Hamnet
E-kniha

Maggie O’Farrellová vytvorila v románe Hamnet krehký portrét syna slávneho dramatika Williama Shakespeara, chlapca, o ktorom nevieme takmer nič, jeho meno však nesie nesmrteľná... Čítať viac

4,2 51 hodnotení
Vydavateľstvo
Tatran, 2021
256 strán
4-5 hodín čítania

Maggie O’Farrellová vytvorila v románe Hamnet krehký portrét syna slávneho dramatika Williama Shakespeara, chlapca, o ktorom nevieme takmer nič, jeho meno však nesie nesmrteľná tragédia z pera jeho otca, Hamlet... Čítať viac

  • PDF EPUB MOBI
  • Slovenčina

12,90 €

Ihneď na stiahnutie
Ako čítať e-knihy?

Z kolekcie: Beletria

Naši škriatkovia odporúčajú

Viac o e-knihe

Príbeh o tom, ako sa zo života stáva literatúra.

Jedného letného dňa v roku 1596 si dievčatko ľahne na slamník s horúčkou. Jej dvojča, chlapec Hamnet, všade hľadá pomoc. Ich mama Agnes je ďaleko, v záhrade, kde pestuje liečivé byliny. Otec sa zdržiava v Londýne. Rodičia netušia, že jedno z detí sa nedožije konca týždňa.

Maggie O’Farrellová vytvorila v románe Hamnet krehký portrét syna slávneho dramatika Williama Shakespeara, chlapca, o ktorom nevieme takmer nič, jeho meno však nesie nesmrteľná tragédia z pera jeho otca, Hamlet. V alžbetínskej dobe totiž boli obe mená identické.
O’Farrellová rozpráva o Shakespearovi z pohľadu jeho manželky a detí vo chvíli, keď sú obaja manželia hlboko zranení smrťou syna. Chlapcovho otca ani raz nenazve celým menom, vždy je to len manžel, muž, mládenec, otec či brat. Jeho výzor a vystupovanie však zodpovedajú predstave, akú sme si o ňom vytvorili podľa jeho hier a historických faktov. Autorka sa zároveň vracia k histórii netradičného vzťahu mladého Willa Shakespeara a o osem rokov staršej Anne/Agnes Hathawayovej, ktorý napriek všetkému pretrval do konca ich života.

O’Farrellová mimoriadne naratívne a citlivo opisuje život v grófstve Warwickshire na konci 16. storočia. Veľkú pozornosť venuje životu žien v neskorej renesancii na starých obrazoch a bezpochyby potešia zmysly každého čitateľa.

Sú romány, ktoré otvárajú dvere minulosti a pritom ju prenesú do súčasnosti, takže nám je blízka a samozrejmá ako tlkot vlastného srdca. Hamnet pulzuje životom a dosviedča, aký krehký je tok nášho žitia.
Čítať viac
Originálny názov
Hamnet
Počet strán
256
Rok vydania
2021
ISBN EPUB
978-80-222-1185-7
Naše katalógové číslo
998629
Štýl
historický
Jazyk
slovenčina
Preklad
Pôvod
Spojené kráľovstvo, Írsko
Vydavateľstvo
Tatran
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,2 / 5

51 hodnotení

28
12
7
2
2

Ako sa páčila e-kniha vám?

Recenzie Martinusákov

Aké je smutné, niektorým bytostiam sa dáva pocítiť, že nie sú dosť. Tento príbeh je o nich. Ženách, ale aj mužoch, Hamnetovi i Hamletovi, rodičoch, deťoch, ich zlých vzťahoch a tiež o tom, že také sú občas potrebné. Príbeh o večnosti medzi matkou a jej milovaným dieťaťom. Tak je, niektoré osudy sú príliš plačlivé, no práve tie bývajú plné veľkých lások. Aj pre toto sa v Hamn(l)etovom svete verí rozprávkam, ale tiež kvôli skutočnosti, že sem prichádzajú deti na svet s vôňou lesa. A jestvujú so schopnosťou preniknúť cez povrch do veľkých hĺbok. Toto je o ľudskom vedomí, že v tichu sa ukrýva obrovská sila. A neexistujúcich istotách, ktoré sa v malých okamihoch menia na najčernejšiu čerň. Čo ak predsa len neistoty prinášajú istejšie šťastia?

Čítať viac

Recenzie čitateľov

28.10.2023
Krásny zážitok
Krásna, poetická, smutná, dojímavá, rodinná dráma.

Pre toho, kto miluje Shakeasperove diela, je toto povinná jazda. Síce je z jeho života málo známeho, autorka na základe dobových faktov vytvorila silný príbeh a vykreslila spletité medziľudské vzťahy poznačené tragédiou. Zmysel pre detail, hravý jazyk, náhľad do psychológie postáv, lyrické a naturistické opisy...to a ešte viac ukryla v tejto knihe.

Vrelo odporúčam.
Čítať viac
13
Pax - Tom Holland, 2023
Práve čítam
Pax

Knihy, o ktorých sa máte chuť s niekým porozprávať.

Marián Steiner
Overený nákup
17.7.2023
Zmyselná a zmysluplná
Chápem menej pozitívne recenzie. U mňa však kniha (a autorka) zabodovala na 5/5. K nedorozumeniu možno niekedy dochádza aj pre to, že kniha je v podstate najviac sústredená na postavu Shakespearovej manželky Agnes (Anne), ktorá je srdcom, mysľou a intuitívnym jadrom celého príbehu. Čitateľ možno očakáva viac Shakespeara, možno viac samotného Hamneta, podľa ktorého je kniha nazvaná, ale pre mňa bola fascinujúca práve Agnes, teda postava, na ktorú sa v histórii ľahko zabúda, a ktorá v tomto príbehu vďaka predstavivosti a empatii aurorky dostala najväčší priestor ožiť a naplno sa prejaviť. Stala sa plnohodnotnou, rovnocennou a nádherne vykreslenou postavou. Jej originalita, schopnosť nazrieť do vnútra ľudí, nekonformnosť a súznenie s prírodou zanechali hlboký dojem. A aj to, ako autorka intenzívne a mohutne vyplnila medzery v biografii slávneho autora v tomto príbehu, kde jeho kľúčové životné udalosti tvoria len tušené pozadie. Skvelý čitateľský zážitok a jeden z najlepšie zachytených históriou inšpirovaných príbehov o vyrovnávaní sa s ťažkými životnými udalosťami. Čítať viac
2.7.2023
Nakoľko Hamnet bol prostredný a jediný syn najslávnejšieho dramatika všetkých čias, ktorý navyše umrel ako jedeňásťročný, tak mi prišlo celkom logické, že podstatnú časť knihy zhltol priestor ešte pred jeho narodením. Aspoň mi to ozrejmilo, zaplnilo medzery, kedy a z akých pomerov pochádzali ako rodina. Páčilo sa mi, že autorka svoj štýľ prispôsobila tej dobe. Myslím si, že toho vyžmýkala hodne i z druhej časti knihy. Absorbovanie žiaľu a smútku, ktorý vás zlomí ako suchý konár chce čas. Pre každého. A tu bol doslova hmatateľný. Cítila som, ako vädnem spolu s nimi. Jej vyjadrenie prostredia a pohnútok mysli je epické a srdcervúce. Ide do hĺbky. Avšak dej mohla doplniť aspoň informáciami o osudoch súrodencov či fotografiami. Po dočítaní sa mi na jazyk derie len jedna otázka. Čo by William napísal, ak by šťastne žili, až kým nepomreli? No keďže sa tak nestalo, idem zistiť, do ktorých ďalších diel, a na ako veľmi ukryl jeho odkaz. Čítať viac
22.3.2023
Keď som otvorila túto knihu, vôbec som netušila, aké emócie sa mnou pri čítaní prevalia. Bolo to akoby som sedela na tom najšialenejšom kolotoči uprostred búrky. Autorka totiž v Hamnetovi rozpráva príbeh jednej neuveriteľne silnej ženy, ktorá prišla o to najvzácnejšie, čo jej život ponúkol, o vlastné dieťa. Hamnet je teda skôr príbehom o Agnes, Hamnetovej matke, aj keď názov knihy tomu nenasvedčuje.

Už od samého začiatku čitateľa doslova ovalí dusivá atmosféra, ktorá sa v priebehu knihy len stupňuje. Hoci kniha je pomerne krátka rozsahom, stránky sa mi obracali neuveriteľne ťažko, nie však preto, že by bola kniha zlá, práve naopak. Čitateľ tuší, že nad postavami visia ťažké mračná a skôr či neskôr sa stane obrovské nešťastie. Azda v tom tkvie fenomenálnosť tohto diela. Vo vžívaní sa do postáv, v prežívaní každého momentu, akoby tie ťažké mračná viseli priamo nad vami. A ak vás štýl písania a nádherný lyrický jazyk autorky očarí tak veľmi, ako očaril mňa, je pravdepodobné, že väčšinu času ani nebudete dýchať.

Dej plynie pomaly a rozvláčne, jeho nosným pilierom je Agnes, ktorá je vskutku nezvyčajná postava. Má zvláštne schopnosti a tie knihe dodali úplne iný, takmer až magický rozmer. V istých momentoch mi pripomínala moju najobľúbenejšiu literárnu postavu Kirké a túto paralelu som videla aj v štýle, akým bol príbeh vyrozprávaný. Takže ak milujete Kirké, Hamneta si zamilujete tiež.

Okrem vyobrazenia neľahkého údelu jednej výnimočnej ženy je podľa mňa táto kniha zároveň aj obrovským literárnym prínosom, nakoľko sa autorke podarilo vykonštruovať fiktívny, no zároveň veľmi uveriteľný príbeh o zrode fenomenálnej drámy Hamlet. V závere mi padla sánka a kniha sa zaradila medzi to najlepšie, čo som si mala možnosť prečítať. A aby sme boli k sebe celkom úprimní, tá obálka bude zaručene klenotom každej knižnice, takže už len z tohto dôvodu by ste si ju mali kúpiť!
Čítať viac
38

Som mama malej slečny, s ktorou rady čítame. Snažím sa na IG písať svoj názor na mnou čítané knihy formou recenzií. Pri knihách si výborne oddýchnem, len keby toho času bolo viac :)

Beáta Kiselová Bileková
Overený zákazník
20.3.2023
Čakala som viac
Pod krásnou obálkou a prebalom sa ukrýva príbeh rodiny Williama Shakespeara, pričom sa autorka venuje prevažne jeho manželke Agnes a synovi Hamnetovi. Celou knihou sa nesie trošku pochmúrna atmosféra, ktorá je vyvážená spätosťou s prírodou a felčiarstvom. Čitateľ sa dozvedá o živote Agnes a k podstate príbehu sa dostávame až ku koncu knihy. Ťažký život so sebou prináša lásku, ale aj bolesť - nielen materinskú, ale aj otcovskú a súrodeneckú, hlavne po strate Hamneta. Dá sa s takou stratou zmieriť?
Zaujímavé poňatie príbehu spôsobilo to, že som sa musela úvodom priam prehrýzť. Skákanie v časoch bolo trošku chaotické, ale keď sa čitateľ začíta, nemal by mať problém. Miestami som však so záujmom čítala o živote manželky, i celej rodiny, známeho spisovateľa. Výbuch emócií prišiel až po strane 170 a myslím si, že duševný rozpad ženy - matky zvládla autorka na výbornú. Škoda niekoľkých úvodných desiatok strán, ktoré neprispeli veľkou mierou k podstate príbehu. Každopádne, išlo o zaujímavé čítanie a ja som sa na konci knihy tiež emočne rozložila.
Čítať viac
19.12.2022
Názor čitateľa
Hamnet má na Goodreads hodnotenie 4,2 hviezdičky z takmer 180 000 hlasov. V živote mi nenapadlo, že táto vo svete dobre hodnotená kniha skončí u mňa takýmto prepadákom. Autorka síce píše veľmi dobre a kniha sa čítala celkom rýchlo, ale mojim najväčším problémom je príbeh samotný. Hamnet má iba 250 strán, ale až na strane 171 sa začne diať to, čím som si myslel, že kniha začne. Dovtedy sa čitateľ musí prelúskať príbehom z mladosti Hamnetovej matky, ktorý je nie len že nudný, ale aj postava tak strašne tuctová, že netrvá dlho a človek je z toho akurát otrávený a do čítania sa musí nútiť. Myslím si, že nám tým chcela vniesť komplexnejší pohľad do života ženy v 16. storočí, ale ako sa hovorí, všetkého veľa škodí. Podľa mňa vôbec nebola schopná využiť potenciál zápletky, ktorú vymyslela. Shakespeare je v tejto knihe vedľajšou postavou a v podstate sa tam len tak mihne. Ostatné postavy sú strašne nesympatické, ale vlastne to ani nie sú postavy v pravom slova zmysle. Predstavujú len archetypy rôznych ľudských vlastností. Je pravda, že k záveru si dala záležať na vykreslení psychického rozpoloženia Hamnetovej matky. Bolo to depresívne, plné výčitiek a hnevu. Tiež bolo zaujímavé čítať kapitolu o tom ako sa začal šíriť mor v Európe. Tu sa ale, spoločne s krásnou obálkou, pozitíva knihy končia. Nerozumiem všetkým tým chválospevom o mimoriadne senzuálnom zážitku či majstrovskom stvárnení Shakespearovej rodiny. Veľké sklamanie. Neodporúčam ! Ničmenej autorke pred pár dňami vyšla v slovenčine nová kniha - Manželský portrét a chystám sa jej dať ešte jednu šancu. Čítať viac
@magical_nights_with_book
Neoverený nákup
16.7.2022
@magical_nights_with_book
Kniha si získala priazeň čitateľov pravdepodobne vďaka krásnej obálke, Shakespearovi a smutnému príbehu. Na štýl písania som si musela postupne zvyknúť. Zo začiatku to bolo ťažšie, no napokon som si zvykla a nabehla na autorkin štýl. Obsahovo nejde o komplikovaný dej, skôr naopak, azda preto som knihu prečítala za deň. No pri tejto knihe nejde ani o to, aby bola komplikovaná, aby sa rozbehol nejaký zložitý príbeh. Ide o príbeh jednej ženy, jej rodiny, straty, trúchlenia a postupného hľadania cesty späť jeden k druhému. Príbeh je inšpirovaným Shakespearovým životom, jeho rodinou. Myslím si, že tento aspekt bol v diele dobre využitý. No od prvej strany viete, aký bude koniec. Mne osobne to prekážalo, že som poznala koniec, a preto som sa do príbehu nevedela tak vžiť :) Čítať viac
26

Rada citam fantasy a romany, ale aj skutocne pribehy. Kupujem tiez vela detskych kniziek pre mojich 2 synov.

Zuzana Vittekova
Overený zákazník
13.7.2022
Autorka ma velmi pekny styl, chapem preco sa kniha tak vela ludom paci a hladaju v tom dalsie dielo svetovej klasiky. Pribeh matky a rodiny je velmi autenticky, bolo to velmi uveritelne a hmatatelne. Dej a hlavne zaver ma vsak uz az tak nezaujimal. Čítať viac
15.4.2022
5/5
1. Napriek tomu, že som naozaj jednoduchý zákazník pri knihách a rada čítam skoro všetko, si dovolím tvrdiť, že toto ľahko môže byť najlepšie napísaná kniha, akú som čítala.
2. V knihách celkovo nemám rada opisy. Mám rada, keď je kniha dynamická a opisy mi to občas kazia. Táto kniha je však jeden veľký opis a ja som hltala každé jedno slovo a keby som mala niekomu vysvetliť význam slova ‘senzibilný’, tak mu ukážem túto knihu.
3. Nadväzujúc na predošlý bod zvláštny poznatok ale pri čítaní som si uvedomovala, že neviem, či bola niekedy moja fantázia takto uspokojená ako pri tejto knihe.
A last but not least 4. nie som ten typ človeka, čo si prečíta poslednú stranu knihy a potom ide na ňu. Nechcem vedieť spoilery, chcem dej cítiť, odkrývať, domýšľať si ho. Táto kniha hneď na prvej strane prezradí, čo sa ide stať (ale aj keby to nespravila, poznáme históriu) a napriek tomu som chcela čítať viac a viac aby som si pospájala všetko, čo sa k vyvrcholeniu tejto prezradenie informácie stane.

Čítala som aj recenzie, že je precenená ale za seba musím povedať, že si to vôbec nemyslím - a potrebujem prehodnotiť doterajšie hodnotenia kníh aby som si 5 nechala na knihy, ako pre mňa bola táto:)
Čítať viac

Maggie O'Farrell

Čítať viac

Vydavateľstvo Tatran

Čítať viac

„Usmievajte sa tvárou, usmievajte sa mysľou – privoláte dobrú energiu a odoženiete zlú energiu. Usmievajte sa aj v pečeni.“

Jedz, modli sa a miluj - Elizabeth Gilbert, 2010
Jedz, modli sa a miluj
Elizabeth Gilbert