Nelám mi srdce
E-kniha

Päť životov, päť tínedžerov a jeden emóciami nabitý príbeh. Slušná a nevinná Andrejka je uväznená vo svete povinností a tajomstiev. Rodičia na ňu nemajú čas a mladší brat, o... Čítať viac

4,8 77 hodnotení
Séria
Nelám mi
Vydavateľstvo
Venupress
377 strán
5-6 hodín čítania

Päť životov, päť tínedžerov a jeden emóciami nabitý príbeh. Slušná a nevinná Andrejka je uväznená vo svete povinností a tajomstiev. Rodičia na ňu nemajú čas a mladší brat, o ktorého sa musí starať, ju strápňuje. Navyše... Čítať viac

  • PDF EPUB MOBI
  • Slovenčina

8,89 €

Ihneď na stiahnutie
Ako čítať e-knihy?

Naši škriatkovia odporúčajú

Viac o e-knihe

Päť životov, päť tínedžerov a jeden emóciami nabitý príbeh.

Slušná a nevinná Andrejka je uväznená vo svete povinností a tajomstiev. Rodičia na ňu nemajú čas a mladší brat, o ktorého sa musí starať, ju strápňuje. Navyše frajer Boris očividne niečo skrýva a nemá pre ňu ani jediný bozk. Zmeniť to môže azda rocker Thomas. Len keby sa v ňom Andrejka vyznala a keby nekomolil nielen slová, ale aj jej city.

Sofia je kráska, ktorá sa nedobrovoľne poddáva matke. Tá ako niekdajšia vicemiss túži len po dcérinom úspechu. Jej život sa krúti okolo počtu lajkov, falošných úsmevov a nepravých priateľstiev. Dá sa povedať, že to dievča je továreň na problémy, tak prečo si nevyrobiť ešte jeden?

Okoreniť by to mohla aféra s outsiderom Marošom, ktorý ako syn večne nervózneho otca pozná hnev, poníženie a neváha ich rozdávať ďalej.

Aby toho nebolo málo, duševne zničená Nora sa zaľúbi do ešte zničenejšieho Frederika. Zdá sa, že v spleti toľkých osudov si hrdinovia zaslúžia niečo dobré. Zaslúžia si šťastie. Len či sa to napokon neskončí zlomeným srdcom.

Nelám mi srdce je neobyčajná kniha, ktorá vás presvedčí, že svet síce nie je dokonalé miesto, ale aj tak sa v ňom oplatí žiť.
Čítať viac
Počet strán
377
Naše katalógové číslo
1682755
Štýl
romantický
Jazyk
slovenčina
Pôvod
Slovensko
Séria
Nelám mi
Vydavateľstvo
Venupress
Pre koho
young adult
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,8 / 5

77 hodnotení

64
13
0
0
0

Ako sa páčila e-kniha vám?

Recenzie čitateľov

Andrea Sadloňová
Overený zákazník
28.1.2024
Nelám mi srdce
Kniha ma prekvapila, keďže som čakala len nejakú romancu pre násťročných, je to super príbeh viacerých dospievajúcich detí, ktorý je poučný a ľahko sa číta. Knihu môžem len odporučiť všetkým vekovým kategóriam. Čítať viac
24.11.2023
Do knižky som išla s veľkými očakávaniami po xyz pozitívnych reakciách a tie moje sa naplnili. Kristína jednoducho písať vie a ja žasnem nad tým, ako podáva niektoré ťažké témy s takým absolútnym taktom, a na druhú stranu ukazuje škaredosti dospievania pod lupou, z ktorej Vám bude v konečnom dôsledku naozaj zle. Čerpá aj z vlastných skúseností a necháva čitateľovi možnosť vytvorenia si vlastných záverov podľa jeho možností.
.
Nechcem tu veľmi opisovať dej, aby som neprezradila mnoho. Príbeh je však o partii dospievajúcich tínedžerov, ktorí majú svoje vlastné problémy a snažia sa s nimi bojovať. Lebo ani ich život nie je iba ružový, ako by si mohli mnohí myslieť. Každá postava mala svoje opodstatnenie, priblížila nám svoje potreby, túžby a starosti, ktoré ju zaťažovali.
.
Mne osobne najviac prirástol k srdcu Boris, aj keď som jeho motívy odhalila hneď na začiatku, vôbec mi to neprekážalo a ku koncu príbehu som sa pristihla (vzhľadom na môj vek a materinské pudy), že by som chcela byť jeho matka a pomôcť mu. Tak veľmi som sa o neho bála a o jeho osude rozmýšľam doteraz.
.
Záver mi teda zlomil srdce, ale pozor! toto nie je prekážka v čítaní, pretože to má svoje opodstatnenie
Čítať viac
22.11.2023
super
Od autorky mam uz čo to prečítané a nesklamala ani touto knihou. Pribeh je o vacerích postavách, ktoré sa vyskytuju aj v predchadzajucich knihách od autorky. Pačili sa mi kratke kapitoly, ktore boli pomenované podla toho,kto v nich vystupoval... Opäť je kniha aj o témach o ktorých sa často nerozpráva, ale vsetci ich vo svojom okolí zažívame. Krasne knihy pre teenagerov ale aj pre starších ako -násť ročných. urcite nie je moja posledná. Čítať viac
14.11.2023
Kniha Nelám mi srdce je prvou časťou zo série Nelám mi. V októbri vyšla autorke aj druhá časť Nelám mi krídla.

Na knihu Nelám mi srdce som postrehla mnoho pozitívnych ohlasov, tak som mala vyššie očakávania. Naplnili sa? Áno.

Prvé prekvapenie prišlo na začiatku, keď som zistila, že príbeh je z pohľadu viacerých postáv. Keďže prelínanie pohľadov mám rada, čítanie bolo o to zaujímavejšie. Plus sa mi páčilo, že každá postava bola iná. Každého z nich trápilo niečo iné. Boli to reálne problémy a preto sa mi kniha ešte viac zapáčila.

Ďalším prekvapením bolo, že jednou z hlavný tém bola viera a v zápätí aj sexualita jednej z postáv. Tieto témy veľmi nevyhľadávam, ale neprekážali mi. Práve to urobilo príbeh tej postavy taký jedinečný.

A ten koniec? To fakt? Ja zbožňujem šťastné konce a takto…každý si zaslúži svoj šťastný koniec.

Krásna YA romantika. Ani by som nečakala, že ma tak zaujme, keďže už som z toho vyrástla, ale vôbec mi nepripadali postavy nejake mimo realitu práve naopak. Toto bola realita bez pozlátka.
Myslím, že každý by vedel nájsť svoje stredoškolské “ja” v jednej z postáv. Ja som bola trocha ako Andrea, nie taká múdra, ale taká nepobozkaná.
Čítať viac
15

Milujem knihy a vediem k tomu aj moju dcérku. Radi si čítame a milujeme príbehy. Za mňa je to predovšetkým fantasy, ale objavila som už aj čaro hororu a trileru :)

Terezka Babicová
Overený nákup
9.11.2023
Smutno krásny príbeh o „pubertiakoch“, kde každý rieši svoje či už menšie, alebo väčšie problémy spojené s dospievaním, objavovaním sexuality a svetom sociálnych sietí.

Dlho som sa tejto knihe vyhýbala, ale keďže je na svete už aj pokračovanie série Nelám mi, rozhodla som sa, že je najvyšší čas prečítať si ju.

Vrátila som sa do čias svojej puberty, keď som riešila podobné problémy ako hrdinovia tejto knihy. Až na sociálne siete, tie v mojej dobe ešte absentovali a možno to bolo aj v niečom dobré.
Postupne sa zoznámite s Andrejkou, Borisom, Norou, Marošom, Sofiou a Frederikom. Ich osudy sú tak odlišné a predsa majú niečo spoločné, každý jeden túži po láske. Príbeh každého jedného ma chytil za srdce. No a na konci som mala srdce zlomené spolu s každým jedným. Ale ako napísala autorka: „Koniec knihy neznamená ich koniec.“ Žijú ďalej v jej mysli, ako aj v mysli čitateľov, ktorí aj po zatvorení knihy ďalej vo svojej fantázii vytvárajú ich životy.

Mne táto kniha dala veľa, najmä ako mame dcéry, ktorá bude čo nevidieť v podobnom veku ako naši hrdinovia.

Nedá mi to a na koniec použijem opäť slová autorky, ktoré ma po dočítaní knihy úplne dostali a keby som si toto prečítala skôr, už dávno by som po tejto knihe siahla.

„Kúpili ste si knihu o láske ... a vlastne ste presne to dostali, len možno mnohí z vás nedúfali, že tá láska, o ktorej budem písať, bude taká krehká a nestabilná, ale že bude rojčivá a sladká, taká, aká len prvá láska dokáže byť, ale žiaľ, nie vždy taká je.“

5/5
Čítať viac
5

Som mlada baba ktora miluje čitat ???? Je to ako by som sa ocitla v inom svete

Adelka Izáková
Overený zákazník
23.10.2023
Želáme si, aby nám ľudia okolo nás porozumeli. Je to však dlhý proces a, bohužiaľ, nie vždy sa tak stane, pretože majú určitú predstavu, podľa ktorej by sme sa mali správať. A ak ju nesplníme, nesnažia sa nás pochopiť a porozumieť nám, čo je škoda. Veď byť iný nie je choroba, ktorou by sme ich mohli nakaziť. Každý z nás túži po porozumení, láske a akceptovaní našeho ja. Teraz si čoraz viac uvedomujem, že najzraniteľnejší sú naši tínedžeri. Sú vo veku, kedy ešte len hľadajú samých seba. Prežívajú radosti aj starosti, ktoré sa nám dospelým môžu zdať banálne, ale pre nich nie sú. Načúvajme im pozornejšie a snažme sa im porozumieť. O tom rozpráva aj príbeh Nelám mi srdce. Nastavilo mi to zrkadlo, aby som sa viac začala zaujímať o pocity a myšlienky mojej sestry, pretože je v rovnakom veku ako hlavní hrdinovia v knihe.
Päť rozdielnych mladých ľudí a každý si vo svojom veku nesie svoje bremeno. Dokážu ho uniesť pri každodenných starostiach a radostiach alebo podľahnú okolitému tlaku?

Andrea je šedá myška. Vzorná dcéra a žiačka. Má dobré srdce. Verí v Boha. Miluje sa stratiť v knihách. Má strach zo zlyhania a sklamania. Zároveň však túži po láske a pozornosti svojich rodičov, ktorí sú stále v práci. Navyše ju ešte nikto nepobozkal. Bola zlatičko. Jej brat Adam bol riadne rozmaznaný a rád jej robil problémy. Neraz som ho mala chuť vyfackať. Nakoniec sa zmenil, túžil iba po pozornosti. Andrejka tu dostala najviac priestoru a prešla si rôznymi skúškami, do ktorých ju namočili iní.

Sofia bola moc pod vplyvom matky, ktorú som nemohla ani cítiť. Bývalá misska, ktorá sa snažila prostredníctvom dcéry získať prestíž a slávu. Sofia za to zaplatila privysokú cenu. Na začiatku som ju moc nemusela, ale nakoniec si ma získala, pretože bola ešte len tínedžerka, ktorá podľahla čaru internetu.

Získal si ma aj Boris, ktorý vyrastal vo veriacej rodine. Bol iný a okolie ho nechcelo akceptovať. Prežil si vďaka tomu veľa nepríjemných vecí. Bolo mi ho ľúto. Chytilo ma za srdce, ako autorka tam vložila aj svoju skúsenosť, bolo to dojemné.

Nora mi tiež prirástla k srdcu, bola iná. Milovala hudbu a hru na bicie. S Fredym sa skvelo dopĺňali. Obaja nemali ľahký život. Držím im palce a verím, že budú spolu.

Maroš, fu, ten bol pre mňa dlho záhadou. Mal prísneho otca a dedka, ktorý sa nesprávali najlepšie a podpísalo sa to aj na ňom.

Thomas bol rocker, bolo na ňom niečo drsné, no zároveň príťažlivé. V istom momente mi nemilosrdne zlomil srdce. Toto sa nerobí.

Autorka tu citlivo podáva ťažké témy, ktoré sú aktuálne pre tínedžerov. Je vidno, že mládeži rozumie a neváha podať pomocnú ruku komukoľvek prostredníctvom príbehov, do ktorých vkladá ku seba. Kika, klobúk dolu pred tebou.

Nelám mi srdce je emotívne dielo, ktoré by si mal prečítať každý. Či už ste tínedžer, alebo rodič. Otvorí vám to oči a možno aj nasmeruje tým správnym smerom.

Na záver chcem po chváliť predsádky a obálku knihy. Je to dokonalé.
Čítať viac
29.7.2023
Čo sa týka Kikiných kníh, tak si myslím, že pre Vás nemám čo nové povedať.
Príbeh piatich tínedžerov, ktorý sa snažia vysporiadať so svojimi démonmi. Každý po svojom.
Nelám mi srdce je kniha, pri ktorej som stratila slová. Neviem kde začať, ani čo povedať. Tu sú asi slová zbytočné. Túto knihu by mal prečítať každý. Bez ohľadu na vek, pohlavie.
Najhlavnejšou postavou bola Andreja, ktorú som si hneď na začiatku obľúbila. Pripomínala mi moje mladšie ja. (Neže by som bola stará, ale bola som presne taká naivná a zodpovedná ako ja.)
O ostatných Vám tu písať nebudem, bolo by to na dlho. Spomeniem ale vedľajšiu postavu Thomasa, ktorého milujem, odkedy som ho spoznala. Ale teraz? To si Kika spravila zámerne? Neviem, či ho mám nenávidieť, milovať, alebo ho zbiť, abo čo. Potrebujem ho pochopiť. Chcem! O ňom príbeh!....
Ale inak  autorka v knihe rozoberá rozličné témy, ako sme už u nej zvyknutí. Od homosexuality, po závislosti na alkohole, či zneužívaní a znásilnení. Sú podané autenticky, pointu celého príbehu pochopí každý.
Čítanie je plynulé, kapitoly nie sú dlhé a striedajú sa.
Nad knihou sa miestami zasmejete, inokedy vás striasne od určitych vecí. Hlavne, ak si uvedomíte, čoho všetkého je dnešná mládež schopná. A hlavne dôvod, prečo.

Koniec ma prekvapil. Mala som pocit, že mi niekto vytrhol posledných minimálne 20 strán. Ako keby som pozerala film a zrazu vypli elektrinu. Vážne som si začala myslieť, že sa zmenil, a že to všetko je reálne a ...ach bože... potrebujem pokračovanie. Som veľmi rada, že na tom autorka pracuje a dúfam, že sa ho čoskoro aj dočkáme!
PS: Zlomila si mi srdce
Čítať viac
Alena Precechtelová
Neoverený nákup
14.7.2023
To je sila
Nelám mi srdce je skvelá knižka o - násť ročných. Kristína v tejto knižke opisuje osudy viacerých tínedžerov. Ak máte dojem , že všetci mladí si myslia, že život je gombička, tak ste na veľkom omyle. V tejto knižke sa presvedčíte, že aj oni majú svoje starosti a skúsenosti z ktorými sa musia popasovať. Veru mala som, čo robiť aj ja, aby som to dokázala stráviť . Slová autorky na konci príbehu ma dostali úplne do kolien. Takže knižku odporúčam nielen tínedžerom , ktorým je určená, ale aj dávno dospelým, aby tých mladých dokázali pochopiť a pomôcť im. Čítať viac
Knihomoľka z mesta
Overený zákazník
26.6.2023
TOP kniha
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Andrea, Sofia, Boris, Nora a Maroš.

Päť životov, päť tínedžerov a jeden emóciami nabitý príbeh, ktorý mi to srdce zlomil. A rovno päťkrát. 

Kto pozná tvorbu autorky, tak vie, že nemá problém písať ani o ťažších témach, čoho dôkazom je aj táto kniha.  
Domáce násilie, sexuálna orientácia, šikanovanie, ale aj prvé lásky...

Napriek vážnym témam sa príbeh čítal veľmi dobre, ľahko. Kapitoly neboli príliš dlhé a oceňujem, že boli napísané z pohľadu všetkých piatich postáv.

Najviac priestoru z nich dostala Andrea. Pre niekoho bola sivou myškou, pre mňa bola zlatíčkom, čistou dušou, navyše knihomoľkou, dievčaťom, ktoré túžilo po pozornosti od rodičov a po láske. To ale v podstate všetci. Každý z nich bol iný, ale v konečnom dôsledku si boli rovní. 

Popri čítaní som si spomenula na to aké problémy som riešila v ich veku ja, ale skoro všetko mi prišlo bezvýznamné. Neviem si ani predstaviť, že by mi rodičia nevenovali čas, nemohla som sa im priznať k niektorým veciam, musela by som plniť ich sny, aj keď v živote som chcela robiť niečo iné, že by som poriadne nezažila rodičovskú lásku. 

Všetko je tu tak reálne opísané, že som častokrát mala pocit, že tie postavy sú moji spolužiaci. Že Andrea nie je Andrea, ale Martina, Boris nie je Boris, ale Matúš....a to bolo to, čo zlomilo moje srdce. Fakt, že týchto tínedžerov vlastne poznám. 

Záver knihy ma ako väčšinu čitateľov šokoval. Ale nebojte sa, vysvetlenia sa dočkáme už čoskoro v pokračovaní. 

Za mňa je toto jedna z TOP kníh, ktoré som čítala a preto si myslím, že bola právom nominovaná v kategórii Slovenská mládežnícka kniha roka 2022 Panta Rhei Awards.
Čítať viac

Kristína Ježovičová

Čítať viac

„Človek nesmie nenávidieť nič okrem večnosti.“

Žiadne umenie - Péter Esterházy, 2009
Žiadne umenie
Péter Esterházy