Vianoce
Knihy sú ten najobľúbenejší vianočný darček - Martinus, 2023
Umelkyňa s henou - Alka Joshi, Tatran, 2021

10,99 €

Pri nákupe nad 49 € máte poštovné zadarmo

Umelkyňa s henou
Akcia

Sedemnásťročná Lakšmí unikne z dohodnutého manželstva plného násilia, opustí rodnú dedinu a sama sa vydá do ružového mesta Džajpur, kde sa venuje maľovaniu henou. Stane sa... Čítať viac

4,4 31 hodnotení
1. diel série
Džajpurská trilógia
Vydavateľstvo
Tatran, 2021
320 strán
4-5 hodín čítania

Sedemnásťročná Lakšmí unikne z dohodnutého manželstva plného násilia, opustí rodnú dedinu a sama sa vydá do ružového mesta Džajpur, kde sa venuje maľovaniu henou. Stane sa vyhľadávanou umelkyňou i dôverníčkou bohatých žien... Čítať viac

  • Pevná väzba s prebalom
  • Slovenčina
16,90 €

10,99 €

-35 %
Na sklade, posielame ihneď

Dostupné v 41 knižniciach. Požičať v knižnici

Vianoční škriatkovia odporúčajú

Výzbroj svetla - Ken Follett, Tatran, 2023

Viac o knihe

Umelkyňa s henou kreslí mozaiku indickej spoločnosti sto rokov po skončení britskej nadvlády.

Sedemnásťročná Lakšmí unikne z dohodnutého manželstva plného násilia, opustí rodnú dedinu a sama sa vydá do ružového mesta Džajpur, kde sa venuje maľovaniu henou. Stane sa vyhľadávanou umelkyňou i dôverníčkou bohatých žien z vyššej spoločnosti. Zverujú sa jej s rôznymi tajomstvami, ale ona si tie svoje prezieravo stráži.

Lakšmí, povestná svojimi jedinečnými kresbami a múdrymi radami, tvrdo pracuje, aby si splnila sen a dosiahla nezávislosť. Vyhýba sa neprajníckym klebetám, ktoré by jej mohli zničiť dobrú povesť a kariéru. Jedného dňa však nečakane znova stojí tvárou v tvár manželovi – po dlhých rokoch ju vyhľadal spolu s jej temperamentnou mladšou sestrou, o ktorej Lakšmí nič netušila. Jej starostlivo vybudovaný život sa ocitne v ohrození, ale Lakšmí sa nevzdáva. Začne väčšmi využívať svoje liečiteľské schopnosti a dávať nádej tým, ktorí to potrebujú.

Román Umelkyňa s henou podmanivým spôsobom približuje vytrvalú snahu ženy žiť slobodný a naplnený život v spoločnosti, kde na seba ustavične narážajú tradície a potreba modernizácie. Súčasne umožňuje čitateľovi vrátiť sa do 50-tych rokov minulého storočia a ponoriť sa do exotického, čarovného sveta Indie plného rôznorodých chutí, vôní a farieb, ktorý však vie byť aj mimoriadne krutý a nemilosrdný.
Čítať viac
Originálny názov
Henna Artist
Počet strán
320
Väzba
pevná väzba s prebalom
Rozmer
147×227 mm
Hmotnosť
521 g
ISBN
9788022211734
Rok vydania
2021
Naše katalógové číslo
848491
Štýl
historický
Jazyk
slovenčina
Preklad
Pôvod
India
1. diel série
Džajpurská trilógia
Vydavateľstvo
Tatran
Pre koho
pre ženy
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Kúpte spolu
Umelkyňa s henou - Alka Joshi, Tatran, 2021
Posledná žena z rodu Moonovcov - Barbara Davis, AURORA, 2021
27,89 €
Ušetríte 5,91 €

Hodnotenia

4,4 / 5

31 hodnotení

21
4
4
2
0

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie Martinusákov

Čarovne zachytená atmosféra Indie a obyčajný život. Autorka venovala knihu svojej mame, ktorá ju inšpirovala.
Približuje snahu ženy byť samostatná a slobodná v tradičnej indickej spoločnosti, čo povedzme si pravdu sa z veľkej časti vylučuje.
Príbeh, v ktorom sa priateľstvo, samostatnosť a ženská sloboda bije s nadradenosťou, kastovým systémom a ľudskou zákernosťou.
Aký môže byť život v Indii keď máte vopred určené miesto a vymykáte sa zaužívaným, tradičným normám? Hlavná postava Lakšmí vám ukáže nepoznané.

Čítať viac

Príbeh Umelkyne s henou je portrétom rebelky bojujúcej s konvenciami v spoločnosti, ktorá nedovoľuje žene postaviť sa za to, v čo verí a túži dosiahnuť. Lakšmí je mimoriadna silná hlavná hrdinka s obdivuhodnou pracovnou morálkou. Obklopuje ju toľko premenných, ktoré nemôže ovplyvniť, a napriek tomu sa nevzdáva a stále bojuje o život, ktorý si vysnívala. Jej príbeh je o vytrvalosti, odpustení, ženskosti, rodine a v neposlednom rade o poznaní vlastnej hodnoty.
Vďaka detailným opisom prostredia sa čitateľ ponorí do chutí a vôní Indie 50.tych rokov 20.storočia. Strhujúci príbeh odohrávajúci sa krátko po oslobodení krajiny spod britskej nadvlády, pripomína silu voľby a slobodu, ktorú máme nad svojim osudom. Prezrádza podrobnosti o živote žien a o spoločenských obmedzeniach, ktorým museli čeliť. Okrem spoznávaní rôznych sociálnych vrstiev v indickej spoločnosti, táto kniha prináša aj nemálo poznatkov o východnej medicíne, liečbe bylinkami a, samozrejme, v knihe je zaujímavo popísaná sila viery žien v magické schopnosti kresieb henou.

Čítať viac

Recenzie čitateľov

27

Prvú knihu som prečítala už ako maličká, keď som ju kompletne roztrhala na franforce :D Odvtedy sa ma čítanie drží, ale ku knihám sa už chovám s úctou :)

Jana Miklošková
Overený zákazník
24.9.2023
Po vlne nadšenia, ktorú kniha vyvolala, som očakávala omnoho viac, ako sa mi dostalo. Autorka krásne popisuje Indiu, jej nádherné hory, mestá aj uličky presiaknuté najrozmanitejšími vôňami. No tu sa moje nadšenie končí. Reakcie a konanie Lakšmí a aj Rádhy ma iritovali, boli miestami ozaj scestné a nelogické. A čo ma vyrušovali najviac, bolo obrovské množstvo indických slov, čiže za jednu stranu som aj tri-štyrikrát listovali do zadnej časti knihy kvôli slovníku. Nemám nič proti, keď to v knihe je, ale tu toho bolo pre mňa až príliš. Takže Umelkyňa s henou je pre mňa sklamaním a ďalšími dielmi pokračovať určite nebudem. Čítať viac
14
Overený nákup
20.8.2023
Umelkyňa s henou
Sedemnásťročná Lakšmí unikne z dohodnutého manželstva plného násilia, opustí rodnú dedinu a sama sa vydá do ružového mesta Džajpur, kde sa venuje maľovaniu henou. Stane sa vyhľadávanou umelkyňou i dôverníčkou bohatých žien z vyššej spoločnosti. Čítať viac
22.3.2023
Umelkyňa s henou je príbehom o mladej Lakšmí, ktorá sa rozhodne opustiť dohodnuté manželstvo a napriek poškodenej povesti sa životom predierať na vlastnú päsť. Vďaka vlastnej šikovnosti sa stane dôverníčkou vyššie postavených dám, ktorých telá zdobí nádhernými vzormi pomocou heny a robí pre ne kadejaké iné služby. Dej sa odohráva v päťdesiatych rokoch v Indii, v období po skončení britskej nadvlády, kedy sa postavenie žien začína pozvoľna meniť k lepšiemu. Táto kniha však ukáže čitateľovi do najmenšieho detailu, akým úskaliam musela žena v Indii napriek tomu aj naďalej čeliť.

Od knihy som očakávala inšpiratívnu hlavnú hrdinku a hodnoverné vyobrazenie indickej spoločnosti. Z každého som dostala trochu a vo výsledku by som túto knihu označila ako veľmi príjemné oddychové čítanie. Trochu ma ale sklamalo, že napriek tomu, ako pekne bol príbeh napísaný, sa dali všetky väčšie zvraty vopred predvídať. Samotná hrdinka príbehu mi svojím správaním neraz strašne liezla na nervy, respektíve som sa do nej akosi nevedela vžiť a pochopiť ju. Okrem toho sa podľa môjho názoru niektoré z vedľajších postáv nesprávali adekvátne k svojmu veku, a to ešte viac uberalo na uveriteľnosti celého príbehu. No to je len môj subjektívny názor, a nakoľko je to príbeh zasadený do diametrálne odlišného prostredia, neprináleží mi súdiť tento aspekt. No mne osobne to vadilo.

Silnou stránkou knihy však bolo exotické prostredie, v ktorom sa dej odohrával. Mala som pocit, akoby som sa v Indii reálne nachádzala. Boli to práve zvuky, vône a chute Džaipuru, ktoré pre mňa urobili Umelkyňu s henou nezabudnuteľnou. Táto kniha je prvou v sérii, a napriek menšej kritike by som si dobudúcna rada prečítala pokračovanie.
Čítať viac
11

Knihomoľka, ktorá si vedie bookstagram a miluje všetko dobré❤. Podporujem SK autorov, no rada si prečítam aj niečo zahraničné

Karolína Ondrušová
Overený zákazník
18.11.2022
Táto kniha predpovedala jeden veľmi kvalitný príbeh. Má nádhernú obálku, anotáciu, ktorá naláka mnoho čitateľov. Pustila som sa do nej teda s veľkými očakávaniami. Mnoho z nich sa splnilo. Stále však nemám pocit, že ma natoľko pohltila aby som z nej ostala totálne unesená.

Hlavná postava Lakšmí a jej minulosť ma dosť zaujímali. Čo ma ale bavilo menej bol samotný dej. Prišlo mi to klišé a vážne mi to v tejto sfére dalo dosť málo. Myslela som si, že každú chvíľu budem prekvapená ako sa situácia vyvíja. Ja som však už pár kapitol vopred vedela ako sa dané zvraty vyvŕbia, čo ma dosť zamrzelo. Koniec ma tiež ničím neprekvapil. Bol pekný, no nič nové, čo by som už na knižnom trhu nečítala.

Okrem toho, príbehu chýbala akási uveriteľnosť. Mnoho postáv ma jednoducho nepresvedčilo aby som im uverila ich správanie, vek. Väčšina z nich mi prekážala a to tu vystupuje obrovské množstvo postáv. Vieme si tým pádom predstaviť aké náročné niekedy bolo prehrýzť sa tým a neriešiť.

Čo ale robí túto knihu KNIHOU je atmosféra a prostredie- India v 20. storočí. Neviem čím to bolo, ale pohltilo ma to natoľko, že ma to ku knihe priklincovalo. V budúcnosti by som si rada prečítala viac kníh z prostredia tejto krajiny a dozvedela sa viac. Niečo je jednoducho na tej krajine tak fascinujúce, že by podľa mňa ani 10 kníh na to nestačilo. Jednoznačne silnejšia stránka tejto knihy.

V konečnom dôsledku kniha nie je zlá, len ja asi nebudem TEN typ, ktorý z nej ostane úplne unesený a otrasený. Zaujala ma, ale nie natoľko aby som ju ohlasovala ako najlepšiu knihu. Má niečo do seba a veľa ľudí by mohla zaujať. Som ale rada, že som si ju prečítala a autorke s radosťou v budúcnosti dám opäť šancu.
Čítať viac
8.7.2022
Skvelá
Po dlhšej dobe knižka, ktorej nemám čo vytknúť. Pútavý a zaujímavý dej, rôzne zaujímavosti o živote v Indii. Hlavná hrdinka musela tvrdo pracovať, aby sa v živote niečo dosiahla a všetko mala dokonale naplánované. No stačila jediná chyba a všetko, na čom dlhé roky pracovala, sa zrútilo ako domček z karát Čítať viac
6.2.2022
Umelkyňa s henou ma bavila od prvej po poslednú stranu. Určite k tomu prispel štýl, ktorým autorka príbeh písala. Aj samotný príbeh bol pre mňa veľmi zaujímavý. Hlavná hrdinka je silná žena, ktorá sa svojimi vlastnými rukami vedela vymaniť z nešťastného života, ktorý jej bol predurčený. Prostredie indických kást a bohatej vrstvy obyvateľstva s úplne inými rodinnými a manželskými vzťahmi ako som u nás zvyknutá. Svet plný intríg, úkladného plánovania a ohovárania. Celé prostredie bolo obohatené o podrobnosti prírodného liečiteľstva a množstvo indických pochúťok, ktoré zneli skutočne lahodne.

Lakšmí som si veľmi obľúbila. Silná a ambiciózna žena, ktorá si ide za svojim snom a nechce byť od nikoho závislá. Aj napriek tomu je láskavá, má dobré srdce a je ochotná pomôcť. Jej mladšia sestra mi miestami liezla trochu na nervy, tým aká bola naivná a trucovitá. Veľakrát som si musela pripomínať, že je v podstate ešte len dieťa s neľahkým osudom. Avšak spolu vytvorili pekný tím a navzájom si veľmi pomohli.
Čítať viac
21.10.2021
Kniha ponúka čitateľovi možnosť oboznámiť sa s kultúrou ďalekej Indie, ktorá si ctí svoje staré zaužívané tradície, no zároveň badať aj vplyv západu. Príbeh Lakšmí je plný obetovania, ale aj vzdoru, lásky, zodpovednosti, húževnatosti, intríg, zrady, odpustenia, nádeje,...
Priznám sa, keď som knihu začala čítať, cítila som sa trocha stratene v spleti indických pomenovaní a mien osôb (hoci na začiatku knihy sú krásne vypísané všetky postavy a na konci knihy je slovník - toto sa mi veľmi páčilo), ALE po pár stranách vás príbeh natoľko vtiahne do deja, že nebude chcieť knihu odložiť! Naozaj nepreháňam! V tejto knihe zažijete toľko druhov emócií, že vám inú netreba :)
Čítať viac
31.8.2021
Vydanie tejto knihy nemohlo mať lepšie načasovanie. Dokonale sa hodí na také to pohodové letné čítanie k moru, bazéniku, balkónu, záhradke či ako v mojom prípade k skromnejšiemu posedeniu pri nonstop zapnutom ventilátore a zásobe zmrzliny. Bola to taká vyvážená letná dávka čítanie - na oddych i na zamyslenie. Prenesiete sa do úplne iného sveta, inej kultúry a možno si v duchu poviete, aké máme my ženy šťastie, že máme pri výbere manžela voľnú ruku, aj keď občas, povedzme si na rovinu, je to s chlapmi hotový kríž i keď si ho vlastne vyberiete vy sama. Len na odľahčenie - ako sa poznám, tak pri mojom šťastí by mi prischol nejaký ufrflaný brontofúzik so zrasteným obočím a s nohami vo veľkosti malých detských lyží. Takže som v konečnom dôsledku rada, že som sa do tejto krajiny a jej zvykov mohla ponoriť iba takto, prostredníctvom knižného príbehu. Obdivujem, ak sa reálne naozaj v Indii objavili ženy ako Lakšmí... Majú môj úprimný obdiv za odvahu a bojovnosť. Knihu hodnotím jednoznačne na 5/5*. Najočakávanejšia kniha tohto leta mi ani za mak nesklamala a už teraz sa teším na jej pokračovanie. Tak šup šup, nech nečakám dlho. Čítať viac
14

Ako najlepšie začať svoj deň ? V posteli s dobrou knihou a čajom :) Nie vždy sa to dá, preto čítam, kde môžem :) •na instagrame píšem tiež o knihách, ak by ste sa chceli pozrieť @sue_knihomilka

Zuzana Hermanová
Overený zákazník
22.8.2021
Umelkyna s henou je debut, prva cast z pripravovanej trilogie od autorky Alka Joshi.
Priznam sa, na zaciatku som mala velky problem naladit sa na pribeh. Dohodnute manzelstva, postavenie zien a ich prava, orientalne praktiky mi zdvihali tlak. Po par stranach som sa uz do nej uplne ponorila a citala stanu za stranou. V pribehu vystupuju silne zeny, ktore su ambiciozne, cielavedome, odhodlane a velmi starostlive. Velmi sa mi pacil vztah, ktory sa vytvoril medzi hlavnou hrdinkou Laksmi jej sestrou Radhou a pomocnikom Malikom.
Umelkyna s henou je silny pribeh a myslienka s ktorou bola kniha napisana je nadherna + velmi sympaticky je slovnicek indickych pojmov, oboznamenie s henou a kastovym systemom v Indii a tiez recepty na dva najoblubenejsie Malikove pokrmy, co bolo velmi mile ukoncenie pribehu.
Odpor, s ktorym som to na zaciatku citala po par stranach ustupil a ja som si do poslednej stranky vychutnala krasne literarne dielo z prostredia pre mna neznameho. Uz teraz sa tesim na dalsie pokracovanie.
Čítať viac

Recenzie, kritiky

„Výrečný a dojímavý debut... Joshiová majstrovsky vyvažuje túžbu po poznaní samej seba a potrebu rodinnej lásky.“ PUBLISHERS WEEKLY

„Povznášajúci príbeh, ktorý vyzdvihuje silu rodiny.“ LIBRARY JOURNAL

„Joshiovej román prináša čarovný ponor do minulosti a odvážnu hrdinku, ktorej sa oplatí držať palce.“ BOOKLIST

„Romantický Rádžasthán sa v autorkinom podaní prebúdza k životu... Už teraz sa neviem dočkať ďalšieho majstrovského diela z jej pera.“
SUJATA MASSEY, autorka medzinárodného bestselleru The Widows of Malabar Hill

„Prostredie tohto románu je plné života, svetla, zvukov, opojných vôní a obrazov Indie, až sa človeka zmocní chuť žiť na jeho stránkach.“
JANIS COOKE NEWMAN, autorka knihy A Master Plan for Rescue

Alka Joshi

Čítať viac

Vydavateľstvo Tatran

Čítať viac
Kúpte spolu
Umelkyňa s henou - Alka Joshi, Tatran, 2021
Posledná žena z rodu Moonovcov - Barbara Davis, AURORA, 2021
27,89 €
Ušetríte 5,91 €

„Sú chvíle, na ktoré človek len tak nezabudne, ostrým večným perom sa mu zapíšu na stránky pamäti a vryjú do srdca, odkiaľ ich nik nevymaže.“

Potulky s Charleym - John Steinbeck, 2020
Potulky s Charleym
John Steinbeck