Preskočiť na hlavný obsah
Cleopatra a Frankenstein - Coco Mellors, Literárna bašta, 2024
Večerný nepokoj - Marieke Lucas Rijneveld, Slovart, 2021

12,95 €

Pri nákupe nad 49 €
poštovné zadarmo

Večerný nepokoj

Románový debut Marieke Lucas Rijneveld je príbehom sedliackej rodiny, ktorú zasiahne smrť dieťaťa. Z pohľadu dospievajúcej Jas sledujeme, ako sa s touto stratou vyrovnávajú... Čítať viac

Vydavateľstvo
Slovart, 2021
240 strán
3-4 hodiny čítania

Románový debut Marieke Lucas Rijneveld je príbehom sedliackej rodiny, ktorú zasiahne smrť dieťaťa. Z pohľadu dospievajúcej Jas sledujeme, ako sa s touto stratou vyrovnávajú jednotliví členovia rodiny... Čítať viac

  • Pevná väzba s prebalom
  • Slovenčina

12,95 €

Na sklade 1 ks
Posielame ihneď

Dostupné v 38 knižniciach. Požičať v knižnici

Ďalšie knižné vydania
S večerem přichází tíseň - Marieke Lucas Rijneveld, Argo, 2021
Pevná väzba
Čeština, 2021
Do 5 – 9 dní
-18 %

15,69 €

Naši škriatkovia odporúčajú

Láska na skúšku - Christina Lauren, Metafora, 2024

Publikáciu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Viac o knihe

Románový debut Marieke Lucas Rijneveld je príbehom sedliackej rodiny, ktorú zasiahne smrť dieťaťa.

Z pohľadu dospievajúcej Jas sledujeme, ako sa s touto stratou vyrovnávajú jednotliví členovia rodiny. V zármutku sa utápajúci rodičia nevnímajú, ako sa im z rúk postupne vymykajú životy dcér Hanny a Jas i syna Obbeho. Jas, ktorá sa cíti nepochopená, sa so svojimi súrodencami utieka k erotickým rituálom a túžby upiera k „druhej strane", aby aspoň vo svojich predstavách unikla tomu, čo na ňu dolieha - bezútešnému vidieckemu prostrediu, chladným rodinným vzťahom a prísnosti kalvínskej komunity.
Publikáciu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.
Čítať viac
Naše katalógové číslo
1108407
Originálny názov
De avond is ongemak
Počet strán
240
Väzba
pevná väzba s prebalom
Rozmer
130×210 mm
Hmotnosť
351 g
ISBN
9788055650005
Rok vydania
2021
Edícia
MM
Štýl
psychologický, erotický, filozofický
Jazyk
slovenčina
Preklad
Pôvod
Holandsko
Vydavateľstvo
Slovart
Pre koho
pre dospelých
Ostatné
s podporou FPU
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Kúpte spolu
Večerný nepokoj - Marieke Lucas Rijneveld, Slovart, 2021
Jadvigin vankúšik - Pál Závada, Slovart, 2021
27,90 €

Hodnotenia

4,1 / 5

11 hodnotení

4
4
3
0
0

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie čitateľov

25.6.2023
narocna kniha
Táto útla knižka je plná ťaživého a náročného príbehu, ktorý rozpráva malé desaťročné dievčatko Jas, ktoré žije na Holandskej farme. Je to príbeh, ktorého spúšťačom je smrť jej brata a ktorá vyvolá ťažkú, ťaživú až psychicky deptajúcu atmosféru, pričom táto udalosť najviac zasiahne jej rodičov. Ako inak…keď rodič príde o svoje dieťa, musí to byť strašné.

Postupne sa však začinajú vykryštalizovávať životy a vzťahy súrodencov medzi sebou. Stretávame sa tu so sebapoškodzovaním, s veľmi čudným experimentovaním v oblasti sexuality, s násilím na zvieratách…Kniha je v niektorých pasážach až nechutná a ťažko sa číta.

Je to jedna z tých kníh, kedy som si povedala, Bože nech to už skonči, pretože niektoré pasáže aj napriek tomu, že sa tu jednalo o hlboko veriacu rodinu mi neprišli vcelku normálne a bridili sa mi.

Kniha určite nie je pre slabšie povahy.
Čítať viac
16

Experimentálna fyzička cez deň, večer vášnivá čitateľka a niekde medzi tým si dám rada dobrú kávu. Ó a ešte píšem o knihách na Instagrame: jaina_pise_o_knihach

Jana Hrdá
Overený zákazník
26.1.2023
Debutový román Marieke Lucas Rijneveld majstrovsky vykresľuje ťaživú atmosféru, ktorá graduje a nafukuje sa, až Vás celých pohltí. Malá Jas vyrastá na holandskej farme, v nábožensky založenej rodine. Jas pred Vianocami zistí, že jej milovaný králiček, by mohol ísť na pekáč, a tak v duchu ponúkne Bohu obetu – svojho staršieho brata, za králičkov život. Najstarší brat sa onedlho prepadne pod ľad a zomrie. Rodičia sú z tejto udalosti zdevastovaní, utiahnu sa do hlbokého a nikde nekončiaceho sa smútku a ponechajú svoje zvyšné tri deti napospas vyrovnávaniu sa s rodinnou tragédiou a dospievaniu.

Úzkostné a obsedantno-kompulzívne myšlienky vyvolávajú čoraz väčšiu tieseň. Jas sa cíti zodpovedná za to čo sa stalo a do určitej miery má pocit, že vie ovplyvniť ďalšie dianie v rodine. Schováva sa pred svetom do červenej bundy, ktorú neustále nosí ako svoje brnenie. Bunda pre ňu predstavuje jediné bezpečné miesto na svete. Ťaživá atmosféra postupne prerastá do odpornosti, v podobe detského sebapoškodzovania, násilia páchanom na zvieratách, ale aj iných deťoch, či experimentovanie s rozvíjajúcou sa sexualitou. Nič pre slabšie povahy. Samotný fakt, že máme dočinenia s deťmi a nie malými monštrami, je v knihe zosobnený stále detským vnímaním sveta, bujnými fabuláciami, hrou The Sims, Barbie, či obľúbenou Rapunzel, ktorej z veže pomohli uniknúť jej dlhé vlasy. Z detí a najmä z malej Jas bije do očí potreba úniku, potreba zmeniť nezdravé prostredie a zachrániť pri tom mamu, otca, rodinu aj mŕtveho brata.

Kniha dostala uznania literárnej kritiky (prestížna Bookerova cena 2020) a autor Marieke Lucas Rijneveld je označovaný za vychádzajúcu hviezdu holandskej literárnej tvorby. Myslím, že úplne právom. Niekedy sa nám veci nemusia páčiť na to, aby sme vedeli, že sú dobré. Autor (minimálne) so mnou a mojimi emóciami povytieral podlahu a zakončením knihy ma hodil do špinavého vedra s vodou. Sám v detstve prišiel o brata, vyrastal v hlboko veriacej rodine a narodeniny má 20.4., rovnako ako Hitler a hlavná hrdinka Jas, ktorá sa v určitých pasážach porovnávala práve s Hitlerom. Autor v roku 2020 napísal aj ďalší román, ktorý si so záujmom po jeho preložení prečítam.

(3.5 x * )
Čítať viac
4

Po dvaceti letech jsem se konečně vrátila k mé dávné lásce - čtení. Čtu knížky různých žánrů - romantické, krimi, thriller, fantasy...

Eva Francová
Overený zákazník
13.3.2022
Desetiletá dívka, přezdívaná Bunda, nám zde vypráví příběh o tom, jaký je život na mlékařské farmě poté, co tragicky umře její nejstarší bratr. Rodiče se uzavřeli do smutku, o tragédii se nemluví a tři děti se se situací musí vypořádat posvém, ovšem v tomto prostředí to rozhodně není snadné, v podstatě je to téměř nemožné.

Tohle bylo něco, ale jak to uchopit? Kniha drsná, krutá, ale místy až nechutná. Na druhou stranu psáno až poeticky, je to napsáno lehce a krásně, v kontrastu k tomu, o čem to vlastně celé je.
Rozhodně nečekejte jen smutné čtení, ale i surové a kruté.

Ze začátku jsem si myslela, že je příběh zasazen tak do padesátých let, když jsem po chvíli zjistila, že se odehrává v podstatě v současnosti, bylo mi z toho ještě hůř. Čím dále jste v knize, tím je to více drsnější a nechutnější.

Najdete zde krásná přirovnání, ale slovo krásná nemůžu použít. Jsou prostě neskutečná. Právě to, jak autorka píše, jaké má slovní spojení, obraty, její výrazy, tak to jsem si při čtení užívala.

Já při čtení snesu dost, drsné věci mi v knihách nevadí, ale tady bylo místy toho nechutného až moc. Rozhodně nedoporučuji slabším povahám a dejte pozor, v jakém rozpoložení budete knihu číst, aby Vám spíš neublížila.

Myslím si však, že je to velmi silný příběh, který se takhle mohl odehrát. Příběh, který vás rozhodně zasáhne a nenechá chladnými.
Čítať viac
15.2.2022
Zamrazí a poteší?
Čo je väčšia tragédia? To, že prítomnosť rodičov v detských životoch je náhle čoraz viac symbolickejšia, alebo že nikdy nebola prítomná. Keď Slovo nahrádza tak potrebné slová, keď deti, Božie požehnanie, sú neoddeliteľnou súčasťou života, o ktorú je potrebné sa starať...ako o kravy. Z nich je aspoň nejaký úžitok.
Utrpenie detskej duše nie je možné odmerať. Alebo možno áno - bezprostrednou výpoveďou mladej Jas o intenzite prežívania života v rodine-nerodine a o nádeji kdesi na druhom brehu.

Upozornenie: Dej miestami obsahuje explicitný opis.
Čítať viac
27.1.2022
“Co je to láska?”
Chvíli přemýšlím, než řeknu: “Je jako vaječňák od babičky z tátovy strany, takovej hustej a zlatožlutej: pro vynikající chuť je důležitý smíchat všetchny ingredience ve správným pořadí a poměru.”
“Fujtajbl, vaječňák,” odvětí Hanna.

S večerem přichází tíseň. Debut, o ktorom som bola presvedčená, že to bude knižka podobná Vzdělanej či Unorthodox. Príbeh o dievčati, ktoré vyrastalo v akejsi ortodoxnej komunite, ktorá si žije vo svojej bubline so svojimi prísnymi náboženskými a životnými pravidlami. V puberte jej to nedá a bude chcieť odísť. Ha, ako som sa len mýlila. Nie že by hlavná hrdinka s prezývkou Bunda odísť nechcela, lenže…

Rozsahom nie nijak veľká a spočiatku strany odsýpali. Lenže prišla tragédia s ktorou sa každý člen rodiny musel nejako vyrovnať, no nedokázali či nechceli o tom rozprávať. Plynie deň za dňom, mesiaco za mesiacom. Absencia rodičovskej lásky je až desivá. Samota všadeprítomná. Citáty rodičov z biblie pôsobia až smiešne, Boh akoby na tomto mieste vôbec nebol. Iba kravy, hnoj, opustenosť, tápajúci súrodenci, ktorí sa musia vyrovnať so stratou najstaršieho brata, vlastnou sexualitou a skutočnosťou, že rodičia sa čoraz viac uzatvárajú do seba.

“Večer je tu všechno studené: dvůr, mlčení mezi našima, naše srdce, vlašský salát na chlebu.”

Je to hnusné, škaredé, depresívne a miestami až príliš do detailov. Autorka vám niektoré scény naservíruje tak podrobne, že ich z hlavy len tak ľahko nedostanete. Je dosť možné, že vám to príde až odporné. Súhlasím. Aj keď to spočiatku vyzeralo, že knihu prečítam za 2-3 dni, nakoniec som ju odkladala, musela preložiť troma ďalšími knihami a dočítala ju čisto zo zvedavosti, ako sa skončí, čo sa so súrodencami stane, kam to až dospie. No musela som sa premáhať. Netrúfam si odporúčať, toto skutočne nie je kniha pre každého a už vôbec to nie jednoduché a pekné čítanie.
Čítať viac
32
Overený zákazník
3.12.2021
vuau
Veľmi nápadité, trefné a prostoreké vety poskladané do rozprávania s istou dávkou naivity, čo pôsobí vtipne. Tento dojem umocňujú nekončiace bizarné prirovnania a silno obrazutvorné myšlienky hlavnej postavy (dievča Jas, 12r.). Zároveň sa čítaním nedá ignorovať zakrádajúca sa znepokojivá odvrátená strana príbehu. Členovia vidieckej rodiny v ťaživosti ortodoxnej viery tápajú vo svojej bezvýchodiskovosti. Výrazne cítiť potláčaný zármutok, trpkosť a akúsi stiesnenosť. Akoby sa malo každú chvíľu stať niečo zlé..

Z príbehu sála originalita a v knihe som nebadal žiadne hluchoslepé miesta.
Nechce sa mi veriť, že je to debut.
Odporúčam!
Čítať viac

Vydavateľstvo Slovart

Čítať viac
Kúpte spolu
Večerný nepokoj - Marieke Lucas Rijneveld, Slovart, 2021
Jadvigin vankúšik - Pál Závada, Slovart, 2021
27,90 €

„Raj som si vždy predstavoval ako knižnicu, nikdy ako záhradu.“

Vražedné pohádky - Andreas Gruber, 2022
Vražedné pohádky
Andreas Gruber