Si mŕtvy - Sven Lindqvist, Absynt, 2019

17,59 €

Pri nákupe nad 49 €
poštovné zadarmo

Si mŕtvy

História bombardovania

Čo urobíme so svetom, v ktorom máme možnosť zničiť samých seba v priebehu niekoľkých minút? Stačí stisnúť jeden gombík, odpáliť zopár bômb... Odpoveď hľadá Sven Lindqvist v... Čítať viac

Vydavateľstvo
Absynt, 2019
Počet strán
328

Čo urobíme so svetom, v ktorom máme možnosť zničiť samých seba v priebehu niekoľkých minút? Stačí stisnúť jeden gombík, odpáliť zopár bômb... Odpoveď hľadá Sven Lindqvist v dejinách nasýtených pušným prachom i oslepujúcimi zábleskami výbuchov.... Čítať viac

  • Pevná väzba
  • Slovenčina
19,90 €

17,59 €

-12 %
Na sklade 3 ks
Posielame ihneď

Dostupné v 28 knižniciach. Požičať v knižnici

Naši škriatkovia odporúčajú

Viac z kolekcie

Tipy vydavateľov

Pozvánka - Sebastian Fitzek, Tatran, 2024

Viac o knihe

Čo urobíme so svetom, v ktorom máme možnosť zničiť samých seba v priebehu niekoľkých minút? Stačí stisnúť jeden gombík, odpáliť zopár bômb...
Odpoveď hľadá Sven Lindqvist v dejinách nasýtených pušným prachom i oslepujúcimi zábleskami výbuchov. A zisťuje, že realita ďaleko predstihla všetky najsmelšie sci-fi romány.
Kniha Si mŕtvy - História bombardovania, to je 400 fragmentov, 400 malých výbuchov, ktoré spoločne utvárajú plastickú predstavu o dejinách bomby.
Drážďany, Hirošima, Kórea... Všade tam človek demonštroval svoju absolútnu moc rozsievaním smrti z nebeských výšin a toto konanie sa snažil ospravedlniť tými najabsurdnejšími spôsobmi. A hoci v knihe Si mŕtvy - História bombardovania čítame predovšetkým o minulosti, táto kniha je v istom zmysle aj varovaním do budúcnosti. A môžeme len dúfať, že nie je aj predpoveďou.
Dejiny sú vždy labyrint plný odbočiek, zákrut a slepých uličiek. Iná nie je ani táto kniha. Podobne ako legendárny román Julia Cortázara Nebo-Peklo-Raj, aj Sven Lindqvist nám dáva niekoľko možností, ako cez knihu prejsť, ako ju prečítať. Zároveň nám však umožňuje, aby sme si vybrali aj vlastnú cestu, aby sme v dejinách blúdili celkom slobodne.
Čítať viac
Originálny názov
A History of Bombing
Počet strán
328
Väzba
pevná väzba
Rozmer
166×228 mm
Hmotnosť
684 g
ISBN
9788082031273
Rok vydania
2019
Edícia
Dejiny
Naše katalógové číslo
657123
Jazyk
slovenčina
Preklad
Vydavateľstvo
Absynt
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Kúpte spolu
Si mŕtvy - Sven Lindqvist, Absynt, 2019
Dospeláci v miestnosti - Yanis Varoufakis, Absynt, 2019
42,58 €
Ušetríte 2,31 €

Hodnotenia

4,6 / 5

10 hodnotení

5
4
0
0
0

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie Martinusákov

i mŕtvy. História bombardovania, krutosti, hrôzy, rasizmu, pokrytectva a cynizmu. Temné, miestami aj dosť prekvapivé čítanie nad ktorým len krútite hlavou... Fakty v knihe striedajú pasáže z rôznych sci-fi futuristických knih, opisujúce rôzne scény a vízie z budúcnosti. Ostáva len dúfať, že sa nestanú, vlastne už sa dávno stali ???? Vývoj techniky sprevádza vývoj práva, ktoré rieši otázku a dilemu čo všetko je dovolené vo vojne, vznikajú medzinárodné dohody platné pre celý svet, nie však vždy je to pravda... Toto síce nechcete čítať, ale mali by ste.

Čítať viac

Recenzie čitateľov

25.2.2024
Si mŕtvy - História bombardovania
Z knihy si odnášam trošku úzkosť z toho, že v akom svete žijeme. Pre mňa bola najdesivejšia myšlienka, že s príchodom jadrovej bomby, zanikla demokracia.
Zaujímavá kniha z pohľadu histórie, no trošku nepraktická, čo sa týka preskakovania strán. Pár razy som sa zacyklila.
Čítať viac
21
Môj zelený pes - Kathrin Hartmann, 2023
Práve čítam
Môj zelený pes

O knihách, čo ma zaujali, píšem aj tu: https://www.instagram.com/monikabelinova/

Monika Bělinová
Overený zákazník
20.2.2022
“Prázdna pevnina pod ním, prázdny vesmír nad ním. A on - osamelý človek, vznášajúci sa v medzipriestore! Opájal sa mocou. Po ruke má nástroj - sedem silných bômb. To, že ich môže zhodiť priamo z nebies, mu slúži ako presvedčivý a nevyvrátiteľný dôkaz nadradenosti jeho ľudu.”

Si mŕtvy je kniha, ktorá sa s vami nemazná a po dočítaní sa budete ešte dlho čudovať, ako je možné, že tu vlastne ešte sme živí a zdraví... Sven Lindqvist v histórii bombardovania rozpráva o vplyve bombardovania na ľudstvo, čo je vo vojne dovolené, čo už je za čiarou a ako si pár vyvolených dokáže vysvetliť zhadzovanie bômb z výšin po svojom, aby ospravedlnili to, že ich morálny kompas sa trošičku zasekol.

Nečakajte pasívne prijímanie historických faktov, vy si príbeh pekne skladáte z čriepok a útržkov, presne ako keby niekam padla bomba. Na vašich pleciach je postupne odhaliť jednotlivé kúsky hrôzostrašnej skladačky. Netradičná forma má svoj dôvod a na mňa veľmi zapôsobila. Historický labyrint, filozofické úvahy, kapitoly z medzinárodného práva v praxi a memoáre striedajú futuristické vízie z budúcnosti, pri ktorých ale časom prestanete mať dojem, že je to len sci-fi. Desivé, fascinujúce, smutné a poučné (a veľmi aktuálne) čítanie. Jedna z tých kníh, ktoré keď dočítate, ide vám vybuchnúť hlava, ale mal by ju čítať každý.

“Nikto nemohol poprieť, že lietadlá a bomby predstavujú vojensko-technický pokrok. Technika bola civilizácia. A civilizácia prináša záväzok šírenia civilizácie. V prípade potreby aj násilím či vojnou, ak sa necivilizované skupiny postavili na odpor.”
Čítať viac
2.7.2020
Rozkúskované dejiny bombardovania
Kniha je napísaná zaujímavým štýlom - je rozkúskovaná na takmer 400 drobných kapitol, medzi ktorými sa dá cestovať rôznymi skratkami. Je to zároveň aj jej najväčším problémom, pretože občas rozprávanie stráca na kontinuite, čitateľ niekedy nevie, ktorú minikapitolu už čítal. Na druhej strane obsah samotný je veľmi zaujímavý a symbolika rozdrobenia knihy na drobné kapitoly (ako keby na ňu padla bomba) dáva možnosť čitateľovi vybrať si svoj spôsob, ktorým chce knihu čítať. Udalosti, ktoré autor opisuje sú smutné, ale poučné - ako ostatne väčšina kníh od vydavateľstva absynt. Čítať viac

Vydavateľstvo Absynt

Čítať viac
Kúpte spolu
Si mŕtvy - Sven Lindqvist, Absynt, 2019
Dospeláci v miestnosti - Yanis Varoufakis, Absynt, 2019
42,58 €
Ušetríte 2,31 €

„Nakoniec som si spisovateľov rozdelil do dvoch kategórií: tých, ktorí vás nechajú prísť načas, a tých, ktorí spôsobujú meškanie.“

Klub nenapraviteľných optimistov - Jean-Michel Guenassia, 2016
Klub nenapraviteľných optimistov
Jean-Michel Guenassia