Preskočiť na hlavný obsah
Cleopatra a Frankenstein - Coco Mellors, Literárna bašta, 2024
Priemerný index šťastia - David Machado, Portugalský inštitút, 2019

11,00 €

Pri nákupe nad 49 €
poštovné zadarmo
Priemerný index šťastia - David Machado, Portugalský inštitút, 2019
Priemerný index šťastia - David Machado, Portugalský inštitút, 2019

Priemerný index šťastia

Na stupnici od 0 po 10, ako ste spokojný so svojím životom? Daniel má plán, niečo ako denník budúcnosti. Občas v ňom urobí pár zmien, ale inak má všetko, čo si predsavzal... Čítať viac

Vydavateľstvo
Portugalský inštitút, 2019
215 strán
3 hodiny čítania

Na stupnici od 0 po 10, ako ste spokojný so svojím životom? Daniel má plán, niečo ako denník budúcnosti. Občas v ňom urobí pár zmien, ale inak má všetko, čo si predsavzal prácu, domov, rodinu. Daniel je šťastný. Potom sa však stane niečo, s čím vo.... Čítať viac

  • Pevná väzba
  • Slovenčina

11,00 €

Na sklade 1 ks
Posielame ihneď

Dostupné v 10 knižniciach. Požičať v knižnici

Naši škriatkovia odporúčajú

Viac z kolekcie

Najkrajšie príbehy píšeme spoločne

Viac o knihe

Na stupnici od 0 po 10, ako ste spokojný so svojím životom?

Daniel má plán, niečo ako denník budúcnosti. Občas v ňom urobí pár zmien, ale inak má všetko, čo si predsavzal prácu, domov, rodinu. Daniel je šťastný. Potom sa však stane niečo, s čím vo svojom pláne nepočítal. Portugalsko zasiahne hospodárska kríza a Daniel spolu s tisíckami ďalších ľudí príde o prácu. Akoby toho nebolo dosť, jeho najlepší kamarát skončí vo väzení, manželka s deťmi sa odsťahujú k svokrovcom, rodina príde o dom a Daniel si prejde doslova peklom. Napriek tomu sa nevzdáva, verí, že ak sa bude naozaj snažiť, všetko sa vráti do starých koľají. No keď mu kamarát Xavier medzi rečou spomenie priemerný index šťastia, Daniel začne pátrať po tom, akú hodnotu má jeho vlastné šťastie.

Román Priemerný index šťastia nie je žiadnym návodom k šťastiu ani motivačnou literatúrou. Je to realistický pohľad do duše Daniela, ktorý zvádza boj s tým, po čom túži a čo ovplyvniť nedokáže, a ktorý sa vo fiktívnom rozhovore s kamarátom Almodóvarom zamýšľa nad tým, akú nádej prenechávame budúcim generáciám.
Čítať viac
Naše katalógové číslo
592037
Počet strán
215
Väzba
pevná väzba
Rozmer
155×215 mm
Hmotnosť
399 g
ISBN
9788097316020
Rok vydania
2019
Štýl
duchovný, filozofický
Jazyk
slovenčina
Preklad
Vydavateľstvo
Portugalský inštitút
Pre koho
pre mužov, pre ženy
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Kúpte spolu
Priemerný index šťastia - David Machado, Portugalský inštitút, 2019
Štvrť - Gonçalo M. Tavares, Rachel Caiano (ilustrátor), Portugalský inštitút, 2018
22,00 €

Hodnotenia

4,7 / 5

7 hodnotení

5
2
0
0
0

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie čitateľov

21
Ráma II - Arthur C. Clarke, Gentry Lee, 2023
Práve čítam
Ráma II

O knihách, čo ma zaujali, píšem aj tu: https://www.instagram.com/monikabelinova/

Monika Bělinová
Overený zákazník
12.1.2023
„Na stupnici od 0 po 10, ako ste spokojný so svojím životom?”

V najťažších chvíľach sa často zamýšľame nad šťastím, snami, plánmi a nádejou na zmenu. Prečo sme šťastní? Čo sa musí prihodiť, aby sme neboli? Aj Daniel vo fiktívnom rozhovore s priateľom, ktorý sedí vo väzení, analyzuje svoj život a zamýšľa sa nad osobným šťastím a svetom, ktorý zanecháme ďalším generáciám. Osud Danielovi naložil na plecia naozaj dosť: stratil prácu, manželka s deťmi musela odísť na opačný koniec krajiny, prišiel o byt, jeho priatelia sa tiež boria v problémoch, no on sa cíti napriek všetkej smole šťastný. Alebo nie?

David Machado vám v románe Priemerný index šťastia naservíruje príbeh o ceste za sebapoznaním. Občas je to dosť temné čítanie, inokedy vtipné, nútiace k zamysleniu. Dialógy medzi postavami sú skvelo napísané, celé to má spád, Danielovu smolu striedajú rôzne komplikácie, absurdné situácie a výsledkom je dobrodružstvo, od ktorého som sa nedokázala odtrhnúť.

„Nemali by sme vedieť oceniť dobré dni až vtedy, keď nastanú tie zlé, táto radosť by nás mala sprevádzať stále, nie až keď sa nám konečne uľaví. No sme odsúdení na to, aby sme všetko vnímali relatívne. Tu a teraz nám nikdy nestačí, neustále zvádzame boj, ktorý nemožno vyhrať, lebo nikdy nám nebude stačiť menej, lebo vždy budeme chcieť viac.”

Táto portugalská literatúra ma baví čoraz viac :)
Čítať viac
33
Overený zákazník
17.2.2021
hľadanie šťastnej zeme, svojho kúska šťastia, pri troche šťastia....
Dobrý, vtipný, na zamyslenie, občas absurdný zaujímavý príbeh o tom ako je šťastie relatívne, pre každého iné a všade rôzne, meniace sa podľa XY faktorov pre úspešné šťastné bytie.
V príbehu figurujú viaceré postavy, priatelia, rodina hlavného hrdinu, všetci prekonávajú rôzne peripetie, pasujú sa so svojimi túžbami a nádejami.
Hlavný hrdina premýšľa a prehodnocuje svoju smolu, štatisticky vyhodnocuje..čo je vlastne šťastie? Aký je priemerný idex šťastia v krajine, v ktorej žijem?

(Našu krajinu radšej žiadnym indexom šťastia nehodnotím :) )
Čítať viac
13

Ťažko sa vyberá päť diel a zopár obľúbených autorov. Milujem literatúru! Deň bez knihy je pre mňa neúplný. Aspoň stránku musím prečítať :-)

Ivana Zacharová
Overený zákazník
6.11.2019
Keby sa mi táto kniha nedostala do rúk, bolo by moje čitateľské srdce ochudobnené o skvelý zážitok. Hlavnými motívmi sú šťastie, kríza osobnosti a nádej. Hlavný hrdina Daniel dostal poriadne naložené! A predsa sa cíti šťastne...zatiaľ. Je bez práce a jeho kamoš Almódovar z väzenia neodpovedá. No je tu ešte ďalší kamoš - Xavier, ktorý sa po dvanástich rokoch rozhodne vyjsť z bytu. Dobrodružstvo plné humoru, sviežosti, ale aj vážnosti a nejakých tých absurdných situácií sa môže začať. Hoci je ústredným motívom najmä šťastie, autor upozorňuje aj na poklesnutú morálku spoločnosti. Cez hlavného hrdinu si kladie otázku: Aký svet zanecháme svojim deťom?
Ja som sa na strastiplnej ceste Danielovým peklom a očistcom až do raja bavila. Machado sa ukázal nielen ako brilantný rozprávač, ale tiež ako vtipkár. To by na dobrý príbeh možno aj stačilo, no verte, že to nie je všetko. Autor je navyše veľmi empatický a dokáže brnknúť aj na clivú strunu. Zažila som emócie všetkého druhu.
Čítať viac

Vydavateľstvo Portugalský inštitút

Čítať viac
Kúpte spolu
Priemerný index šťastia - David Machado, Portugalský inštitút, 2019
Štvrť - Gonçalo M. Tavares, Rachel Caiano (ilustrátor), Portugalský inštitút, 2018
22,00 €

„Ak by som bola priateľka, povedala by som lož. Ak nepriateľka, tak pravdu. A ak špiónka, mlčala by som.“

Hrobár z Paríža - Barbora Šedíková, 2019
Hrobár z Paríža
Barbora Šedíková