Kristína Danišová

11

Moje srdcovky

Moje odznaky

Verný zákazník
Magický návrat
Knihy roka 2021
2021
Pravý knihonaut
Mladé témy
Netvor z Čiernej hviezdy
Študent mágie
Winter is coming!
Iná než ostatné
Drozdajka
Šťastných 7
2022
Šťastných 7
2021
Šťastných 7
2020
Šťastných 7
2019
Plány do budúcnosti
Máte čitateľský profil
Zobraziť viac

Moje aktivity

11
11

Kristína Danišová napísala recenziu

31.07.2023 11:43

Jedna matka, dve dospelé dcéry odlišné ako deň a noc a staré tajomstvá, ktoré vyplávajú na povrch. Autorka sa zamerala na nedokonalý obraz rodiny, v ktorej ale existuje silná väzba matky a jej detí.

Veľa nezhôd v názoroch, veľa tichého trápenia, silná empatickosť a nové začiatky robia z knihy uveriteľný príbeh, ktorý môže žiť každá rodina. Nechýbala ani skvele vykreslená sila ženy, rozhodnutá obetovať sa pre svoje deti na úkor seba a vlny narážajúce na pobrežie pod vilou Kotva, ktorá sa nakoniec stala záchranným člnom pre ľudí, ktorí to potrebovali. A láska. Láska, ktorá nezostarla, hoci ľudia áno, láska, z ktorej vzišiel nový život a láska, ktorá viac brala ako dávala. Žiadne veľké romantické či sexuálne scény v knihe neboli, hoci v nej bolo veľa pocitov. Podmanivý štýl autorky, vďaka ktorému sa kniha číta sama urobili spolu s celkom krátkymi kapitolami svoje a ja som sa nevedela od nej odtrhnúť.

Možno som len čakala o trochu viac dramatickejšie prekvapenia ako aj záver, ktorý bohužiaľ chutil ako rozvarená ryža - dal sa “zjesť” ale nebola som z neho nadšená. Nenapomohlo tomu ani mätúce správanie istých postáv ako aj vyriešenie problému, o ktorý sa postaral osud, čo bolo pre mňa trochu prvoplánové a prijala by som viac drámy. Okrem príliš rýchleho konca nemám knihe čo vytknúť, pretože napriek nemu som si čítanie užila.

Čítať viac

11
11

Kristína Danišová napísala recenziu

31.07.2023 11:40

Rodinná dráma, v ktorej sa hlavná hrdinka rozhodla potichu trpieť a v ktorej si už praješ, aby mala aj ona kúsok šťastia. Ako povedal Tolstoj: „Všetky šťastné rodiny sú si podobné, každá nešťastná rodina je nešťastná svojim spôsobom.” A platí to aj v tejto knihe. Nie je to príbeh vyslovene len o láske, je to príbeh o prežití a tak sa praskliny na duši, ktoré nikto nevidí, miešajú so šťastnými zábleskmi a vinou.

Papierový palác je príliš honosný názov pre skutočný stav tejto budovy. S prítomnosťou medvedíkov čistotných, pár pavučín a rodín myšiek ukrýva aj rybník a tajomstvá. Je to miesto úteku a spomienok, ťažkého vzťahu matky a dcéry a nových začiatkov. Je to miesto bolesti a úsmevov, korytnačiek vo vode a priateľstva. Je to miesto, kde sa všetko skončilo.

A aj tak to chvíľu vyzeralo na najhoršiu knihu roka. Po prvých 50 stranách som myslela, že ju ani nedočítam (príde ale veľké ALE). Absolútne mi nesadol štýl preskakovania z prítomnosti do minulosti, kde som nezostala dlhšie ako dve strany a to, čo sa stalo v minulosti mi prišlo strašne náhodne pozliepané - od splachovania aligátora v záchode či rôzne ďalšie opisy hmyzu. Nehovoriac o tom, že hlavná hrdinka mala vážne asi najmenší mechúr na svete a stále chodila cikať.
Ale…
Potom, keď sa kapitoly predĺžili a ja som nahliadla za oponu, za skryté tajomstvá a zvrátenosti jednej rodiny…odvtedy ma kniha nepustila. Bol to neobyčajný príbeh obyčajnej rodiny, ktorá sa síce nakonci trochu motala v nekončiacom kruhu rozhodnutí, z ktorého nevedela vystúpiť a hoci ma začiatok aj koniec trochu potrápil, neľutujem ani chvíľku času, ktorý som mu venovala… pretože je to emočne silná kniha, v ktorej budeš cítiť všetko, čo cítila Elle - všetko zlé, čo sa jej stalo, chabú vieru v lepšie zajtrajšky, vinu a lásku, ktorá je prepletená dokopy.

Čítať viac

11
11

Kristína Danišová napísala recenziu

26.06.2023 20:17

Kniha, pri ktorej som sa nemohla prestať smiať! Ľahký, slnečný príbeh s neprestajným hádaním sa dvoch hlavných hrdinov, ktorým nešťastná náhoda priniesla 10 dní dovolenky, sa čítal vlastne sám.

Dokonalé letné dobrodružstvo sa odohráva na Maui, s večnou smoliarkou Olive a Ethanom, ktorý sa odmieta dotknúť jedla zo švédskych stolov. Obaja sú silní individualisti, ktorí nič tomu druhému nedoprajú zadarmo…ako je boj o posteľ, hoci je dopredu jasné, že v nej nakoniec skončia spolu.

Niektoré veci sa dosť prekvapivo pokazili, iné menej prekvapivo, ale skvelá rodina Olive Torresovej mi pripomenula rodinu Mirabel z Encanto (odporúčam pozrieť, ak ste ešte nevideli) …mali medzi sebou jednoducho krásne vzťahy.

Prostredie ostrova a jeho krás by sa isto dalo opísať viac, ale kvôli skvelým dialógom mi to vlastne ani nijak extra nechýbalo. Možno som zo dve-tri slovné prestrelky nepochopila a rozhodne sa mi páčila viac prvá polovica knihy na Maui ako návrat do bežného života, aj tak si neviem predstaviť lepšie čítanie na leto ako túto romantickú komédiu.
4,5/5*

Čítať viac

11
Kristína Danišová

Kristína Danišová prečítala knihu

21.06.2023 19:33

11
Kristína Danišová

Kristína Danišová prečítala knihu

16.05.2023 18:28

11
11

Kristína Danišová napísala recenziu

16.05.2023 13:58

Koruna
Knižka o čiernobielom svete, ktorý môže byť opäť farebným. Môže byť len rozprávkou, ale môže byť aj niečím viac. Môže byť skutočnosťou, ktorá ťa dobehne a budúcnosťou, ktorá s tebou zostane. A možno tvorí len pár viet, ktoré ti nenásilnou formou vstúpia do srdca, ak im to dovolíš.

Putovanie koníka a dievčatka s minimom textu a bohatými ilustráciami je detskou knihou, ktorá so svojim posolstvom nikdy nestratí na svojej dôležitosti. A tým je chrániť prírodu. Nestavia sa do role eko-bio aktivistu, ani do nadradenej pozície človeka bez chýb, nenadáva na ľudstvo a ani nepoučuje. Nechá ťa, aby si si z nej zobral to najdôležitejšie. Nech už je to čokoľvek… aj keby to mal byť len úsmev, ktorý ti ukradnú ilustrácie.
5/5

Čítať viac

11
11

Kristína Danišová napísala recenziu

26.04.2023 21:03

Po dlhej dobe som sa vrátila do sveta kúziel v podobe krátkych rozprávok, s poznámkami profesora Dumbledora a bohatým množstvom krásnych ilustrácií, ktoré robili túto doplnkovú knižku ešte viac čarovnú. Vrátila som sa do sveta, ktorý som dôverne poznala a jeho opätovnú návštevu som si užila rovnako ako prvýkrát.

5 rozprávok, ktoré ukazujú, že aj čarodejníci majú vo svojej podstate vlastnosti muklov. Prahnú po moci, zdraví, spoločenskom postavení a zomierajú rovnako ako my.

Páčila sa mi rozmanitosť príbehov a nepredvídateľnosť ich koncov. Niektorých čarodejníkov si so sebou vezme smrť, niektorí spoznajú hodnotu pravého priateľstva a iných teba trošku popostrčiť, aby vo svojom srdci našli dobro.

Rozhodne sa v knihe skrýva veľa ponaučení, ktoré sa dajú ľahko aplikovať aj na svet muklov (a aby toho nebolo málo, vzadu v knižke je krásna ilustrácia Harryho, Rona a Hermiony ako bonus). Pre mňa je to knižný skvost po obsahovej aj obrázkovej stránke, ktorý moju knižnicu nikdy neopustí .

Čítať viac

11
11

Kristína Danišová napísala recenziu

16.04.2023 19:17

Úžasná atmosféra príbehu, ktorý sa odohráva v penzióne pri levanduľových poliach s kocúrom, ktorý ho stráži. V útulnej kuchyni piekla Penelope koláče, zatiaľ čo jej duša blúdila v minulosti, pretože ešte nebola pripravená odpustiť a ani zabudnúť.

Dôležitú úlohu tu zohrávala láska v rodine, pochopenie svojich blízkych a pozretie sa na problémy aj inými ako len svojimi očami, s jemnou romantickou linkou, ktorá tentokrát dostala vedľajšiu rolu.

Na mňa knižka pôsobila mierne zdĺhavo a monotónne, trošku sa točiac v kruhu, v ktorom Penelope hľadá smer v živote, postaví sa vlastnému strachu a krivdách z minulosti…nekončiaci kruh, z ktorého sa nemohla vymotať. Celkom mi to ale vynahradil krásny vzťah s babičkou, skvelí hostia, najmä Henry, s ktorým sa neraz s Penelope doberali a tajuplné listy, ktorých autor aj príjemca bol neznámy.

Rovnako si ma získala aj Provensálskym prostredím s vôňou levandule, ktorá zo slov zaútočila na moje zmysly a jej vôňa ma sprevádzala až do poslednej strany. Postavy boli trochu plytšie a nevytvorila som si k nim žiadny špeciálny vzťah a ani samotný príbeh ma až toľko neoslovil. Bohatá na opisy prostredia a pre mňa, bohužiaľ, chudobnejšia na charaktery.

3,5*/5*

Čítať viac

11
11

Kristína Danišová napísala recenziu

16.04.2023 19:12

19. storočie v Edinburghu, v ktorom sa dohodujú manželstvá a vykopávajú mŕtvoly, aby ešte raz ako ľudské schránky poslúžili živým. Pochmúrne prostredie dopĺňa prítomná nerovnoprávnosť žien, nad ktorými muži pohŕdali a ktoré mohli o pitvaní len snívať.

Hazel, matkou prehliadaná dcéra, budúca nevesta jej bratranca vikomta, ktorá necháva svoje srdce veriť v seba a svoje myšlienky blúdiť po poli anatómie. Vrstvu chudobných zastupuje oživovač Jack, ktorý sa vždy musel spoliehať na vlastnú šikovnosť a rýľ, aby prežil. Zatiaľ čo som si Hazel obľúbila hneď, Jack bol charakterovo nevýraznejšia postava. Predo mnou sa ale odvíjal sľubný dej s prekvapeniami, ktorý bol písaný tak podmanivým štýlom, že som od knihy odtrhla zrak len veľmi neochotne.

Pre mňa tam bolo málo vykonávania mŕtvol, ešte menej pitvania a priveľa nadbytočnej mágie (priveľa je možno silný pojem, hoci u tohto posledného prvku by som uprednostnila, ak by sa tam nevyskytol vôbec).

Nemôžem ale poprieť, že napriek tomu to bola jedna z najlepších kníh, ktoré som tento rok čítala. Kvôli silnej hlavnej hrdinke, ktorá si ide za svojim snom cez mŕtvoly (doslova). Pre malé veľké momenty na cintoríne, otváranie tiel a chirurgické zákroky, pri ktorých som zabudla dýchať. A pre moje srdce, ktoré žije v príbehu, aj keď som knihu už dávno zavrela.

4.5/5 hviezd

Čítať viac

11
11

Kristína Danišová napísala recenziu

08.04.2023 22:09

Čarovný príbeh čínskej mytológie, v ktorej si okrem príšer a drakov pomedzi prísnu etiketu a kráľovské rody, nájde svoju Mesiacom zaliatu cestu aj láska.

Dobrodružstvo zasypané šípmi, boj o vládnutie a chvíľky ticha naplnené vôňou jazmínového čaju. Začiatok bol pre mňa pomalší a sama som nevedela, čo od čínskej kultúry čakať. Videla som dokonalé postavy, ktoré majú v rukách moc a ich jedinou chybou je, že dôverujú nesprávnym ľuďom. Videla som lietať draky, odkrývať starostlivo nasadené masky a cítila som rany z povestného milostného trojuholníka, ktoré nechali srdce krvácať. Nie som veľký zástanca milostných trojuholníkov, ale v tomto prípade bol podaný s gráciou, ako samotný úklon pred kráľom v Jadeitovom paláci. Vychutnala som si ho do posledného okamihu.

Singjin bola dcérou bohyne Čchange, o ktorej nikto nevedel, až pokým jej meno nespoznal v paláci každý. Bola vytrvalou bojovníčkou, zakázanou láskou a …občas otravne dokonalou postavou, ktorá si poradila sama so všetkým a o ktorej zranenia sa pomaly mužské osadenstvo bilo, aby jej ich mohlo vyliečiť. Princ Liwej s rodičmi, ktorých by isto -a ideálne oboch- dal do výmeny manželiek, pretože boli na facku a vzoprieť sa im by znamenalo, že prinajlepšom by mu našli budúcu manželku a prinajhoršom by ho spálili ohňom. Podarilo sa im ale vychovať človeka, rozhodnutého uprednostniť blaho krajiny pred vlastnými túžbami, hoci ich úplne potlačiť nedokázal. Aj keď v knihe nebolo veľa postáv, nevedela by som všetkých mená vymenovať.

Dobrodružná originálna fantasy, ktorá sa nepodobá na žiadnu inú, so skvelými charaktermi, klamstvami, láskou a čínskou mytológiou. Krásna navonok a ešte krajšia vnútri. Odporúčam!

Čítať viac

„When you are measuring life, you are not living it.“

The Time Keeper - Mitch Albom, 2013
The Time Keeper
Mitch Albom