Prvá žena - príbeh o polygamii - Paulina Chiziane, Portugalský inštitút, 2021

14,41 €

Pri nákupe nad 49 €
poštovné zadarmo
Prvá žena - príbeh o polygamii - Paulina Chiziane, Portugalský inštitút, 2021
Prvá žena - príbeh o polygamii - Paulina Chiziane, Portugalský inštitút, 2021

Prvá žena - príbeh o polygamii

Keď sa Rami dozvie, že ju milovaný Tony podvádza, chce sa pomstiť jeho milenkám. Len čo ich však lepšie spozná, zistí, že jej zákonitý manžel je mnohoženáč. A tak sa jej... Čítať viac

Vydavateľstvo
Portugalský inštitút, 2021
325 strán
5-6 hodín čítania

Keď sa Rami dozvie, že ju milovaný Tony podvádza, chce sa pomstiť jeho milenkám. Len čo ich však lepšie spozná, zistí, že jej zákonitý manžel je mnohoženáč. A tak sa jej manželstvo premení na ironickú drámu, v ktorej je len jednou z hlavných postáv... Čítať viac

  • Pevná väzba
  • Slovenčina

14,41 €

Na sklade 3 ks
  • Osobný odber zajtra
  • Na vašej adrese zajtra

Osobný odber

Kníhkupectvá
Zajtra (objednajte do 13:00)
balíkovo
Zajtra (objednajte do 13:00)
AlzaBox
Zajtra (objednajte do 13:00)
Packeta
Zajtra (objednajte do 13:00)
Slovenská pošta
(na poštu)
Zajtra (objednajte do 13:00)
BalíkoBOX
Zajtra (objednajte do 13:00)

Doručenie na adresu

Kuriér Packeta HD
Zajtra (objednajte do 13:00)
Kuriér GLS
Zajtra (objednajte do 13:00)
Slovenská pošta
(na adresu)
Zajtra (objednajte do 13:00)

Dostupné v 16 knižniciach. Požičať v knižnici

Z kolekcie: Príbehy rezonujúce v albume RED od Taylor Swift

Naši škriatkovia odporúčajú

Tomáš Forró: Spev sirén. Absynt, 2024

Viac o knihe

Keď sa Rami dozvie, že ju milovaný Tony podvádza, chce sa pomstiť jeho milenkám. Len čo ich však lepšie spozná, zistí, že jej zákonitý manžel je mnohoženáč. A tak sa jej manželstvo premení na ironickú drámu, v ktorej je len jednou z hlavných postáv. V Raminom trpkom osude sa odzrkadľujú stáročia miestnych tradícií a zvykov, krutosti a zložitých kultúrnych rozdielov medzi mozambickým severom a juhom. Bolesť a utrpenie, ktoré Rami prežíva, ju prevedú labyrintom emócií, spoznávania a nejasností. Paulina Chiziane nám vkladá do rúk Ariadninu niť a svojou odvahou, šikovnosťou a pravdou nás sprevádza nástrahami života.

,,Ak je polygamia prirodzený stav a náš údel, tak ťa prosím, Pane Bože, prinúť nového Mojžiša, aby v novej Biblii vykreslil jedného Adama a toľko Ev, koľko je na nebi hviezd. Nech zopár Ev na striedačku melie, drhne, varí, masíruje a umýva Adamovi nohy.,,

Preklad a vydanie publikácie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.
Čítať viac
Počet strán
325
Väzba
pevná väzba
Rozmer
134×207 mm
Hmotnosť
486 g
ISBN
9788099967084
Rok vydania
2021
Naše katalógové číslo
1355611
Štýl
filozofický
Jazyk
slovenčina
Preklad
Pôvod
Mozambik
Vydavateľstvo
Portugalský inštitút
Ostatné
s podporou FPU
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,9 / 5

9 hodnotení

8
1
0
0
0

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie čitateľov

22

Žijem si perfektný život, aj keď som ešte len na začiatku svojej cesty. Plním si sny a pracujem v knižnom vydavateľstve. Knihy sú a predpokladám, že už aj navždy budú, moja vášeň. Ľúbim ľúbiť, usmievať sa a cestovať. Popri knihách si vždy rada nájdem čas na prechádzky a dobré jedlo. O svoje knižné pocity sa delím aj na Instagrame na profile @adulkacitulka

Adriána Grečnárová
Overený zákazník
7.3.2023
Okrem toho, že kniha má bezpodmienečne najkrajšiu obálku, akú doma v knižnici mám, je rozhodne skvelá a hodnotná aj obsahovo.

Príbeh je písaný z pohľadu Rami, ktorej manžel Tony si našiel ďalšie milenky. Keď ich Rami objaví a zistí, že ani jedna sa nechce Tonyho vzdať, začnú žiť v polygamnom vzťahu. Postupne sa z nich stanú priateľky, spojenkyne a Tony si zacne uvedomovať, že mať milenky je jedna vec a mať polygamný vzťah zas vec druhá.

Ramin vnútorný svet je emočne bohatý, veľmi realistický, ľudský, miestami trochu schizofrenický, ale to k tomu patrí. Ako postava sa stále vyvíja. Na jednej strane považuje Tonyho milenky za svoje priateľky a sestry, na druhej strane im nevie odpustiť, že jej ukradli manžela. Myšlienky v knihe sa miestami opakujú, ale zároveň tým naberajú na sile. Autorka má jednoznačne talent. Sama som nečakala, že si tento výlet do inej kultúry a mentality tak užijem.

Za mňa jednoznačných 5/5.
Odporúčam ak máte chuť na niečo iné, (v našom svete) netradičné. Ak máte chuť pozrieť sa za oponu polygamného vzťahu, navštíviť vyvíjajúcu sa kultúru, kde sa ženy postupne snažia oslobodiť od zaužívaných tradícií. Ak máte chuť pripomenúť si ženskú silu.
Čítať viac
15

Ako najlepšie začať svoj deň ? V posteli s dobrou knihou a čajom :) Nie vždy sa to dá, preto čítam, kde môžem :) •na instagrame píšem tiež o knihách, ak by ste sa chceli pozrieť @sue_knihomilka

Zuzana Hermanová
Overený zákazník
25.6.2022
•Presne o tom je polygamná láska. Muž vám vzdychá v náručí za inou. Umyjete ho, zaštopkáte mu ponožky a slipy, vydrhnete mu päty, vyčačkáte ho a navoniate, aby sa potom zapáčil inej.

Silný príbeh, ktorý opisuje nie len ako funguje (resp. nefunguje) polygamný vzťah, ale ukazuje nám aj dlhodobé potlačovanie postavenia žien v mozambickej spoločnosti, poukazuje na rôzne zásahy do ženského tela, ktoré sú “normálne” s cieľom prilákať a udržať si muža. Dozvedáme sa aj o rozdieloch v rámci náboženských tradícii a zvyklostí a tiež rozdiely v myslení medzi ženami zo severu a juhu.
Veľmi silný príbeh, pri ktorom som uvažovala, koľko mužov vo svete, nie len na africkom kontinente, uvažuje podobne ako Tony. Tony, ktorý si myslí, že keď miluje ženu,robí jej láskavosť. Žena má počúvať,poslúchať a podvoliť sa. Už samotné narodenie chlapca sa počíta viac ako narodenie dievčaťa. Prítomnosť muža ovplyvní všetko.

Kniha nesie v sebe také množstvo silných posolstiev a myšlienok, každá jedna kapitola vám prinesie množstvo emócii od hnevu cez ľútosť až nájdete silu, ktorá sprevádzala aj ženy spomínané v tejto knihe. Sila ženy, je dôležité ukázať, čo sa stane, keď sa spojí päť žien, lebo nemilovaná žena je nebezpečnejšia ako čierna kobra. S týmito silnými ženami sa zoznámite, keď siahnete po tejto vydarenej knihe.

•Zmeniť svet, svet sa stále mení, mení sa potichu iba Tony si nevšimol tu zmenu.
Čítať viac
3

Zboznujem knihy a kavu. Velmi rada mam prostredie martinusu, kde si pri kavicke vyberiem knihu a spokojna odchadzam s tym, ze o 2 tyzdne som tam opat :-)

Petra
Overený zákazník
27.5.2022
Krasna kniha. Za mna si zasluzi velku pochvalu aj prekladatelka. Citala sa krasne. Mozem len odporucat ale s poznamkou, ze je to kniha pre narocnejsieho citatela a pre zeny, ktore sa utapaju v smutku kvoli muzovi ::-) Čítať viac
27.4.2022
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Prvá žena (Príbeh o polygamii) je príbehom Rami, ktorá zistí, že jej milovaný manžel Tony má štyri milenky a s každou z nich stihol splodiť už aj deti. Rami sa však rozhodne pre rázny krok, aj napriek bolesti, ktoré jej toto rozhodnutie spôsobí. "Vstupuje" do polygamného zväzku, v ktorom má každá Tonyho žena vyhradené právo venovať svoj čas obskakovaním a staraním sa o neho. Žena musí svojmu mužovi servírovať len tie najlepšie časti mäsa a to kolenačky a v prípade, ak urobí niečo inak, ako tradícia káže, bude to práve jej vina, ak sa to mužovi znepáči a udrie ju alebo jednoducho odíde k inej, tak ako to robil často aj Tony.

Hlavná hrdinka Rami - rozprávačka príbehu, postupom času so slzami v očiach uznáva absurdnosť nadnesenosti mužského pokolenia a podradenosti ba až potupy toho ženského. Spochybňuje svoj životný údel a to čo od nej spoločnosť a jej kultúra očakáva. Rami nenávidí Tonyho počiny, no zároveň ho stále miluje a chce byť s ním aj napriek tomu, že si je plne vedomá toho, že sa o neho bude musieť deliť s ďalšími štyrmi ženami. Ženy však medzi sebou nesúperia, ale práve naopak. Všetky sa vzomknú a vzájomne si pomáhajú. Rami sa stáva pomyselným spojivkom medzi nimi, za ktorým prichádzajú so svojimi radosťami ale i trápeniami, ktoré majú s Tonym. Rami tak divoko osciluje medzi kritizovaním svojho manžela a rešpektovaním starých tradícií.

Paulina Chiziane vo svojej knihe nehovorí len o príbehu mnohoženstva. Na pozadí Raminho života sa stávame svedkami dlhoročného potlačovaného postavenia žien v mozambickej spoločnosti plnej predsudkov, spoznávame niekedy až nehumánne zásahy na ženskom tele s cieľom prilákať a udržať si muža, a ocitáme sa vo svete, ktorý je plný kontrastov či už geografických (juh verzus sever) alebo náboženských (tradície verzus kresťanstvo). Dramatickým a bolestivým jazykom nám Pauline približuje osudy mnohých afrických žien a zároveň podáva dôkaz o sile ich kolektívneho konania v spoločnosti, ktorá falošne tvrdí, že si ich váži a rešpektuje. V skutku výborné dielo.
Čítať viac
6.4.2022
Temperamentná
Rami bezpodmienečne miluje svojho manžela Tonyho. Zdá sa jej však podozrivé, že jej drahý trávi doma stále menej a menej času. Nemusí veľa pátrať, aby zistila, že má milenku. Rozhodne sa ju navštíviť a dozvie sa od nej o ďalšej milenke, od tej ďalšej o ďalšej a od tej ďalšej o ďalšej. Rami sa tak stáva Prvou ženou v polygamnom vzťahu.

“Presne o tom je polygamná láska. Muž vám vzdychá v náručí za inou. Umyjete ho, zaštopkáte mu ponožky a slipy, vydrhnete mu päty, vyčačkáte ho a navoniate, aby sa potom zapáčil inej. V polygamnom vzťahu je bolesť obživou, požujeme ju, prehltneme aj so slinami, aby sme si naplnili žalúdky. Polygamná láska je nekonečné čakanie. Nekonečná beznádej.“

Text pôsobil veľmi autenticky a počas čítania som postupne nadobúdala pocit, že naozaj čítam Ramiine zápisky. Čítala som text skutočnej ženy, ktorá mala potrebu sa zo svojho trápenia vypísať a vykričať, ktorá chcela čo najvernejšie popísať stav svojej duše, nepozerala späť, neškrtala, neprepisovala, jednoducho sa nechala unášať prúdom svojich myšlienok a pocitov.

Popri rozprávaní deja autorka rozoberá sexualitu, približuje tradície a rituály rôznych mozambických kmeňov, ako aj ich postoj k polygamii. Poukazuje na to, že ak sa ženy spoja namiesto toho, aby sa stali svojimi sokyňami, dokážu naozaj veľa. Porovnáva práva žien a mužov, ako muži môžu všetko a ženy nič.

“Svet pozerá na ženy ako na zlatokopky. A muži vari nemajú skryté úmysly? Každý chlap vyžaduje od ženy základný atribút: krásu. A ženy od mužov zase vyžadujú inú vlastnosť: peniaze. Aký je v tom rozdiel? Len muži môžu mať nároky a ženy nie?”

Ak by som túto knihu mala popísať jedným slovom, vyberám si slovo temperamentná. Strhla ma svojou ohnivosťou a silou a nepustila do poslednej stránky.
Čítať viac

Vydavateľstvo Portugalský inštitút

Čítať viac

„Všiml jsem si, že nic nevede k horšímu neuspokojení než hojnost. Nakrmte člověka, oblečte ho, dejte mu pěkný dům - a umře vám zoufalstvím.“

Na východ od ráje - John Steinbeck, 2002
Na východ od ráje
John Steinbeck