Zuzana Čahojová

9

Páči sa vám tento profil a chceli by ste mať podobný?

Založiť si profil
Obľúbené literárne žánre

Páči sa vám tento profil a chceli by ste mať podobný?

Založiť si profil
Obľúbené literárne žánre
Zobraziť viac

Moje srdcovky

Moje odznaky

2021
2021
Zobraziť viac

Moje aktivity

9
9

Zuzana Čahojová napísala recenziu

16.01.2022 16:32

Nočný cirkus nie je úplne bežné fantasy. Nenájdete v ňom nesmierne napínavé scény ani nadprirodzené bytosti. Aj tak vás svojím spôsobom pohltí. Tento nadmieru nezvyčajný príbeh plynie pomaly. Každou ďalšou stránkou odkrýva tajomstvá skrývajúce sa v pásikavých čiernobielych stanoch. Nikdy neviete, čo v najbližšom stane objavíte - iluzionistku, ľadový svet, hadiu ženu alebo len akrobatické mačiatka? Rovnako si nemôžete byť istý, či po tom, čo cirkus za úsvitu opustíte, ešte niekedy uvidíte jeho charakteristické čierne a biele pásiky. Možno budete mať pocit, že to bolo celé len ilúzia, po ktorej vám ostane len chuť tej najlepšej horúcej čokolády a aróma karamelového popcornu. A budete snívať o dni, kedy cirkus budete môcť opäť navštíviť.

Za Cirkusom sa však skrýva aj veľký príbeh lásky. Lásky medzi súrodencami, nevinnej začínajúcej lásky medzi dvoma mladými ľuďmi a lásky k cirkusu, ktorý je pre niekoho jediným domovom, ktorý kedy mal. A čo všetko je človek schopný urobiť pre niekoho, koho miluje? Obetovať aj sám seba.

Viem, že táto kniha neosloví každého. Pre mňa bol však Nočný cirkus neskutočne krásny čitateľský zážitok. Magický príbeh magického sveta. A ja veľmi dúfam, že sa od autorky dočkáme aj ďalšieho príbehu.

Čítaj viac

9
9

Zuzana Čahojová napísala recenziu

12.01.2022 20:14

Tri dievčatá, povahovo úplne rozdielne, vyhrajú neoficiálnu súťaž Jaternice. Myslím, že nemusím bližšie špecifikovať, o čo v súťaži ide. Dievčatá táto výhra spojí a spontánne sa rozhodnú absolvovať spoločnú cestu do Paríža na bicykloch. Každá sa na cestu vydá z iného dôvodu. Možno sa im ich ciele nesplnia, ale spoločne strávený čas im dá omnoho viac, než vôbec čakali.

Kniha Jaternice tiahnu na Paríž okrem krásnej a zaujímavej obálky skrýva aj veľmi pekný príbeh. Príbeh dievčat, ktoré často zosmiešňujú kvôli vzhľadu, vás vtiahne a je úplne jedno, koľko máte rokov. Mnohokrát je sarkastický, cynický a taký vtipný, že máte problém nesmiať sa nahlas. Hlavné postavy sú naozaj rozdielne, okrem spoločného titulu Jaterníc ich nič nespája. A aj tak som si ich všetky obľúbila, najmä Mireille - myslím že od nej sa dá veľa naučit. Obdivovala som jej schopnosť reagovať vždy s nadhľadom, pohotovo a zároveň sarkasticky. Bolo neskutočne osviežujúce, že seba ani svoje okolie nebrala tak vážne, ale zároveň, keď bolo treba, vedela každého podržať a podporiť.

Takže či už ste tínedžer alebo dospelák, chcete sa pri knihe zasmiať alebo zamyslieť, alebo jednoducho hľadáte príjemnú oddychovku, Jaternice budú tá správna voľba.

Čítaj viac

9
9

Zuzana Čahojová napísala recenziu

12.01.2022 20:11

Deň matiek bolo naozaj potešenie čítať. Kniha bola napínavá hneď od začiatku, príbeh naberal postupne spád a ku koncu bolo napätie už takmer neznesiteľné. Až som takmer nestíhala otáčať strany ako rýchlo som sa chcela dozvedieť pravdu. Istý čas som mala zmätok v postavách, keďže sa ich tam objavovalo neúrekom. Na konci sa síce nachádza ich menný zoznam, ktorý by mi bol určite nápomocný pri orientácii, ak by som ho nenašla až po dočítaní knihy ????. Postupné odkrývanie jednotlivých stôp a objavovanie ďalších mŕtvych mi poskytovalo mnoho priestoru na premýšľanie a analyzovanie, kto mohol byť páchateľ. Prítomnosť odborníka na psychológiu a konanie vrahov celému príbehu dodal ´šťavu´, jeho analýza konania bola naozaj zaujímavá. Najmä pohľad na to, aký veľký vplyv na nás môže mať prostredie, v ktorom vyrastáme a do akej miery môže detstvo ovplyvniť správanie v dospelosti. Komisárka Pia je ako postava veľmi sympatická, pohotová a bystrá. A mňa by veľmi potešilo, ak by som si s ňou mohla prečítať ďalšiu knihu a dozvedieť sa o nej a jej súkromí viac.

Čítaj viac

9
9

Zuzana Čahojová napísala recenziu

04.01.2022 12:54

Kto rozsvecuje hviezdy je neskutočne krásny príbeh štyroch ľudí z dvoch rôznych časových období. Príbeh o hlbokej láske, tragickej strate, nádeji a svetle budúcnosti. Príbeh bohatý na krásne metafory a rozprávania, ktoré vás zahrejú pri srdci. Autorka naozaj vie pracovať zo slovami a prirovnaniami. Zážitok z čítania mi obohatil preklad, ktorý podľa mňa dodal celému príbehu ladnosť a verím, že čítať knihu v originálnom vydaní musí byť zážitok. Rozhodne jedna z najlepších kníh, ktoré som v roku 2021 prečítala.

“Príbehy - aspoň tie najlepšie - môžu byť plné rozprávok, výmyslov a legiend, ale ak majú pretrvať … musí byť ich srdcom pravda.”

Čítaj viac

9
9

Zuzana Čahojová napísala recenziu

28.12.2021 19:50

Ďalší famózny príbeh z pera J.K.Rowlingovej. Patrím ku generácii, ktorá na knihách Harryho Pottera vyrastala a aj po mnohých rokoch patria medzi moje srdcovky. Rovnako autorka patrí medzi moje obľúbené, aj mimo Pottera som od nej zatiaľ nečítala knihu, ktorá by sa mi nepáčila.

Ako je už z obálky zjavné, nejedná sa o klasickú knihu, ale o scenár. Film som videla už pred rokmi, hneď ako prišiel do kín. Nerada porovnávam knihy s filmom a nebudem to robiť ani v tomto prípade. Samotný film sa mi veľmi páčil, hlavné cele zobrazenie ´sveta´ v Newtovom kufríku. A v prípade tejto knihy mi bol veľmi nápomocný pri predstavovaní si zvláštnych zvierat, keďže v scenári úplne chýbajú akékoľvek podrobnejšie opisy. Avšak vôbec mi to nevadilo, aj keď neviem ako by sa mi kniha čítala bez predošlého videnia filmu. Celý čarodejný svet má pre mňa nesmierne čaro a veľmi rada sa k nemu vraciam každou, aj keď nie klasickou, knihou.

Čítaj viac

9
9

Zuzana Čahojová napísala recenziu

28.12.2021 19:49

Milý, trochu predvídateľný vianočný príbeh, ktorý vás prenesie do zasneženého Notting Hillu. Pri čítaní o malebných uličkách s malými obchodíkmi a bistrami som okamžite zatúžila túto časť Londýna, najmä v období Vianoc, navštíviť. A miestami som vďaka podrobným opisom mala pocit, že som sa tam naozaj ocitla. Všetky postavy mi do príbehu neskutočne zapadli a ja som si každú z nich takmer okamžite obľúbila. Charizmatický a pohľadný Chase a šarmantná Isla mi k sebe pasovali hneď od začiatku a ich spoločná dejová linka bola celkom predvídateľná. Veľmi ma prekvapila Hannah, ktorá sa aj napriek svojmu postihnutiu dokázala tešiť zo života a riešiť rovnaké životné otázky ako iné mladé dievčatá - najmä s kým zažije ten dokonalý vianočný bozk. Jej osud a povaha boli v celom príbehu osviežujúce. Dokonca aj tínedžerka Brooke celý príbeh pekne doplnila, aj keď mi miestami vadilo jej prehnane hnusné správanie, najmä k svojej sestre. Koniec bol možno trochu príliš dokonalý, aj keď som vlastne ani nič iné nečakala ??.

Autorka má veľmi chytľavý štýl písania, do knihy som sa začítala naozaj od prvej strany a kebyže mám viac času, tak by som ju prečítala kľudne na jedno posedenie. Pre mňa bol toto ideálny romantický príbeh na večerné čítanie pri vianočnom stromčeku so šálkou horúceho čaju v ruke.

Čítaj viac

9
9

Zuzana Čahojová napísala recenziu

28.12.2021 19:47

Podmanivý príbeh, ktorý mi krásne doplnil predvianočné obdobie. Zo začiatku som sa trochu bála, či ma kniha nebude nudiť, keďže 16-násť ročná Sofia predsalen rieši trochu iné životné situácie. Ale moje obavy sa nesplnili a mňa kniha doslova pohltila. Často som nostalgicky zaspomínala na moje obdobie strednej školy a prišlo mi celkom vtipné, čo za malicherné starosti som vtedy mala. Veľmi sa mi páčili opisy malebnej prírody lazov, ľudových zvykov a tradícii, mágie a čarovania a celej tej predvianočnej atmosféry, ktorá na mňa z knihy doslova dýchala.

Sofiu som si obľúbila vlastne od prvej strany a bolo úžasné sledovať ako za taký krátky čas vnútorne dospela a začala bojovať sama za seba. Koho som však mala problém trochu pochopiť bola jej mama Monika. Celý čas sa správala ako osprostená zamilovaná tínedžerka, ktorá nemá takmer žiadny vlastný rozum a na svoju dcéru brala len minimálny ohľad. A jej priateľ Jaro, typický bratislavký “mačo”, mi bol doslova proti srsti. Avšak ostatné postavy, najmä švárni mládenci z lazov, s nimi vytvorili peknú rovnováhu. Určite by som si knihu ešte viac užila, kebyže som mladšia, ale aj tak je pre mňa Magický advent jedna z najlepších kníh, ktoré som tento rok čítala.

Čítaj viac

9
9

Zuzana Čahojová napísala recenziu

18.12.2021 16:01

Kniha ma na prvý pohľad oslovila obálkou a aj anotáciou. Sľubovala som si strašidelné čítanie, ktoré bude mraziť v kostiach. Prvá polovica knihy mi prišla trochu nudná, nič zaujímavé sa nedialo a práve, keď som si povedala, že asi knihu odložím, tak sa dej prudko rozbehol. Hltala som stránku za stránkou a čoraz viac krútila hlavou. Koniec ma nesmierne navnadil na pokračovanie. Ale! Doteraz nechápem, čo za knihu som to vlastne prečítala. Horor? Apokalyptické sci-fi? Román? Boli tam prvky asi z každého žánru a ja ich všetky čítam rada. Niektoré časti mi však prišli neskutočne pritiahnuté za vlasy a po dočítaní mi ostale v hlave množstvo nezodpovedaných otázok. Dokonca aj postavy mi prišli zo začiatku nezaujímavé a dojem z nich sa mi ku koncu veľmi nezmenil.

Ani po dlhšom rozmýšlaní neviem povedať, či sa mi teda kniha páčila alebo nie. Už dlho sa mi nestalo, že by som mala po dočítaní také rozporuplné pocity. Na jednej strane je pomalý začiatok, ničím výnimočné postavy a veľa otázok ´prečo´. Na druhej strane napínavá druhá polovica príbehu a koniec, ktorý ma navnadil na pokračovanie.

Čítaj viac

9
9

Zuzana Čahojová napísala recenziu

18.12.2021 16:00

Instagram. Miesto plné krásnych fotiek, dokonalých ľudí, zdanlivo ideálnych životov. V dnešnej dobe ho používa takmer každý, či už na zábavu alebo profesionálne. Rovnako ho začala používať aj Bella len tak, pre zábavu. Vytvorila si účet so svojím alteregom, Stellou, s cieľom zosmiešniť zdravý životný štýl a stravovanie, ktorým bola takmer každá žena posadnutá. Ako jej začali pribúdať sledovatelia a lajky, začala byť zase ona posadnutá instagramom. Trávila na ňom celé hodiny až dni a chcela to, čo mali ostatné dievčatá na instagrame. Veci zadarmo, peniaze a slávu. Chcela byť ´it girl´, osoba, o ktorej všetci hovoria a všade sa o nej píše. Instagram videla ako svoju vstupenku k herectvu, scenárom a stand up komédii, všetkému, čo kedysi chcela robiť. Ale ako to býva, nič nie je také ľahké a úžasné ako by sa mohlo zdať a Bella na svojej vlastnej koži zistila, že “sláva” na instagrame má svoje naozaj temné stránky.

Avšak rozprávanie Belly mi prišlo miestami rozporuplné. Tvárila sa, že to, čo dosiahla vlastne nechcela. Aj keď robila všetko pre to, aby slávna bola a ten úspech dosiahla. Jej písanie bolo občas chaotické, akoby chcela naraz veľa povedať a tak skákala z jednej témy na druhú a ja som sa v tom celom strácala. A priznám sa, že bolo pár momentov, kedy som jej naozaj nerozumela. Prečo to celé robila, keď jej to tak strašne ubližovalo a vlastne vôbec nedosahovala to, čo chcela?

Tento instagramový skutočný príbeh bol vtipný, smutný, zaujímavý a najmä poučný. Našla som veľa myšlienok na zamyslenie a v mnohom som Belle musela dať za pravdu. Je až desivé, aký vplyv má dnes instagram a koľko mladých ľudí chce byť influencerom iba kvôli vidine ľahko zarobených peňazí za málo práce. Ale málo ľudí vníma tie negatívne stránky - stratu súkromia, potrebu uznania inými, cudzími ľuďmi, veľký vplyv na psychiku.

Čítaj viac

9
9

Zuzana Čahojová napísala recenziu

12.12.2021 06:52

Zo začiatku sa môže zdať, že Tieň kostí je typická young adult fantasy kniha. Mladá, veľmi naivná sirota objaví skrytú silu. Mladý, pohľadný a veľmi mocný vodca, ktorý svoju túžbu ovládnuť svet skrýva za veľmi šľachetné úmysly ľuďom pomôcť. A k tomu najlepší kamarát, lámač ženských sŕdc, ktorý si nechce pripustiť lásku svojej najlepšej kamarátky. Ale tento príbeh skrýva omnoho viac ako by sa mohlo počas prvých stránok zdať. Naozaj premyslený magický svet gríš, v ktorom by som sa rada aspoň na chvíľu ocitla. Výnimočný vzťah medzi Malom a Alinou, ktorý bol taký pevný, že ich takmer nič nerozdelí. A aj keď mi Alina prišla naozaj naivná, čo sa týka romantických pohnútok Temnana, vlastne mi to k nej nejak pasovalo a aj vďaka tomu mohla vyspieť. Pri čítaní som sa ani chvíľu nenudila a jediné, čo ľutujem, je, že nemám doma rovno aj ďalšiu časť, lebo som nesmierne zvedavá na pokračovanie.

Čítaj viac

„Niet krajších rozprávok než tie, ktoré napíše sám život.“

Hans Christian Andersen