Geniálna priateľka
E-kniha

Neapol na konci päťdesiatych rokov. Dve dievčatá vyrastajú vo svete chudoby a násilia, v uzavretom vesmíre, ... Čítať viac

4,4 226 hodnotení
1. diel série
Neapolská sága
Vydavateľstvo
Inaque, 2022
304 strán
4-5 hodín čítania

Neapol na konci päťdesiatych rokov. Dve dievčatá vyrastajú vo svete chudoby a násilia, v uzavretom vesmíre, ... Čítať viac

  • PDF EPUB MOBI
  • Slovenčina

14,99 €

Ihneď na stiahnutie
Ako čítať e-knihy?

Naši škriatkovia odporúčajú

Viac o e-knihe

Neapol na konci päťdesiatych rokov. Dve dievčatá vyrastajú vo svete chudoby a násilia, v uzavretom vesmíre, v ktorom je nutné prispôsobiť sa, dodržiavať pravidlá a zvyky, byť ako ostatní. Dve dievčatá, od začiatku iné, k sebe nachádzajú cestu, až sa stanú neoddeliteľnými.
Elena je pekná a svetlovlasá. Učí sa, snaží sa každému vyhovieť, splniť, čo sa od nej čaká. Rebelantská Lila je tmavá zlá, ale nesmierne bystrá… priam geniálna. Nebojí sa nikoho a ničoho. Zo školy však odchádza pomáhať otcovi a bratovi v obuvníckej dielni. Naopak, Elena, ktorú podporuje učiteľka, pokračuje v štúdiu na gymnáziu ako deti z bohatších rodín, ktorých rodičia si to môžu dovoliť.

Dievčatá sa menia navonok aj vo vnútri, ich cesty sa rozchádzajú a znovu krížia na pozadí živej, ale temnej a drsnej neapolskej štvrte. A tie cesty ich vedú k dospelosti. Detstvo nezostáva bez následkov, bez spomienok na túženie a utrpenie.

Geniálna priateľka je portrétom dvoch nezabudnuteľných dievčat, ktorý Elena Ferrante vykresľuje s vášňou a nehou až do dna ich duše. Je to fascinujúci román. Freska z hluku, obrazov a farieb, poodchýlené okno do druhého sveta, do inej doby. Nezabudnuteľný príbeh priateľstva.
V roku 2018 bol román adaptovaný do prvej série osemdielneho seriálu v koprodukcii HBO a RAI.

Príbeh Eleny a Lily pokračuje románmi Príbeh nového priezviska, Tí, čo odchádzajú – tí, čo zostávajú, Príbeh stratenej dcéry.
Čítať viac
Originálny názov
L'amica geniale
Počet strán
304
Rok vydania
2022
Edícia
Cygne
Naše katalógové číslo
1564101
Štýl
napínavý, politický, psychologický, vojnový, historický
Jazyk
slovenčina
Preklad
Pôvod
Taliansko
1. diel série
Neapolská sága
Vydavateľstvo
Inaque
Pre koho
pre ženy
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,4 / 5

226 hodnotení

137
44
7
4
8

Ako sa páčila e-kniha vám?

Recenzie Martinusákov

Geniálna priateľka

Elena Ferrante rozpráva príbeh o dvoch priateľkách a po dočítaní jeho prvej časti vám neostáva nič iné, len nedočkavo vyčkávať na ďalšie pokračovania. Priateľstvo dobrej Lenú a zlej Lily je krásne opísané a všetky jeho radosti a starosti sa vám odohrávajú pred očami, akoby ste vy sami žili na konci päťdesiatych rokov v Taliansku.
Kniha sa mi pre svoj jazyk čítala trochu pomalšie, čo však neubralo nič na jej pútavosti a mojej zvedavosti, čo si autorka pre priateľky prichystala ďalej.

Čítať viac
Názor čitateľa

Milujem čítať ságy, lebo keď ma príbeh zaujme, tak chcem byť jeho súčasťou, čo najdlhšie. A presne taká Geniálna priateľka je. Pútavý príbeh priateľstva dvoch žien, ktoré spolu vyrastajú od útleho detstva. Detské lásky, zlomené srdcia, chudoba, krutosť a krása Talianska. Už teraz sa teším na pokračovanie.

Čítať viac
Geniálna kniha

Výborne napísaná kniha, ktorá si zaslúži oveľa väčšiu pozornosť, ako sa jej u nás dostáva. Pri jej čítaní sa vám v hlave bude premietať taliansky film a prenesiete sa atmosférou do krutého Neapola, kde sa konflikty a hádky často riešia fackami a bitkou. Tam vyrastajú dve priateľky, ich vzťah sa postupom času mení, no čokoľvek sa v ich životoch udeje, sú stále spolu - v dobrom aj zlom. A toho zlého je tam teda celkom dosť. Krásny príbeh priateľstva medzi dvoma ženami preložila slovenská spisovateľka Ivana Dobrakovová.

Čítať viac

Recenzie čitateľov

5
27.3.2024
Trvalo dlho, kým som sa dostala k tejto knihe. Recenzie v mojom čitateľskom okolí sa rôznia, takže som bola zvedavá, do ktorej skupiny padnem.
Mňa to bavilo. Veľmi. Dej plynie pomalšie, ale čitateľ nie je zahlcovaný žiadnými dlhočiznými opismi. Vzťahy sa komplikujú, zamotávajú, životné udalosti sa menia s vekom dievčat.
Jediné čo bolo pre mňa náročné, bolo vnímať to množstvo postáv a mien a príbuzenske vzťahy medzi nimi.
Za mňa veľmi pekný, dobre čitateľný príbeh, ale musíte pri ňom dávať pozor, lebo sa stratíte. Uplna oddychovka na vypnutie hlavy to nie je.
Čítať viac
lienockabb
Neoverený nákup
1
27.5.2017
Toto je prvá kniha, pri ktorej čítaní som vždy zadriemala. Rozvláčnou opisnou formou bez dialógov sa niečo opisuje. Som fanúšikom iného žánru kníh, ale keď pani Ferrante prirovnali svetový knižný kritici k Jane Austen, nedalo mi, kúpila som. Nie je to Jane Austen. :) Kniha ma neoslovila, ale to je iba môj subjektívny názor.
Čítať viac
Andrea
Neoverený nákup
23.4.2024
Napínavá
Príbeh od začiatku pohltí čitateľa. Pri čítaní som bola naozaj vďačná vynaliezavosti autorky a hlavne jej nepredvidatelnost. Príbeh vás vtiahne do deja a s očakávaním ho sledujete. Čítať viac
27.3.2024
Rozumiem, prečo to nie je pre každého
Trvalo dlho, kým som sa dostala k tejto knihe. Recenzie v mojom čitateľskom okolí sa rôznia, takže som bola zvedavá, do ktorej skupiny padnem.
Mňa to bavilo. Veľmi. Dej plynie pomalšie, ale čitateľ nie je zahlcovaný žiadnými dlhočiznými opismi. Vzťahy sa komplikujú, zamotávajú, životné udalosti sa menia s vekom dievčat.
Jediné čo bolo pre mňa náročné, bolo vnímať to množstvo postáv a mien a príbuzenske vzťahy medzi nimi.
Za mňa veľmi pekný, dobre čitateľný príbeh, ale musíte pri ňom dávať pozor, lebo sa stratíte. Uplna oddychovka na vypnutie hlavy to nie je.
Čítať viac
8.2.2024
Fascinujúci príbeh zo starého Neapola
Perfektne vykreslené postavy so všetkými negatívami, atmosféra starého chudobného Neapola a "boj o prežitie" v tejto štvrti, márnosť životov. Do toho sa spriatelili dve úplne odlišné dievčatá - jedna na všetko odhodlaná a druhá ju nasledujúca. Boli vlastne priateľky?
Priznám sa, že občas sa mi čítať nechcelo, opisy boli pridlhé. Potom som si zvykla na tempo a hneď po skončení bežala po druhý diel. Som veľmi zvedavá na pokračovanie príbehu.
Čítať viac
24.9.2023
Z historického románu opis zvrhlostí
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Zaujímavá historická kniha z obdobia povojnového Talianska. Dej sa odohráva v chudobnej štvrti prímorského mesta Neapol. V ňom žijú aj dve dievčatá Elena a Lila. Chodia do rovnakej základnej školy, sú totiž spolužiačky, ale spomínanej Elene sa darí viac. Dokonca sa aj Lila sama dobre učí, avšak do školy už nechodí. Medzitým sa cesty oboch študovaných dievčat rozchádzajú. Do tínedžerských čias žijú akoby vo vlastnom svete, napríklad ešte nikdy nevideli more a dokonca ani nevedia, čo sa skrýva za pomyselnou bránou ich štvrte. Raz sa však namiesto cesty do školy vyberú k moru, ale zastihne ich búrka. Dej sa zvrháva, v texte sa rázom vyskytuje množstvo sexuálnych narážok a úchylností. Zatiaľ čo Elena študuje, Lila pracuje u brata a neskôr sa aj v 16-tich rokoch vydáva. Dej ostáva otvorený a neuzavretý. Čítať viac
Sara Mia Velinská
Neoverený nákup
17.5.2023
Geniálna Ferrante
Keď sa ma niekto spýta, aký vplyv má na mňa Elena Ferrante, odpoviem mimoriadny - zakaždým ako dočítam jej dielo, mám chuť moje písanie povesiť na klinec. Pocit (pod)priemernosti je dostatočne skutočný, aby trvalo pár dní, kým na neho zabudnem (kým Elenine umenie prestane vládnuť mojím myšlienkam). Nepíšem to preto, aby som si lacno-trápne vynútila nesúhlas, ale preto, aby som poukázala na jej výnimočnosť a genialitu. Genialitu v uchopení reality v jej surovej úprimnosti, v odhalení aj tých najnižších pohnútok, ktoré radšej popierame aj sami pred sebou, v pochopení a zobrazení ľudských charakterov a ich slabosti, ale predovšetkým genialitu rozprávania. Ferrante sa nezdržiava otrockým citovaním dialógov, dáva im iba druhoradý význam. Vyhýba sa pátosu, srdcervúcim scénam. Nič z toho nepotrebuje, aby nás strhla presvedčivou, vášnivou výpoveďou (jej zručné, až famózne narábanie s pôsobivou slovnou zásobou by si zaslúžilo samostatný stĺpček).

Dve ženy. S rovnakým pôvodom, s rozdielnymi osudmi, spojené intenzívnym celoživotným priateľstvom, ktoré viac či menej ovplyvňuje ich životné rozhodnutia. Vzťah veľmi blízky, hlboký, podnetný, zachraňujúci, zraňujúci, zhubný. A predsa výnimočný v tom, ako sa v ňom stierajú hranice medzi láskou a nenávisťou, oddanosťou a závislosťou, inšpiráciou a manipuláciou, závisťou a veľkorysosťou, i v tom, že napriek trhlinám a (občas) pochybnej prospešnosti, pretrval cely život.

Ich osudy sú vyobrazené z pohľadu Eleny, zmierlivej, usilovnej študentky, ktorá je spočiatku tou submisívnou častou dvojice. Od detstva túži byť v blízkosti Lily, nevyspytateľnej, nebojácnej a mimoriadnej bystrej priateľky, pretože tieto vlastnosti Elenu fascinujú aj desia, no najmä ju neustále poháňajú vpred. Dievčatá spája zvedavosť, túžba po poznaní, láska ku knihám, sny o budúcnosti a (spočiatku tajný) vzájomný obdiv. Ich povahy nemôžu byt odlišnejšie, no jednu vlastnosť majú nepochybne spoločnú - húževnatosť. Každú z nich privedie k objektívnemu úspechu, hoci jedna má potrebu hltať poznatky, živiť intelekt zúrivo a bez konkrétnej ambície, druhá má ambíciu svoj intelekt predviesť.

Naprieč štyrom častiam pozorujeme ich turbulentný vzťah, ich lásky, manželstvá, krízy, vzostupy a pády. Sledujeme Lilinu výbušnú energiu, kreativitu, schopnosť vidieť pre iných neviditeľné súvislosti, meniť svoje okolie/ľudí podľa svojich predstav aj ničivé vedľajšie efekty týchto schopností. Vnímame Eleninu tichú a vytrvalú energiu v snahe zmeniť v prvom rade seba, dorásť až tam, kde si bude samu seba vážiť a stane sa odolnejšou. Premeny a osudy oboch žien zostávajú úzko späté so štvrtou Neapola, v ktorej vyrástli. U Eleny sme svedkami ambície vymaniť sa z tohto prostredia chudoby a násilia a uspieť medzi intelektuálnou elitou. Naopak Lila zo štvrte neuteká, chce ju skôr zmeniť k lepšiemu. Postupne dochádza k Eleninej premene z utiahnutého dievčatka v zrelú sebavedomú ženu poznajúcu svoju hodnotu. Vystavená novým myšlienkovým prúdom a ich pravidelnej kritike odvážne rúca zastarané stereotypy ženy – matky. A to aj napriek/vďaka tomu, že je neustále konfrontovaná komplikovanou povahou Lily, ovplyvnená jej pozitívnymi aj bolestivými zásahmi, zvádzaná jej oddanosťou a inšpiratívnou inteligenciou, trápená jej zlomyseľnosťou. Život Elenu núti prehodnocovať postoje, zmieriť sa s neuspokojivou priemernosťou kompromisov, vyrovnať sa s nestálosťou lásky, pochybovať o svojich schopnostiach, o svojom charaktere, o dostatočnosti citov k vlastným deťom, o role ženy/matky, a napokon aj o dostatočnosti seba samej...

Úprimnosť ženskej spovede v tomto príbehu ma ľahko vedie k priznaniu, že som sa dodnes so žiadnou literárnou hrdinkou nestotožnila tak ako s Elenou Grecovou (a nielen preto, že je spisovateľkou). Vždy ma vnútorne zaskočí, ako autorka „hrozivo“ verne zobrazuje ľudí, akých poznám, moje vlastné zážitky, pocity, aj tie najhlbšie skryté, ktorými sa nechválim. Akoby bola Ferrante geniálna priateľka, ktorá načúva mojim sťažnostiam, môjmu najtajnejšiemu vnímaniu okolia aj seba a dokáže ho interpretovať oveľa hodnovernejšie a údernejšie ako ja, hoci ich prežívam... a pritom je to len odraz jej jasnozrivej autorskej geniality, ktorej sa určite neváhajte vystaviť.
Čítať viac
8.2.2023
Zo začiatku bol celkom boj sa do knihy začínať ale neskôr to už pomaly išlo. Príbeh dvoch priateliek, ktoré sú veľmi rozdielne, ich cesty sa v dospievani viackrát rozdelia a opäť spoja ale ich priateľstvo to nijako nerozdeli. Príbeh o priateľstve, láske(aj tej neopätovanej), bolesti, krutosti a nepochopeni v danej dobe päťdesiatych rokov v Neapole. Čítať viac
4
Gundžovníky - Július Satinský, Lucia Molnár Satinská (editor), 2018
Práve čítam
Gundžovníky

Ahojte, rada čítam literatúru faktu, psychologické a motivačné knihy, sem tam si uletím na románoch kde netreba veľmi premýšľať a sem tam si rada prečítam vojnovú literatúru :)

Silvia Palušáková
Overený zákazník
1.12.2022
1.diel
Prvý diel som sa musela zo začiatku veľmi premáhať či má pre mňa zmysel pokračovať v čítaní ale nakoniec po vytrvaní si hovorím, že to stálo zato :)....momentálne čítam posledný 4. diel a som zvedavá ako to celé dopadne. Každopádne vyskytuje sa tam viacero zvratov. Čítať viac
Milan J
Neoverený nákup
14.11.2022
Super. Manželka si nevie vynachváliť
Išlo o darček pre manželku a tá tie knihy úplne nadšene číta, takže chválim. :)
Začala najskôr prvým dielom, no a spomenula, že kiežby mala všetky… a vraj je to dobré celé. Ale predpokladám, že to bude skôr čítanie pre ženy, aj keď teda určite nie na štýl “Evitoviek”, keďže tu ide o ťažký, hodnotný príbeh. :)
Čítať viac
7.5.2022
Ak túžite zistiť, aké to je byť vo všetkých smeroch večne "tá druhá," a pritom vlastne zostať so svojím postavením spokojná, lebo inak ani neviete existovať a vyhovuje vám to, tak sa začítajte do tohto príbehu. Autorka vie ten pocit vykresliť veľmi reálne, neštíti sa ničoho. Vábi však vkusne, plynulo, s gráciou, až nebudete vedieť prestať, to sa musí nechať. Môže byť. Čítať viac
7
Anna z Avonlea - Lucy Maud Montgomery, Ivona Knechtlová (ilustrácie), 2019
Práve čítam
Anna z Avonlea

Mladý, zasnený knihomoľ, nadšenec jazykov a histórie s knihou v ruke a hlavou v oblakoch.

Matej Lanča
Overený zákazník
16.4.2022
Geniálna priateľka v geniálnom diele
O Elene a jej umení pera som dlho počúval, no len nedávno som sa rozhodol presvedčiť sa o tom na vlastnej koži. A, môžem povedať, že je to knihomoľská lahôdka. Jazyk, vetné štruktúry, charakteristiky postáv, rozpracovanie psychológie postáv a ich vnímania, citové puto a jedinečný vzťah dvoch priateliek robia z tohto diela jednoznačne "majsterštuk"!
A, samozrejme, nedovolím si opomenúť opäť raz fenomenálny preklad Ivany Dobrakovovej!
Čítať viac

Elena Ferrante

Čítať viac

Vydavateľstvo Inaque

Čítať viac

„První čarodějovo pravidlo: lidé jsou hloupí.“