Vianoce
Knihy sú ten najobľúbenejší vianočný darček - Martinus, 2023
Orgia - Gábor Zoltán, Absynt, 2019

14,99 €

Pri nákupe nad 49 € máte poštovné zadarmo

Orgia

Minulosť ešte nikdy nebola tak blízko, ešte nikdy tak veľmi nebolela, ako v dokumentárnom románe Gábora Zoltána. Po zvrhnutí admirála Horthyho sa v Maďarsku začal skutočný... Čítať viac

4,0 20 hodnotení
Vydavateľstvo
Absynt, 2019
368 strán
5 hodín čítania

Minulosť ešte nikdy nebola tak blízko, ešte nikdy tak veľmi nebolela, ako v dokumentárnom románe Gábora Zoltána. Po zvrhnutí admirála Horthyho sa v Maďarsku začal skutočný hon na Židov. Masové deportácie. Krvavé jatky. Orgie. Ich vykonávateľmi boli... Čítať viac

  • Pevná väzba
  • Slovenčina
16,90 €

14,99 €

-11 %
Na sklade, objednávajte však rýchlo
Stíhame do Vianoc

Dostupné v 27 knižniciach. Požičať v knižnici

Vianoční škriatkovia odporúčajú

Výzbroj svetla - Ken Follett, Tatran, 2023

Publikáciu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Viac o knihe

Minulosť ešte nikdy nebola tak blízko, ešte nikdy tak veľmi nebolela, ako v dokumentárnom románe Gábora Zoltána.

Po zvrhnutí admirála Horthyho sa v Maďarsku začal skutočný hon na Židov. Masové deportácie. Krvavé jatky. Orgie. Ich vykonávateľmi boli takzvaní nyilašovci zo strany Šípových krížov, obyčajní ľudia, niečí susedia, priatelia a známi. Krátko pred koncom druhej svetovej vojny, na prelome rokov 1944 a 1945, sa už k Budapešti blížil front, no vražedná mašinéria naďalej bezchybne fungovala. Deportácie z obkľúčeného mesta však už neboli možné, a tak sprievody nevinných ľudí pochodovali centrom hlavného mesta a ich životy zakrátko končili v mrazivých vodách Dunaja.
Uprostred tohto šialenstva stojí továrnik Renner a jeho obrovská osobná tragédia, ktorá je chrbticou románu Orgia. Gábor Zoltán však neúprosne a presne portrétuje aj tých najvyšších nyilašovských predstaviteľov pričom pred nami s chladným pozorovateľským odstupom otvára peklo, ktoré stvorili vlastnými rukami a hlavami.
Gábor Zoltán napísal román, no všetko v ňom je pravda. Počas príprav na knihu sa opieral o hlbokú znalosť maďarských archívov, ale aj o výpovede nespočetných svedkov nyilašovského besnenia, pričom nevynechal ani obete týchto zverských činov.
Čítať viac
Počet strán
368
Väzba
pevná väzba
Rozmer
150×210 mm
Hmotnosť
505 g
ISBN
9788082031433
Rok vydania
2019
Edícia
Dejiny
Naše katalógové číslo
677165
Štýl
historický, vojnový, tragický
Jazyk
slovenčina
Preklad
Vydavateľstvo
Absynt
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Kúpte spolu
Orgia - Gábor Zoltán, Absynt, 2019
Si mŕtvy - Sven Lindqvist, Absynt, 2019
32,58 €
Ušetríte 4,22 €

Hodnotenia

4,0 / 5

20 hodnotení

8
6
4
0
1

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie čitateľov

20
Overený zákazník
24.4.2022
Ťažko sa mi hodnotí táto kniha. 5*? 1*? Kniha je napísaná dobre. Nemôžem napísať, že sa mi čítala ľahko, že som ju prečítala rýchlo, ani že je skvelá. Bežne čítam knihy o holokauste, knihy z vydavateľstva Absynt, takže som zvyknutá. ALE táto kniha bola to najhoršie, čo som v živote čítala, bolo mi z nej fakt ťažko. Najradšej by som ju nikomu neodporúčala, ale je dôležité, aby ľudia takéto knihy čítali. Takže áno, odporúčam, ale určite nie ľuďom s citlivou povahou. Čítať viac
31

Som mama malej slečny, s ktorou rady čítame. Snažím sa na IG písať svoj názor na mnou čítané knihy formou recenzií. Pri knihách si výborne oddýchnem, len keby toho času bolo viac :)

Beáta Kiselová Bileková
Overený zákazník
4.4.2022
Brutálne
Najprv som si knihu chcela prečítať v maďarskom jazyku, ale našťastie som sa rozhodla pre slovenský preklad, inak by ma asi porazilo. Autorov štýl mi nesadol a celá kniha sa mi čítala veľmi ťažko, a to nie kvôli brutalitám v nej. Našťastie sa s ňou dobre popasovala prekladateľka a vďaka nej sa čítala ľahšie.
V tomto dokumentárnom románe autor vytvoril výborný obraz obdobia druhej svetovej vojny, jej aktérov a obetí v Maďarsku. Vykonávateľmi zverstiev boli nyilasovci z antisemitského a fašistického hnutia Šípové kríže, pričom to boli obyčajní ľudia. Z obkľúčenej Budapešti sa už Židia nemohli deportovať, ale ich vraždenie sa nezastavilo. V knihe ide o osudy rôznych ľudí, či už preživších, alebo mŕtvych. Mučenia, ponižovania, sexuálne brutality boli na dennom poriadku. Väčšinu mŕtvych hádzali do Dunaja, čoho jedným z vykonávateľov bola hlavná postava knihy, Renner. To čo boli za ľudia, ktorí dokázali robiť niečo takéto? To čo všetko sa dialo? Človek má z toho zimomriavky na tele, je zhnusený a ľutuje obete. Košice tiež patrili v tej dobe k Maďarsku a aj tu robili nyilasi hon na Židov. Dokonca ich vešali, aj svojich odporcov, pred zrakmi občanov. Táto brutalita rôzneho rangu sa až ťažko číta, len škoda, že nie sú to už iba dejiny, ale zverstvá sa dejú stále.
Ja túto knihu odporúčam veľmi, ale len čitateľom so silným žalúdkom.
Čítať viac
9.2.2022
Knihu hodnotim na 3,5 hviezdy a nie preto, že by bola zlá. Ťažko hodnotiť niečo také strašne…
Odceňujeme prácu autora,kniha je plná faktov a informácii. Som rada,že som si knihu mohla prečítať a rozšírila som si poznatky o iný pohľad na druhú svetovú vojnu. Z inej krajiny,iných podmienok a iného pohľadu..
Kniha ukazuje obdobie pred koncom vojny v Maďarsku, aké zverstvá boli páchané nie len na Židoch. Fungovanie skupiny Nyilašovcov z pohľadu viacerých postáv.
Kniha bola mňa externe chaotická, možno to bol zámer. Občas som sa strácala kde sme, kedy, o kom hovoríme ,čo sa deje, v postavách a menách som mala čistý chaos.
Čítať viac
31.8.2021
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Drsné svedectvo o holokauste o druhej svetovej vojne v Maďarsku avšak nie prostredníctvom výpovedí z koncentračných táborov prináša dokumentárny román maďarského autora Gábora Zoltána - Orgia. Názov naozaj hovorí za všetko. Ak ste doteraz definovali zlo, vojnu či holokaust prostredníctvom nacistického Nemecka, tak tu zistíte, že ani satelity vtedajšej Tretej ríše pri genocíde obyvateľstva nezaostávali. Neslávne známe Šípove kríže (alebo nyilašovci) boli antisemitskou fašistickou stranou pôsobiacou v Maďarsku. Prvotne odmietali akúkoľvek spojitosť s Nemeckom, neskôr sa však stali jeho prívržencami. Táto kniha prináša necenzúrované a otrasné svedectvá ich vyčíňania v rokoch 1944-1945. Len dodám, že ich poznávacím znamením a "chuťovkou" bolo sexuálne násilie a hádzanie obetí do vôd Dunaja. Aj kvôli tomu môžete v Budapešti na brehu Dunaja vidieť pamätníky vo forme topánok - ako memento týchto hrôzostrašných udalostí, pri ktorých zahynulo viac ako 50 000 ľudí (bez zarátania deportácií). Štýl, akým je kniha písaná je však dosť náročný. Časté je skákanie v deji, rozprávačoch a v knihe sa premelie naozaj neuveriteľné množstvo postáv. Vopred teda upozorňujem na náročnosť a tiež na surovosť Čítať viac
10.5.2021
Orgia
Mnohi z citatelov, ktori o sebe tvrdia, ze citaju knihy na temu 2.svetovej vojny, de facto citaju rôzne fiktivne, pripadne skutocnostou inspirovane romany, v ktorych sa nacista zamiluje do zidovky, prekonaju mnozstvo prekazok a predsudkov, pribeh sa stastne skonci a je to. Alebo citaju skutocne pribehy z koncentracnych taborov a akosi prirodzene davaju rovnitko medzi druhu svetovu vojnu a holokaust. Nie, druha svetova vojna nebola len o holokauste, preto ja citam aj knihy mimo tohto tematickeho zaradenia. Prave kniha Orgia je perfektne spracovany dokumentarny roman, kde autor priamo, bez servitky na ustach opisuje surove spôsoby, brutalnosti, zvratenosti, podlosti, ktore pachali nyilašovci a tiez spôsob ich fungovania. Je velmi znepokojive, ze kniha Orgia nie je autorova fantazia, je to akesi zhrnutie poznatkov, ktore nadobudol studium archivnych dokumentov. Tato kniha rozhodne nie je pre kazdeho, citlive povahy, ci romanticke duse - neodporucam Vam po tomto pribehu siahnut. Naopak, odporucam ho kazdemu, pre koho je druha svetova vojna viac nez len holokaust. Čítať viac
Ivan
Neoverený nákup
6.3.2021
Posledne 3 roky citam prevazne knihy s tematikou 2. sv. vojny alebo z obdobia studenej voljny. Orgia je napisana velmi priamo a zaroven odkaz, ktory po za sebou zanechava je bolestivy a na zamyslenie.

"Kto nepozna svoju historiu je odsudeny ju prezit znovu" ...
Čítať viac
21.7.2020
Hlboko znepokojujúci a surový dokumentárny román opisujúci násilie, mučenie, znásilňovanie a zabíjanie počas druhej svetovej vojny skupinami nyilašovcov, ktorého čítanie som musela niekoľkokrát prerušiť, aby som sa pokúsila stráviť beštialitu obyčajných ľudí, ktorí zostúpili do hlbín krutosti a svoje konanie považovali za morálne akceptovateľné.
Ak Vás zaujíma problematika druhej svetovej vojny, určite odporúčam prečítať, keďže o týchto udalostiach v Maďarsku veľa kníh napísaných nie je, pripravte si však žalúdok...nejde o ľahké čítanie.
Čítať viac
3.4.2020
MUDr. Jozef Chlebana
Niečo neskutočné, ako toto vôbec Boh mohol dovoliť. Nikdy nepochopím, kde sa v ľuďoch berú také zverstvá. Keď vôbec môžem hovoriť, či to vôbec ľudia sú. Vôbec vymyslieť takého ukrutné spôsoby likvidácie svojich blížnych (členovia Šípových krížov sa cítili veľkými kresťanmi) to nemôže vymyslieť normálny človek. V porovnaní s tým, čo vyvádzali Nilaši v Maďarsku, by som našich slovenských gardistov považoval za ľudomilov, a to je už čo povedať. Túto knihu by som dal v školách za povinné čítanie, aby naša mládež bola informovaná, že niečo podobné by sa mohlo stať hocikedy aj v týchto časoch. Vždy sa treba poučiť z histórie. Autor všetko, čo napísal, počul od ľudí, ktorí vtedy žili. A veľmi sa hanbím aj za svojho rodáka z Košíc Ferenca Szálaszyho. Nazval by som ho jedine monštrom. Čítať viac

Vydavateľstvo Absynt

Čítať viac
Kúpte spolu
Orgia - Gábor Zoltán, Absynt, 2019
Si mŕtvy - Sven Lindqvist, Absynt, 2019
32,58 €
Ušetríte 4,22 €

„Alebo sme skôr výsledkom miest, kde vyrastáme, prostredia, atmosféry, ktorú dýchame, doma, na ulici, v škole? Takmer to tak vyzerá, keď sledujem ten priepastný rozdiel medzi Turínom a Parížom.“

Pod slnkom Turína - Ivana Dobrakovová, 2021
Pod slnkom Turína
Ivana Dobrakovová