Úchvatná kniha
Cilka's Journey/ Cilkina cesta
Presne ako vraví obálka: "Krása jej zachránila život – a odsúdila ju na roky utrpenia"
Cilkina cesta je voľné pokračovanie Tetovača z Auschwitzu. Na základe Laleových slov o "Najodvážnejšej osobe, akú kedy stretol" autorka píše strhujúci príbeh o dievčati z Bardejova, ktorá vo svojej mladosti prežila nie len jeden, ale rovno 2 tábory smrti - Auschwitz Birkenau a gulag Vorkuta.
Dej sa začína odohravať po oslobodení koncentračného táboru, ktoré dalo nádej ľuďom, že jeho hrôzy skončili. Nie však pre Cilku.
Po obvinení z kolaborácie s nepriateľom je prevezená na Sibír, odsúdená na 15 rokov práce v nehostinných podmienkach.
Vo veku, keď dnešné mladé ženy ešte len končia svoje vzdelanie, ona mala za sebou utrpenie, ktoré nám je ťažko predstaviteľné. Dozorcovia (a nie len tí) si vedeli vziať, čo chceli - pokoj, zdravie aj telo uväznených žien.
Príbeh, hoci zčasti fiktívny, inokedy podložený faktami, dokumentami a prieskumom autorky o živote tejto mladej ženy, ktorá našla vo svojom srdci priestor pre lásku i cez ťažké okolnosti, žiadneho čítateľa nenechá chladým.
Ako aj Tetovač prinúti človeka zamyslieť sa nad tým, čo má, Cilkina cesta na základe retrospektívnych spomienok hlavnej postavy dotvára obraz doby, v ktorej neodporovať nemorálnym požiadavkám, znamenalo na druhý deň uzrieť svetlo nového dňa.
Či rozhodnutia, ktoré boli hlavnou postavou -Cilkou- na jej ceste prežitia vykonané, môžu dostať prívlastok správne a ospravedlniteľné, posúdi (alebo sa zriekne tohto bremena) každý čitateľ sám, po prečítaní tejto knihy.
Hoci som ju čítala po anglicky, jej čaro a silné posolstvo príbehu jej nemôže vziať žiadny preklad.
Čítať viac