Klamárka - Ayelet Gundar-Goshen, Artforum, 2019

12,00 €

Pri nákupe nad 49 €
poštovné zadarmo

Klamárka

Tretí román úspešnej izraelskej autorky Ajelet Gundar Gošen je príbeh sedemnásťročnej Nufar, ktorá trávi leto brigádou v zmrzlinárni. Každý deň obsluhuje desiatky ľudí, no nikto... Čítať viac

3,9 23 hodnotení
Vydavateľstvo
Artforum, 2019
236 strán
3-4 hodiny čítania

Tretí román úspešnej izraelskej autorky Ajelet Gundar Gošen je príbeh sedemnásťročnej Nufar, ktorá trávi leto brigádou v zmrzlinárni. Každý deň obsluhuje desiatky ľudí, no nikto jej nevenuje zvláštnu pozornosť.... Čítať viac

  • Pevná väzba
  • Slovenčina
Vypredané

Zadajte e-mail a budeme vás informovať, keď bude kniha dostupná.

Dostupné v 49 knižniciach. Požičať v knižnici

Naši škriatkovia odporúčajú

Viac z kolekcie

O čom píšu ženy

Viac z kolekcie

Knihy pre deti vo veku 14-16 rokov

Zobraziť viac kolekcií
Zuzana Čaputová - Peter Bárdy, Ringier Slovakia Media, 2024

Viac o knihe

Tretí román úspešnej izraelskej autorky Ajelet Gundar Gošen je príbeh sedemnásťročnej Nufar, ktorá trávi leto brigádou v zmrzlinárni. Každý deň obsluhuje desiatky ľudí, no nikto jej nevenuje zvláštnu pozornosť. Z narastajúcej frustrácie a zúfalstva ju vytrhne náhodné stretnutie s postarším mužom Avišajom Milnerom, bývalou celebritou. Ich hádka upúta pozornosť okoloidúcich a Nufar Avišaja krivo obviní zo sexuálneho napadnutia. Nevinná lož spraví zo šikanovaného dievčaťa hrdinku a mediálnu hviezdu. Dievča však nepočíta so skrytým svedkom udalosti – mladým chlapcom Leom... Rozprávka o Popoluške, postavená na klamstve, sa jej začína rúcať. Príbeh o osamelosti, dospievaní, morálnych dilemách a o lži, ktorá sa vymkne z rúk a žije si vlastným životom.
Čítať viac
Originálny názov
Liar
Počet strán
236
Väzba
pevná väzba
Rozmer
150×195 mm
Hmotnosť
426 g
ISBN
9788081502668
Rok vydania
2019
Edícia
-klad
Naše katalógové číslo
607857
Štýl
psychologický, filozofický, napínavý
Jazyk
slovenčina
Preklad
Vydavateľstvo
Artforum
Ostatné
s podporou FPU, Krajina čitateľov
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

3,9 / 5

23 hodnotení

6
11
4
1
1

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie Martinusákov

“Ešte najmenej hodinu, kým sa zobudia ostatní. Celú hodinu si môže užívať to kúzlo včerajšej noci. Lebo tak to je, keď sedíte sami, na rozhraní dňa a noci, keď sú sny stále silnejšie než ľútosti, túžby víťazia nad zábranami, až kým nevyjde slnko, aby zahanbilo ľudstvo a zahnalo všetky túžby do svojich brlohov.”
Veľmi pekne napísaný príbeh o tom, čo môže spôsobiť jedno klamstvo. Alebo aj dve. Príbeh o osamelosti, dospievaní, morálnych dilemách a o lži, ktorá sa vymkne z rúk a žije si vlastným životom.

Čítať viac
Klamárka

Príbeh o dievčati Nufar, ktorej jej vlastné nečakané klamstvo zmení život. So šedej myšky sa stáva hrdinka. Vďaka tomuto klamstvu nachádza aj lásku - chlapca Lea. Dokáže žiť s tým, že jej klamstvo ovplyvňuje život iného človeka a klamať aj svojim najbližším?
Autorkin štýl sa mi páčil, v knihe je veľa obohacujúcich myšlienok.

Čítať viac

Recenzie čitateľov

9

Čítam veľmi rada, takmer každý deň, najradšej príbehy zo skutočného života, detektívky, historické romány, občas aj nejakú literatúru faktu.

Zuzana Vargová
Overený zákazník
24.5.2024
Sklamanie
Z tejto knihy mám zvláštny pocit. Na jednej strane výborne popísané pocity a duševné pochody hlavnej hrdinky aj ostatných postáv, na druhej ma otravovalo, že v celej knihe išlo v podstate len o tieto opisy. Zopár vyvrcholení deja, ktorý sa však stále točí len okolo toho istého klamstva. Ak by bol do deja pridaný ešte výraznejší vedľajší príbeh, bolo by to pútavejšie. Čítať viac
16

Experimentálna fyzička cez deň, večer vášnivá čitateľka a niekde medzi tým si dám rada dobrú kávu. Ó a ešte píšem o knihách na Instagrame: jaina_pise_o_knihach

Jana Hrdá
Overený zákazník
17.5.2024
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Od izraelskej autorky a psychologičky Ayelet Gundar-Goshen som minulý rok čítala knihu Tam, kde číha vlk, ktorá ma absolútne nadchla. Preto som mala nemalé očakávania aj od Klamárky. Tá sa mi síce tiež páčila, ale to stopercentné nadšenie sa nedostavilo.

Hlavná protagonistka sedemnásť ročná Nufar na konci leta zažíva obrovskú frustráciu. Cez prázdniny totiž iba brigádovala v zmrzlinárni a vôbec nič zaujímavé sa jej neprihodilo. Má pocit, že je neviditeľná, až kým si na nej podráždený zákazník nevybije vlastné problémy. Jeho urážky eskalujú v hádku, ktorá upútala pozornosť okoloidúcich. Nufar ani nevie ako, ale krivo tohto muža obviní zo sexuálneho napadnutia. Prípad sa stal silne medializovaným, nakoľko útočník býval celebritou, výhercom talentovej súťaže. Iba jediný svedok vie čo sa naozaj stalo. Mladý Leo môže všetko vziať do svojich rúk, dať spravodlivosti zadosť, alebo sa môže pokúsiť z toho získať niečo pre seba...

SPOILER ALERT , ale len taký na zadumanie.

Námet románu dokonale kopíruje silu heštégu metoo. Nikto nepochyboval, že by Nufar klamala, lebo jednoducho takýchto káuz bolo v istej dobe tisíce. Stačilo slovo a muž, ktorý nebol násilník sa ocitol vo veľmi nepríjemnej situácii a bol odsúdený celou spoločnosťou. Naopak Nufar sa stala izraelským symbolom odboja, ekvivalentom silnej mladej ženy, čo sa nebála prehovoriť a kvetnato popísať celú udalosť, ktorá sa (ne)stala. Zatiaľ čo ona bola v žiare reflektorov, jej rovesníčka sa jej s obdivom priznala, že zažila skutočné znásilnenie, ale za celé roky nenabrala odvahu o tom nikomu povedať. A preto nechcem v nijakom prípade degradovať násilie páchané na ženách, ale tento heštég mi je akýmsi tŕňom v oku a verím, že to ktosi mohol aj v reálnom živote využiť vo svoj prospech, rovnako ako to spravila knižná Nufar.

Každopádne, je veľmi obdivuhodné ako Ayelet Gundar-Goshen buduje psychológiu svojich postáv a ako kladie ich pohnútky na papier. Jazyk, ktorý vo svojich knihách používa je krásny, miestami poetický a preto sa do jej kníh veľmi rada začítam. Román určite odporúčam, ale ak chcete čítať masterpiece, Tam, kde číha vlk je určite lepšia voľba.

A aby som teda ešte dodala, v tejto knihe klamú všetci. Niektorí menej, niektorí viac. Niečo sú lži milosrdné, ba až nevinné a niečo zase obrovské, ktoré majú veľký potenciál ublížiť. Zaujímavá téma, koncept a vrstvy, ktoré možno na prvý pohľad ťažšie vidieť, ale určite v tomto románe sú.
Čítať viac
19.2.2023
Sedemnásťročná Nufar už nechce byť viac nikto. Chce byť konečne niekto, chce pozornosť, už nechce byť len "to dievča zo školy", chce byť populárna, chce, aby všetci vedeli jej meno. A keď si už myslí, že nemôže byť frustrovanejšia, hrubo ju douráža zákazník v zmrzlinárni, kde pracuje. On je zabudnutá celebritka a Nuraf ho v návale zlosti a pocite krivdy a hanby obviní z pokusu o znásilnenie. Myslí si, ž pravdu vedia len oni dvaja, no netuší, že ju z okna pozoroval miestny chlapec ....
Nádherne a citlivo vyrozprávaný príbeh o problémoch dospievania, klamstve a súdržnosti rodiny. Povedzme si narovinu - klamstvo môže priniesť pocit uspokojenia, šťastia, sily a nadradenosti, no na druhej strane, kvôli klamstvu môžeme prísť o všetko. O rodinu, priateľov, slobodu. A Nuraf k tomu všetkému dospieva, zisťuje, čo znamená ľúbiť a byť milovaný. Vďaka lži. Dokáže nájsť dôvod, prečo povedať pravdu?
Čítať viac
16.8.2021
Hlavná protagonistka, 17 ročná Nufar, sa cíti ako outsider, neatraktívna, osamelá, nikým nepovšimnutá, a pritom túži len po pozornosti. Po hádke so zákazníkom a následnom obvinení z pokusu o znásilnenie sa stáva mediálne známom osobou, symbolom odporu a varovaním pre všetkých sexuálnych násilníkov. Všetka tá pozornosť, ktorá sa jej dostáva, odvracia myšlienky od dôsledkov svojho klamstva a čoraz viac sa v ňom zamotáva...

Kniha sa čítala veľmi dobre, páčil sa mi autorkin poetický, hravý štýl písania. Bolo to fajn.
Čítať viac
5.4.2021
Literárna a filozofická chuťovka
Pred pár rokmi som o hebrejskej literatúre ani nechyroval a aha, jednou z mojich najobľúbenejších spisovateliek sa stala izraelská psychoterapeutka Ajelet Gundar-Gošen. Napriek tomu, že jej príbehy sa odohrávajú v horúcich uliciach Izraela a sú zaobalené do miestnej scenérie, na relevantnosti pre stredoeurópskeho čitateľa im to určite neuberá.

Mladá Nufar sa po krátkom, no osudovom stretnutí s vyhasínajúcou hviezdou izraelskej popovej scény zamotá do pavučiny vlastného klamstva. Ak však čakáte bombastické dejové zvraty a prvoplánové výčitky svedomia, ste na zlej adrese. Autorka sa v knihe zamýšľa nad tým, ako nás klamstvo môže zároveň oslobodiť a zviazať a aké ťažké je vyskočiť z idúceho vlaku, v ktorom vás usadili do prvej triedy (pozn. nie v slovenskom vlaku).

Vydavateľstvo Artforum pred pár rokmi od Gundar-Gošen vydalo knihu Prebúdzanie levov, ktorú som síce čítal dlho a strastiplne pomedzi skúšky a štátnice, no doteraz nad ňou premýšľam a plánujem sa k nej vrátiť. Rovnako to asi bude aj s doposiaľ najnovším autorkiným počinom s názvom Klamárka.

Všetko sa točí okolo morálnej dilemy spojenej s výčitkami svedomia a pocitom viny. Táto ústredná téma je sprostredkovaná nád-her-ným jazykom (naozaj neviem dostatočne zdôrazniť, aký krásny je autorkin štýl a aký úžasný je preklad Silvie Singer). Bola to prvá kniha po dlhej dobe, kde som sa pri mnohých vetách zastavil a obdivoval krásu slov. Podobný pocit mávam iba pri Jónovi Kalmanovi Stefánssonovi, ktorého zhodou okolností na Slovensku taktiež vydáva Artforum.
Čítať viac
Ivka
Neoverený nákup
12.1.2021
Dobre ale koniec je nepochopeny
Super oddychova kniha. Prva polka knihy trosku nudnejsia ale druha cast paradna. Nepochopila som celkom ten koniec vystrihnuty trochu mimo kontextu. Odporucam vsak precitat. Čítať viac
16.11.2020
Otázka morálky
Asi každý už v živote vyslovil nejakú lož, ktorá nejakým spôsobom ovplyvnila jeho život, no ako sa zachovať v prípade, keď vaše klamstvo siaha oveľa ďalej, ako len pred "vlastný prah"? Nechať lož ďalej žiť vlastným životom? Priznať sa a niesť následky? Dilema, s ktorou sa zo dňa na deň musí popasovať 17-ročná Nufar nie je veru vôbec ľahká, vhodné riešenie sa snaží nájsť počas celého príbehu a čitateľ tak robí spolu s ňou. Klamárka je rozhodne kniha, ktorá vyvolá veľa otázok - o morálke, ľudskej povahe, sile lásky a mnohých ďalších veciach. Mňa donútila zamyslieť sa nad tým, ako ďaleko je človek ochotný a schopný zájsť, aby uchránil vlastný komfort, aby si udržal určitú "tvár" v očiach spoločnosti. Primäla ma rozmýšľať nad tým, ako veľmi materinský (ochranársky) inštinkt dokáže prevážiť nad morálnymi hodnotami a čo všetko dokáže rodič "prehliadať", aby svoje dieťa ušetril bolesti (a potupy). Aj keď v celej knihe primárnu rolu zohráva klamstvo, dalo by sa povedať, že ide o sondu ľudskej povahy ako takej - a to nie len o povahu charakterov, ale aj samotného čitateľa, ktorého kniha tak trochu núti zamyslieť sa nad tým, čo by na mieste hlavnej postavy robil on. Môj prvý stret s "kladkami" teda hodnotím pozitívne, no nedá mi trochu neskritizovať preklad. Klamárku som vo wishliste mala niekoľko mesiacov a jej zaradeniu do zoznamu predchádzali čítania viacerých recenzií, pričom viaceré vyzdvihovali dokonalý preklad, s čím však nemôžem stopercentne súhlasiť - z väčšiny to síce bola pravda, no v knihe som natrafila na niekoľko podivných vetných konštrukcií, pri ktorých už na prvý pohľad bolo zrejmé, že sa pani prekladateľka sekla, resp. slovu priradila nesprávny významový odtienok. Takých momentov nebolo veľa, no trochu to kazilo celkový dojem. Každopádne som rada, že som si knihu prečítala, určite sa pustím aj do ďalších kníh od autorky. Čítať viac
10.1.2020
Čo ma na knihe oslovilo najviac bol autorkin štýl, jej šikovne poskladané vety, prirovnania a hra so slovami. Okrem prežívania prvej lásky, dospievania, či pocitov osamelosti nechýbali ani úvahy a myšlienky o klamstvách a klamaní ako takom. O tom, čo k tomu ľudí vedie, aké to má následky a o tom, že to robíme všetci. Bez výnimky. Kniha sa ma dotkla, sadla mi presne do nálady a ešte teraz, keď od prečítania ubehol už nejaký ten čas, si na ňu spomeniem, takže za mňa jedno veľké ÁNO! Čítať viac
Ján Dudáš
Overený zákazník
8.12.2019
Klamať je v živote veľmi pohodlné a prináša rýchly úžitok ale pravda očisťuje. Keď nám niekto klame snažme sa aj pochopiť prečo to robí a či ho vlastne k tomu nenútime, my a jeho okolie. Je to kniha na zamyslenie pre všetkých. Čítať viac

Vydavateľstvo Artforum

Čítať viac

„„Anna, tuším táraš hlúposti.” „Pravdaže, chlapček môj. Nevieš, že iba veľmi blázniví ľudia hovoria vždy rozumne?”“

Anna v Avonlea - Lucy Maud Montgomery, 2019
Anna v Avonlea
Lucy Maud Montgomery