Vianoce
Knihy sú ten najobľúbenejší vianočný darček - Martinus, 2023
Hviezda, ktorá nikdy nezhasne - Julien Dan, Motýľ, 2021

11,90 €

Pri nákupe nad 49 € máte poštovné zadarmo

Hviezda, ktorá nikdy nezhasne

Hviezda, ktorá nikdy nezhasne je strhujúci príbeh o osudoch rodiny poľského žida a goralky zo slovenskej strany Hornej Oravy... Čítať viac

4,8 42 hodnotení
Vydavateľstvo
Motýľ, 2021
256 strán
4-5 hodín čítania

Hviezda, ktorá nikdy nezhasne je strhujúci príbeh o osudoch rodiny poľského žida a goralky zo slovenskej strany Hornej Oravy... Čítať viac

  • Pevná väzba
  • Slovenčina

11,90 €

U dodávateľa > 5 ks
Posielame do 2 – 3 dní
Stíhame do Vianoc

Dostupné v 30 knižniciach. Požičať v knižnici

Vianoční škriatkovia odporúčajú

Zmarené dobro - Adriana Trigiani, AURORA, 2023

Viac o knihe

„Stále si rovnako hrdá Slovenka? Žena žida? Aby si však nepovedala, že som sviňa, doprajem ti ešte niekoľko chvíľ s ním. Zbaľ si najnutnejšie veci, máš na to päť minút, a nastúp do toho auta. S celou famíliou! Sofort!“

Slovensko (február 1943) – Major von Lübeck, dôstojník nemeckej armády, spolu s ďalšími vojakmi prichádzajú do domu Anny a Samuela Dobiszových. Ich dvanásťročná dcéra Alžbetka sa hrá pred domom v kabátiku bez prišitej Dávidovej hviezdy. Tá sa jej deň predtým pri hre odtrhla. Zbytočné sú prosby Anny. Staršiu dcéru Kristínu nacisti odvlečú a maličká Alžbetka hrdinsky znáša trest za matkinu nezodpovednosť. Ďalšie ráno prídu major von Lübeck s vojakmi opäť, odvlečú Annu a Samuela, rozdelia ich a pošlú do koncentračného tábora. Alžbetka zostáva sama zranená a nevládna v dome, ktorý vojaci podpália.

Argentína (január 1964), Nemecko (október 1964) – Do Buenos Aires prilieta tmavovlasá Holanďanka Isabelle Doorová, ktorá navštívi istého pána Wagnera. Po Isabellinom odchode z vily pána Wagnera zaznie v jednej z izieb výstrel. Ďalšie Isabelline kroky vedú do ordinácie doktora Biringera, ktorý je lekárom v malom mestečku neďaleko Mníchova. Vypytuje sa ho na Annu Dobiszovú. Isabelle sa od lekára nič nedozvie a odíde. V pondelok ráno sestrička nájde doktora Biringera mŕtveho v jeho posteli. Čo spája týchto dvoch mužov, ktorí zomreli tesne po Isabellinej návšteve? Kto je tajomná Holanďanka? Aký je jej vzťah k Anne Dobiszovej?

Hviezda, ktorá nikdy nezhasne je strhujúci príbeh o osudoch rodiny poľského žida a goralky zo slovenskej strany Hornej Oravy.
Čítať viac
Počet strán
256
Väzba
pevná väzba
Rozmer
130×200 mm
Hmotnosť
328 g
ISBN
9788081642524
Rok vydania
2021
Naše katalógové číslo
1064919
Štýl
historický
Jazyk
slovenčina
Pôvod
Slovensko
Vydavateľstvo
Motýľ
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,8 / 5

42 hodnotení

37
4
0
1
0

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie Martinusákov

Rada siaham po knihách so židovskou tematikou v období druhej svetovej vojny, o to viac, ak je príbeh o Slovákoch. Priznávam, na začiatku sa mi kniha čítala chaoticky, preskakovanie z prítomnosti do spomienok ma miatlo. Po pár kapitolách však príbeh naberal na obrátkach a nenechal ma spať. Autor veľmi precízne vykresľuje život a vzťahy nie len na slovensko-poľskom pohraničí, ale aj samotné vzťahy medzi ľuďmi, rodinami, mužom a ženou. Hrôzy, ktoré ľudia v tej dobe zažívali a spôsoby, akými sa snažili prežiť sa zdajú byť mnohokrát neuveriteľné. Často sa prichytím pri myšlienke „Preboha, ono sa to naozaj všetko stalo“. A chce sa mi plakať. Je to síce jedna z kratších kníh, no v konečnom dôsledku nebude o nič ukrátení. V príbehu sa prelínajú dejové línie najmä počas vojny a po nej. Ľudia si často menili po vojne meno, a preto vás túžba zistiť, čo sa komu stalo, kto prežil a ktorá postava je ktorá, nenechá na pokoji až do úplného konca. Vrele odporúčam „skúsenejšiemu“, ale aj začínajúcemu čitateľovi v tejto tematike.

Čítať viac

Recenzie čitateľov

16
Overený zákazník
3.3.2023
Zasiahne vás…
Toto je kniha, ktorá sa ma dotkla natoľko, že vo mne bude rezonovať už navždy.
Toto je kniha, ktorá mi spôsobila nie len psychické, ale i fyzické bolesti a aj napriek tomu, som chcela čítať ďalej.
Toto je kniha, na ktorú nezabudnem a aj tak si ju potrebujem v budúcnosti znovu prečítať.

Prečítala som už množstvo kníh z obdobia druhej svetovej vojny, ktoré sa venovali problematike holokaustu. Na niektoré si už nespomeniem, iné, medzi ktoré napríklad patrí Mengeleho dievča, Tetovač z Auschwitzu, Moje javisko svet mám v hlave dodnes. Hviezda, ktorá nikdy nezhasne patrí medzi ne, medzi najlepšie spracované knihy o holokauste. PRETOŽE…

Áno, príbeh na jednej strane poukazuje na hrôzy, zverstvá, nehumannosť, ktoré boli páchané na iných a ktoré boli schopné vykonávať ľudia, ale na strane druhej, poukazuje na silu, odvahu a lásku. Boli to kruté časy, ktoré by som nechcela prežiť, ale nemôžeme zabúdať, že v tom období stále existovali ľudia charakterizujúci sa ľudskosťou. Láska je to čo nosíme v srdci, a to nám nikto nevezme. A autor to v knihe pripomína.

Niekoľkokrát ma dej knihy šokoval, ťažobu som cítila až na hrudi, zimomriavky sa mi objavili na rukách…
Navyše, autor autenticky špecifikoval ľudskú myseľ, cítenie v tom najsamhlbšom dne. Ani postavy v knihe nevedeli koľko vedia toho zniesť, až kým tomu nečelili.

Ak sa nebojíte tejto ťažkej témy alebo kvalitnej literatúry, nemáte dôvod obísť túto knihu… Ja sa čudujem, že kniha ešte nie je preložená aspoň do českého jazyka…
Čítať viac
Iveta
Neoverený nákup
17.12.2022
Hviezda, ktorá nikdy nezhasne
Pomerne dobre napísaný príbeh sa javí aj skutočným. Dejom, dobou, štýlom. Zmiatla ma chyba a neviem si predstaviť, ako sa ocitla vypálená hviezda na hrudi raz vpravo a neskôr vľavo. Autor? Korektor?
A ešte zopár chýb kazí dojem z knihy, ktorá by mohla patriť k tým lepším. Podľa mňa sa mohol autor pohrať viac príbeh rozvetviť. Zdal sa mi seknutý.
Čítať viac
Stano
Neoverený nákup
21.6.2022
Silný príbeh
Kniha nesklamala moje očakávania mimoriadne silného príbehu. Presvedčil som sa, že aj slovenský autor dokáže podať autentické svedectvo o hrôzach fašizmu a to dosť ľudským spôsobom. Kniha je písaná krásnym dobovým jazykom, ktorý mnohým historickým knihám chýba. Čítať viac
Dada
Neoverený nákup
4.5.2022
Hviezda, ktorá nikdy nezhasne
Nová hviezda v sieni slávy.
Tak by som nazvala spisovateľa Juliena Dana, ktorý napísal knihu Hviezda, ktorá nikdy nezhasne a Hľadača šťastia v spolupráci s mojou obľúbenou spisovateľkou.
Kde bol doteraz?
Pýtam sa, pretože vypísanosťou a vyzretosťou patrí medzi top slovenských spisovateľov. Zostáva dúfať, že nám čitateľom ponúkne ešte viac. Spracovanie príbehu o osudoch rodiny poľského žida a goralky zo slovenskej strany Hornej Oravy v rokoch, na ktoré sme chceli zabudnúť je vysokým umeleckým podaním. Na históriu sa zabúdať nemá. Presne, ako v doslove napísala spisovateľka Zdenka W. Švábeková, citujem. "Hviezda, ktorá nikdy nezhasne nie je iba príbehom jednej rodiny. Je nepochybne nezabudnuteľnou históriou celého národa."
Knihu odporúčam čítať hlavne všetkým mladým ľudom.
Dúfam, že nám táto dvojica skvelých spisovateľov ponúkne aj iné spojenie prevtelené do úžasných príbehov.
Čítať viac
Betka
Neoverený nákup
4.3.2022
Výnimočný príbeh z vojny
Hviezda, ktorá nikdy nezhasne je jednou z nominovaných kníh v súťaži o titul Kniha Oravy 2021.
Knihe i autorovi veľmi prajem úspech, pretože je to fascinujúce dielo s veľmi ťažkou témou z obdobia vojny. Utrpenie jednej rodiny na poľsko-slovenských hraniciach a hrôzy, ktoré zažili počas vojny a v koncentračnom tábore, sú napísané veľmi citlivo a popretkávané láskou, takže osloví aj čitateľov, ktorí túto tému obchádzajú.
Vrelo odporúčam prečítať a určite aj hlasovať, lebo táto kniha si to zaslúži.
P.S. Ešte pred mesiacom sme si mysleli, že vojna, o ktorej čítame je posledná a ľudia nedopustia, aby sa také niečo opakovalo. Opak je však pravdou a nemôžem uveriť, že je tak blízko.
Čítať viac
2.2.2022
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Príbeh o rodine z Hornej Oravy, dediny Vyšná Lipnica, ktorá dnes patrí Poľsku.
Kto bola Isabelle Doorová, ktorá celý život pátra po príbehu tejto rodiny? Prečo to robí ?
Osobne mám rada knihy založené na skutočných udalostiach, je škoda, že sa tento príbeh nikde nedá dohľadať, čo však neznamená že sa skutočne nestal. :)
Príbeh opisuje rodinu poľského žida a tehotnej Slovenky - ako sa rodina ľúbila, rozdelila svoje cesty počas druhej svetovej vojny pod nátlakom nemeckých vojakov, ich osudy v koncentračných táboroch, kto neprežil a kto áno a kde sa nakoniec stretnú?
Kniha plná emócií, smrti a nešťastí, osobných príbehov, s rôznymi osudmi, opisuje život židov a židovskej rodiny počas druhej svetovej vojny. Bola napísaná pútavo. Napísané je to bezpochyby bravúrne a nejednym srdcom to pohne, pretože autorov opis udalostí mi pri čítaní knihy až vyrážal dych. Ako to dokáže niekto takto opisovať a zamýšľať sa nad emóciami iných ľudí, a ako to všetko do seba zapadá úprimne obdivujem. :)
Čítať viac
15.1.2022
Smutná história
Hviezda, ktorá nikdy nezhasne - napísal ju slovenský autor Julien Dan. Ktorá hviezda nikdy nezhasne? Predsa šesť-cípa hviezda, ktorú museli v čase vojny nosiť všetci židia . Čo sa mohlo stať ak tú hviezdu nemali sa dočítate v tejto knižke . Knižku som čítala veľmi pomaly, lebo pri jej čítaní som musela poriadne predychávať stisnuté srdce . Práve preto odporúčam knižku každému čitateľovi , aby vedel, čo všetko sa dialo v koncentračných táboroch Čítať viac
Eva
Neoverený nákup
12.1.2022
Hviezda, ktorá nikdy nezhasne
Sugestívny príbeh rodiny Dobiszovcov, ktorá zažila útrapy zvrátenej ideológie nenávisti kvôli rase. Tento príbeh je mementom, aby sme nikdy nezabudli na hrôzy a útrapy, ktoré museli ľudia prežiť počas druhej svetovej vojny. Čítať viac
9.1.2022
Posledne vela čítam knihy s kúrou tematikou, aj keď sú to ťažké témy....táto kniha je písaná zvláštnym štýlom, prelína sa súčasnosť a minulosť ale dá sa na to zvyknúť a dej je natoľko pútavý, že si to po čase čitateľ už ani nevšimne. Smutno krásny príbeh, neviem čo viac dodať, treba si knihu prečítať.... Čítať viac

Vydavateľstvo Motýľ

Čítať viac

„Bola jeho Polárkou, pevným bodom, okolo ktorého sa krútil celý jeho svet. Bol presvedčený, že pokým bije srdce jemu alebo jej, ich osud bude nerozlučne spojený.“

Trója - Pád kráľov - David Gemmell, 2012
Trója - Pád kráľov
David Gemmell