Preskočiť na hlavný obsah
Cleopatra a Frankenstein - Coco Mellors, Literárna bašta, 2024
Drahá Ijeawele - Chimamanda Ngozi Adichie, Absynt, 2020

9,90 €

Pri nákupe nad 49 €
poštovné zadarmo

Drahá Ijeawele

Feministický manifest v pätnástich radách

Táto kniha je určená matkám ako aj otcom. Je kritickým pohľadom na nespravodlivosť vo svete, ale aj návodom na to, ako sa pokúsiť o zmenu. V neposlednom rade je to však krásna... Čítať viac

4,9 39 hodnotení
Vydavateľstvo
Absynt, 2020
96 strán
1-2 hodiny čítania

Táto kniha je určená matkám ako aj otcom. Je kritickým pohľadom na nespravodlivosť vo svete, ale aj návodom na to, ako sa pokúsiť o zmenu. V neposlednom rade je to však krásna úvaha o rodičovstve... Čítať viac

  • Brožovaná väzba
  • Slovenčina

9,90 €

Na sklade 3 ks
Posielame ihneď

Dostupné v 19 knižniciach. Požičať v knižnici

Naši škriatkovia odporúčajú

Publikáciu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Viac o knihe

Chceme byť lepší. Zbaviť sa predsudkov. Aj tých najskrytejších. Ale kedy s tým začať? Najlepšie hneď teraz! S pokračovaním slávneho feministického manifestu Chimamandy Ngozi Adichie!
Všetci by sme mali byť feminist(k)ami, povedala nám Chimamanda Ngozi Adichie vo svojej rovnomennej eseji. A potom sa jej kamarátka z detstva opýtala, ako má vychovať feministku zo svojej maličkej dcéry. Výsledkom je osobný a priamy list, z ktorého sa napokon stal ďalší svetoznámy feministický manifest.

Chimamanda Ngozi Adichie nám ukazuje, aké obrovské a fatálne chyby robíme už pri výchove svojich detí. Od samého začiatku vštepujeme malým chlapcom, že sú dôležitejší ako malé dievčatká, a naopak. No bez toho, aby sme sa tento stav pokúsili zmeniť, nikdy nevytvoríme spravodlivý a rovný svet.
Táto kniha je určená matkám ako aj otcom. Je kritickým pohľadom na nespravodlivosť vo svete, ale aj návodom na to, ako sa pokúsiť o zmenu. V neposlednom rade je to však krásna úvaha o rodičovstve. Chimamanda Ngozi Adichie trvá na svojom – musíme si byť rovní –, bez ohľadu na farbu pokožky, pohlavie, či vierovyznanie. Hovorí nám to vo svojich skvelých románoch a rovnako aj v silných populárnych esejach.
Čítať viac
Naše katalógové číslo
780541
Originálny názov
Dear Ijeawele, or A Feminist Manifesto in Fifteen Suggestions
Počet strán
96
Väzba
brožovaná väzba
Rozmer
115×161 mm
Hmotnosť
120 g
ISBN
9788082032034
Rok vydania
2020
Jazyk
slovenčina
Pôvod
Nigéria
Vydavateľstvo
Absynt
Ostatné
s podporou FPU
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,9 / 5

39 hodnotení

35
4
0
0
0

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie Martinusákov

Toto je veľmi dôležité čítanie, stručné a obohacujúce. Tipy a rady, aby sa nám lepšie žilo, našim deťom a deťom našich detí, nech sme si všetci rovní, že láska ku všetkým a všetkému je nutnosť. O veľkých veciach, ktoré knihy, i táto, dokážu, priveľmi dobré veci.

Čítať viac

Recenzie čitateľov

25

"Čo ma vie dostať je kniha, ktorú keď dočítate, tak si želáte, aby jej autor bol vaším najlepším priateľom, ktorému môžete zavolať, keď by ste chceli." (J. D. Salinger)

Mária Morosková
Overený zákazník
5.6.2023
4,5*/5*

Táto kniha je písaná ako list, kedy sa autorka snažila ukázať a teda aj poradiť matke, ako vychovávať dcéru ako feministku. Ale ako aj v predchádzajúcej knihe to nebolo nútené a nikoho nepresviedčala.

Našla som tam pár zaujímavých vecí, nad ktorými som nikdy nerozmýšľala a boli zaujímavé.

Beriem to ako takú malú príručku pre mladé ženy a možno aj pre deti v školách aby sa snažili nastaviť spoločnosť tak ako by mala byť a to je hlavne rovnosť pohlaví.
Čítať viac
41

Som mama malej slečny, s ktorou rady čítame. Snažím sa na IG písať svoj názor na mnou čítané knihy formou recenzií. Pri knihách si výborne oddýchnem, len keby toho času bolo viac :)

Beáta Kiselová Bileková
Overený zákazník
9.5.2023
Veľmi dobré a zaujímavé čítanie
Autorka v knihe esejí nepresviedča ženy, aby sa stali tvrdými feministkami, ale nabáda k rovnocennému postaveniu žien i mužov v spoločnosti. Nájdete v nej jednu skvelú myšlienku za druhou, niekedy budete mať chuť sa pridať do ,,debaty", rozobrať tému podrobnejšie, inokedy si poviete, že toto prežívam aj ja.
Autorka píše formou listu 15 rád kamarátke, ako má z dcéry vychovať rovnocennú ženu k mužovi, ktorá sa nebude nechávať utláčať a ponižovať, ale hrdo a s pokorou si pôjde za svojím cieľom. Tiež tu poukazuje na príklady z bežného života, ale ďakuje aj svojmu manželovi, ktorý ju podporuje a necháva slobodu jej vlastnému ja.
Svet i ľudia sú rozmanití, nemusí sa zákonite dievča hrať len s bábikami a chlapec s autíčkami.
Naša dcérka má rada knihy o dopravných prostriedkoch, dinosauroch, rada stavia stavebnice,... A my ju v tej všestrannosti a pestrosti podporujeme. Och, skvelé to myšlienky sú v oboch knihách. Ej! Ale by som si pri niektorých odsekoch podiskutovala. Tak nebuďme natvrdlí, podporujme sa navzájom a dajme si určitú slobodu, nech nezabijeme svoju vlastnú podstatu. Ani jedno z pohlaví nie je nadradené, tak sa i tak správajme.
Čítať viac
13.11.2022
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Ak má jedna dobrá rada cenu zlata, akú cenu má 15 týchto rád?

Je to malá, pomerne útla knižka. U kníh platí, že nezáleží na vzhľade, na obsahu však áno.
A hoci názov možno znie až príliš odborne, táto publikácia na Vás urobí dojem. A to hneď 15-krát!

Rady sú v podobe listu jej priateľke, ktorej sa narodila malá dcérka a autorku požiadala, aby jej dala know – how ako z nej vychovať feministku.

Sú to krásne slová, plné pravdy a najmä pochopenia súvislostí, ktoré celé ešte viac upevňujú charakter tejto knihy. Viesť k vlastnej identite, nesnažiť sa zapáčiť každému, ale i napriek tomu zostať láskavou, naučit sa nesúdiť druhých, lebo to zvládne každý, omnoho ťažšie je snažiť sa ľudí pochopiť...

,,Nikdy jej nehovor, že by niečo mala alebo nemala robiť len preto, že je dievča.“ (str. 22)

Je to tak jedinečná kniha, že si myšlienky z nej budete dlho nosiť vo svojom vnútri - a v čase pokoja o nich rozmýšľať a v ľudskosti rásť.
Čítať viac
Martinus
33

Prečítam všetko čo si ku mne nájde cestu. :-) Okrem kníh sa vo voľnom čase sa venujem bylinkám a prírodnej terapii.

Silvia Jágriková
Overený zákazník
5.3.2022
Druhá knizočka nigérijskej spisovateľky o feminizme (písaná v podobnom duchu ako jej prvá svetoznáma Všetci by sme mali byť feminist(k)ami) je plná výborných myšlienok. Predstavuje autorkin list venovaný kamarátke ako odpoveď na otázku, ako by mala vychovávať svoju dcéru k zdravému feminizmu. Odpovedá jej v 15. kapitolách pričom je každá kapitola zameraná na inú hlavnú tému. Radí ako vo výchove predchádzať genderovým stereotypom a očakávaniam. Vkladá tam aj vlastné skúsenosti, čo knihe pridáva na autentickosti. Čítať viac
26.12.2021
Knihu som objavila v knohobuúdke. Hoci je jej autorka svetoznáma, priznám sa, že podtitul knihy "feministický manifest v pätnástich radách" má zneistil a nevedela som, čo očakávať.
Obavy však boli zbytočné.
Knižka je zbierkou rád, ktoré dáva autorka svojej priateľke, ako zo svojej dcéry vychovať silnú, múdru a samostatnú ženu. Ona ju nazýva feministkou, ale ja nemám tento pojem rada, lebo sa v dnešnej dome často chápe aj vysvetľuje nesprávne.
Je to veľmi podnetné a obohacujúce čítanie. O to viac, že aj ja mám dcéru. Mala som pocit, že každá rada je určená mne. Určite sa ku knihe budem vracať častejšie.
Čítať viac
alica
Neoverený nákup
25.6.2021
must read
toto by mala byt jednoznacne povinna literatura. hltala som kazdu jednu myslienku a priala by som si, aby sa nam autorkine slova dostali priamo do genov pre buduce generacie. chimamanda ngozi adichie vie udriet klinec po hlavicke a napisat to s lahkosotu, laskavo a zrozumietelne. vrelo odporucam. maly format je tiez prijemny do kabelky, na cesty, na kocikovanie... Čítať viac
15

Ako najlepšie začať svoj deň ? V posteli s dobrou knihou a čajom :) Nie vždy sa to dá, preto čítam, kde môžem :) •na instagrame píšem tiež o knihách, ak by ste sa chceli pozrieť @sue_knihomilka

Zuzana Hermanová
Overený zákazník
30.5.2021
Kniha do každej rodiny
Drahá Ijeawele je feministický manifest, v ktorom autorka píše svojej priateľke, ako má vychovať svoju dcéru. Tieto eseje ja môžem, autorka poukazuje na situácie, ktoré my možno berieme za samozrejmé a ani sa nezamýšľame nad tým, prečo to takto robíme a aký to má dopad na výchovu detí.
Esej sa mi čítala veľmi dobre, stotožňovala som sa s každou vetou a veľa veci som si uvedomila. Tým, že autorka píše priateľke, ako má vychovávať dieťa, počas jej čítania som chvíľu uvažovala ako snáď jedného dňa budúca matka, ale aj ako dieťa, ktoré bolo vychované za istých podmienok.
Nazvala by som to = kniha do každej rodiny. Nie len pre ženy, rozhodne aj pre mužov.
Myslím, že veľa ľudí sa v dnešnej dobe zľakne už len zo samotného slova “feminizmus”. Tieto eseje krásne poukážu o čom to v skutočnosti je.
Čítať viac
Lib
Neoverený nákup
27.4.2021
Kniha do kazdej kniznice!
Vela dobrych podnetov na zamyslenie, niekedy celkom iny pohlad na veci, a niekedy zas zistujem, ze uz davno som feministka... Čítať viac
Franti
Neoverený nákup
3.4.2021
Na 100 strán sa zmestilo všetko, o čom feminizmus je. Ak by ste si mali prečítať jedinú knihu s touto tematikou, nech je to táto. Čítať viac
3
Šeptuchy - Alena Sabuchová, 2019
Práve čítam
Šeptuchy

Rada čítam, najradšej kriminálne romány, ale nielen tie, hlavne knihy , v ktorých je príbeh. A ešte mám veľmi rada knihy o umení a aj skutočne dobré historické romány. V minulom roku som čítala knihy o psychológii dieťaťa, vzťahovej väzbe a nedirektívnej terapii.

Ivana Švecová
Overený nákup
13.3.2021
Drahá Ijeawele
Feministický manifest v pätnástich radách je skvelá esej o rodovej rovnosti. skvelá je práve v tom ,že po jej prečítaní zistíme, čo sme vo výchove svojich detí urobili dobre a čo sme zanedbali. Nič v živote žien nie je ich povinnosťou, ani varenie, pranie, starostlivosť o všetkých členov širšej rodiny ... žena sa nemusí stať ani matkou, či manželkou. Môže celý život zostať iba ženou. Nič nezníži jej hodnotu. Čítať viac

Vydavateľstvo Absynt

Čítať viac

„Ale v skutočnosti minulosť hodnotíme očami prítomnosti. Dívame sa na ňu cez to, čo vieme teraz, takže ju nevnímame ako ľudia, akými sme boli, ale ako ľudia, akými sme, a to znamená, že ju od základov meníme.“

Holandský dom - Ann Patchett, 2020
Holandský dom
Ann Patchett