povinností a tajomstiev. Rodičia na ňu nemajú čas a mladší brat, o ktorého sa musí starať, ju strápňuje. Navyše... Čítať viac

  • PDF EPUB MOBI
  • Slovenčina

8,89 €

Ihneď na stiahnutie
Ako čítať e-knihy?

Vianoční škriatkovia odporúčajú

Viac o e-knihe

Päť životov, päť tínedžerov a jeden emóciami nabitý príbeh.

Slušná a nevinná Andrejka je uväznená vo svete povinností a tajomstiev. Rodičia na ňu nemajú čas a mladší brat, o ktorého sa musí starať, ju strápňuje. Navyše frajer Boris očividne niečo skrýva a nemá pre ňu ani jediný bozk. Zmeniť to môže azda rocker Thomas. Len keby sa v ňom Andrejka vyznala a keby nekomolil nielen slová, ale aj jej city.

Sofia je kráska, ktorá sa nedobrovoľne poddáva matke. Tá ako niekdajšia vicemiss túži len po dcérinom úspechu. Jej život sa krúti okolo počtu lajkov, falošných úsmevov a nepravých priateľstiev. Dá sa povedať, že to dievča je továreň na problémy, tak prečo si nevyrobiť ešte jeden?

Okoreniť by to mohla aféra s outsiderom Marošom, ktorý ako syn večne nervózneho otca pozná hnev, poníženie a neváha ich rozdávať ďalej.

Aby toho nebolo málo, duševne zničená Nora sa zaľúbi do ešte zničenejšieho Frederika. Zdá sa, že v spleti toľkých osudov si hrdinovia zaslúžia niečo dobré. Zaslúžia si šťastie. Len či sa to napokon neskončí zlomeným srdcom.

Nelám mi srdce je neobyčajná kniha, ktorá vás presvedčí, že svet síce nie je dokonalé miesto, ale aj tak sa v ňom oplatí žiť.
Čítať viac
Počet strán
377
Rok vydania
2022
Naše katalógové číslo
1682755
Jazyk
slovenčina
Vydavateľstvo
Venupress
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,8 / 5

43 hodnotení

33
10
0
0
0

Ako sa páčila e-kniha vám?

Recenzie čitateľov

14
včera
O mládeži nie len pre mládež
Kristínka Ježovičová má dar vyjadrovať sa prostredníctvom písania a nenecháva to na ľahkú váhu. S citom nám predostrela ťažké témy, nad ktorými sa pozstavý každý čitateľ. Rodina, láska, LGBT, poruchy príjmu potravy, výbušnosť a sociálne siete sú len hrubým náhľadom. Vy ale budete chcieť ísť viac do hĺbky a spoznať povahy jednotlivých postáv. Andrejka a Boris prirástli k môjmu srdcu a hoci som sa s nimi na teraz rozlúčila, budem veriť v opätovné zvítanie. Minimálne tak nenápadne ako to autorka spravila s postavami z predošlých diel, s ktorými tak prežívame ich ďalší vývoj. Čítať viac
10

Knihomoľka, ktorá si vedie bookstagram a miluje všetko dobré❤. Podporujem SK autorov, no rada si prečítam aj niečo zahraničné

Karolína Ondrušová
18.11.2022
Toto dielo nie je nič na čo by ste mohli povedať: wow, tak toto sa mi mega páčilo. Nebolo by to podľa mňa absolútne fér vzhľadom na tematiku, ktorú autorka celú knihu rozoberá.

Nelám mi srdce je emotívny príbeh tínedžerov, kde každý z nich si prechádza nejakou životnou strasťou. Nepochopená láska, túžba, zvrátenosť, krása a vzhľad, rodinné vzťahy, sexuálna orientácia...
Niektorí si možno počas čítania povedia, ale veď toto absolútne nie je reálne. Naopak si myslím, že mnoho mladých ľudí tieto problémy má a nerozpráva o nich. Ja si napríklad sama pamätám svoju prvú ,,detskú" lásku, ako som to prežívala, ako to bolelo a ako bolo ťažké sa s kýmkoľvek o to podeliť. To je dôvod prečo som sa v mnohých smeroch dokázala vžiť s postavami.

Samozrejme napriek uveriteľnosti príbehu mi veľmi nesadli kapitoly so Sofiou. Jej príbeh na mňa nezapôsobil a ako postava mi bola nesympatická a priam pritiahnutá za vlasy. A vzhľadom na to, že tam vystupovala dosť často, tak mi častokrát kazila celkovú atmosféru. To bolo fakt také jedno veľké mínus pre mňa.
Na druhej strane ma veľmi zaujala Nora a Fredy a dúfam, že ešte niekedy dostanú šancu na dorozprávanie svojich príbehov.

Celá kniha sa skončila tam kde mala. Zanechala za sebou mnoho otáznikov, emócie a nevypovedaných viet pre čitateľa. Bolo to veľké prekvapenie, ale v celku ma to uspokojilo ako čitateľku.
Celkové spracovanie bolo veľmi pekné, netypické a asi som ešte nečítala knihu s takýmto štýlom. Som fakt prekvapená a budem sa tešiť na ďalšie knihy z pera Kiky Ježovičovej , lebo táto tematika jej neskutočne sedí.
Čítať viac
17
6.11.2022
Nelám mi srdce
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Tak toto bolo čítanie! Od knihy som sa nevedel odtrhnúť a som rada, že som mala dostatok času a zavrela som ju až po poslednej strane. 
Od autorky som čítala knihu Vydrž to so mnou, ktorá sa mi páčila, ale Nelám mi srdci je #mustread.

Z anotácie som sa dozvedela, že príbeh sa zameriava na päť postáv a mala som trochu strach, či to nebude len také okrajové, nezáživné a rýchle, ale práve naopak! Autorka perfektne vyrozprávala príbeh tak, že vás zaujme od prvej strany a perfektne poprepletá osudy hrdinov.

Ťažko povedať, ktorá postava sa mi najviac páčila, ale akosi najbližšia mi bola Andrea. Súcitila som s ňou, keď jej brat robil zo života pekla (a to teda bolo niečo, ja by som ho zaviezla za mesto a tam ho nechala ), ale v niektorých chvíľach je niekedy predsa len dobré mať toho súrodenca. Thomas mi učaroval na plný pohľad a síce sa s Aďou akosi zamotal, bol pri nej v rozhodujúcich chvíľach. Niekedy sa naozaj ľudia zmenia kvôli správnej osobe Do Sofie som sa síce až tak nevedela vžiť, niektoré jej názory a skutky som vôbec nechápala, ale na konci príbehu sa poriadne zmenila a bola som na ňu tak trochu hrdá Borisov príbeh bolo zaujímavé sledovať a veľmi by ma zaujímalo ako to pokračovalo ďalej. Záver knihy ma poriadne prekvapil. Najprv som bola trochu v šoku, čo sa to na pár posledných stranách zomlelo, ale keď som pretočila stranu a prečítala si pár slov od autorky, pochopila som prečo. 

Kniha sa číta veľmi dobre, je rozdelená na kapitoly vždy z pohľadu niektorej z hlavných postáv. Otáčala som stranu za stranou až som sa dostala na koniec. Koniec knihy, ale nie príbehu.
Čítať viac
8

Všetky recenzie dostupné na mojom instagramovom profile @ivinkaaa.booksland alebo blogu: https://ivinkaaa-booksland1.webnode.sk/

IVINKAAA BOOKSLAND
19.10.2022
Výborné
Za knihu opäť veľmi pekne ďakujem vydavateľstvu Venupress.

Kristína tvrdí o nelámaní srdca, ale to presne nám čitateľom spravila. Päť postáv, päť rôznych pohľadov na príbeh i život. Andrea, Sofia, Maroš, Boris a Nora, to sú hrdinovia, ktorým môžeme nazrieť do hlavy. Jedným viac, iným menej.

Andrea je slušné dievča vychované k viere v Boha a vedená k dobrým známkam v škole. S touto postavou som sa dokázala stotožniť najviac. Nebolo to len záľubou v knihách, ako by som čiastočne videla seba na strednej škole. Bola tak dobrá, sladká a naivná. Nečudujem sa, že Thomas jej podľahol.

Jej opakom je Sofia. Hviezda instagramu, sociálnych sietí, estetických úprav a predsa zavretá v zlatej klietke svojej matky. To, že sa k ľudom správala povrchne a starala sa o seba, bolo to najmenej. Horšie boli všetky klamstvá a podvody, ktoré smerovala i k priateľom. Na konci som však ostala veľmi milo prekvapená a kvitovala jej spoveď.

Maroš je taký obyčajný testosterónom a agresiou nabitý pubertiak. Je to však vinou rodinného zázemia a prostredia, v ktorom vyrastal. V skutočnosti sa pod obalom skrýva citlivý chalan hľadajúci pochopenie.

S Norou sme mali možnosť sa už stretnúť v knihe Nevyslovené pri Frederikovi. Ten sa tu objavuje tiež. Mrzí ma, že nedostala viac priestoru. Napriek všetkým bolestiam, krivdám a zdravotným problémom, ktorými trpela, to bolo jedno obrovské pozitívne nabité slniečko. Žiadalo sa mi jej viac, lebo vždy prejasnila pochmúrne stránky.

A napokon Boris. Najskôr pre mňa nemastná-neslaná postava, s ktorou som na konci veľmi súcitila. Ten moment pri Jánošikovi - tí, čo prečítali, budú vedieť - dotklo sa ma to. Nabehli mi zimomriavky. Kristína to zvládla perfektne a popísala realisticky. Verím, že našiel správnu životnú cestu, pretože tak moc mi pripomína mne blízku osobu z okolia.

Prvé lásky, vzťahy, bozky, alkohol, drogy, zdravotné problémy či tie rodinné, sú to, čo sprevádza celý tento príbeh. Stretnete sa s objavením ich sexuality, hľadaním seba samého a búraním toho, čomu doteraz verili. Vyskytujú sa tu postavy z predošlých diel autorky ako Thomas, Frederik či Soňa. Je tu i mladší brat Andrejky, a že pre neho je v pekle nachystané špeciálne miesto. Bol to diabol. Rodičia sa venujú svojim ratolestiam, ale nie úplne, možno iba povrchne, čo vedie k ďalším situáciam.

Záverečné hodnotenie
Skvelá young adult z prostredia, pred ktorým dnes množstvo dospelých zatvára oči. Možno nechcene, možno cielene. Avšak deti a mladí sú tí, ktorí formujú našu budúcnosť, preto je dôležité sa na nich zamerať. Ich pocity, emócie, ťažkosti, to čím si prechádzajú. Ak ste boli mladí, tak sa viete vcítiť do konania hrdinov, ak to práve prežívate, tak len buďte naďalej silní. Koniec je taký, že "na porážku", ale po prečítaní dohovoru pochopíte. Knihu jednoznačne odporúčam a ako autorka v závere tvrdí, že životy postáv pokračujú ďalej, tak verím, že sa im podarilo nájsť to, čo chceli a potrebovali. Jednoznačne odporúčam. 5/5.
Čítať viac
Claudia
14.10.2022
Jednoducho skvelé
Tento príbeh je ako každý iný, ktorý poznáte, a predsa je úplne iný a unikátny. Rodinné a vzťahové problémy sa v najnovšej Kristíninej knihe stávajú každodenným problémom hlavných hrdinov- Andrey, Borisa, Sofie, Maroša a Nory. Okrem nich sa v knihe stretávame s postavami, ktoré sme mohli vidieť v samostatných príbehoch- Soňa, Nevyslovené a Vydrž to so mnou.

Kristína si aj touto knihou buduje svoj vlastný písaný svet, ktorý nechcem nikdy opustiť. Jej postavy mi prirástli k srdiečku už v predošlých knihách, pričom by mi nikdy nenapadlo, ako sa ich životy budú ďalej vyvíjať, a že sa raz prepletú s ďalšími hrdinami.

Neviem, čo o knihe povedať, aby to nebol spoiler. To, že je skvelá, istotne viete už len preto, že ju napísala autorka mojej YA srdcovky Nevyslovené. To, že stojí za to, viete, pretože si ju do svojej réžie vzalo vydavateľstvo Venupress. Ale prečo by ste mali dať šancu tejto autorke, keď ste od nej ešte nič nečítali?


Je len málo príbehov, ktoré by ma takto upútali a odohrávali sa na Slovensku. Autorka zasadila príbeh do dedinského prostredia, a ja nemôžem inak ako obdivovať fakt, že jej to vyšlo. Všetky prepojenia postáv, ich známych či dokonca rodín boli zaujímavo vyskladané, a keď sa k tomu pridali postavy z minulosti,


Andrea to ako hlavná postava nemá práve najľahšie. Je dokonalá. Ukážková študentka, starostlivá sestra a poslušná dcéra, akú by ste široko ďaleko len márne hľadali. Samozrejme, ako to na dedinách býva, je aj veriaca a každú nedeľu sedí na omši. Medzi spolužiakmi je známa ako šedá myška, ktorá ma skvelú kamošku- Sofiu.
Tieto dve dievčatá by nemohli byť odlišnejšie, a predsa sa dopĺňali. Obe si prechádzali svojimi trápeniami, a síce som chápala Sofiinu závisť, niekedy zabúdala, že nikto nie je dokonalý. I keď sa jej život môže zdať ako z rozprávky. Aj preto sme ja a Sofia dlhšie hľadali cestu jedna k druhej.
Sofiin život sa točí okolo instagramu. Potom, čo jej mama nevyhrala Miss a jej život začal upadať, všetko vložila do svojej dcéry. Hlavne jej zovňajšku. Nestarala sa o to, aké chlípne správy jej niektorí písali, hlavné pre ňu bolo to, že jej to prinieslo interakcie na populárnej sociálnej sieti a spolupráce, ktoré im platili účty. Uf. Bolo toho veľa, prečo som so Sofi súcitila, a predsa som sa na ňu hnevala a dúfala, že raz dospeje.

To je Kristínine umenie. Dokáže vo vás prostredníctvom postáv vyvolať toľko protichodných emócií, koľko sa to podarí len fakt ľuďom, na ktorých vám záleží. Hrdinovia vám však behom pár kapitol prirastú k srdcu a ste s nimi až do konca. Hltáte každú stranu, len aby ste sa uistili, že to dokážu dobojovať do zdarného konca. A že na nich čaká zaslúžené šťastie či iné problémy. Minimálne ja som sa po dočítaní ešte na trikrát uisťovala, či mi len nechýbajú ďalšie strany.
Čítať viac
18
14.10.2022
Chválim krásnu obálku,k príbehu a žánru sa hodí ako pokrievka na hrniec.Vychváliť však musím aj predsádky,ktoré vo vydavateľstve nikdy nie sú obyčajné.V Nelám mi srdce nám práve na predsádkach autorka predstaví hlavných hrdinov príbehu v instaštýle.5hrdinov-Andrea,Boris,Sofia,Nora a Maroš…sú tak rozdielni,a predsa majú čo-to spoločné.
Pri čítaní máte pocit,akoby šlo o decká z vedľajšieho vchodu.Máte pocit,že ich môžete stretnúť,spoznať,porozprávať sa,dohovoriť im,utešiť ich,dodať odvahu,porozumieť…
Sú akoby reálnymi bytosťami a ich problémy a trápenia autorka vykreslila ako ‘z prvej ruky’. Ježovičová rozumie mládeži,dokáže ich pochopiť,to je zjavné už z príbehu a ja ako nepochopené dieťa svojich rodičov si prajem,aby malo každé dieťa aspoň jedného rodiča,akým je Kristína.Vnímavá,citlivá,chápajúca.Sama seba použila v príbehu pri veľmi emocionálnej scéne a vtedy sa mi moje dojmy o jej povahe ako človeku,ako matke,len potvrdili.
Najviac som si obľúbila Andrejku,poslušnú dcéru,veriacu knihomoľku,ktorá chce robiť všetko správne.Tak trochu som sa v nej videla,preto sa mi všetky neprávosti,ktoré jej autorka nadelila,zahrýzali pod kožu.Nielen od jej brata Adama(to bol malý netvor!aspoň väčšinu času),ale aj od Sofie,najlepšej kamarátky.Táto insta diva,neraz Adi zavarila,ale páčilo sa mi,že napriek Sofiinmu vplyvu,bola stále dobrým dievčaťom. Sofia bola obeťou ambícií svojej matky a nepoznala svoju pravú hodnotu.Boris,rodičmi nepochopení,Maroš,trpiaci správaním otca a deda. No a Nora,ktorá milovala život a hudbu,ale v jej rodine bolo všetko dôležitejšie ako ona.To bolí a vyrovnať sa s tým nie je ľahké.
Autorke v r.2015 vyšla kniha Soňa a je dosť možné,že práve táto postava si v Nelám mi srdce zahrala vedľajšiu,no dôležitú rolu,rovnako ako Fredy z knihy Nevyslovené.
Čo vám poviem,záver mi nebol po chuti,ale taký je život.Postavy majú tínedžerský vek, život pred sebou,snáď nám autorka ešte o nich niečo napíše,lebo tieto decká len tak z hlavy nedostanem.
Čítať viac
9
12.10.2022
Novinka od autorky nenechá nikoho na pochybách, pre koho je kniha prioritne určená. Jej grafické spracovanie je absolútne dokonalé a zaujme aj to najkritickejšie oko. Predsádky predstavujúce hlavných hrdinov sú neprehliadnuteľné, oku lahodiace a do vkusu teen osôbok rozhodne pasujúce. To bolo prvé, čo aj mňa zaujalo. Jedinečnosť spracovania.

Samotný príbeh bol veľmi chytľavý. Zaujal ma najmä širokým záberom problémov, s ktorými musia dnešné deti bojovať, či už dobrovoľne alebo nasilu. Každý si v ňom nájde obľúbencov či spriaznenú dušu, i ich náprotivky, s ktorými až tak sympatizovať nebude.

Pri čítaní som mala viackrát pocit, že príbehy nie sú až takým výmyslom, akými by sa mohli zdať. Samotný doslov to naznačuje a dáva príbehu hĺbku a priestor na zamyslenie.
Čítať viac
11

Nečítam, aby som zabila nudu, čítam, aby som žila

tinkine_knihy :)
11.10.2022
Dokonalý YA príbeh
Myslím, že takto maximálne sústredená a "použitá" som sa už dávno necítila.
Víri vo mne toľko pocitov. Dokázala som sa vžiť do každej postavy príbehu.
Štýl písania je taký fajny, ako keď sedíš doma v starých rozťahaných a obľúbených teplákoch a tričku, nič neriešiš len vegetíš. Tak presne taký pocit je TOTO čítať. Ako byť doma, nech je to kdekoľvek.

Príbeh približuje prioritne 5 mladých ľudí a ich neľahké obdobie. Obdobie prvej lásky. Metúce, žiadúce, bláznivé, ľahkovážne, šokujúce.

Andrea je pobožná správňačka, ktorá chce všetko urobiť správne a presne preto sa jej do života dostane pravý opak - Thomas. Drsňák, hudobník, problémový chalan, vyvrheľ, no napriek tomu vie byť nežný. Bojuje, ale váha jeho smútku a problémov ho zmáha.
Sofia ma úprimne srala odzačiatku a nič sa na tom zmenilo. Kolotoč problémov a zlých rozhodnutí sa neustálne točí, ona v jeho strede a nedokáže uniknúť. Toxicita jej zaplavila život a vnútro a preto ubližovať iným, jej príde prirodzené ako dýchanie.
Maroš, Maroš, Maroš, ako by to bolo včera, čo aj k nám zavítali policajti, lebo áno, aj ja som bola zlé dievča no naštastie ma v správnom čase osvietilo. Jeho motto - bolo ti ublížené, ublíž aj ty iným, ho asi prenasleduje, ale tak ako ostaní, aj jeho správnosť sa v ňom kdesi skrýva a túži byť odhalená.
Borisa mi bolo úprimne ľúto. Ten neustály vnútorný i vonkajší boj, ktorý viedol sám, musí byť skľučujúci.
V neposlednom rade je tu Nora. Sama so sebou má problémy, ale verí, že láska k chlapcovi, ktorý dúfa cíti to isté, vyrieši aj nemožné.

Koniec príbehu - to čo bolo?? Veď posúďte sami. Ľahko sa číta a odporúčam ho hlavne mladším ročníkom. Možno nakopne, donúti prehodnocovať, prinúti zamyslieť sa. Zmení či zachráni život.
Čítať viac
4

Jsem vášnivá čtenářka a nejen to i sama píši. Sice zatím na platformě wattpad, ale v hloubi duse doufám, že se mi někdy podaří vydat knihu.

Michaela Smažáková
11.10.2022
Madame_mischel
Recenze Nelam

Nelam mi srdce je další kniha od autorky Kristíny Jezovicove.
Zároveň bych chtěla poděkovat vydavatelství Venupress za možnost spolupráce. Moc si toho vážím.

Poprvé, aspoň v mém případu jsem se setkala, že v knize je více pohledů než 2 a to rovnou 5. Bála jsem se toho, že se v knize budu ztrácet, ale naštěstí autorka v tom umí chodit.

Příběh vypráví o Borisovi, Marošovy, Andree, Nory a Sofie. Kdy každý z nich je úplně jiný. Každý z nich se potýká s něčím jiným. Každý na svých bedrech nosí jiné břemeno a každý z nich se s tím vypořádává jinak. Přiznám se, že jsem věděla jak se asi cítí naše postavy. Sama jsem neměla moc přátel, nebyla jsem oblíbená, krásná a splňovat kvóty dcery jakou by rodiče chtěli nebylo lehké...

Ale zpátky ke knize, tento příběh je hodně silný a emotivní. Protože se uvnitř skrývají temata, při kterých hodně lidí zavírá oči. Jako by ani neexistovali. Líbilo se mi, jak autorka rozvinula téma, jako rodinné situace, orientace, a mnoho dalšího. Autorka jde přímo k věci, nemaže nám med kolem pusy a i když jsem občas přestala dýchat, děkuji za to, příběhu to dodalo šmrnc, odlišnost a jsem ráda, že se v knize řeší i jiné věci než láska.

I když je kniha YA a já už věkem do této kategorie nepatřím (ale jen věkem, uvnitř jsem stále mladá, krásná a perspektivní), tak tento žánr ráda čtu.
Zároveň se mi libili krátké kapitoly, kniha se tím rychle četla. Děkuji, že jsem mohla nahlédnout do hlavy všem aktérům.
Smekám pomyslný klobouk před autorkou, protože témata, o kterých psala nejsou jednoduchá, a že se vůbec do toho pustila.

Co mě úplně překvapilo, bylo to, jak se na scéně objevila i autorka. Nečekala jsem to a bylo to takové... Jiné... Nečekané a super. Ale zároveň to bylo smutné a děsivé. Bála jsem se...

Jak jsem zmínila kniha je nadupaná emocemi a já do teď vstřebávám to, co jsem přečetla.
V hlavě mi utkvěla věta autorky "nekašlite na seba ani na druhých"

Zároveň, i když neřeším jakou má kniha obálku, pro mě je prvoradá anotace, ale tady musím říct, že je vážně krásná povedená, ale... Možná je to úmysl samotné autorky a vydavatelství, ale toto je tuším čtvrtá kniha s fotkami na obálce. Což když jsem ji viděla poprvé, říkala jsem si "je v tom záměr? Nebo neví co na obálku." ale pocit, že je v tom záměr je silnější. Zároveň mě nadchla předsádka, jedním slovem originální. Nesetkala jsem se s tímto a BRAVO.

Co bych chtěla ještě vypíchnout je konec knihy. Název... Nelam mi srdce je hodně vystižné, protože toto vám zlomí srdce.
Kdo četl ví. Kdo nečetl... Uvidíte...

Vaše MM
Čítať viac
5
7.10.2022
Vždy som rozmýšľala nad tým, prečo takmer všetky knihy končia sladkým happyendom ,,A žili spolu šťastne až do smrti." Tak možno by som nemala prezrádzať konce ale tu takýto prípad nečakajte.

Kniha nás prevedie úsekom životom piatich mladých ľudí, ktorý zažívajú prvé lásky, prvé sklamania a prvé aj zlé skúsenosti na ceste životom.

Postavy chytia za srdce každého, nútia ho sa rozčúliť nad ich hlúpymi rozhodnutiami a zároveň sa čitateľ môže zamyslieť nad svojími príbehmi a ich podobnosťou, teda aspoň ja som sa v niečom našla.

Príbeh veľa ponúka nielen mladým čitateľom. Odkrýva tabuizované témy, ktorým dnešný mladí ľudia musia často čeliť. Prináša pochopenie, odpustenie a chuť pomáhať druhým. Rešpektuje každého bez ohľadu na to aký je a akú má identitu.

Mne sa príbeh veľmi páčil a aj to, že nemal klasický koniec ako tomu väčšinou býva. Jednoducho príbeh zo života a to je na tom to najkrajšie.
Čítať viac

Čítať viac

„Osud nechystá prekvapenia. Robí prípravy, dáva znamenia a vysiela aj zvedov, no len málokto má oči, ktoré to vidia, uši, ktoré to počujú, a um, ktorý to chápe.“

Štyri hostiny - Meir Shalev
Štyri hostiny
Meir Shalev