O čase a vode - Andri Snaer Magnason, Absynt, 2023

16,90 €

Pri nákupe nad 49 €
poštovné zadarmo

O čase a vode

Čas nie je len minulosť, ale aj budúcnosť, v ktorej budeme žiť v pamäti našich detí a vnúčat. Hlboká a múdra kniha obľúbeného islandského spisovateľa Andriho Snæra Magnasona v... Čítať viac

Vydavateľstvo
Absynt, 2023
328 strán
5-6 hodín čítania

Čas nie je len minulosť, ale aj budúcnosť, v ktorej budeme žiť v pamäti našich detí a vnúčat. Hlboká a múdra kniha obľúbeného islandského spisovateľa Andriho Snæra Magnasona v sebe prepája prvky eseje, reportáže, rodinnej histórie i mytológie, ... Čítať viac

  • Brožovaná väzba
  • Slovenčina

16,90 €

Na sklade 3 ks
Posielame ihneď

Dostupné v 24 knižniciach. Požičať v knižnici

Ďalšie knižné vydania
O času a vodě - Andri Snaer Magnason, Argo, 2022
Brožovaná väzba
Čeština, 2022
Do 5 – 10 dní
-17 %

20,28 €

Z kolekcie: Letné čítanie pre každého

Zobraziť viac kolekcií

Z kolekcie: Top 10 kníh roka 2023 podľa nativebookstagram

Z kolekcie: Deň Zeme 2023

Zobraziť menej kolekcií

Naši škriatkovia odporúčajú

Eliška - Táňa Keleová-Vasilková, Ikar, 2024

Viac o knihe

Čas nie je len minulosť, ale aj budúcnosť, v ktorej budeme žiť v pamäti našich detí a vnúčat. Hlboká a múdra kniha obľúbeného islandského spisovateľa Andriho Snæra Magnasona v sebe prepája prvky eseje, reportáže, rodinnej histórie i mytológie, aby sa pokúsila odpovedať na naliehavé otázky, ktoré nám kladie klimatická katastrofa. Toto je krehká kniha. No je taká silná, že pohne aj ľadovcom!

Prastarí rodičia Andriho Snæra Magnasona si ešte mysleli, že ľadovce sú večné. Dnes už vieme, že sa mýlili. Islandské i himalájske ľadovce sa roztopia, hladina morí stúpne a počas najbližších sto rokov prejde život na Zemi obrovskými zmenami. Existujú vôbec slová, ktorými by sa dal popísať problém takéhoto rozsahu?

Obľúbený islandský spisovateľ Andri Snær Magnason cíti, že konečne musíme začať používať celkom nový jazyk, ktorý prehovorí k našej predstavivosti a pocitom. Musíme dať prednosť poézii pred prázdnymi gestami, silným príbehom pred nič nehovoriacou štatistikou, musíme uprednostniť život pred záhubou.

Magnason nás vťahuje do svojho intímneho príbehu a zoznamuje nás nielen s krásami Islandu, ale aj so svojou starou mamou, priekopníčkou ľadovcovej turistiky, ktorá v roku 1947 sledovala z lietadla erupciu sopky Hekla, so svojím dedom, ktorý operoval vynálezcu atómovej bomby Roberta Oppenheimera, i so strýkom, ktorý zachránil pred vyhynutím pozoruhodný druh krokodíla. Na cestu klimatickou vedou sa tak vydáva vyzbrojený staroislandskými mýtmi a legendami, príbehmi svojich milovaných predkov i rozhovormi s Dalajlámom. Z toho všetkého sa postupne vynára obraz krásneho sveta, ktorý nám mizne pred očami ako ľadovec. Je to svet, v ktorom budú žiť naše deti a my ho musíme zachrániť. Prežili sme už veľa koncov sveta. Verme, že prežijeme aj tento!
Čítať viac
Originálny názov
Um tímann og vatnid
Počet strán
328
Väzba
brožovaná väzba
Rozmer
115×185 mm
Hmotnosť
301 g
ISBN
9788082034168
Rok vydania
2023
Edícia
Prekliati reportéri
Naše katalógové číslo
1866251
Jazyk
slovenčina
Preklad
Pôvod
Island
Vydavateľstvo
Absynt
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,9 / 5

18 hodnotení

16
2
0
0
0

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie čitateľov

Zoltán Czakó
Overený nákup
2.1.2024
Výborné
Knihu som síce nečítal, ale venovanie, ktoré som do nej napísal, malo úspech a čitatelia sa viac krát pozasmiali. Človek, ktorému som ju daroval, už túto knihu čítal, ale aj tak bol rád, a vravel že je veľm idobrá. Takže odporúčam. Čítať viac
2.12.2023
Už som čítala dve knižky z vydavateľstva Absynt, ale čítali sa mi veľmi zle, takže som sa bála kúpiť ďalšiu. Nakoniec som neodolala a urobila som dobre. Táto kniha je úžasnou kombináciu viacerých žánrov, kde hlavnou témou je životné prostredie a ochrana prírody. Autor opisuje krásy Islandu a život svojej rodiny. Rozprávanie o klíme je súčasťou rozprávania a opisovania rôznych miest, ktoré navštívil a kde žil s tak je to viac autentickejšie. Bolo tu aj veľa vecí na zamyslenie, veľmi veľa pekných myšlienok a aj veľa faktov. Knižka je aj filozofická, ale tak akurát, že mi to nevadilo, je písaná ako beletria, síce bez priamej reči a ani dialógov tu neni veľa, ale čítala sa ľahko...myslím, že by si ju mali prečítať všetci, lebo to čo sa deje zo životným prostredím sa týka nás všetkých. Čítať viac
38

Som mama malej slečny, s ktorou rady čítame. Snažím sa na IG písať svoj názor na mnou čítané knihy formou recenzií. Pri knihách si výborne oddýchnem, len keby toho času bolo viac :)

Beáta Kiselová Bileková
Overený zákazník
21.8.2023
Veľmi dobrá kniha
Čas, pominuteľnosť, večnosť. Nejeden človek sa nad tým zamýšľa, ale z príliš dlhodobého hľadiska si neuvedomuje niektoré dôsledky. V tejto knihe podáva autor zaujímavý pohľad na čas prostredníctvom rôznych príkladov a spomienok starých ľudí. Oni si pamätajú niektoré ľadovce, o ktorých si mysleli, že sú večné, lenže v dnešnej dobe sa topia a hladina morí a oceánov stúpa. Ľadovce Himalájí, Islandu, Grónska, Antarktídy, Álp či Ánd už nie sú také, akými bývali. Klimatické zmeny sú nezvratné a je až mrazivé, ak si uvedomujeme ich dôsledky. Vymieranie druhov je len zrnkom tých dôsledkov a je len na nás, aby sme niečo robili. Nie zajtra, ale dnes, práve v tejto chvíli. A prečo? Pre budúcnosť našich detí, vnúčat a ďalších generácií. A viete, že pre ochranu životného prostredia je veľmi dôležité postavenie a vzdelávanie žien? A čo s tým všetkým má spoločné Tolkien? Aj o tom si v tejto výbornej knihe môžete prečítať.
Autor zrozumiteľnou formou poukazuje na problém minulosti, súčasnosti a aj budúcnosti. Čas sa nedá vrátiť späť, voda je vzácna, ale aj ničivá. Existuje viacero kníh na túto i podobnú tému, ale táto je písaná oveľa zaujímavejšie a aj laici pochopia, o čom je reč. Sprievodné fotografie posilňujú zážitok z čítania. Veľmi zaujímavá kniha, ktorú som prečítala za dva dni a určite ju odporúčam aj vám.
Čítať viac
21

O knihách, čo ma zaujali, píšem aj tu: https://www.instagram.com/monikabelinova/

Monika Bělinová
Overený nákup
2.5.2023
Literatúry o tom, že klimatická kríza je vážny problém, ktorým sa treba zaoberať, nájdete mnoho, no zatiaľ žiadna kniha, čo som čítala, nebola taká ako O času a vodě. Ja neviem, ako to tí islandskí autori robia, no dotkla sa ma veľmi. Priala by som si, aby si ju prečítalo (S POROZUMENÍM) čo najviac ľudí.

Všetky čísla, grafy a pojmy súvisiace s klímou, ktoré možno pôsobia abstraktne a neuchopiteľne, (preto ich asi neberieme tak vážne, ako by sme mali), dokázal Andri Snaer Magnason s ľahkosťou pretaviť do úžasného, obohacujúceho a oči otvárajúceho textu, napísaného tak pútavo, že aj ohromujúce informácie a kruté fakty vstrebete s patričným pochopením.

Na konkrétnych prípadoch z autorovej rodinnej histórie môžete sledovať, ako sa mení krehká islandská príroda. Ľudstvo zhypnotizované pokrokom nedokáže myslieť zodpovedne a to, že o sto rokov bude svet, ktorý dnes poznáme, už len bledou spomienkou, nás očividne netrápi a katastrofa, ktorej kráčame oproti, má pre nás len abstraktné kontúry, lebo veď to je už problém budúcich generácií…

Ponorte sa do Magnasonovho textu a objavíte súvislosti, o akých ste možno doteraz netušili. Autor originálnym spôsobom kombinuje poetickosť, úprimné intímne výpovede, stretnutia s Dalajlámom či mytológiu s vedeckými faktami a výsledkom je veľmi, veľmi dôležitá a úžasne napísaná kniha. Nejdem písať viac, fakt si ju prečítajte.
Čítať viac
30

Prečítam všetko čo si ku mne nájde cestu. :-) Okrem kníh sa vo voľnom čase sa venujem bylinkám a prírodnej terapii.

Silvia Jágriková
Overený zákazník
19.1.2023
O tom ako sa mení voda, príroda a planéta v priebehu času. Dianie od malého potôčika až po veľké ľadovce je popretkávané budhizmom, ekológiou, príbehmi predkov a svetovou históriou. Kniha má veľmi široký záber, obsahuje mnoho krásnych aj desivých myšlienok na zamyslenie. Kam spejeme ako ľudstvo? Kam sa uberá svet a akými zmenami si prejde najbližších 100 rokov? Osobné úvahy, mytológiu a poetickosť, autor strieda s vedeckými údajmi a faktami, predovšetkým týkajúcich sa životného prostredia. Týmto štýlom sa ohromujúce informácie ľahšie vstrebávajú a stávajú osobnými.
Výnimočná a obohacujúca kniha pre každého, komu záleží na našej planéte, sile súcitu a na tom, čo tu po nás zostane pre ďalšie generácie. Dúfam, že si získa mnoho čitateľov, akých si aj zaslúži. Potrebujeme takéto knihy! Zúfalo potrebujeme globálne vstrebávať takéto vedomosti...
Čítať viac

Vydavateľstvo Absynt

Čítať viac

„Some infinities are bigger than other infinities.“