Griša: Bouře a vzdor
E-kniha

Z obyčejné dívky Aliny Starkové se stala světlonoška. Mnozí k ní upínají své naděje – vždyť jen ona jediná dokáže zničit Vrásu stínu, jež odedávna sužuje zemi. Jenže cena,... Čítať viac

4,3 153 hodnotení
2. diel série
Griša (CZ)
Vydavateľstvo
Nakladatelství Fragment, 2021
384 strán
5-6 hodín čítania

Z obyčejné dívky Aliny Starkové se stala světlonoška. Mnozí k ní upínají své naděje – vždyť jen ona jediná dokáže zničit Vrásu stínu, jež odedávna sužuje zemi. Jenže cena, kterou za to platí, je vysoká. Touží žít... Čítať viac

  • PDF EPUB MOBI
  • Čeština

12,21 €

Ihneď na stiahnutie
Ako čítať e-knihy?
Ďalšie e-knižné vydania
Zajatie búrky - Leigh Bardugo, Slovart, 2020
PDF EPUB MOBI
Slovenčina, 2020
Ihneď na stiahnutie

Naši škriatkovia odporúčajú

Ester Anaswah: Milovala som Francúza. Ester Anaswah, 2024

Viac o e-knihe

Z obyčejné dívky Aliny Starkové se stala světlonoška. Mnozí k ní upínají své naděje – vždyť jen ona jediná dokáže zničit Vrásu stínu, jež odedávna sužuje zemi. Jenže cena, kterou za to platí, je vysoká. Touží žít někde v ústraní s milovaným Malem po boku, místo toho stále prchá a skrývá se před minulostí. Temnyj je víc než kdy předtím odhodlaný využít jejích schopností k získání trůnu. Alina nedokáže jeho silné magii sama čelit a tak vyhledá pomoc u divokého a nevyzpytatelného korzára. Jen on se totiž nebojí a je ochoten jí pomoct. Alina se snaží Temnyjovým nástrahám vzdorovat. Přesto se do nich zaplétá a vzdaluje se od lásky, v níž až doteď hledala své útočiště. Nic není zadarmo, a ona s palčivou naléhavostí cítí, že jestli chce Ravku zachránit, bude si muset vybrat. Ponechá si svoji výjimečnou moc a zachrání zemi, nebo se jí vzdá, bude poslouchat svoje srdce, a zvolí lásku? Čeká ji divoká bouře, vnitřní boj. Vyjde z něj jako vítěz, nebo jako poražený? Leigh Bardugo se narodila v roce 1985 v Jeruzalémě, ale vyrůstala již ve Spojených státech v Los Angeles. Po ukončení studií na Yaleově univerzitě pracovala v reklamě, jako novinářka a nakonec i jako maskérka a odbornice na zvláštní efekty. Nyní žije a tvoří v Hollywoodu, kde je možné ji čas od času zaslechnout, jak zpívá se svou hudební skupinou. Už své tři první krátké příběhy zasadila do složitého fantasy světa Grišů, který je inspirován carským Ruskem a který není snadné si představit. V roce 2012 vydala první díl trilogie Griša, nazvaný Shadow and Bone (Světlo a stíny), který se okamžitě stal bestsellerem listu New York Times. Rok poté následoval druhý díl Siege and Storm (Bouře a vzdor), který se rovněž vzápětí stal bestsellerem. V roce 2014 vyšel závěrečný díl trilogie Ruin and Rising. Spisovatelka vydala na podzim roku 2015 další knihu, která se odehrává ve stejném prostředí, ale hrdinové jsou jiní. Titul Six of Crows (Šest vran)se setkal s nadšeným ohlasem u čtenářů, stejně jako jeho pokračování z roku 2016 nazvané Crooked Kingdom. Na všechny tituly Leigh Bardugo se můžete těšit v češtině. K vydání je připravuje nakladatelství Fragment. „Smyslné, úchvatné, barvité… Tu knihu nedokážete odložit." USA Today „Bardugo dokázala dostat do jediné knihy všechno: úžasný příběh, dojemnou romanci a neuvěřitelné tajemno." Rick Riordan, autor bestsellerové série Percy Jackson „Příběh se odehrává ve fascinujícím a originálním světě bohatém na detaily. Griša je výjimečná, nepodobá se ničemu, co jsem doposud četla.“ Veronica Rothová, autorka bestsellerové série Divergence „Úchvatné... Fantasy jak má být". New York Times Book Review
Čítať viac

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,3 / 5

153 hodnotení

79
45
25
3
1

Ako sa páčila e-kniha vám?

Recenzie čitateľov

20
Overený zákazník
4.6.2023
Neviem čím to bolo, ale prišli mi, že príbeh bol akosi zrýchlený. Samozrejme nič to nemení na tom, že som si ho užila.
Viem, že mnohým Alina lezie na nervy, ale mne prišla ako skutočná osoba. Mala dobré aj zlé vlastnosti a nebola to žiadna svätica ako zvyknú byť hlavné hrdinky v knihách.
Avšak Mal mi začal neskôr liezť na nervy, tým ako sa správal a ľutoval. Neviem, prišlo mi, že Alinu vôbec nepodporuje a chce len to svoje. Aj keď bolo jasné, že ju miluje a chráni a položil by za ňu aj život. Ale jeho láska mi prišla trochu sebecka. Keď sa nad tým zamyslím tak to nie je nič čo by som mu asi vyčítala.

Temnan bol ako vždy Temnanom aj keď to je temna postava mal aj on črty normalnosti alebo teda ukázal aj svoju zranitelnost sem tam.

Objavila sa aj nová postava Nikolaia, ktoré zbožňujem asi ešte viac ako Temnana. Bol vtipný, sebavedomý, ale tiež mal svoje zraniteľné miesta.

Akcia, ktorá prebehla ku koncu bola pre mňa šokujúca a len som pri niektorých drsnych scénach otvárala ústa. Prišli sme o postavy, o ktoré som nechcela prísť. Žiaľ, Temnan nemá zľutovania.

Príbeh sa vyvíjal aj celkom inak ako v seriály, čomu som bola rada keďže som veľa veci nečakala a bola som prekvapená a nepredvidala som veľa momentov.
A vôbec nemôžem porovnávať seriál s knihou. Nemôžem povedať, čo je lepšie pretože oboje má svoje plusy aj mínusy a oboje sa mi páčilo svojim vlastným spôsobom.
Teším sa ale na záver tejto trilogie.
Čítať viac
12.4.2023
Táto časť je temnejšia, strašidelnejšia, plná skazy, trápenia a bojov. Alina sa snaží nájsť samú seba, zachrániť svet, zistiť kto vlastne je, prečo a ako sa zmenila...pochopiť čo sa vlastne deje vo svete, prísť na to ako ho zachrániť a ako nestratiť toho najbližsieho človeka po svojom boku ju pohltilo a mňa tiež...všetkú tu temnotu a svetlo pri čítaní doslova vidieť a cítiť..táto kniha vás doslova vcucne a vy si to uvedomíme až keď zistíte že nemôžete prestať čítať :) Čítať viac
22.3.2023
odobne ako prvá časť série ma aj pokračovanie s názvom Zajatie búrky okamžite vtiahlo priamo do deja, takpovediac ma zajalo. Príbeh sa začína veľmi dynamicky a číta sa skvelo od prvej strany. Dokonca som si zo začiatku naivne myslela, že druhá kniha bude omnoho lepšia ako prvá, čo sa však nakoniec bohužiaľ nestalo. V prvej polovici knihy je dej originálny a prináša veľa akcie a taktiež novú, pre posun príbehu pomerne kľúčovú postavu, ktorú som si okamžite obľúbila. V druhej polovici knihy sa však zopakuje podobná dejová línia, akú už mal čitateľ možnosť vidieť v Tieni kostí. Čo je teda celkom škoda, lebo príbeh mal podľa mňa našliapnuté na epickejší záver.

Ako problém vnímam najmä nedostatočný charakterový vývoj postáv. Zatiaľ čo v prvej knihe sa to dalo pochopiť a prehliadnuť, v druhej som očakávala aspoň nejaký posun. Hlavná protagonistka si síce začne uvedomovať pár dôležitých vecí a zvádza svoj vlastný vnútorný boj, no napriek tomu svoje správanie nemení. A tak sa z milostného trojuholníka stáva milostný štvorec, čo na mňa bolo už trochu príliš. Taktiež sa príbeh na môj vkus až príliš sústredil na romantickú líniu, čo išlo na úkor iných oveľa zaujímavejších aspektov v knihe.

Aby som však niečo aj vyzdvihla, páčilo sa mi vyobrazenie tenkej hranice medzi dobrom a zlom, svetlom a temnotou. V tejto knižnej sérii nenájdete vyslovene postavy kladné alebo záporné a celý príbeh je sprevádzaný zvláštnou ťaživou, až dusivou atmosférou. Napohľad jednoduchá kniha pre fanúšikov young adult fantasy tak v sebe ukrýva aj pár zaujímavých myšlienok, ktoré budú čitateľovi vŕtať v hlave ešte pár dní po prečítaní. Nakoľko som sa rozhodla dať tejto sérii šancu, určite si nenechám ujsť finále a potom budem pokračovať s obľúbenou spin off sériou Vrania šestka.
Čítať viac
11

Knihomoľka, ktorá si vedie bookstagram a miluje všetko dobré❤. Podporujem SK autorov, no rada si prečítam aj niečo zahraničné

Karolína Ondrušová
Overený zákazník
18.11.2022
Prvú časť z tejto série som čítala dávnejšie a ešte dodnes si pamätám aká som bola na konci sklamaná. Veľmi sa mi nechcelo v sérii pokračovať, ale nakoniec som rada, že som sa prekonala.

Jednoznačne najlepší diel série a nik ma nepresvedčí o opaku. Začiatok bol rozbehnutý, napínavý, zaujímavý a nemala som pri čítaní pocit: ach...znova ďalšia ,,výplň série".

Veľké approved u mňa dostala postava, vďaka ktorej celý tento diel mal šťavu- Nikolai.
Premakaná postava s veľmi silným charakterom, obrovským poslaním...proste ÁNO. Nejde sa do neho nezamilovať. Celý tento príbeh držal na svojich pleciach a nič lepšie Bardugo pre tento príbeh nemohla urobiť.

Na druhej strane som ale celkom sklamaná zo strednej časti knihy, ktorá bola veľmi hluchá a nezaujímavá. Chýbala tomu kadencia prvej polovice knihy a neskutočne mi vadila hlavná hrdinka. Tá mi však lezie na nervy už od prvej knihy- som spása sveta a odo mňa všetko závisí a bla bla bla...všetci poznáme tieto hrdinky. Ešte že mám Nikolaia a zachraňoval to.
Koniec takisto nebol s wow efektom, ale uspokojil moje čitateľské chute.
A v neposlednom rade som veľmi rada, že sa autorka snažila viac čitateľa prekvapiť a veľmi sa jej v tom darilo. Konečne to nebolo totálne klišé od hlavy po päty.

Výnimka potvrdzuje pravidlo, ako sa hovorí a môžem s čistým srdcom prehlásiť, aj napriek nedokonalostiam, že v tejto sérii sa oplatí pokračovať aj keď vás možno prvý diel veľmi nepresvedčil.
Čítať viac
4

Knižné tipy a prostý názor jednej knihomoľky, ktorá čítaním uniká z vyčerpávajúcej reality dospeláka. IG: @girlwiththebooks

girlwiththebooks _
Overený zákazník
12.9.2022
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Na začiatok musím opäť vynachváliť autorku za to, ako píše a aké vytvára postavy. Bytostne ľudské. S chybami. Nech sú akékoľvek zlé a hodné odsúdenia, aj napriek tomu v nich hľadáte to dobré.

V druhom pokračovaní pribudlo niekoľko postáv. Najviac ma dostal Nikolai. Nečakala som, že mi prirastie k srdcu aj niekto iný ako samotný Temnan, no stalo sa. Bol prefíkaný ako líška, surovo sebecký a popritom chcel len jediné. Dobro pre krajinu.
Alina bola tvrdohlavá, zahľadená do seba a neskonale túžila po živote sivej myšky. Na druhej strane sa v nej prebudilo niečo nepoznané. Niečo, čo ju strašilo a zároveň fascinovalo. A nielen ju. Aj čitateľa. Snáď každý, kto knihu čítal, potvrdí, že v našom anjelovi spásy zahliadol náznak temnoty. Ten moment, keď začula umierajúce volkry - vedela som, že je v prdeli. A popravde, veľmi sa mi to páčilo. To, ako so sebou neustále bojovala a snažila sa prísť na to, čo je správne pre svet a čo je dobré pre ňu.
Napokon naša Svetlana prijala fakt, že možno skutočne bola predurčená na niečo viac. Žeby sa konečne prestala brániť, nechala pubertu a prvé lásky bokom a začala so sebou niečo robiť?

Uvidíme v poslednej časti. Tajne si prajem, aby sa spamätali všetci. Aby nikto nezomrel a všetky hriechy boli hodné odpustenia. Som naivná. Viem, že smrť striehne a niekto za to sakramentsky zaplatí.

Temnan bol osamotený tieň, kt. potreboval byť vidieť len preto, aby svetu dokázal, že za niečo stojí. Akurát škoda, že to vzal z nesprávneho konca. Aj tak ho nesúdim.
Mal ma furt štval a úprimne? Bola by som radšej, keby neexistoval. Viem, kruté. Ale neviem si pomôcť. Keby na konci nepribehol a nestrkal paprče tam, kam nemal, všetko by bolo inak.

Pre iného čitateľa možno drsné, ale pre mňa by to bolo dokonalé, pretože nikto iný nie je taký ako oni dvaja. Našli sa, objavovali sa, a zatratili sa. Možno to trochu pripomína Rómea a Júliu, no nebol by taký koniec epický?

Za mňa skvelé čítanie nabité emóciami.
Čítať viac
29.6.2022
Tento druhý diel mi prišiel mierne zdĺhavý. Hneď na začiatku zvládli draka a potom sa tam už len motkali až kým všetko raz naraz neskončilo. aj ten spôsob - pokojne si hoveli, venovali čas na vymyslenie zbrane, vykecávali sa o jej fungovaní a potom v boji v podstate keď Alina prišla, zbrane boli zničené. tak načo. Ako keby autorka niečo vymyslela a potom si s tým nevedela rady, tak to len nechala zinčiť. Skrátka prestupná kniha k poslednému dielu, chcela som nech je čím skôr za mnou. Čítať viac
22.6.2022
Alina a jej nerozhodnosť
Druhá časť za mňa najmenej rozpracovaná. Alina chce Mala, nechce, skúša princa, Temnija nooo. Sama je zmätená, nevie sama čo so sebou a taká mi príde ta druhá časť. Posadnutosť niečim a zanedbávanie a ubližovanie, na pozadí cudzích intríg. Postavy konajú ako keby boli zrazu nie samé sebou. Čítať viac
12.6.2022
Na túto knižku som sa tešila odvtedy, kedy som dočítala prvý diel, a to je teda už dosť dlho.
Tešila som sa, že sa zasa ponorím do príbehu Aliny, ktorá si myslela, že je iba obyčajné dievča a nikdy by jej nenapadlo, , že by mohla byť až tak výnimočná.
Páčilo sa mi, ako sa kniha začala hneď jedným zvratom a neskôr pokračovala ďalšími. Alinu a Mala som mala od začiatku rada a chcela som, aby už dostali konečne to, čo si zaslúžia.

Pribudlo tu pár nových postáv, hlavne jeden, Nikolai, o ktorom autorka píše v ďalších jej nových knihách. Jeho som si nesmierne obľúbila. Jeho povaha a humor k sebe patria a bola som prekvapená, keď sa neskôr ukázal v pravom svetle.

Vzniká tu menší milostný trojuholník, no mnou to neotriaslo, pretože ja som stále “team Mal”. Romantická linka tu je výborná, aj keď stále nie úplná, pretože počas všetkých akcií, bojov, zvratov a ďalších rôznych situácií sa nestihlo vyriešiť predsa len úplne všetko.

Koniec ma totálne prekvapil. Posledné strany boli extra napínavé a nečakala som až niečo takéto. Štve ma, že autorka neprezradila isté veci, ktoré sa udiali na konci a nechala ich otvorené, a tak musím čím skôr rozčítať tretí diel, aby som sa to dozvedela.

Ak máte radi fantasy, toto je séria, ktorú by ste nemali vynechať. Nájdete v nej záhadné tvory, zistíte, aká silná môže byť moc, ocitnete sa v prekrásnom Malom paláci, a čo je ešte dôležité, párkrát stretnete aj Temnana a prídete do sveta Gríš.
Čítať viac

Vydavateľstvo Nakladatelství Fragment

Čítať viac

„Možno to, čo chápeme najmenej, je to najlepšie, čo nás čaká.“

O zármutku - C.S. Lewis, 2018
O zármutku
C.S. Lewis