Zajtra. A zajtra, a zas ďalšie zajtra - Gabrielle Zevin, Motýľ, 2023
Noc nič nezadrží - Delphine de Vigan, Odeon, 2022

17,90 €

Pri nákupe nad 49 € máte poštovné zadarmo

Noc nič nezadrží

Noc nič nezadrží je hlboko osobným, až intímnym rozprávaním autorky o svojej matke Lucile. Nutkavá potreba uchopiť jej život prenasledovala Delphine de Vigan od matkinej... Čítať viac

4,6 25 hodnotení
Vydavateľstvo
Odeon, 2022
352 strán
5 hodín čítania

Noc nič nezadrží je hlboko osobným, až intímnym rozprávaním autorky o svojej matke Lucile. Nutkavá potreba uchopiť jej život prenasledovala Delphine de Vigan od matkinej samovraždy. Túžila nájsť odpoveď na otázku, prečo bol ... Čítať viac

  • Pevná väzba
  • Slovenčina

17,90 €

Na sklade, objednávajte však rýchlo

Naši škriatkovia odporúčajú

Svetlo v nás - Michelle Obama, Tatran, 2023

Viac o knihe

Noc nič nezadrží je hlboko osobným, až intímnym rozprávaním autorky o svojej matke Lucile. Nutkavá potreba uchopiť jej život prenasledovala Delphine de Vigan od matkinej samovraždy. Túžila nájsť odpoveď na otázku, prečo bol Lucilin život taký trpký a čo vlastne zapríčinilo jej psychické problémy. Matkina bolesť bola súčasťou Delphininho detstva aj dospievania, formovala ju, no každý pokus o jeho vysvetlenie či pochopenie bol odsúdený na neúspech. Pátrala preto hlbšie v minulosti, u žijúcich príbuzných, v starých nahrávkach, v zachovanej korešpondencii. Neraz sa zasekla, neschopná uchopiť pravdu či zmätená zo zábleskov nesúrodých spomienok. O Lucile píše zo svojho uhla pohľadu, bez pátosu, očami dieťaťa, ktoré bolo nútené rýchlo dospieť. V príbehu sa stretávame so smrťou, s incestom, neverou aj s chorobami, všetkým, čo by iné rodiny zrazilo na kolená. Práve sila, s akou to príbuzní zvládajú, sa tiahne naprieč celým románom. Temnota ja mocná, ale človek sa jej musí vzoprieť.

Pre zobrazenie tohto obsahu potrebujeme sušienky.
Povoliť cookies a zobraziť
Čítať viac
Originálny názov
Rien ne s’oppose a la nuit
Počet strán
352
Väzba
pevná väzba
Rozmer
125×200 mm
Hmotnosť
420 g
ISBN
9788055184654
Rok vydania
2022
Naše katalógové číslo
1549205
Vydanie
1
Štýl
životopisný
Jazyk
slovenčina
Preklad
Pôvod
Francúzsko
Vydavateľstvo
Odeon
Pre koho
pre ženy
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,6 / 5

25 hodnotení

17
7
1
0
0

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie Martinusákov

Zatiaľ posledná kniha od tejto autorky je podľa mňa zároveň jej najlepším dielom. Román venovala Delphine svojej matke a napriek tomu, že sa primárne snažila o biografiu, kniha má blízko k autobiografii a ponúka nám neskreslený obraz o samotnej autorke. Utrpenie, depresie, samovraždy, drogy, samota a podobné témy sú načrtnuté v tejto silnej knihe, za ktorú autorka získala štyri literárne ceny. Skvele napísaný a veľmi silný príbeh!

Čítať viac

Najintímnejšia kniha Delphine de Vigan. Hádam aj najsmutnejšia. Snažím sa, ale nedovolím si tvrdiť, že si dokážem predstaviť, ako sa Delphine pri písaní cítila. Je ťažké znova sa vracať v čase, na ktorý človek nerád spomína. A predsa mám pocit, že spomínaním dokážeme tie najhoršie chvíle lepšie znášať. Spomínaním v slovách. Písaním ich prijať. A odpustiť (si). Písanie je možnosť hovoriť nahlas a pritom nemusieť prestať plakať. Hovoriť zreteľne i so slzami v očiach. Rozprávať so sebou s pocitom, že ma niekto počúva, kto mi tú bolesť pomáha niesť. Písanie je pocit nebyť sám v samote. Spomienky znamenajú prežiť bolesť znova, ale pozerajúc na skutočnosť inak, až pocítiť šťastie, že i cez toľké ľudské oslabenia je človek schopný stále byť.

Čítať viac

Recenzie čitateľov

Adra
Neoverený nákup
1.2.2023
Keď som sa do tejto knihy púšťala, nečakala som, že dostanem tak depresívny príbeh plný smrti, psychických chorôb a snahy o pochopenie. Bolo to niečo neskutočné. Delphine de Vigan je úžasnou rozprávačkou a ja nechápem, že som žiadny jej príbeh doteraz nečítala.
Nečakala som, že z príbehu o pochopení samovraždy vlastnej matky sa stane príbeh o rodine, ktorá to vôbec nemala ľahké a psychické problémy sa v nej tradujú už od nepamäti.
Nechápem, ako autorka mohla tento príbeh rozprávať s takou pokorou a odpustiť, aspoň pomyselne, svojej matke všetky jej činy. A nie len jej, ale aj ostatným členom rodiny.
Bolo to neskutočne silné a myslím si, že som tento rok nemohla odštartovať lepším dielom.
Čítať viac
4.1.2023
Snímam pomyselný klobúk pred autorkou za odvahu opísať svoje neľahké detstvo a dospievanie s takou dávkou odpustenia a prijatia. Nosným pilierom knihy je jej vzťah s matkou, opis matkinho života (autorke sa však vcelku zoširoka podarilo opísať životy aj ostatných členov najbližšej rodiny), to, ako sa dotýkal a ovplyvňoval iných. Napísanie knihy bolo pre ňu ťažké, viackrát sa zamýšľa nad otázkou, prečo vlastne začala a priznáva, ako intenzívne samotné písanie prežívala.
Miestami tento text na mňa pôsobil terapeuticky, keďže som intenzívne prežívala všetky hrôzy a tragédie rodiny, postupne som všetko spracovávala spolu s Delphine a všetkými ostatnými, v duchu som nešetrila povzbudeniami a objatiami. Práve vyššie spomínané odpustenie a prijatie, nesmierna láskavosť, ktorá z textu sršala, zjemňovali opisované temné stránky bytia, choroby a vzťahov.
Výborne a silné dielo.
Čítať viac
Bohumila
Neoverený nákup
29.12.2022
Neľahký život ženy v Paríži
Na tento intímny príbeh sa dá pozrieť aj zvonku: túlať sa po rôznych parížskych štvrtiach, uliciach, zákutiach. Stretávať rozvetvenú rodinu u starých rodičov na vidieku. Uvažovať o francúzskej sociabilite, o tom ako dobre situovaná rodina s mnohými deťmi čelí životným skúškam. Ako sa deti z mnohopočetnej rodiny uplatnia v dospelosti? Čo najviac zraňovalo protagonistku, autorkinu matku, spomienka na dospievanie, či okolnosti a neľahké životné podmienky? Aké sú dôvody a mechanizmus medzigeneračného prenosu psychických tráum? Čítať viac
13
Overený zákazník
19.10.2022
Úchvatná….
Keď som začala čítať túto Odeonku, myslela som si, že mi vôbec nesadne. Ach, ako veľmi som sa mýlila…

Autorka sa po smrti svojej matky rozhodla napísať o nej knihu a vystihnúť ju čo najreálnejšie. Je rozdelená do troch častí.
V prvej časti autorka vysvetľuje svoj zámer. Kapitoly, kde sa vyjadruje sama o knihe, sebe, situácii a pod. strieda s kapitolami o detstve jej matke. Sú písané v 3. osobe a cítiť, že autorka sa snažila, aby v nich bola nezaujatým rozprávačom. Práve tieto kapitoly mi nesadli. Čoskoro však autorka pristúpila na písanie, takpovediac, vyrozprávané z jej pohľadu. Mnohokrát v knihe spomína kedy sa pri písaní zasekla, ako to malo dopad na jej psychiku a pod. Zintenzívňuje to pocit skutočnosti.

Druhá časť je venovaná jej matke od obdobia keď ju čakala. Tu sa autorka stáva súčasťou života jej matky a súčasne priamou účastníčkou jej životného príbehu. Súčasťou knihy už je dávno a to nie len preto, že ju sama napísala, ale preto, že hoci chcela vystihnúť svoju matku, potrebovala tomu venovať čas najmä kvôli sebe.

Je obdivuhodné ako autorka vyjadruje veľmi ťažké rodinné životné situácie. Ak by tieto životné situácie len niekto okrajovo spomenul, mohli by sme inklinovať k odsúdeniu, ale ak poznáme širší kontext, je to veľmi zložité… A vôbec to, že niečo tak hlboko osobné a intímne autorka vyslala do sveta si zaslúži veľký obdiv.

Je to silná kniha. A aj keď by sa mohlo zdať, že autorkina matka nebola výborným rodičom pre svoje dcéry, ja som v nej videla múdrosť a výraznú vnútornú silu.
Je to preto, že autorka do opisu jej osoby vložila všetko. Nič neprikrášlila, ani si nevytvorila tak, aby to vyhovovalo jej.

Tretia časť je zameraná na čas pred smrťou matky a po nej.

Vcelku je to zdrvujúce čítanie, ktoré vás zároveň nejakým spôsobom naplní…
Smrť je totiž niekedy voľbou a my sa snažíme pochopit prečo si niekto vybral ju.

Myslela som si, že mi kniha nesadne a potom som sa nevedela od nej odtrhnúť…
Čítať viac
21

"Čo ma vie dostať je kniha, ktorú keď dočítate, tak si želáte, aby jej autor bol vaším najlepším priateľom, ktorému môžete zavolať, keď by ste chceli." (J. D. Salinger)

Mária Morosková
Overený zákazník
10.10.2022
Každá jedna kniha, ktorá mi prešla rukami ma len uisťuje, že táto autorka píše knihy, ktoré sú pre mňa jedne z najlepších aké som kedy čítala. Nemám veľmi rada knihy v ktorých je málo priamej reči, ale pri tejto autorke mi to vôbec neprekáža. Kniha nie je založená na dialógoch ale je to skvelo napísané rozprávanie.

Táto kniha je iná ako predchádzajúce, ktoré som čítala. Je to intímna spoveď autorky, ktorá rozpráva o jej matke, rodine, tajomstvách a o veciach o ktorých sa v rodine s radosťou nehovorí. Ale nie je to príbeh len o jej matke, ale aj o autorke samotnej. O tom ako sa na matku pozerala ona, ako venovala čas „prechádzaniu“ spomienok jej rodine a ako sa so všetkým vyrovnávala sama.

Príbeh je rozdelený do 2 častí. V prvej spoznávame jej matku a jej rodinu v minulosti, keď jej matka bola ešte malé dieťa. Rodinu sprevádzalo neštastie a úmrtia, ale obdobie bolo popísané ako celkom príjemné. Ale nedajte sa oklamať. Už pri čítaní som mala pocit, že tu niečo nehrá a v kútiku duše som cítila „čiernotu“.

A tá temnota sa nám ukázala v 2 časti kde na povrch vyplávali rodinné tajomstvá a tabu témy, o ktorých sa vedelo, ale nerozprávalo sa o nich. Na jednej strane som jej matku ľutovala ale na druhej som sa nevedela vžiť do jej situácie do ktorej sa dostala. A ani by som sa vžiť nechcela. Škaredá minulosť a k tomu psychické problémy neboli to, čo jej zranenej duši pomôže.

Kniha je skvelá na toto depresívne počasie vonku. Aj keď som mala pri čítaní stiahnuté hrdlo a v duši som cítila smútok za celú rodinu, čítanie som si užila. Už teraz viem, že po knihe určite siahnem ešte raz.

Kniha jednoznačne patrí k tomu najlepšiemu čo som tento rok čítala.
Čítať viac
13

Ako najlepšie začať svoj deň ? V posteli s dobrou knihou a čajom :) Nie vždy sa to dá, preto čítam, kde môžem :) •na instagrame píšem tiež o knihách, ak by ste sa chceli pozrieť @sue_knihomilka

Zuzana Hermanová
Overený nákup
18.9.2022
Dlhšie som odkladala spísanie si dojmov o tejto knihe. Nie je to pre mňa ľahké ani teraz. Rozhodne, môžem povedať hneď v úvode, že ide o najosobnejšiu Delphininu knihu. Delphine nám rozpráva príbeh jej rodiny, jej matky. Je veľmi intímny, ide do hĺbky, poukazuje na krivdy, nespravodlivosti, a to, ako aj samotná autorka tvrdí, ešte nie je všetko. Veľa vecí aj vynechala.

Pre mňa osobne, toto nie je najlepšia kniha od autorky, avšak stále stojí za prečítanie a je skvelá. Povedala by som, že musíte byť naladený na nálož ťaživého textu, ktorý vám asi nebude robiť najlepšie. Počas čítania som si hovorila: “Panebože, naozaj sa im toto všetko stalo ?” Ako som knihu čítala, súcitila som s Delphine a s jej potrebou sa zo všetkého vypísať. Nemala to ľahké, ani jej rodina.

Vždy si vieme niečo zobrať z jej kníh. Konkrétne, pri tejto mi išlo hlavou, aké dôležité je obdobie detstva. Ako niekedy musia deti rýchlo dospieť, ako prejavy lásky a veselosť rýchlo vyprchajú. Absencia lásky, porozumenia, blízkosti … ostávala som pri čítaní v nemom úžase.

Osud sa s jej rodinou rozhodne nemaznal. Množstvo ťažkých životných momentov, konfliktov, nešťastia. I keď to miestami bolo náročné čítanie, hlavne po emocionálnej stránke, súcitila som s postavami a chcela som vedieť, ako sa s tým Delphine popasuje.

Zaujímavé a hlboké čítanie. Odporúčam začítať sa a nechať sa viesť Delphininou priam intímnou spoveďou jej života.
Čítať viac
9.6.2022
"Noc nič nezadrží"
Táto kniha ma bavila o čosi menej než predošlé knihy Delphine de Vigan, to však neznamená že by bola menej kvalitná alebo o niečo menej podstatná. Podobne ako Zbohom, smútok (Olivie De Lamberterie) aj tu sa jedná o niečo čo autorka nazýva "papierovou rakvou". Pomocou rekonštrukcie života svojej matky a jej rodiny sa snaží vyrovnať s jej smrťou, v autobiografii ktorá stiera hranice medzi fikciou a realitou sa však odráža okrem osobnej spovede a smútku aj všeobecne aplikovateľné posolstvo o ťažkosti života a neodvratnosti smrti. O tom, že niektorí ľudia zomrú dávno predtým než ich telo uložia do zeme. O tom, aké neuveriteľne dôležité je mentálne zdravie a akú malú hodnotu mu v skutočnosti spoločnosť prikladala a naďalej prikladá.
No zároveň je to citlivé spomínanie na matku plné lásky a dôstojný pomník pre jednu ženu.
Nemá za úlohu pobaviť či potešiť, ale napriek tomu stojí za prečítanie.
Čítať viac
18
Overený nákup
1.11.2021
Noc nič nezadrží
Toto je podla mna Delphinina najsilnejšia a zároveň najcitlivejsia kniha. Nielen témami , ktorym sa venuje, ale autentickosť a reálnosť tomu dodáva prave fakt, že opisuje zivot svojej mamy a jej rodiny. Je to poetické a uzasne napisane, ako sme uz pri autorke zvyknutí. Hovori o prítomnosti temnoty a prizrakoch v nasich životoch a ze niekedy, je veľmi tazke tomu neprepadnut. Urcite sa oplati prečítať, zistite ze nikto to nemá v zivote uplne jednoduché . Čítať viac
3

Po dvaceti letech jsem se konečně vrátila k mé dávné lásce - čtení. Čtu knížky různých žánrů - romantické, krimi, thriller, fantasy...

Eva Francová
Overený zákazník
2.10.2021
Osud jedné rodiny, která to rozhodně neměla jednoduché. A hlavně ne ledajaké rodiny, ale přímo biografie autorky a vyprávění o její matce a celé rodině. To, čím si rodina prošla, nebylo rozhodně snadné, a ne každý by to dokázal ustát. Ponoříme se s autorkou do jejích vzpomínek a pocitů a budeme vše prožívat společně s ní.

Tato kniha je rozhodně jiná než ostatní knihy, které jsem od autorky četla. Tím, že je to hodně osobní, je to, jak kdyby nás pustila autorka dál, než by asi měla. Kromě vyprávění vzpomínek na svou matku nám autorka dává nahlédnout do toho, jak tato kniha vzniká, co ona sama cítí při psaní, zda to už na ní není moc, co v jednotlivých fázích knihy prožívá. To mě na tom opravdu moc bavilo.

Díky velké rodině si můžeme přečíst, jak vnímá jednu situaci více lidí, ne vždy se jejich pohled shoduje. Autorka několikrát mezi řádky naznačí, co se ještě stane, co bude následovat. Na jednu stranu jsem byla napnutá a chtěla vědět, jak to všechno bude, ale na druhou mě toto téma, nebo spíš i to, jak bylo zpracované, nenutilo číst dál a dál. Někdy jsem měla pocit, že knihu potřebuji odložit a některé situace „rozdýchat“.

Při čtení jsem každopádně měla spoustu pocitů a emocí, přišlo mi to nemožné a nereálné, pak zase šokující a neskutečně smutné. Díky tomu si mě nakonec kniha získala, neboť od knih očekávám emoce a tady se mi jich dostalo opravdu hodně.

Celkově tedy musím říct, že je to jiná kniha, než od autorky známe, ale i tak výborná. I když musím říct, že jiné její knihy jsem vždy „zhltla“ na posezení, tady jsem neměla takovou potřebu se ke knize vracet.

Pokud hledáte něco depresivního, něco pomalého, rozhodně ne lehké čtení, tak určitě mohu doporučit. Pokud s autorkou začínáte, zkuste nejprve jiné její knížky, např. Vděk nebo No a já.
Čítať viac

Vydavateľstvo Odeon

Čítať viac

„Keď som nemal čo stratiť, dostalo sa mi všetkého. Keď som prestal byť tým, kým som bol, našiel som sám seba. Keď som spoznal poníženie, a napriek tomu som kráčal ďalej, pochopil som, že si môžem slobodne vybrať osud.“

Záhir
Paulo Coelho