Vianoce
Dievča, ktoré chcelo zachrániť knihy - Klaus Hagerup, Stonožka, 2022

11,90 €

Pri nákupe nad 49 € máte poštovné zadarmo

Dievča, ktoré chcelo zachrániť knihy

Poetický príbeh o nekonečnej láske ku knihám a o mágii, ktorá sa v nich skrýva. Viete, čo sa deje s knihami, ktoré si z knižnice nikto nepožičiava? Nevedela to ani desaťročná... Čítať viac

4,7 23 hodnotení
Vek
5+
Vydavateľstvo
Stonožka, 2022
64 strán
54 minút čítania

Poetický príbeh o nekonečnej láske ku knihám a o mágii, ktorá sa v nich skrýva. Viete, čo sa deje s knihami, ktoré si z knižnice nikto nepožičiava? Nevedela to ani desaťročná vášnivá čitateľka Anna, kým jej to neprezradila najlepšia... Čítať viac

  • Pevná väzba
  • Slovenčina

11,90 €

Na sklade, objednávajte však rýchlo

Dostupné v 37 knižniciach. Požičať v knižnici

Vianoční škriatkovia odporúčajú

Hlbina & Láska - Werkstatt Lab, 2023
Dievča, ktoré chcelo zachrániť knihy - Klaus Hagerup, Stonožka, 2022
11,90 €

Viac o knihe

Poetický príbeh o nekonečnej láske ku knihám a o mágii, ktorá sa v nich skrýva

Viete, čo sa deje s knihami, ktoré si z knižnice nikto nepožičiava? Nevedela to ani desaťročná vášnivá čitateľka Anna, kým jej to neprezradila najlepšia kamarátka, knihovníčka pani Monsenová. Nečítané knihy... miznú! Spolu s nimi však miznú aj ľudia, ktorí v nich žijú. Anna sa s tým nedokáže zmieriť a rozhodne sa, že zabudnuté knihy zachráni. Ale ako?

Vydajte sa na dobrodružnú záchrannú misiu spolu s Annou a spoznajte neodolateľné čaro kníh a ich hrdinov.


Pre zobrazenie tohto obsahu potrebujeme sušienky.
Povoliť cookies a zobraziť
Čítať viac
Originálny názov
Jenta som ville redde bokene
Počet strán
64
Väzba
pevná väzba
Rozmer
190×240 mm
Hmotnosť
427 g
ISBN
9788055184296
Rok vydania
2022
Vekové odporúčanie
5+
Naše katalógové číslo
1588445
Vydanie
1
Štýl
dobrodružný
Jazyk
slovenčina
Preklad
Pôvod
Nórsko
Vydavateľstvo
Stonožka
Pre koho
pre dievčatá
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,7 / 5

23 hodnotení

17
5
1
0
0

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie čitateľov

19
Cyntoryn zvieratiek - Stephen King, 2019
Práve čítam
Cyntoryn zvieratiek

Malá knihomoľka z Bratislavy :) zbožňujem knihy, ale nie sú viac ako skutočný život, tak nezabúdajme žiť a zažívať! <3 IG: mercinkaa

Marcela Kurajdová
Overený zákazník
7.8.2023
Neskutočné ilustrácie, krajšie ako samotný príbeh :)
Dievčatko s vľúdnym pohľadom a milým úsmevom prišlo do kníhkupectiev už minulý rok. Všade naň čítam samú chválu a ani sa nečudujem. Aj keby bolo textu menej než je, ilustrácie sú tak prekrásne, že len pri pohľade na ne vám začne úradovať všetka fantázia. Najprv som si knihu prelistovala a vytvorila si vlastný príbeh dosť podobný tomu, ktorý rozpráva aj samotná knižka. :)

Tá ma dostala už len farebne zladenou titulkou. :) Je určená pre deti od 7 rokov, ale pokochá sa aj dospelák, ktorý deti nemá, ale zato miluje farby a štýl Lisy Aisato (ilustrovala detské knihy Snehová sestra a Strážkyňa slnka, či Všetky farby života).
Príbeh je jednoduchý - vo svojej podstate veľmi pekný a núka myšlienku, nad ktorou sa zamyslíme. Čo je s knihami, ktoré nikto nečíta? Kam sa všetky podejú? Ako ich zachrániť? Zaujme všetkých knihomoľov a knihomoľky, ktorí si radi kupujú knižky, radi ich čítajú (prípadne zhromažďujú, lebo aj to je uspokojivý koníček :) ), radi tiež navštevujú knižnice alebo sa dokážu postaviť pred tú vlastnú doma a usmievať sa od radosti nad pokladmi, ktoré ukrýva, a ktoré na nich ešte len čakajú (tj. JA). :D

Osobne som fascinovaná viac ilustráciami ako textom. Stále si ju listujem a žmúrim na detaily. <3
Či sa malej knihomoľke Anne podarí, čo má za lubom a či nájde správny koniec jedného príbehu, ktorý tvorí ten jej vlastný.. to už prezrádzať nebudem. :)

Mám jednu malú výčitku k textu, a možno je len nešťastný preklad, ale je tu veta, ktorú vysloví pani knihovníčka malej Anne a znie takto:
"Nie si taká hlúpa, ako vyzeráš“. :D
Pre boha to naozaj? V živote som nič také dieťaťu nepovedala a ani si neviem predstaviť, že by som povedala. Skôr by som použila inú štylizáciu alebo vynechala „ako vyzeráš“. Až sa mi veriť nechce, že je to takto aj v origináli a ak áno, predpokladám, že to autor nemyslel v zlom. :D Na moje pohoršenie dodatočne reagovala aj sama prekladateľka a je to takto aj v originály. :D

Wikipédia ma nemilo prekvapila informáciou, že v r. 2018 nás pán Hagerup opustil. Za svoj život napísal veľa kníh, scenárov a zahral si pár filmových postáv.
Čítať viac
18.3.2023
Na prvý pohľad tenučké dielko. Ani nevyzerá, že by sa doň zmestilo toľko veľa dobrého. O tolerancii k ľuďom, potrebe knižníc a kníh v nich či trénovaní bujarej fantázie. Ihneď po otvorení vás obmäkčia i na dobrodružstvo navnadia zároveň s citom pre detail vytvorené prekrásne ilustrácie. Až ju nebudete chcieť zavrieť. Výnimočná! Svet už dlho potreboval knižku, akou je táto. Čítať viac
Petra
Neoverený nákup
4.2.2023
Hodnotná knižka pre všetky deti
Musím vyzdvihnúť realistické ilustrácie, ktoré príjemne dopĺňali dej knižky. Pekný príbeh o tom, ako detská fantázia a láska k tajomnu môže zachrániť knihy. Čítať viac
21.12.2022
Slovná aj ilustrovaná nádhera
Nič nepoteší knihomoľa viac ako spojenie prekrásnych ilustrácii od Lisy Aisato a príbeh odohrávajúci sa v knižnici. Dievčatko, hlavná hrdinka príbehu, si v srdci nosí strach zo starnutia a v hlave tisíce knižných priateľov. Sama bola pohltená príbehom, ktorý čítala a mňa zas pohltil jej príbeh.

V tenkej knižke sa ukrývajú veľké myšlienky, náhodné kýchnutia a priateľstvá objavené práve vďaka láske ku knihám. Moja myseľ dostala svoju potravu v podobe slov a oči sa nasýtili obrázkami kníh. Viac som od tejto knižky ani nemohla chcieť.
Čítať viac
31

Som mama malej slečny, s ktorou rady čítame. Snažím sa na IG písať svoj názor na mnou čítané knihy formou recenzií. Pri knihách si výborne oddýchnem, len keby toho času bolo viac :)

Beáta Kiselová Bileková
Overený zákazník
13.12.2022
Krásna detská kniha
Anna je dievča, ktoré zbožňuje knihy. Číta skoro stále a chodí aj do knižnice. Tam sa jedného dňa dozvie, že tie knihy, ktoré si nikto nepožičiava a nečíta, sa musia zničiť. Snaží sa ich zachrániť a prečítať ich všetky, lenže to nie je v jej silách. Anna sa však bojí starnutia, z ktorého má obavy aj malý hrdina jednej knihy. Lenže, čo sa stalo? Tej knihe chýba koniec. Dokáže nájsť Anna výtlačok s ukončeným príbehom a zachrániť všetky knihy?
Táto detská kniha je jednoducho nádherná. Ten text, tie ilustrácie... Pri jej čítaní som až pookriala a kniha sa páčila i našej skoro 3,5 ročnej Kristínke. Síce sa odporúča pre deti od 7 rokov, ale určite ju skúste skôr. Možno sa vám dostane milión otázok, ale rozhodne niektorým menším detičkám sadne tak, ako u nás. Nechýba tu fantázia, hlbší zmysel, krásny jazyk a to ozajstné rozprávkovo. Veľmi túto knihu odporúčame.
Čítať viac
14.11.2022
Pred krutým osudom zničenia sa snaží 10 ročná Anna zachrániť desiatky kníh z knižnice. Pracuje tam totiž pán Berg a jeho náplňou je ničiť knihy, ktoré si nikto nepožičiava. Je to smutné, nemyslíte? Anna si teda požičia z knižnice 50 kníh, číta jednu za druhou a aj keď je vášnivou čitateľkou, presýti sa príbehmi a potrebuje od kníh pauzu. Ale len do momentu, kým jej pani knihovníčka Monsenová nepožičia zvláštnu knihu. O chlapcovi Waldemarovi a lese, v ktorého blízkosti žil.Autor je neznámy a Anna sa ho snaží stoj čo stoj vypátrať. Taktiež knihu odporúča kde sa dá a dúfa, že sa dozvie koniec príbehu….
Táto publikácia ma na prvý pohľad uchvátila ilustráciami. Potom som sa zhrozila. Totižto, ja a verše…to naozaj nejde dokopy. Našťastie, knižka je preložená vo veršoch, ale tak, že akonáhle sa začítate, verše nebudete vnímať (ani sa nerýmujú). Je to naozaj krásny príbeh a záver vám zaručene vyčaruje úsmev na tvári.

“Ak sa zničia knihy, ktoré nikto nečíta, zmiznú aj ľudia v nich. Ako listy na jeseň. Uschnú. Potom sa rozpadnú na prach. A rozfúka nich vietor. Navždy. Bolo strašné na to čo i len pomyslieť.”
Čítať viac
Anduska
Neoverený nákup
7.11.2022
Naozaj?
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Knihu som zbadala v kníhkupectve na stole, a tá nádherná kresba múdrej tváričky ma uchvátila. Prelistovala som si ju a nebolo o čom, bola moja. Jedna veta mi však vôbec nesadla. Pani v knižnici jej so šibalským žmurknutím povie, že nie je taká hlúpa ako vyzerá... myslené to bolo určite z úst autora dobre, ale mne sa to tam vôbec, ale vôbec nehodilo. A nech to autor myslel ako chcel, táto veta múdrosť "starej knihovníčky" úplne zabila. Možno som precitlivelá, ale dievča, ktoré chce zachrániť knihy, predsa nemôže ani zo srandy vyzerať hlúpo. Čítať viac
5.10.2022
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Dievčatko Anna, ktoré onedlho oslávi svoje desiate narodeniny, ktorých sa bojí, lebo nevie, čo bude ďalej, miluje knihy. Veď ako by aj nie, dovoľujú jej spoznať rôznych hlavných hrdinov, či už dobrých alebo zlých.

Keď sa však od pani knihovníčky Monsenovej dozvie, že knihy, ktoré nikto nečíta sa musia zničiť – zosmutnie. Veľmi. Musí niečo urobiť. Hneď!

A tak odchádza z knižnice s fúrikom 50 kníh, len aby ich zachránila. Keď príde domov, uvedomí si, že precenila svoje sily, že toľko kníh naraz - je aj nad jej sily. A keď prichádza do knižnice, je sklamaná, že nevie inak pomôcť - hoci už urobila viac ako všetci ostatní...

Pani Monsenová má pre ňu prichystanú knihu, ktorá by ju mohla zaujať, s názvom Čarovný les. Anna sa pustí do jej čítania, a ako by sa v nej našla. Keď sa má príbeh rozuzliť, Anna zisťuje, že v knihe chýba posledná strana. Tá najdôležitejšia! Niekto ju musel vytrhnúť.

A tak začína pátranie nielen po poslednej strane v knihe, ale aj po jej autorovi, ktorý ako sa zdá, je celkom blízko.

Sú knihy, ktoré si hneď obľúbite. Lebo majú iskru. Lebo si samých seba predstavujete v role hlavného hrdinu/hrdinky. Lebo aj vy snívate, že raz budete v knihe. A niekedy sa aj sny stávajú skutočnosťou. Tak, ako v prípade Anny. Ona je dôkazom, že nič nie je nemožné, i keď na začiatku, človek veľakrát pochybuje.
Čítať viac

„Rozdiel medzi školou a životom je, že v škole sa najprv naučíte lekciu a potom dostanete test. No život vám najprv dá test a z neho si odnesiete lekciu.“