Zuzana Čahojová

21

Páči sa vám tento profil a chceli by ste mať podobný?

Založiť si profil
Obľúbené literárne žánre

Páči sa vám tento profil a chceli by ste mať podobný?

Založiť si profil
Obľúbené literárne žánre
Zobraziť viac

Moje srdcovky

Moje odznaky

Verný zákazník
Môj názor pomáha
2023
Môj názor pomáha
2022
Môj názor pomáha
2021
Pravý knihonaut
Google Translate
Drozdajka
Šťastných 7
2023
Šťastných 7
2022
Šťastných 7
2021
Plány do budúcnosti
Horúce novinky
Máte čitateľský profil
Zobraziť viac

Moje aktivity

21
21

Zuzana Čahojová napísala recenziu

18.02.2024 11:03

Najnovšia časť Romantických útekov nás zavedie do Francúzska. Krajiny kvalitného vína a milovníkov dobrého jedla. Hattie má za úlohu zorganizovať sesternici svatbu snov - na malebnom zámočku s vinicami, navyše s takmer neomedzeným rozpočtom. Majitelia zámku svatbu vidia ako ideálnu príležitosť na pekný zárobok, ale s podobnými akciami nemajú skúsenosti. Hattie sa tak musí popasovať s miernym odporom šarmantného Luca, ktorý chce vinice opäť prebudiť k životu, aj ostatných obyvateľov zámku, ktorí ju vidia skôr ako otravného votrelca. Bude to tvrdý oriešok, ale Hattie sa odmieta vzdať, aj keď to vôbec nebude jednoduché.

Ja, rovnako ako množstvo ďalších čitateľov, idem pri tejto sérii už na istotu. Nemávam veľké očakávania, lebo jediné, čo chcem, je, si pri Caplinovke oddýchnuť. A presne to som opäť dostala. Postavy zaujali svojou rôznorodosťou, s viacerými sme sa, aspoň okrajovovo, stretli už v predošlých knihách. Hattie mi síce svojou prílišnou obetavosťou občas išla na nervy, ale s Lucom zase k sebe pekne pasovali. Za mňa bol príbeh pekný aj romantika uspokojivá. Jediné, čo mi možno trochu chýbalo, bola celková atmosféra prostredia. Oproti iným častiam série som nemala pocit, že by som miesto chcela okamžite navštíviť. Vlastne ani neviem, čím to bolo, možno by som pridala viac opisov. Ale zase s popisom jedál a dezertov sa autorka vyhrala, to by som rozhodne poochutnávala.

Vinice ve Francii sa tak možno nezaradia medzi najobľúbenejšie časti zo série, ako oddychové čítanie ale nesklamala. A určite po nej siahnem znovu.

Čítať viac

21
21

Zuzana Čahojová napísala recenziu

18.02.2024 11:02

The Golden Couple je jeden z tých trilerov, ktoré sú zo začiatku pomalšie a aj keď máte pocit, že sa prakticky nič poriadne nedeje, neviete ho odložiť. Postavy spoznávame postupne, niekto vyzerá už na prvý pohľad ako zloduch a niekto zase ako bezúhonný anjelik. Ale vôbec nič nie je tak, ako sa zdá, každý ma svoje tajomstvá. Vďaka tomu, ako autori po kúskoch predostreli súčasné a minulé udalosti, ľahko som si postavy zaškatuľkovala do určitého dobrého a zlého stereotypu a mala som pocit, že presne viem, kto čo spravil. To skutočné napätie si nechali na koniec a ja som pomaly nestíhala otáčať stránky, ako som bola zvedavá na rozuzlenie.

Určite by som našla nejaké muchy. Marissa, manželka z páru, mi prišla občas neskutočne pripečená, žila vo svojej bubline manželky z predmestia, pre ktorú sa bezpodmienečne musí všetko dobre skončiť. Až som ňou mala občas chuť zatriasť, nech sa konečne spamätá. Myslím však, že v každom trileri sa nájdu podobné postavy, vďaka ktorým je potom dej napínavejší, takže som jej nakoniec tú naivitu odpustila. Autorov som doteraz nepoznala a kniha ma príjemne prekvapila.

Čítať viac

21
21

Zuzana Čahojová napísala recenziu

18.02.2024 10:59

Čarovná záhrada patrí do mojej obľúbenej kategórie literatúry - magického realizmu. Takmer hneď ako som sa pustila do čítania, moje srdce takmer plesalo. Čarovná záhrada s množstvom zázračných rastlín, k tomu utiahnutá mladá Claire s výnimočnými vlastnosťami a jej sestra, vracajúca sa po rokoch domov, ktorý kedysi nenávidela. K tomu násilnícky bývalý a sused, ktorý nevie odolať kúzlu Claire. Hneď mi to pripomínalo film Praktická mágia so Sandrou Bullock a Nicole Kidman, ktorý si kedykoľvek rada pozriem. Rovnako to bol príbeh o sestrách, povahovo úplne rozdielnych, ktoré mali magické nadanie.

No, celý nápad a príbeh mal podľa mňa obrovský potenciál. Napriek môjmu prvotnému nadšeniu som však ostala po dočítaní trochu sklamaná. Menší počet strán sa podľa mňa prejavil na kvalite. Dosť vecí ostalo nevysvetlených a nedotiahnutých, napríklad by som uvítala viac informácii o účinkoch zázračných rastlín, ktoré rástli v záhrade. Koniec bol príliš rýchly, autorka všetko uzavrela na pár stranách.

Vizuálne je kniha krásne spracovaná, rozhodne je to ozdoba do každej knižnice. Vôbec by mi však nevadilo, keby mala aj dvojnásobne viac strán a autorka by tak mala možnosť rozviesť viac aspektov príbehu do hĺbky.

Čítať viac

21
21

Zuzana Čahojová napísala recenziu

18.02.2024 10:53

4,5 *

Ken Follett je majster v písaní historických románov. Jeho séria Kingsbridge patrí medzi vynikajúcu tvorbu, aspoň pre mňa sú to zaujímavé knihy, ku ktorým sa opäť veľmi rada vrátim.

Výzbroj svetla nás zavedie do Kingsbridge na prelome významných dejinných udalostí. Robotníci nachádzajú svoj hlas a búria sa proti strojom, ktoré ich pripravujú o prácu. Nielen tkáčsky priemysel zažíva veľké zmeny, aj robotnícka trieda začína bojovať za dosiaľ neexistujúce práva a odmieta sa ďalej poddávať absolútnej moci majiteľov tovární. Napoleon Bonaparte si uzurpuje moc a vojna narúša život všetkých ľudí. Tých bohatých aj chudobných. Popri tom sledujeme životy hlavných postáv. Follett ich vytvoril vskutku rôznorodé - od bežných ľudí, ktorí sa pretĺkajú zo dňa na deň a hľadajú akúkoľvek možnosť zárobku, až po boháčov, ktorých jediný životný cieľ je mať moc a peniaze, čím viac, tým lepšie.

Ak ste už čítali niečo z tejto série, asi viete, že Follett rád mení dynamiku príbehu. Ani tu nechýbajú dlhšie opisy zachycujúce prostredie a celkovú atmosféru vtedajšieho života striedajúce sa s akciou. Ja som vďaka jeho vyprávačskému talentu mala ihneď pocit, že som sa v príbehu naozaj ocitla. Postavy, niektoré milované a niektoré nenávidené, neboli čierno- biele a ukázali, že pre lásku, nenávisť a moc sú ochotné urobiť takmer všetko.

Ja čítanie rozhodne odporúčam a už teraz sa teším na rereading celej série.

Čítať viac

21
21

Zuzana Čahojová napísala recenziu

18.02.2024 10:51

Ak máte radi historické romány, Zmarené dobro by rozhodne nemal ujsť vašej pozornosti. Tento podmanivý príbeh zachytáva v dvoch dejových líniach rodinu Cabriellovcov - zdravotnú sestru Domenicu a neskôr na prahu života jej dcéru Mateldu. Práve Matelda spomína s láskou na svoju matku, snaží sa prerozprávať jej životný príbeh dcére a vnučke, kým má ešte možnosť.

Domenica dospievala v čase, kedy žena nemohla mať svoj názor a musela sa podriadiť mužovi. Domenica sa kvôli inému prístupu dostane do vyhnanstva od svojej rodiny, zažije veľkú lásku aj nesmierne bolestivú stratu. Okrem Domenicy a Mateldy sa v príbehu objavia viaceré postavy s pohnutým osudom. Časti s prenasledovanými Talianmi ma chytila za srdce, rovnako ako mnoho iných pasáží bolo pre mňa nesmierne dojímavých.

Väčšina knihy sa niesla v pomalšom tempe, ale presne tak sa mi to páčilo. Autorka aj pár slovami dokázala zachytiť atmosféru daného okamihu, aj vystihnúť postavy bez siahodlhých charakteristík. Obe dejové línie ma zaujali rovnako, čo sa často v podobných príbehoch nestáva. Domenica aj Matelda mi prirástli k stdcu a ťažko som sa s nimi lúčila. Pre mňa je Zmarené dobro jedna z top kníh tohto roka.

“Naučila sa, že čas nemôže byť merítkom toho, čo pretrváva. Niekedy pretrvalo to, čo človeka zmenilo v priebehu pár okamihov, nie rokov.”

Čítať viac

21
21

Zuzana Čahojová napísala recenziu

18.02.2024 10:50

Knižnice plné kníh sú snom asi každého knihomola. A tie verejné sú plné príbehov, čítaných stále dookola, napĺňajúce duše a srdcia vždy niekoho nového. O tom je aj táto kniha. O knižnici, knihách a ľuďoch, ktorí ich čítajú.

Mladučká Aleisha počas leta pred nástupom na vysokú školu pracuje v miestnej knižnici. Nedá sa povedať, že by z práce bola priam nadšená, robotu v knižnici si vybrala len kvôli bratovi, ktorý to miesto zbožňuje. Aleisha práve tu stretne staršieho pána, Mukesha, ktorý sa aj po rokoch spamätáva zo smrti manželky. Tá bola nadšená čitateľka a Mukesh dúfa, že práve knihy by ho mohli k zosnulej manželke aspoň trochu priblížiť. Aleisha i Mukesh začnú čítať knihy podľa náhodne nájdeného zoznamu “pre kohokoľvek, kto by to mohol potrebovať”. Práve tie im tak trochu zmenia život. Vzájomná spoločnosť, diskusie o prečítaných príbehoch a fragmenty zo súkromného života vytvoria výnimočné puto, ktoré ich v mnohom zachráni.

Na to, že sa jedná o debut autorky, je úžasné napísaný. Je to smutno pekný príbeh o živote, ľuďoch a vzácnych, a pritom obyčajných okamihoch, ktoré dokážu zmeniť život človeka k lepšiemu. Je to zvláštne ako mi dokážu také rozdielne postavy prirásť k srdcu. Veľmi som im držala palce, aby sa pre nich všetko dobre skončilo. Tak ako v skutočnom živote, dobré chvíle striedajú tie zlé a ani pre nich neskončilo všetko ideálne. Ale celý tento príbeh ma neskutočne zahrial pri srdci a ja môžem len odporuciť ďalej.

Čítať viac

21
21

Zuzana Čahojová napísala recenziu

18.02.2024 10:48

Cher, Deb a Sarah sú najlepšie kamarátky. Jedného dňa po pár pohároch vína vyslovia kúzlo, aj keď ani jedna neverí, že by sa naozaj mohlo splniť. Cher by chcela, aby si ju šarmantný manažér v práci všimol a pozval ju na rande. Sarah chce čo najskôr otehotnieť so svojim ženatým milencom a zabezpečiť si ho tak len pre seba. A Deb by zase túžila po kľudnej a malej svatbe bez zásah od svojej protivnej budúcej svokry. Môže byť staré zaklínadlo dostatočne silné, aby sa im ich želania splnili?

Nebudem to naťahovať, táto kniha bola pre mňa sklamanie. Anotácia znela skvele a zápletka mala veľký potenciál. Všetky tri hlavné postavy mi však prišli naivné, nevýrazné a pre mňa povahovo nezaujímavé. Aj samotný dej bol nejaký mdlý, situácie aj dialógy boli dosť povrchné. Čo sa mi však páčilo, boli vtipné komentáre Cher, najmä ohľadom jej synovcov.

Nechcem vás od čítania odrádzať. Ak hľadáte naozaj nenáročnú oddychovku, tak by vás kniha Tri želania mohla osloviť. Ja však aj od oddychovky čakám trochu viac a ak by som tento titul nikdy nečítala, ani by ma to nemrzelo. Predsalen som však bola zvedavá na koniec a za to, že som knihu vôbec dočítala, si zaslúži aspoň pár hviezdičiek.

Čítať viac

21
21

Zuzana Čahojová napísala recenziu

18.02.2024 10:43

Zvieracia séria od Františka Kozmona je stávka na istotu. Vždy sa teším na novú časť, lebo viem, že si užijem napínavý príbeh, ktorý pravdepodobne prečítam na jedno posedenie.

Kamzík začína chladnokrvnou vraždou mladej ženy. Sašu zabili v klenotníctve, kde pracovala, pri lúpeži. Wolf najprv prenechá vyšetrovanie kolegovi Líškovi, ktorý sa má ešte stále čo učiť. Wolf medzitým pracuje na svojich súkromných problémoch, závislosti, ktorá mu stále viac a viac prerastá cez hlavu. A nájdená mŕtva žena, ktorú neohlásil, mu tiež nedáva spávať. Ako sa ukáže, všetko spolu istým spôsobom súvisí. Wolf sa predsalen vrhne do vyšetrovania, čo ho zavedie do bohatých kruhov a k osobe, ktorú rozhodne netúžil znovu stretnúť.

Bola som veľmi zvedavá, aké plány má autor s Wolfom, keďže už v predošlej časti to vyzeralo, že sa pomaly, ale isto rúti do záhuby. Ako v pracovnom, tak súkromnom živote. Musel sa popasovať s rôznymi výzvami aj démonmi minulosti. Bolo to opäť napínavé, autor vskutku perfektne všetko poprepájal a koncom všetko zaklincoval. Neviem, kde chodí pre inšpiráciu, ale otočením poslednej strany vždy začína moje netrpezlivé čakanie na ďalšiu časť. Ak ste ešte nečítali, rozhodne odporúčam, každé jedno zviera zo série stojí za vašu pozornosť.

Čítať viac

21
21

Zuzana Čahojová napísala recenziu

04.01.2024 06:21

“Sláva medzi nás vrazila klin, na ktorý som nikdy ani nepomyslela. Toto chcela. A ja som chcela, aby to dostala. Aby bola šťastná. No teraz, keď som slávna, uvedomujem si, že šťastná je len ona. Ja nie. Jej šťastie existuje na úkor môjho. Cítim sa, akoby ma okradla a využila.”

Táto kniha rozbúrila vlny slovenského aj zahraničného bookstagramu. Už len názov môže napovedať prečo. Sama som nevedela, čo mám od príbehu čakať. Rozhodne sa nečítalo ľahko o neustálom psychickom týraní, citovom vydieraní a nátlaku byť vo všetkom dokonalá. Od človeka, ktorý vás mal milovať a ochraňovať pred všetkým zlom sveta. Namiesto toho na vás prenáša svoje nesplnené sny, má pre vás nalinkovaný život presne podľa jej predstáv. Nie tých vašich.

Verím, že knihu nebolo príjemné písať. Otvoriť vlastnú pandorinu skrinku, dať na papier a myslou sa neustále vracať k detstvu, na ktoré Jennette nemá pekné spomienky, prežiť znova všetky traumy spôsobené niekým, kto ju mal milovať, muselo byť bolestivé. Ale možno aj oslobodzujúce. Často som sa sama seba pýtala, prečo sa matke nepostavila. Keď však nič iné nepoznala, nevidela ako by mal vyzerať milujúci vzťah s rodičom, ťažko vymaní zo zaužívaného stereotypu. Aj keď to je pravidelný psychický nátlak.

Napriek téme a očakávanému náročnému čítaniu, mal príbeh spád, bol pútavý a čítal sa dobre. Za mňa odporúčanie ak chcete siahnuť po nie bežnej beletrii.

“Zmysel celého môjho života, a to udržať mamu šťastnú a nažive, bol zbytočný. Všetky roky, ktoré som jej venovalala, všetok čas, každú svoju myšlienku a všetko, o čom som si myslela, že by ju potešilo, vyšlo úplne navnivoč. Pretože tu nie je.”

Čítať viac

21
21

Zuzana Čahojová napísala recenziu

04.01.2024 06:18

4,5*
Dom so zlatými dverami je druhá časť série Vlčí brloh. Už prvá časť s rovnomenným názvom sa mi nesmierne páčila, táto druhá bola tušim ešte lepšia.

Ďalej sledujeme život Amary potom, čo sa jej podarilo opustiť žalostný život v bordely. Užíva si relatívnu slobodu nadobudnutú vďaka patrónovi. Amara však vďačnosť a šťastie nepociťuje dlho, stále sa snaží nájsť spôsob ako oslobodiť svoje priateľky, postaviť sa bývalému pasákovi Félixovi a zarobiť si sama na seba. Vývoj udalostí bol rozhodne spletitý, občas veľmi napínavý a miestami som si takmer búchala hlavu o stenu nad jej rozhodnutiami.

Autorke sa opäť podarilo vynikajúco zachytiť celkovú atmosféru vo vtedajších Pompejách, čo sa týka prostredia, života bohatých a chudobných, aj architektúry. Vďaka opisom som nemala najmenší problém predstaviť si ako život v tej dobe vyzeral. Autorka má podľa mňa veľký rozprávačský talent a jej príbeh zaujme takmer od začiatku. Už teraz som veľmi zvedavá na tretiu časť a kam život Amaru zavedie.

Čítať viac

„Reťaz je vždy len taká pevná, ako je pevný jej najslabší­ článok. “

Slovenská mafia - Ján Petrovič, 2019
Slovenská mafia
Ján Petrovič