Karolína Raczkó

7

Páči sa vám tento profil a chceli by ste mať podobný?

Založiť si profil
O mne

Knihomilka a cestovatelka ????

Obľúbené literárne žánre

Páči sa vám tento profil a chceli by ste mať podobný?

Založiť si profil
O mne

Knihomilka a cestovatelka ????

Obľúbené literárne žánre
Zobraziť viac

Moje odznaky

2021
2021
Zobraziť viac

Moje čitateľské kolekcie

Moje aktivity

7
7

Karolína R napísala recenziu

07.05.2021 07:00

Kniha od vydavateľstva @inaque.sk mi počarovala najskôr nádhernou obálkou ale v neposlednom rade aj anotáciou. Knihy a výpovede z väzenského prostredia ma fascinujú, nakoľko nie každý má tú česť sa do nej dostať. Preto ,,zážitky” spoza väzenských múrov sú aspoň pre mňa naozaj fascinujúce.

Od prvej strany som naozaj veľmi súcitila s autorom a bolo mi ľúto, že sa ocitol v takomto prostredí. Opisy toho, ako ho vzali do väzby, s koľkými mužmi sa zo začiatkov tlačil v cele a v nedôstojných podmienkach pritom nebol žiadny vrah...iba ho bez akéhokoľvek varovania vytiahli z jeho domu a vzali do väzby, bez prípravy, bez obhajoby ale aj bez rozlúčenia.

Ahmet Altan bol publicista ale aj spisovateľ a až vo väzení si uvedomil, aké dôležité sú pre človeka zrkadlá. Uvedomili ste si niekedy, že to že máme doma zrkadlá a pozeráme sa na seba do nich je úplne bežné? Vo väznici, v ktorej bol zrkadlá neboli. Ani žiadne výrobky, ktoré by Vás čo i len trošku odzrkadľovali, aby ste videli ako vyzeráte. Tým, že ich odstránili akoby odrezali väzňov od života, od samých seba.

Neustále sa snažil vidieť svet v dobrom svetle, optimisticky a aj keď mal dobrého obhajcu dopredu vedel, že o jeho ďalšom živote a rozsudku je už dávno rozhodnuté - doživotie. A za čo? Za to, že v roku roku 2006 sa v Turecku uskutočnil pokus o vojenský prevrat, ktorý bol neúspešný a on uverejnil tri novinové stĺpčeky, zároveň vystúpil v televíznej relácii a hneď, veľmi krátko na to bol vzatý do väzby. A dostal doživotie.

Kniha je naozaj veľmi silná a možno si pri nej uvedomíme, že sloboda človeka je veľmi ovplyvniteľná a krehká, nech máme akékoľvek zriadenie v štáte.

Čítať viac

7
7

Karolína R napísala recenziu

05.05.2021 05:15

Kniha je oddychová, veľmi ľahko a pútavo napísaná, číta sa naozaj rýchlo - veď ja som ju zhltla skoro za 1 deň. Krásny príbeh muža, ktorý pod nátlakom svojho nepríjemného otca vykoná v detstve nie veľmi pekné gesto voči susedke, ktoré sa mu páči a poznačí to jeho ďalší život. Myslí si, že ju už nikdy nestretne po tragickej udalosti, ktorá sa stala v susedstve ale...osud je nevyspytateľný a po niekoľkých desaťročiach ju naozaj zahliadne a kolotoč príbehov a lásky sa začína.

Veľmi pekný romantický príbeh plný lásky, zápletiek, vtipných dialógov, skutkov odpustenia ale aj vypočítavosti a nenávisti.
Veľmi sa mi páči (nakoľko nie som fanúšik červenej knižnice), že sa v knihe nenachádzajú žiadne vulgárne opísané scény, nadávky pričom je nádherne opísaný vzťah medzi dvoma ľuďmi, ktorý neustále graduje.

Ak ste romantická duša a máte radi príjemné oddychovky, tak Vás určite osudy hlavných postáv chytia za srdce a knihu nebudetd chciet pustiť z ruky až dokým ju nedočítate do poslednej strany. Knihy od Hanky Repovej sú aspoň pre mňa zárukou kvality a oddychu pri dobrej knihe. Vrelo odporúčam každému.

Čítať viac

7
7

Karolína R napísala recenziu

30.04.2021 06:06

Kniha od juhokórejskej autorky Han Kang bola aspoň pre mňa veľmi zvláštna. Za Vegetariánku dostala medzinárodnú Man Bookerovú cenu a asi aj vďaka tejto cene, je to jej prvá kniha, ktorá bola preložená do angličtiny a neskôr do češtiny a pravdepodobne aj iných svetových jazykov.

Štýl písania autorky mi sadol avšak asi som čakala niečo iné od tohto diela. Na jednej strane sa viem s Jonghje úplne stotožniť, pretože keď som prestala jesť mäso, rovnako ma odsudzovali v mojom okolí a nevedeli to ,,prežiť”, na druhej strane až tak brutálne odsudzovanie z pohľadu jej rodiny bolo šokujúce. V niektorých pasážach mi bolo až zle, ako ju nútili zjesť vlastné zviera atď...neskutočne traumatizujúce, ani sa jej nečudujem, že sa dala na vegetariánstvo.

Kniha však nie je primárne o vegetariánstve - skôr by som povedala, že rieši postavenie ženy v spoločnosti, o tom, že každý človek má slobodu a môže byť tým, kým chce. Vegetariánka je o úvahách ako môžu naše vlastné predsudky poškodiť tým, ktorí nezapadajú do pre nás známych ,,škatuliek” a ako terajšia spoločnosť odsudzuje ľudí, ktorí niečim ,,vytŕčajú” z davu a nie sú súčasťou tej škatulky, ktorá je spoločnosťou daná. Je o tom, ako dokážu ľudia odstrčiť človeka len preto, že je iný, chce byť iný, výnimočný na úplny kraj celej spoločnosti.

Kniha je smutná, depresívna, šokujúca, stretávame sa tu s kórejskou kultúrou a spoločnosťou - nie je to čítanie pre každého.

Čítať viac

7
7

Karolína R napísala recenziu

28.04.2021 05:27

Knihomoľský život Niny Hillovej ma zaujal najmä svojou anotáciou ale to je asi zrejmé - myslím, že anotácia z knižného prostredia zaujme každého knihomoľa.

Príbeh je milý, romantický, občas vtipný a zábavný a musím povedať, našla som sa v ňom aj ja. Tiež som mierny introvert, rada mám naplánovaný deň (ale iba ak mám toho veľa) a rada ako inak čítam knihy vždy keď je to čo i len trošku možné.

Nina je milé dievča, ktorá žije bez matky pretože stále cestuje a užíva si. Snaží sa prežiť a držať nad vodou v obore, v ktorom je dobrá - medzi knižkami a v kníhkupectve. Rieši hrdinsky svoje problémy avšak...nastane tu zlom v momente, kedy príde právnik, ktorý odhalí Nine tajomstvo nielen o tom, kto bol jej otec ale aj o jej rodine, o ktorej netušila že ju má.

Napriek tomu, že kniha sa mi páčila, pretože bola naozaj oddychová, miestami ma trošku nudila a prišlo mi to také nemastné neslané. Niečo mi tam proste chýbalo, z čoho by som mala ten povestný WAU efekt.

Čítať viac

7
7

Karolína R napísala recenziu

27.04.2021 14:18

Táto knižka bola (a myslím, že ešte momentálne je) v zľave za 5 eur a určite stojí za to. Veľmi silná kniha, ktorá je naozaj útla ale nesie v sebe naozaj silné posolstvo.

Nie vždy sú deti rovnaké ako ich rodičia, nie vždy treba súdiť ľudí podľa vierovyznania alebo minulosti niekoho z rodiny. Ľudia sa menia. Tak ako sa malé dieťa snaží pochopiť, prečo bol jeho otec terorista, tak som sa i ja snažila pochopiť, čím si musela prejsť táto rodina. Neviem si to ani predstaviť.

Ľudia v okolí Vás súdia len preto, že ste sa narodili v moslimskej rodine,patríte do ich komunity a Váš otec sa rozhodol byť vrahom a atentátnikom. Uprednostnil terorizmus pred vlastnou rodinou, čo sa mi zdá naozaj strašné. To však neznamená, že vy budete rovnaký. Ľudia majú predsudky - ale nie vždy sú opodstatnené. Ako sa hovorí, rodinu si nemôžeme vybrať ale postoje, názory a konanie v našom živote ovplyniť môžme a vieme.

Smutný a silný príbeh.

Čítať viac

7
7

Karolína R napísala recenziu

26.04.2021 04:48

Na Ariu som sa veľmi tešila, odkedy som zistila, že má vyjsť. A veruže bol to veľmi pekný ale smutný príbeh. Kniha sa čítala ľahko ale musím povedať, že čakala som trošku viac.

Keď Behrúz, ktorý bol vojenským šoférom nájde malé uplakané dieťatko v špinavej uličke v Teheráne a vezme si ho domov...vedela som, že to bude silný príbeh. Aria má ťažký život, počas ktorého stretne 3 rôzne ženy. Avšak, iba jedna z nich je pre ňu výnimočná...

Zahra, ktorá je Behrúzovou manželkou Ariu ,,vychováva”, pričom s ňou nemá zľutovanie.Bola za všetko trestaná, neustále ju bila,nedávala jej poriadne najesť a Aria si to vôbec nezaslúžila. Bolo to síce negramotné ale za to malé, šikovné a bystré dievčatko, ktoré sa nedalo a vždy našlo spôsob ako sa vynájsť.Mala rôznych kamarátov, vďaka ktorým mala dni krajšie, lásku, ktorá bola pre ňu výnimočná...

Príbeh je napísaný z pohľadu viacerých postáv, pričom bol obohatený naturalistickými opismi sa veľmi často prelína so spoznávaním historického Iránu z minulého storočia. Občas mi z niektorých opisov bolo až nevoľno, ale aj taká je bohužiaľ realita možno ešte aj dnešného Iránskeho sveta. Ktovie...

Kniha bola veľmi pekná, niektoré pasáže v cca polovici knihy mi prišli zbytočne natiahnuté a musela som horko ťažko čítať, aby som knihu neodložila. Avšak koniec knihy to vykompenzoval.

Čítať viac

Aria
  • Nazanine Hozar
4,1
15,99 €

7
7

Karolína R napísala recenziu

23.04.2021 04:08

Tak ako Toto je Japonsko, tak aj Toto je Kórea určite stojí za zakúpenie a prečítanie.

Kniha je krásne spracovaná. Nájdete v nej naozaj zaujímavé a užitočné informácie o Južnej Kórei. Povedala by som, že kniha je super odrazovým mostíkom pre každého, koho zaujîma Kórejská kultúra a ešte si o nej len chce začať študovať informácie.

Dozvedáme sa tu informácie ci už geografického charakteru, historické fakty až po rodinné zaujímavosti, ako to vlastne v Kórei funguje v rodinách - aké su ich zvyky a tradície. V knihe je ,,zabrdnuté” aj do oblasti kórejskej pop kultúry alebo filmu - spomína sa tam film Parazit ktorý získal Oskara - aj som si ho pozrela a neskutočne som sa pobavila. Odporúčam si ho nájsť na nete a pozrieť.

A keďže milujem kórejské vege jedlá a kimchi, tak ani táto kapitola mi nebola cudzia - samozrejme je tam spomenutých niekoľko dobrých tipov aj na mäsité pochúťky.

Či už po obsahovej alebo po vizuálnej stránke sa mi veľmi páčila a som rada, že mám takýto pre mňa skvost v knižnici.

Čítať viac

7
7

Karolína R napísala recenziu

21.04.2021 07:49

Milujem sériu Sedem sestier a keďže som dnes v noci nemohla spať, čítala som a čítala až som ju doslova zhltla. CeCe mi nebola veľmi sympatická už od prvej časti, pretože na mňa pôsobila arogantne a nie veľmi priateľsky. Avšak po prečítaní tejto knihy musím povedať, že po Búrkovej sestre je práve tá Perlová moja favoritka.

V tejto časti CeCe ,,dospeje” a uvedomí si určité veci, ktoré robila a boli pravdepodobne nie veľmi správne. Môžeme ju v tejto časti vidieť v úplne inom svetle - v tom lepšom samozrejme.

Aj napriek strachu z lietania - sa s CeCe ocitáme v skvelom Thajsku ale aj v krásnej Austrálii, ktorú mám veľmi rada. Zisťujeme, že aj ona má svoje tajomstvá, starosti a napriek tomu, že o si horko ťažko pripúšťa ľudí k telu, zažije až priam neuveriteľné dobrodružstvo, ktoré jej zmení život.

V knihe sa zas a znova prelína prítomnosť a minulosť, pričom v minulosti sa ocitáme v prostredí domorodej kultúry. Musím povedať, že opisy prírody boli naozaj krásne a mala som pocit pri čítaní, že som v austrálskej púšti.

Myslím, že Kelainó našla konečne samú seba, svojich potomkov a snáď našla aj svoje šťastie tam, kde ostalo jej.

Čítať viac

7
7

Karolína R napísala recenziu

18.04.2021 06:39

Musím povedať, že na túto knihu som sa veľmi tešila už vďaka anotácii a nesklamala. Keď si uvedomím, koľko lavičiek je v našom okolí a že každá určite v sebe skrýva nejaké to tajomstvo o ktorom vie iba ona sama - ako presne tá lavička pri oceáne, kde sa to všetko začalo (aspoň taký mám ja osobne dojem po prečítaní tejto knihy a už budem lavičky vnímať inak). Nečítala som autorkinu predošlú knihu ale asi sa ju posnažím niekde kúpiť. Kniha Lavička ma naozaj hlboko zasiahla a som ňou nadšená.

Príbeh Cat a Sama je krásny romantický, plný emócií, lásky, odpustení ale aj tolerancie voči jeden druhému a ich potrebám. Nie nadarmo sa hocorí, že naozaj stačí v živote málo a môžeme všetko stratiť. To isté platí aj o ich príbehu. Nájdu nakoniec to, čo stratili? Uvidíte.

Autorka v knihe popisuje niekoľko období života u oboch protagonistov, popísala ich krásny príbeh či už od ich osudového stretnutia v jeden večer, alebo ich krátkeho ale krásneho vzťahu, ich starosti ale aj radosti, cestu životom- pričom ako sa hovorí...treba byť trpezlivý pretože trpezlivosť ruže prináša a všetko sa vždy na dobré obráti. Obaja mi veľmi prirástli k srdcu, prežívala som s nimi ich lásku a príbeh. Mrzelo ma iba že to tak rýchlo skončilo. Teraz ak si budem sadať na lavičku, určite si vždy pomyslím na túto peknú knižku, ku ktorej sa ešte niekedy určite vrátim

Ak máte chuť na naozaj príjemné a oddychové čítanie plné napätia a citov, toto bude pre vás vhodná kniha.

Čítať viac

7
7

Karolína R napísala recenziu

16.04.2021 12:26

Naozaj veľmi pekné leporelo, ktoré sa mne ale najmä môjmu synovcovi nesmierne páči. Odporúčam každému :)

Čítať viac

„„Anna, tuším táraš hlúposti.” „Pravdaže, chlapček môj. Nevieš, že iba veľmi bláznivý ľudia hovoria vždy rozumne?”“

Anna v Avonlea - Lucy Maud Montgomery
Anna v Avonlea
Lucy Maud Montgomery