Vianoce
Hviezda, ktorá nikdy nezhasne - Julien Dan
Hviezda, ktorá nikdy nezhasne

11,90 €

Pri nákupe nad 49 € máte poštovné zadarmo

Hviezda, ktorá nikdy nezhasne

Hviezda, ktorá nikdy nezhasne je strhujúci príbeh o osudoch rodiny poľského žida a goralky zo slovenskej strany Hornej Oravy... Čítať viac

4,9 36 hodnotení
Vydavateľstvo
Motýľ, 2021
Počet strán
256

Hviezda, ktorá nikdy nezhasne je strhujúci príbeh o osudoch rodiny poľského žida a goralky zo slovenskej strany Hornej Oravy... Čítať viac

  • Pevná väzba
  • Slovenčina

11,90 €

Na sklade, objednávajte však rýchlo
Stíhame do Vianoc

Vianoční škriatkovia odporúčajú

Viac o knihe

„Stále si rovnako hrdá Slovenka? Žena žida? Aby si však nepovedala, že som sviňa, doprajem ti ešte niekoľko chvíľ s ním. Zbaľ si najnutnejšie veci, máš na to päť minút, a nastúp do toho auta. S celou famíliou! Sofort!“

Slovensko (február 1943) – Major von Lübeck, dôstojník nemeckej armády, spolu s ďalšími vojakmi prichádzajú do domu Anny a Samuela Dobiszových. Ich dvanásťročná dcéra Alžbetka sa hrá pred domom v kabátiku bez prišitej Dávidovej hviezdy. Tá sa jej deň predtým pri hre odtrhla. Zbytočné sú prosby Anny. Staršiu dcéru Kristínu nacisti odvlečú a maličká Alžbetka hrdinsky znáša trest za matkinu nezodpovednosť. Ďalšie ráno prídu major von Lübeck s vojakmi opäť, odvlečú Annu a Samuela, rozdelia ich a pošlú do koncentračného tábora. Alžbetka zostáva sama zranená a nevládna v dome, ktorý vojaci podpália.

Argentína (január 1964), Nemecko (október 1964) – Do Buenos Aires prilieta tmavovlasá Holanďanka Isabelle Doorová, ktorá navštívi istého pána Wagnera. Po Isabellinom odchode z vily pána Wagnera zaznie v jednej z izieb výstrel. Ďalšie Isabelline kroky vedú do ordinácie doktora Biringera, ktorý je lekárom v malom mestečku neďaleko Mníchova. Vypytuje sa ho na Annu Dobiszovú. Isabelle sa od lekára nič nedozvie a odíde. V pondelok ráno sestrička nájde doktora Biringera mŕtveho v jeho posteli. Čo spája týchto dvoch mužov, ktorí zomreli tesne po Isabellinej návšteve? Kto je tajomná Holanďanka? Aký je jej vzťah k Anne Dobiszovej?

Hviezda, ktorá nikdy nezhasne je strhujúci príbeh o osudoch rodiny poľského žida a goralky zo slovenskej strany Hornej Oravy.
Čítať viac
Počet strán
256
Väzba
pevná väzba
Rozmer
130×200 mm
Hmotnosť
328 g
ISBN
9788081642524
Rok vydania
2021
Naše katalógové číslo
1064919
Štýl
historický
Jazyk
slovenčina
Pôvod
Slovensko
Vydavateľstvo
Motýľ
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Kúpte spolu
18,80 €
Ušetríte 6,00 €

Hodnotenia

4,9 / 5

36 hodnotení

32
4
0
0
0

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie Martinusákov

Rada siaham po knihách so židovskou tematikou v období druhej svetovej vojny, o to viac, ak je príbeh o Slovákoch. Priznávam, na začiatku sa mi kniha čítala chaoticky, preskakovanie z prítomnosti do spomienok ma miatlo. Po pár kapitolách však príbeh naberal na obrátkach a nenechal ma spať. Autor veľmi precízne vykresľuje život a vzťahy nie len na slovensko-poľskom pohraničí, ale aj samotné vzťahy medzi ľuďmi, rodinami, mužom a ženou. Hrôzy, ktoré ľudia v tej dobe zažívali a spôsoby, akými sa snažili prežiť sa zdajú byť mnohokrát neuveriteľné. Často sa prichytím pri myšlienke „Preboha, ono sa to naozaj všetko stalo“. A chce sa mi plakať. Je to síce jedna z kratších kníh, no v konečnom dôsledku nebude o nič ukrátení. V príbehu sa prelínajú dejové línie najmä počas vojny a po nej. Ľudia si často menili po vojne meno, a preto vás túžba zistiť, čo sa komu stalo, kto prežil a ktorá postava je ktorá, nenechá na pokoji až do úplného konca. Vrele odporúčam „skúsenejšiemu“, ale aj začínajúcemu čitateľovi v tejto tematike.

Čítať viac

Recenzie čitateľov

Stano
21.6.2022
Silný príbeh
Kniha nesklamala moje očakávania mimoriadne silného príbehu. Presvedčil som sa, že aj slovenský autor dokáže podať autentické svedectvo o hrôzach fašizmu a to dosť ľudským spôsobom. Kniha je písaná krásnym dobovým jazykom, ktorý mnohým historickým knihám chýba. Čítať viac
Dada
4.5.2022
Hviezda, ktorá nikdy nezhasne
Nová hviezda v sieni slávy.
Tak by som nazvala spisovateľa Juliena Dana, ktorý napísal knihu Hviezda, ktorá nikdy nezhasne a Hľadača šťastia v spolupráci s mojou obľúbenou spisovateľkou.
Kde bol doteraz?
Pýtam sa, pretože vypísanosťou a vyzretosťou patrí medzi top slovenských spisovateľov. Zostáva dúfať, že nám čitateľom ponúkne ešte viac. Spracovanie príbehu o osudoch rodiny poľského žida a goralky zo slovenskej strany Hornej Oravy v rokoch, na ktoré sme chceli zabudnúť je vysokým umeleckým podaním. Na históriu sa zabúdať nemá. Presne, ako v doslove napísala spisovateľka Zdenka W. Švábeková, citujem. "Hviezda, ktorá nikdy nezhasne nie je iba príbehom jednej rodiny. Je nepochybne nezabudnuteľnou históriou celého národa."
Knihu odporúčam čítať hlavne všetkým mladým ľudom.
Dúfam, že nám táto dvojica skvelých spisovateľov ponúkne aj iné spojenie prevtelené do úžasných príbehov.
Čítať viac
Betka
4.3.2022
Výnimočný príbeh z vojny
Hviezda, ktorá nikdy nezhasne je jednou z nominovaných kníh v súťaži o titul Kniha Oravy 2021.
Knihe i autorovi veľmi prajem úspech, pretože je to fascinujúce dielo s veľmi ťažkou témou z obdobia vojny. Utrpenie jednej rodiny na poľsko-slovenských hraniciach a hrôzy, ktoré zažili počas vojny a v koncentračnom tábore, sú napísané veľmi citlivo a popretkávané láskou, takže osloví aj čitateľov, ktorí túto tému obchádzajú.
Vrelo odporúčam prečítať a určite aj hlasovať, lebo táto kniha si to zaslúži.
P.S. Ešte pred mesiacom sme si mysleli, že vojna, o ktorej čítame je posledná a ľudia nedopustia, aby sa také niečo opakovalo. Opak je však pravdou a nemôžem uveriť, že je tak blízko.
Čítať viac
3
2.2.2022
Overený nákup
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Príbeh o rodine z Hornej Oravy, dediny Vyšná Lipnica, ktorá dnes patrí Poľsku.
Kto bola Isabelle Doorová, ktorá celý život pátra po príbehu tejto rodiny? Prečo to robí ?
Osobne mám rada knihy založené na skutočných udalostiach, je škoda, že sa tento príbeh nikde nedá dohľadať, čo však neznamená že sa skutočne nestal. :)
Príbeh opisuje rodinu poľského žida a tehotnej Slovenky - ako sa rodina ľúbila, rozdelila svoje cesty počas druhej svetovej vojny pod nátlakom nemeckých vojakov, ich osudy v koncentračných táboroch, kto neprežil a kto áno a kde sa nakoniec stretnú?
Kniha plná emócií, smrti a nešťastí, osobných príbehov, s rôznymi osudmi, opisuje život židov a židovskej rodiny počas druhej svetovej vojny. Bola napísaná pútavo. Napísané je to bezpochyby bravúrne a nejednym srdcom to pohne, pretože autorov opis udalostí mi pri čítaní knihy až vyrážal dych. Ako to dokáže niekto takto opisovať a zamýšľať sa nad emóciami iných ľudí, a ako to všetko do seba zapadá úprimne obdivujem. :)
Čítať viac
13
15.1.2022
Smutná história
Hviezda, ktorá nikdy nezhasne - napísal ju slovenský autor Julien Dan. Ktorá hviezda nikdy nezhasne? Predsa šesť-cípa hviezda, ktorú museli v čase vojny nosiť všetci židia . Čo sa mohlo stať ak tú hviezdu nemali sa dočítate v tejto knižke . Knižku som čítala veľmi pomaly, lebo pri jej čítaní som musela poriadne predychávať stisnuté srdce . Práve preto odporúčam knižku každému čitateľovi , aby vedel, čo všetko sa dialo v koncentračných táboroch Čítať viac
Eva
12.1.2022
Hviezda, ktorá nikdy nezhasne
Sugestívny príbeh rodiny Dobiszovcov, ktorá zažila útrapy zvrátenej ideológie nenávisti kvôli rase. Tento príbeh je mementom, aby sme nikdy nezabudli na hrôzy a útrapy, ktoré museli ľudia prežiť počas druhej svetovej vojny. Čítať viac
Daniela
5.1.2022
Julien Dan: Hviezda, ktorá nikdy nezhasne
Julien Dan: Hviezda, ktorá nikdy nezhasne.
Román Juliena Dana: Hviezda, ktorá nikdy nezhasne, vyšiel vo vydavateľstve Motýľ v Bratislave v roku 2021.
Autor vo svojom románe veľmi zaujímavou emotívnou rozprávačskou formou prepája prítomnosť s minulosťou. Prostredníctvom osudov rodiny Dobiszovej oboznamuje čitateľov so životom a vzťahmi na slovensko – poľskom pohraničí v medzivojnových a vojnových časoch.
Dej historického románu Hviezda, ktorá nikdy nezhasne od prvej až po poslednú stránku udržiava čitateľa v napätí. Bravúrnym spôsobom strieda sa napätie s uvoľnením, t. j. prenesením sa z minulosti do prítomnosti. Hlavná fabula historického románu zachytáva jednu z najsmutnejších kapitol druhej svetovej vojny – holokaust. Je to príbeh rodiny poľského žida Samuela Dobisza a slovenskej goralky Anny Jedinákovej a ich detí. Autor pravdivo opisuje ťažký život väzňov v nacistických koncentračných táboroch. Svoju pozornosť zameriava tiež na alibizmus, ktorý s blížiacim sa koncom vojny je typickým spoločenským javom ako aj úteky pred spravodlivosťou.
Historický román Juliena Dana: Hviezda, ktorá nikdy nezhasne mohla by sa ako skvelá pomôcka využívať na hodinách dejepisu pri preberaní tak ťažkej témy, ako je holokaust.
Hviezda, ktorá nikdy nezhasne je výnimočným románom a je venovaný širokému okruhu čitateľov. Zároveň je aj výzvou, aby hrôzy, ktoré na vlastnej koži prežívala rodina Dobiszova sa už nikdy nezopakovali.

Daniela Baranová
Čítať viac
11
3.1.2022
Úžasná kniha
Kniha Hviezda, ktorá nikdy nezhasne je silný a emočný príbeh, ktory sa odohráva v rodine poľského Žida Samuela a goralky zo slovenskej strany Hornej Oravy Anny. Dej vás vtiahne a nebudete chcieť položit knihu, kým nezistíte, ako sa končí tento príbeh. Autor veľmi podrobne opisuje život Samuela a Anny, ich rodín, vzťahy na poľsko slovenských hraniciach. Mnohokrát som mala slzy v očiach, ktoré som niekedy veru ani neudržala. Na začiatku príbehu sa dej prelina prítomnosťou a minulosťou, čo mi dost vadilo, ale skoro som prišla nato , že to tak musi byť.
Je to silný príbeh napísaný zrozumiteľne a nie je dej umelo naťahovaný.
Obálka knihy je pútavá a vystihuje dej knihy.
Za mňa knihu vrelo odporúčam davam jek päť hviezdičiek.
Čítať viac
4
3.1.2022
Kniha ma očarila obálkou, a zároveň aj témou - keďže tá je jedna z mojich obľúbených, a skutočne príbehy ešte viac.
Príbeh ma veľmi očaril, je nádherne opísaný, dej plynul a nič ma pri čítaní nerušilo, do príbehu som sa veľmi vžila. V knihe sa striedajú viaceré časové linky, ktoré sa vzájomne dopĺňajú a to dodáva príbehu výnimočnosť. Nie je to ľahké čítanie, ale autor to podal naozaj dokonalo.

Autor píše neskutočne dobre, kniha sa mi čítala veľmi dobre, nemohla som ju  pustiť  z rúk, kým som ju celú nedočítala.

V knihe som si podčiarkovala mnoho myšlienok a  je veľmi smutné, keď pre niekoho výstrel znamená sloboda.

Ja knihu s radosťou odporúčam, má krásne myšlienky a naozaj jednoducho krásne napísaný príbeh, ktorý sa naozaj stal. Po prečítaní som mala rôzne myšlienky, pretože táto kniha sa ma veľmi dotkla. Pre mňa je to krásna kniha, plná emócií a jeden z najkrajších vianočných darčekov, aký som mohla dostať.
.
„Boh je všade rovnaký. Nie je dôležité, ku ktorému sa modlíš, ale to, aký si človek." - jedna z myšlienok, ktorá sa mi v knihe veľmi páčila, ale samozrejme, v knihe ich nájdete viac.
hodnotenie: 5/5
Čítať viac

Čítať viac
Kúpte spolu
18,80 €
Ušetríte 6,00 €

„Srdce je ako šíp. Treba ho namieriť, ak má trafiť cieľ. “

Vrania šestka - Leigh Bardugo
Vrania šestka
Leigh Bardugo