Knihy
E-knihy

Manuela Kačurová

9

Moje srdcovky

Moje odznaky

2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
Zobraziť viac

Moje čitateľské kolekcie

Moje aktivity

9
9

Manuela Kačurová napísala recenziu

02.06.2020 10:31

Unikátna kniha odhaľujúca zákulisie dejín a globálnej svetovej politiky cez optiku geografických daností krajín. V desiatich kapitolách sa venuje Rusku, Číne, Spojeným štátom, Európe, Afrike, Blízkemu východu, Indii a Pakistanu, Japonsku a Kórei, Latinskej Amerike a Arktíde. Každá kapitola je doplnená mapou. Napriek tomu, že je napísaná jednoducho a veľmi čitateľne, poskytuje množstvo zaujímavých informácií. Súvislosti prepája spôsobom, o akom sa nám môže na hodinách dejepisu a geografie len snívať. Odporúčam každému, kto sa zaujíma o svetové dianie a chce si aj takýmto nenáročným spôsobom rozšíriť obzory.

Čítaj viac

9
9

Manuela Kačurová napísala recenziu

06.05.2020 18:50

Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.

Napriek téme smrti a vojny tento román priam pohladí dušu. Jónas, muž v strednom veku už v živote nenachádza zmysel. Opustí preto rodný Island, aby v nemenovanej vzdialenej zemi spáchal samovraždu. Ubytuje sa v hoteli, ktorý sa po 5 ročnom vojnovom konflikte snažia dať do poriadku preživší súrodenci Máj a Fífí. Jónas, ani nevie ako im začne pomáhať. Popritom, ako postupne opravia vodovod, elektrinu, okná, aj v ňom postupne slabne túžba zabiť sa. Aj súrodenci sa krok po kroku vzďaľujú od hrôz vohny. Ale nie, nekončí to lacným happy endom v duchu žili šťastne, až kým nepomreli. Lebo ako sa v tejto knihe píše: "Rány se hojí různě pomalu a jizvy, které se utvoří, mohou ležet různě hluboko, některé hlouběji než jiné."

Čítaj viac

9
9

Manuela Kačurová napísala recenziu

31.03.2020 15:39

Teodor, muž ktorý žije autentický život. Súznie s prírodou, je časoslepý a šťastný. Dni trávi vo svojom člne na jazere. Spočnosť mu často robia známi aj neznámi. Novodobý Charón nepožaduje mincu, stačí si vyzuť topánky. Toho, kto nastúpi do jeho loďky, však do podsvetia tak či tak zavezie. Chtiac či nechtiac, každý sa pri ňom dostane do podsvetia svojej mysle. A každý si môže vziať z Teodorovej múdrosti, to čo práve potrebuje. Príbeh však začína Vincentom. Veterinárom, ktorý si svojím mestským životom pláva pekne po povrchu. Jedného dňa však náhle precíti svoje prázdno. Vďaka priateľovi sa aj on ocitne v Teodorovom člne. Neočakáva nič a preto dostane veľa. Jeho prázdno vyplní láska. Bosí sme prišli na svet je éterická kniha, plná povznášajúcich myšlienok. Taká, akú môže napísať len niekto, kto sám pláva na vyšších vlnách.

Čítaj viac

9
Manuela Kačurová

Manuela Kačurová prečítala knihu

23.03.2020 17:47

9
Manuela Kačurová

Manuela Kačurová prečítala knihu

23.03.2020 17:45

9
9

Manuela Kačurová napísala recenziu

21.03.2020 20:41

Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.

Podľa anotácie je tento román Radky Třeštíkovej detektívkou. Áno, dej začína v nemocnici, kde v kóme leží postrelená mladá dievčina Míša Mrázová. Pri jej posteli sa na niekoľkých úvodných stránkach vystriedajú všetky hlavné postavy. Všetky sú nešťastné a dúfajú, že sa Míša preberie a všetky koketujú s myšlienkou, či by nebolo lepšie, keby sa neprebrala. Na ďalších stránkach je detektívna linka už len spojkou v deji a autorka poctivo rozplieta životné príbehy každej z postáv, aby ich postupne preplietla s ostatnými. Vzťahové mnohouholníky sú jej silnou stránkou. Rovnako, ako remeselná zručnosť písania, uveriteľnosť príbehu a také autentické vykreslenie postáv, že si takmer pri každej poviete, tak takého poznám. Kladného hrdinu však nehľadajte. Ak si aj niekto na pár kapitol získa vaše sympatie, je ľahko možné, že len o niekoľko stránok ďalej o ne úplne príde. Míša Mrázová je mladé dievča, ktoré vyrastalo v detskom domove. Jej túžba niekam patriť a ochranársky pud, ktorý vzbudzuje, riadne zamotali životy ľudí okolo nej. S priateľom Jendom žije už niekoľko rokov, rada by sa zaňho vydala, ale Jenda sa nedokáže vzoprieť mame, ktorá Míšu nemá rada. Keby sa vzoprel, všetko mohlo dopadnúť inak. Jendov najlepší kamarát Pavel, je prototypom českého mača. Míšina najlepšia priateľka, tridsiatnička Alica, sa vo všetkom snaží byť perfektná, s jediným cieľom – uloviť chlapa. Alica jej dohodí opatrovanie detí v rodine Milerovcov. Šesťročné dvojčatá sa k Michaele okamžite upnú. Tá postupne očarí aj ich rodičov. On je chirurg telom aj dušou, ona žena, ktorá svoj život prispôsobila manželovej kariére. Kvôli práci žili už v niekoľkých krajinách, z poslednej, Francúzka sa majú definitívne vrátiť do Prahy. Na poslednú chvíľu sa však on rozhodne ešte rok ostať. Keby sa tak nestalo, aj v ich rodine sa mohol život uberať pokojnou cestou ako doteraz. Pokus o vraždu vyšetruje dvojica – muž, ktorý má v policajnom zbore svoje postavenie a žena, nováčik, ktorá musí o svoje miesto tvrdo bojovať. Nebola by to však Radka, keby aj vnútorný svet tejto dvojice na okraji príbehu precízne nevykreslila.
Kniha pracuje s čitateľsky príťažlivými a aktuálnymi motívmi ako citová závislosť, rasové predsudky, vzťahový stereotyp, kríza stredného veku, nevera, lesbické vzplanutie, výchovné problémy, súrodenecká rivalita, mužská nadradenosť v tzv. „mužských povolaniach“. Navyše je zaujímavo nechronologicky vystavaná, začína Skoro koncom, pokračuje Začiatkom, Prostriedkom, Koncom a končí opäť Začiatkom. Aj to núti neodložiť ju a čím skôr sa dozvedieť, ako to vlastne všetko bolo.

Čítaj viac

Osm
  • Radka Třeštíková
4,3
13,99 €

9
9

Manuela Kačurová napísala recenziu

15.03.2020 23:35

Čo vedie ženu k tomu, aby zabila seba aj svojho synčeka? A ako zmení taký čin život jej blízkych? V Rekonstrukci sa manžel zrúti a čitatelia sledujú osud jej dcéry. Eliška, ktorej táto tragédia pretne život v deviatich rokoch, navonok dokáže viesť aj ďalej normálny život. Vo vnutri však vie, že nikdy nebude celistvá, kým nezistí, aká bola skutočná pohnútka jej matky. Príbeh Elišky je veľmi dobre vystavaný, kniha sa číta jedným dychom. Ku koncu však akoby autorka strácala dych. Samotný koniec príbehu pre mňa osobne uspokojivý nebol. To však nič nemení na skutočnosti, že Viktorie Hanišová je jednou z mojich obľúbených autoriek.

Čítaj viac

9
9

Manuela Kačurová napísala recenziu

10.03.2020 21:14

Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.

Čím sú pre nás rozprávky bratov Grimmovcov, tým sú pre čarodejníkov rozprávky Barda Beedla. Kniha je príjemnou možnosťou, ako znova pobudnúť vo svete Harryho Pottera. Imaginácie J. K. Rowlingovej sú vskutku čarovné. Na úvod sa dozvieme, že príbehy boli napísané v 15. storočí, z runového originálu ich preložila Hermiona Grangerová a poznámky Albusa Dumbledora sa našli v Rockfordskom archíve. Potom už nasleduje 5 pôvabných, miestami trošku desivých rozprávok. (Miesto záveru... a žili šťastne až kým nezomreli, si ich hrdinovia zomrú rovno). Každá z nich je doplnená poznámkami Rockfordského riaditeľa, ktoré im dodávajú ďaľší rozmer. Rovnako ako krásne ilustrácie. J. K. Rowlingová, teda pardon Bard Beedle, pútavo píše a očarujúco kreslí.

Čítaj viac

9
Manuela Kačurová

Manuela Kačurová prečítala knihu

10.03.2020 13:29

9
Manuela Kačurová

Manuela Kačurová prečítala knihu

17.02.2020 12:58

„Knihy boli moji živí priatelia. Bolo ich málo, ale vyčítala som z nich aj to, čo autori do nich nevložili.“

Mária Rázusová