Geniálna priateľka
- 4,5 194 hodnotení
- 1. diel série
- Neapolská sága
- Vydavateľstvo
- Inaque, 2022
- 304 strán
- 4-5 hodín čítania
Neapol na konci päťdesiatych rokov. Dve dievčatá vyrastajú vo svete chudoby a násilia, v uzavretom vesmíre, ... Čítať viac
Neapol na konci päťdesiatych rokov. Dve dievčatá vyrastajú vo svete chudoby a násilia, v uzavretom vesmíre, ... Čítať viac
Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!
Elena Ferrante rozpráva príbeh o dvoch priateľkách a po dočítaní jeho prvej časti vám neostáva nič iné, len nedočkavo vyčkávať na ďalšie pokračovania. Priateľstvo dobrej Lenú a zlej Lily je krásne opísané a všetky jeho radosti a starosti sa vám odohrávajú pred očami, akoby ste vy sami žili na konci päťdesiatych rokov v Taliansku.
Kniha sa mi pre svoj jazyk čítala trochu pomalšie, čo však neubralo nič na jej pútavosti a mojej zvedavosti, čo si autorka pre priateľky prichystala ďalej.
Milujem čítať ságy, lebo keď ma príbeh zaujme, tak chcem byť jeho súčasťou, čo najdlhšie. A presne taká Geniálna priateľka je. Pútavý príbeh priateľstva dvoch žien, ktoré spolu vyrastajú od útleho detstva. Detské lásky, zlomené srdcia, chudoba, krutosť a krása Talianska. Už teraz sa teším na pokračovanie.
Čítať viacVýborne napísaná kniha, ktorá si zaslúži oveľa väčšiu pozornosť, ako sa jej u nás dostáva. Pri jej čítaní sa vám v hlave bude premietať taliansky film a prenesiete sa atmosférou do krutého Neapola, kde sa konflikty a hádky často riešia fackami a bitkou. Tam vyrastajú dve priateľky, ich vzťah sa postupom času mení, no čokoľvek sa v ich životoch udeje, sú stále spolu - v dobrom aj zlom. A toho zlého je tam teda celkom dosť. Krásny príbeh priateľstva medzi dvoma ženami preložila slovenská spisovateľka Ivana Dobrakovová.
Čítať viacAhojte, rada čítam literatúru faktu, psychologické a motivačné knihy, sem tam si uletím na románoch kde netreba veľmi premýšľať a sem tam si rada prečítam vojnovú literatúru :)
Mladý, zasnený knihomoľ, nadšenec jazykov a histórie s knihou v ruke a hlavou v oblakoch.
Knihy zbožňujem už od malička. V mojej kabelke nikdy nesmie chýbať kniha, aby som ju kedykoľvek v prípade potreby mala poruke. Čítam vždy, keď si na to nájdem čo i len tú najmenšiu chvíľku.
„Vzťahy medzi ženami sa neriadia takými pevnými pravidlami ako priateľstvá mužov. Chcela som prerozprávať, ako celoživotné priateľstvo dvoch žien dokáže uniesť a prežiť dobré a zlé pocity, závislosť a emancipáciu, vzájomnú podporu a zradu.” – Elena Ferrante
„Elena Ferrante je autorkou výnimočných, odvážne úprimných románov…Geniálna priateľka je veľkým, strhujúcim, zaľudneným románom o dospievaní.” – James Wood, New Yorker
„Knihy Eleny Ferrante sú ako Balzacove romány – ľudské a psychologicky napínavé… Geniálna priateľka je jedným z najjemnejších portrétov priateľstva medzi ženami v súčasnej literatúre.” – Megan O’Grady, Vogue
„Nikto nepíše ako Elena Ferrante. V jej odvážnych, drzo úprimných románoch sa ozýva krik zúrivosti, ktorá je útokom aj obranou... Príbehy Eleny Ferrante sú surové, nesentimentálne pohľady do sveta ženy, ktorá je neustále ohrozená, ktorej identita manželstvom zaniká, prekrýva ju materstvo, mytologizuje túžba. Predstavte si, že sa Jane Austenová nahnevala a pochopíte, aké strhujúce sú romány Eleny Ferrante.“ – John Freeman, Australian
„Nezáleží na tom, kto sa ukrýva pod menom Elena Ferrante, záhadným pseudonymom, ktorý používa autorka Geniálnej priateľky, dve veci sú isté: je to žena a vie opísať Neapol ako nikto iný. Má štýl, ktorý pripomína čarovnú pavučinu, píše s absolútnou výrazovou silou a magicky vytvára celý svet.“ – Huffington Post (Taliansko)
„Elena Ferrante je dôkazom, že literatúra môže vyliečiť choroby súčasnosti.“ - Mattino
„Román Geniálna priateľka je ako výbuch sopky Vezuv v duši.“ – Repubblica
Elena Ferrante je pseudonym pre taliansku spisovateľku, ktorú si obľúbili spisovatelia aj kritici. Ale nepochybne najväčší úspech zožala u čitateľov a čitateliek, ktorí v jej knihách našli príbehy o ľudských vzťahoch, láske, rodine a priateľstve. Získala povesť jednej z najstrhujúcejších, najvnímavejších a najelegantnejších súčasných rozprávačiek po napísaní tzv. Neapolskej ságy. V jej románoch vystupujú výrazné ženské postavy, ktoré sa vysporiadavajú s vlastnou osobnosťou, minulosťou a zložitými vzťahmi lásky a nenávisti.
Vydavateľstvo Inaque vzniklo v roku 2012 s cieľom vydávať súčasnú svetovú literatúru. Ročne prinesie dvanásť až pätnásť prekladových titulov v štyroch základných edíciách.
Edícia Pandora sa sústredí na súčasnú tvorbu svetových autoriek reflektujúcich ženskú skúsenosť nielen vo forme románového rozprávania, ale aj v podobe memoárov, esejí, reportáží. V edícii vyšli knihy od talianskej autorky Eleny Ferrante, francúzskych prozaičiek Leily Slimani, Saphie Azzeddine, Isabelle Autissier, Christine Angot britských a amerických autoriek, ako sú Lucia Berlin, Tessa Hadley, Jamie Quatro, Kate Bolick či Zadie Smith.
V edícii La Pomme vychádzajú eseje, memoáre či reportáže od autorov a autoriek, ktorí sa venujú žurnalistike, psychológii, filozofii či literatúre. Medzi najúspešnejšie tituly edície patrí prednáška Davida Fostera Wallacea Toto je voda, zamyslenie nad nežitým životom Adama Phillipsa Čo nám uniká či rozhovor s francúzskym filozofom Alainom Badiouom Chvála lásky.
Edícia Short je verná svojmu názvu a zameriava sa na kratšie žánre – poviedky a novely. Vyšli v nej napríklad novely Andreia Makina či Roberta Bolaňa.
V edícii Apostrof vychádzajú preklady románov, ktoré získali status „súčasnej klasiky“. V roku 2017 v nej vychádza napríklad kniha Michela Houellebecqa Elementárne častice.
„Lidská svoboda podle Needlemana znamenala uvědomit si absurditu života. „Bůh mlčí,“ říkával rád. „Teď ještě přimět člověka, aby sklapnul.““