Uhádneš, komu patria Tajomné knižnice?   Súťažiť
Volám sa Lucy Bartonová - Elizabeth Strout, Inaque, 2022

14,29 €

Pri nákupe nad 49 € máte poštovné zadarmo

Volám sa Lucy Bartonová

Lucy Bartonová sa pomaly zotavuje po pôvodne jednoduchej operácii. Príde ju navštíviť matka, ktorú nevidela niekoľko rokov. Zdá sa, že klebetenie o ľuďoch z Lucinho detstva... Čítať viac

1. diel série
Lucy Bartonová
Vydavateľstvo
Inaque, 2022
160 strán
2-3 hodiny čítania

Lucy Bartonová sa pomaly zotavuje po pôvodne jednoduchej operácii. Príde ju navštíviť matka, ktorú nevidela niekoľko rokov. Zdá sa, že klebetenie o ľuďoch z Lucinho detstva v mestečku Amgash v Illinois im umožňuje znovu si k sebe nájsť cestu, ... Čítať viac

  • Pevná väzba
  • Slovenčina
14,99 €

14,29 €

-5 %
Na sklade, objednávajte však rýchlo
Ďalšie knižné vydania (5)
My Name Is Lucy Barton - Elizabeth Strout, Penguin Books, 2017
Brožovaná väzba
Angličtina, 2017
Viac ako 30 dní

11,50 €


My Name Is Lucy Barton - Elizabeth Strout, Random House, 2016
Pevná väzba
Angličtina, 2016
Viac ako 30 dní
-5 %

16,15 €


Jmenuji se Lucy Bartonová - Elizabeth Strout, Motto, 2017
Pevná väzba s prebalom
Čeština, 2017
Vypredané

My Name is Lucy Barton - Elizabeth Strout, Penguin Books, 2016
Pevná väzba
Angličtina, 2016
Vypredané

My Name is Lucy Barton - Elizabeth Strout, Random House, 2016
Brožovaná väzba
Angličtina, 2016
Vypredané

Ďalšie knižné vydania

Naši škriatkovia odporúčajú

Vražda v Mena House - Erica Ruth Neubauer, Slovenský spisovateľ, 2023

Viac o knihe

Lucy Bartonová sa pomaly zotavuje po pôvodne jednoduchej operácii. Príde ju navštíviť matka, ktorú nevidela niekoľko rokov. Zdá sa, že klebetenie o ľuďoch z Lucinho detstva v mestečku Amgash v Illinois im umožňuje znovu si k sebe nájsť cestu, no pod povrchom sa skrýva napätie a túžba, ktoré dodnes prenikajú do každého zákutia Lucinho života: jej únik od problémovej rodiny, jej sen stať sa spisovateľkou, jej manželstvo a láska k  dvom dcéram. Tieto silné témy spriada do jedného celku Lucin skvelý rozprávačský talent – ako dychtivá pozorovateľka je hlboko ľudská a skutočne nezabudnuteľná.

Na román nadväzujú tri časti Všetko je možné, Ach, William! a Lucy pri mori.
Čítať viac
Originálny názov
My Name Is Lucy Barton
Počet strán
160
Väzba
pevná väzba
Rozmer
135×207 mm
Hmotnosť
300 g
ISBN
9788082071699
Rok vydania
2022
Edícia
Pandora
Naše katalógové číslo
1501471
Jazyk
slovenčina
Preklad
Pôvod
Spojené štáty
1. diel série
Lucy Bartonová
Vydavateľstvo
Inaque
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,6 / 5

17 hodnotení

13
2
2
0
0

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie čitateľov

5

Mladý, zasnený knihomoľ, nadšenec jazykov a histórie s knihou v ruke a hlavou v oblakoch.

Matej Lanča
Overený zákazník
18.2.2023
Stroutovej počin "Moje meno je Lucy Bartonová" je taká nenápadná psychologická sonda vzťahov - najmä rodinných. O tom, ako sa počas života snažíme zbaviť niektorých, mnohokrát, toxických pút, niektorých sa zbavíme, no niektorých sa nedokážeme zbaviť. A pritom je to všetko dokonalo emocionálne. Nie príliš, tak prijemne, nerušivo, aby vás to nerozrušilo, ale iba ticho upokojovalo. Ale aj o tom, že niekedy sú niektoré putá trpké, večne boľavé a že sa s nimi už asi nedá príliš veľa robiť. Občas sa nad týmito vzorcami musíte zamyslieť, premýšľať nad nimi, vyhodnotiť ich a vstrebať ich. A to je na tom to najkrajšie.
Stroutová mi príde v určitých miestach ako Ferrante. Podáte jej ruku a ona vás chytí. Potiahne. Pohltí. Úplne pohltí - ale v dobrom slova zmysle pohltí a zrazu sa len ocitnete v dejovej línii, nie ako čitateľ či čitateľka, ale ako jej súčasť.
Nedá sa však nespomenúť famózny preklad Lucie Halovej, ktorá umožnila to, že vaše oko sa nezastaví. Lieta po tečúcom texte a hltá každé jedno slovo, súvetie a občas aj celé vetné konštrukcie. Jednoducho a s radosťou.
Čítať viac
19
27.10.2022
Vrelé odporúčanie pre všetkých , ktoré knihy tejto spisovateľky milujú tak ako ja. Ale možno len podotknem ,že táto kniha je úžasná , ale tiež taká akoby “tichá” , je podľa mňa skor pre čitateľa,ktorý nepotrebuje mať spisovateľom všetko ” podsunuté ako na tanieri” no ja sa už neviem dočkať pokračovania. Čítať viac
11
Žítkovské bohyne - Kateřina Tučková, 2015
Práve čítam
Žítkovské bohyne

Čítanie je moja terapia, moje hobby, moja vášeň a únik od reality.

Janka Haraksimová
Overený nákup
16.10.2022
Strout patrí medzi moje obľúbené spisovateľky. Páčili sa mi jej opisy a pocity. V príbehu sa Lucy stretne s matkou, ktorá ju prišla navštíviť do nemocnice po veľa rokoch. Vzťah dcéry a matky. Obe sa milujú, no majú k sebe odstup. Neviem sa dočkať pokračovania. Čítať viac
27

Prečítam všetko čo si ku mne nájde cestu. :-) Okrem kníh sa vo voľnom čase sa venujem bylinkám a prírodnej terapii.

Silvia Jágriková
Overený zákazník
12.7.2022
Lucy Bartonová bola mojou prvotinou od tejto nadanej autorky a bola skvelá! Viac než to... Fantastický a pozorný rozprávačský štýl autorky je plný ľudskosti, vie presne kedy má stíšiť hlas a vtedy nerozpráva, ale čitateľovi ukazuje. Sprevádza nás celou knihou a hovorí v mene skromnej protagonistky Lucy.
Ako život plynie, je vďačná za všetko čo má, zmierená s tým kým je, vrátane jej neľahkej minulosti. Namiesto rozsudkov bezhranične miluje. Aj keď ozveny osamelosti, ktorej semienko bolo zasadené v detstve a vyrástla v kvetinu smútku, sa stále vedia ozvať späť.
Lucy spomína na svoj pobyt v nemocnici, na prekvapivú a nečakanú návštevu jej matky, dysfunkčnú rodinu v ktorej vyrastala, pomery v ktorých chudoba naberá nový rozmer a na to, že niektoré putá sú večné a mnohé aj večne toxické. Dokáže nám aj to, ako len pár dní, odhalí všetku ťarchu detského sveta.
Spomínanie nemá formu klasického románu, presúva sa zo súčasnosti do rôznych období minulosti. Cez stránky knihy sa hĺbavo noríme do trpkých, aj vďačných vôd života. Buď sa nimi necháme pokorne strhnúť, alebo melancholicky plávame na povrchu.
Joj, a ako sa mi próza týchto vôd páčia! Poklady, ako vzácne kamienky, ich lesk na dne však zachytíte len vtedy, ak sa dobre prizeráte.
Výnimočná kniha, zvláštne silná, dostala ma aj svojou nejednoznačnosťou a otvorenosťou. Po dočítaní doznieva aj to mnohé nevypovedané, tak trochu ruka v ruke s tichom. Nie je však čítaním pre každého.
Čítať viac
11
27.6.2022
Skvelý román
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Román volám sa Lucy Bartonová, je ako už sám názov napovedá komorným príbehom Lucy Bartonovej. ženy, ktorá vyrástla v chudobnej americkej rodine. Rodina dlhé roky žila v garáži bez tepla. Jeho nedostatok spôsobil, že Lucy radšej trávila v škole aj popoludnia, čítala si, vzdelávala sa, nakoniec vďaka zime vyštudovala univerzitu. Provinčné mestečko vymenila za New York, vydala sa, porodila dve dcérky, rozviedla sa, opäť sa vydala, napísala knihu. Prevažná časť knihy sa odohráva v nemocnici, kde ju počas niekoľkodňovej hospitalizácie sprevádza matka. Nevidela ju už mnoho rokov, ale stále zúfalo túži po jej láske. Spoločne strávený čas napĺňajú klebetením o známych z rodného mestečka. Pomedzi zdanlivo banálne dialógy na povrch presakujú temné vody Lucyinho detstva. Hoci ako jediná z rodiny žije úspešný život, rodinná patológia je v jej duši trvalo zakorenená.

„Stále som myslela na brata a sestru a zmätok v ich tvárach, keď zomrel otec. Myslela som na to, akú sme my piati tvorili nezdravú rodinu, ale videla som aj, ako každému z nás spoločné korene húževnato ovíjali srdce.“

Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že autorka iba kĺže po povrchu, ale nie, nie je to žiaden instantný román. Aby však mohol odovzdať svoju hĺbku, vyžaduje si vklad čitateľa. A ak sa mu ho dostane, ponúkne fakt skvelý zážitok.
Čítať viac
18
Dobré duše - Dietmar Grieser, 2023
Práve čítam
Dobré duše

O knihách, čo ma zaujali, píšem aj tu: https://www.instagram.com/monikabelinova/

Monika Bělinová
Overený zákazník
27.6.2022
Túto knihu mám chuť objať, aká je nádherná! Elizabeth Strout prináša životný príbeh obyčajnej ženy, ktorá svoje detstvo prežila v obrovskej chudobe, jej osobnosť formovali veľmi svojskí rodičia i súrodenci, dlho čelila nepochopeniu a výsmechu okolia, no napriek tomu sú jej slová plné lásky a pochopenia a ani len netuší, aká je vďaka tomu všetkému výnimočná.

Lucy Bartonová leží v nemocnici, kam ju prišla navštíviť matka. Nemá s ňou ideálny vzťah a vďaka rozhovorom, ktoré vedú, sa nám pred očami vynárajú útržky z minulosti, trpké spomienky, lámanie a spájanie rodinných pút, klebety o spoločných známych a rôzne náznaky, ktoré toho vypovedia dosť. Dotýkajú sa i tém ako AIDS, umenie, kultúra… Lucy hĺba nad vzťahmi s rodičmi, nad svojím manželstvom a deťmi, rozpráva nežne, jemne, bez silených emócií a zbytočných slov, no o to viac vás nechá precítiť každé jedno písmenko. Som v úplnom úžase, ako mi prenikla pod kožu.

„Tu v New Yorku vidím deti plakať od únavy, ktorá je skutočná, a občas od hnevu, ktorý je tiež skutočný. Ale občas vidím dieťa plakať z číreho zúfalstva a podľa mňa je to jeden z najskutočnejích zvukov, aké vie dieťa vydávať. Vtedy mám dojem, že takmer počujem, ako mi v hrudi puká srdce, tak ako sa dá vonku počuť - keď sú tie správne podmienky - rásť kukuricu na poliach mojej mladosti."

Je to príbeh, aký by vám mohla porozprávať napríklad vaša susedka a vôbec nečakáte, že by vás mohol tak zasiahnuť. Lucy Bartonová sa vryla hlboko do môjho srdca a už sa neviem dočkať, kedy si prečítam ďalšie diely.

Lucia Halová text preložila tak krásne, že plynie tak prirodzene, až máte dojem, že v tej nemocničnej izbe sedíte aj vy. Z obálky ide rovnaká nežnosť ako z knihy, úžasné!
Čítať viac
12

Ako najlepšie začať svoj deň ? V posteli s dobrou knihou a čajom :) Nie vždy sa to dá, preto čítam, kde môžem :) •na instagrame píšem tiež o knihách, ak by ste sa chceli pozrieť @sue_knihomilka

Zuzana Hermanová
Overený nákup
25.6.2022
Lucy je láska
Na začiatku chcem povedať, že už dávno som nemala počas čítania knihy a po jej dočítaní taký silný pocit pokoja, krásna a pohody. Lucy Bartonová je jednoducho láska a nebojím sa to povedať.
V hlavnej úlohe sledujeme Lucy Bartonovú, ktorá sa pomaly zotavuje po operácii. Do nemocnice ju príde navštíviť jej matka, s ktorou sa nevidela niekoľko rokov. Z knihy som cítila neskutočnú lásku a túžbu nájsť si cestu jedna k druhej. Matka k dcére, dcéra k matke. Cez rôzne témy od klebetiek o ľuďoch z Lucinho detstva až po ťažšie témy ako manželstvo, vzťahy, láska k svojim dvom dcéram a sne stať sa spisovateľkou pozorujeme život Lucy.
Dielo je plné krásnych a úprimných úvah postavy. Autorka vedela tak krásne vyrozprávať celý príbeh, že sa len pristihnete pri tom, ako otvárate knihu na prvej strane a zrazu knihu zatvárate s pocitom spokojnosti a katarzie. Už teraz sa neviem dočkať na ďalšie tri časti, ktoré budú nadväzovať na tento román. Zároveň, ľutujem že som ešte nesiahla po dalších knihách od tejto autorky. Musím to napraviť.

•Už som to vravela aj predtým: zaujíma ma, akými spôsobmi sa vieme cítiť nadradení nad inou osobou, nad skupinami ľudí. Dochádza k tomu všade a neustále. Môžeme to nazvať, ako chceme, ale podľa mňa je toto tá potreba niekoho zhodiť, náš najnižší pud.

Ak chcete nájsť vnútorný pokoj a vtiahnuť sa do života Lucy Bartonovej, siahnite po tejto knihe. Je to ideálny spoločník.
Čítať viac
15
3.2.2022
Dobré, ale čakala som viac..
Stále rozmýšľam nad „PRE a PROTI“ k Lucy Bartonovej. Autorku poznáme hlavne vďaka jej Olive Kitteridge, ktorá bola sfilmovaná do vysoko hodnotenej mini série od HBO (ja si na ňu ešte chvíľu počkám, lebo knižná Olive tiež čaká..). Moja prvotina od nositeľky Pulitzerovej ceny je práve tento textom skromný, no podmanivo napísaný príbeh. Je tu však jedno ALE a to absencia hĺbky každej témy a každej spomenutej osoby. Akoby to bolo povrchné zhrnutie jedného veľkého románu, ktorý musím nájsť alebo.. ktorý ani neexistuje. Veľmi zaujímavo napísaná, ale iba tak okrajovo a skôr pre čitateľov, ktorí nepotrebujú mať všetko vysvetlené a opísané do najmenších detailov, ktorým neprekáža vytvoriť si vlastný pohľad na vec, ako aj na samotný koniec. U mňa je to podľa nálady a tentokrát mi tie bližšie informácie trošku chýbali. Číta sa „medzi riadkami“ a ja beriem, že to tak malo byť – nebyť rozťahaného písma a menších kapitol (niekedy iba dve strany), mala by knižka možno 150 strán. Ani to však nemusí znamenať, že kvalitné sú iba hrubé knihy (to už dávno vieme).

A tak som sa začítala do kúska života Lucy a jej rodiny, detstva v chudobe a následný výsmech spolužiakov, nevydarené manželstvo a tiež do častí životov ľudí, na ktorých si s matkou zrazu spomenuli. S matkou, ktorú roky nevidela, a ktorá za ňou prišla do nemocnice, kde si Lucy zo zdravotných dôvodov musela dlhšie poležať. Sledujeme "nemý" vzťah matky s nedocenenou dcérou, ktorej vnútorná bolesť z nedostatku rodičovskej lásky a náklonnosti bola tak obrovská, až sa mi to miestami nečítalo najľahšie. :( Priepasť medzi nimi bola cítiť v každom slove, ktoré jej matka povedala. Niekto by mohol namietať, že tam z tej bolesti nebolo nič, ale práve to je to čítanie „medzi riadkami“. Myslím, že príbeh o Lucy Bartonovej vytvorí dva brehy. Skôr ju odporúčam hĺbavejšiemu/náročnejšiemu čitateľovi, ktorý nepotrebuje mať emócie ako večeru na tanieri. Tí, ktorým mama v detstve vedela povedať, že ich ľúbi, a ktorých nemala problém objať, sú šťastní ľudia.
Lucy to nikdy nezažila a preto z prvoti netušila, čo jej tak veľmi chýba, čo je ta veľká diera v jej vnútri, ktorá bolí viac ako štípanie do stehna. V dospelosti je už ponižujúce prosiť matku, aby vás neopúšťala, aby vám opätovala slová „milujem Ťa“, ale.. je to rodič a tak vám je to poníženie vlastne u prdele. Horšie je, keď je rodič ako skala. Nepohne s ňou nič.

Autorka zrejme opisnou hĺbkou a rozpitvávaním nechcela „obťažovať“ a motať nám hlavy, ale z textu je cítiť všetko to, čo mi aj tak chýbalo na papieri. Neostala som šokovaná a pobúrená nad správaním jej rodičov, nebolo mi to až tak ľúto a bola som skôr ľahostajná. Mala som pocit, že je kniha napísaná pre niekoho, kto Lucy osobne pozná a vie si ostatné domyslieť. Chýbalo mi viac detailov. Väčšinou totiž išlo o náznaky, občas sa prezradila nejaká stará pravda a veľa sa spomínalo, ale stále iba okrajovo, v malých nápovedách, akoby som si všetko ostatné mala dotvoriť sama. Škoda, lebo štýl písania mi neskutočne sadol a bavil ma. Celkový dojem je smutný, ale vďaka opatrnému rozprávaniu to nie je až taká depka - také otvorené čítanie, kde si sami môžete predstavovať čo asi a ako bolo, prípadne dumáte a dumáte. Kniha sa vie dostať pod kožu, ale iba vtedy, ak jej to dovolíte.

Rodina, z ktorej Lucy pochádzala bola divná. Chudobná a divná. Žili v oblasti Sauk Valley (Illinois), kde široko ďaleko od nich nebývala žiadna iná rodina. Pre deti to bola čistá izolácia od okolitého sveta. Keby nechodili do školy, tak by z nich vyrástli divé a nespoločenské deti. Otec pracujúci s farmárskymi strojmi a mama šička. Obaja hrubí k deťom, ktoré často a bez nejakého konkrétneho dôvodu bili. Len tak, lebo dospeláci mali nervy alebo sa niečo nepodarilo. :(

Do 11 rokov žila Lucy so svojou rodinou v garáži. Nemali teplú vodu, ani umývadlo a izoláciu stien tvorila sklená vata ružovej farby, ktorá pripomínala cukrovú vatu – aká to irónia. Maličká miestnosť bez kúrenia a v zime prebdené noci, pretože Lucy kvôli veľkej zime nevedela zaspať. V škole sa zdržiavala čo najdlhšie, hlavne v knižnici, ktorá bola príjemne vykúrená a aspoň tam jej nebola zima. Nemala žiadny vzor. Nemala sa kde naučiť, čo je slušné a čo nie, kedy a či vôbec sa môže spýtať niečo, čo sa nás bežne dotkne. My vieme, čo sa patrí a čo nie. Ona to nemala odkiaľ vedieť. Nemali televíziu, žiadne časopisy ani knihy. Jej rodičia boli doslova „bulovia“. Neemoční ľudia, ktorí svoje deti nikdy neobjali, nepovedali im, že ich majú radi, že sú pekné a šikovné, neusmerňovali ich, neučili, takmer sa nerozprávali. Nečudovala som sa, keď sa Lucy počas svojho života zamilovala do každého chlapa, ktorý jej prejavil láskavosť alebo bol proste iba milý. Často ma počas čítania napadla kniha Hillbilly Elegy.
~
„Už jsem to řekla dřív: zajímá mě, jak docházíme k tomu, že se cítíme nadřazení nad někým jiným, nad jinou skupinou lidí. Stává se to všude a pořád. Ať to nazýváme jakkoli, myslím, že je to nejnižší součást toho, kto jsme, tahle potřeba shodit někoho jiného.“
~
Žiadny slávny koniec nečakajte. Niekto by povedal, že je to také rozprávanie O NIČOM a ja zároveň dodám, A O VŠETKOM. Kniha poteší tých, ktorí majú radi „iné“ rozprávanie a nevadí im čítať „O NIČOM“. :) Ku knihe sa už nevrátim, nie žeby bola zlá, len dúfam, že aj keď je Olive Kitteridge staršia, novšia Lucy Bartonová bola pre mňa iba odrazovým mostíkom Elizabethinej tvorby.
Čítať viac
Monika
Neoverený nákup
9.6.2020
Do knihy sa ponoríte ľahko, zaujímavé čítanie, ale málo. Chýbal mi hlbší ponor do psychológie postáv, nesálala na mňa hrôza pri opise detstva, ktoré mohlo byť lepšie opísané. Sú tam len náznaky, ktoré sa vynárajú zo spomienok. Nevysvetlený zostal aj vzťah s rodičmi. Čítať viac

Recenzie, kritiky

„Tichý, neskutočne milosrdný súčasný román o láske, túžbe a húževnatosti vo veľmi dysfunkčnej rodine.“
Boston Globe

„Lucina vľúdna úprimnosť, zložitý vzťah s manželom a ohľaduplné reakcie na matkine nedostatky dodávajú tomuto románu nenápadnú silu.“
San Francisco Chronicle

„Krátky román o láske, najmä tej komplikovanej medzi matkou a dcérou, ale aj o jednoduchších, bezprostrednejších putách.“
Newsday

Vydavateľstvo Inaque

Čítať viac

„Svet nie je čiernobiely, niekedy musíte pracovať s odtieňmi šedej...“

Slepé oko - Stuart MacBride, 2013
Slepé oko
Stuart MacBride