Čierna a strieborná - Paolo Giordano, Slovart, 2015

11,95 €

Pri nákupe nad 49 €
poštovné zadarmo
Čítaná
Čierna a strieborná - Paolo Giordano, Slovart, 2015
Čítaná
Čierna a strieborná - Paolo Giordano, Slovart, 2015

Čierna a strieborná
Čítaná

Mladý taliansky prozaik Paolo Giordano sa po úspešných románoch Osamelosť prvočísiel a Ľudské telo tretí raz usiluje o priazeň čitateľov knihou Čierna a strieborná... Čítať viac

3,9 28 hodnotení
Vydavateľstvo
Slovart, 2015
120 strán
2-3 hodiny čítania

Mladý taliansky prozaik Paolo Giordano sa po úspešných románoch Osamelosť prvočísiel a Ľudské telo tretí raz usiluje o priazeň čitateľov knihou Čierna a strieborná... Čítať viac

  • Pevná väzba s prebalom
  • Výborný stav
  • Slovenčina

11,95 €

Na sklade
Posielame ihneď

Čítané knihy nám môžete poslať aj vy!

Pošlite nám svoje prečítané knihy a získajte poukážku na nákup.

Vyskúšať Knihovrátok

Naši škriatkovia odporúčajú

Dievča v Auschwitzi - Eti Elboim, Sara Leibovits, Tatran, 2024

Viac o knihe

Mladý taliansky prozaik Paolo Giordano sa po úspešných románoch Osamelosť prvočísiel a Ľudské telo tretí raz usiluje o priazeň čitateľov knihou Čierna a strieborná.

Príbeh lásky možno rozprávať mnohými spôsobmi. Giordano si zvolil najcitlivejšiu cestu: registruje ako seizmograf otrasy každodennosti, vzostupy aj pády, neschopnosť a túžbu. Pozastavuje sa nad povrchnými detailmi, no používa ich nato, aby opísal vnútorný život postáv, ich dynamiku, obavy, ľudskú úbohosť. Hlavnými postavami knihy sú mladí manželia a ich synček. Spočiatku šťastné manželstvo upadá do krízy po tom, ako na vážnu chorobu zomrie ich stará gazdiná pani A. Vo chvíli, keď vstúpila do ich bytu, stala sa svedkyňou aj opatrovateľkou krehkého vzťahu. Pani A. sa od začiatku prejavuje ako pevná, tvrdohlavá, magická osobnosť. Po jej smrti sa mladým v dome rozďaví nečakaná prázdnota. Vášeň a ľudské teplo sa zmenia na samotu a opustenosť a mladý pár si uvedomí, že aj rodiny môžu trpieť osamelosťou, tak ako ľudia.


Pre zobrazenie tohto obsahu potrebujeme sušienky.
Povoliť cookies a zobraziť
Čítať viac
Počet strán
120
Väzba
pevná väzba s prebalom
Rozmer
130×210 mm
Hmotnosť
255 g
Rok vydania
2015
Edícia
MM
Naše katalógové číslo
755473
Štýl
filozofický, romantický
Jazyk
slovenčina
Preklad
Vydavateľstvo
Slovart
Pre koho
pre mužov, pre ženy
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

3,9 / 5

28 hodnotení

9
11
5
3
0

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie Martinusákov

Názor čitateľa

Taliansky autor Paolo Giordano zaujal najmä prvým románom Osamelosť prvočísel. Po druhom Ľudskom tele sa teraz znova vracia k štýlu, akým bol napísaný debut. Smutný, melancholický príbeh troch ľudí, opis jednoduchosti a zložitosti každodenného žitia a medziľudských vzťahov, príbeh hľadania cesty k sebe a k svojim blízkym. Príbeh hľadania a nachádzania lásky a porozumenia. Napísaný tak, ako to dokáže len Giordano.

Čítať viac
Názor čitateľa

Krásna kniha, krásny príbeh :) nie je to nič dlhé, nič nepochopiteľné, ale zároveň nič plytké či nenáročné. Je to taká zaujímavá zmeska bežných životných skúseností popretkávaná krásnymi obrazmi, myšlienkami, zamysleniami... Už dlho som nečítala nič také pekné o ľudských vzťahoch :) Giordano jednoducho nesklamal :) A človek si tak jednoducho uvedomí, že každodennosť má svoje čaro :) A že blízkosť druhého človeka je vždy príliš vzácna :)

Čítať viac

Recenzie čitateľov

Daniela
Neoverený nákup
14.9.2022
Knižka o sile medziľudských vzťahov
Knihu hodnotím pozitívne nielen kvôli zaujímavému autorovmu štýlu, ale tiež kvôli poukázaniu na dôležitosť hodnôt manželstva a rodiny v súčasnom svete, lebo práve toto spoločenstvo milujúcich sa ľudí ovplyvňuje charakter a zmýšľanie budúcej generácie. Čítať viac
27.6.2022
Bohužiaľ, toto je jediná Giordanova kniha, ktorú som ani nedočítala (aj napriek jej útlosti)... Vlastne si ani nepamätám o čom kniha bola, pretože aj keď poznám autorov pozvoľný štýl (pomalé dostávanie sa do deja), nejak som sa do toho nevedela "zažrať". Možno som len nebola v správnom rozpoložení pri jej čítaní, chcem jej dať neskôr ešte šancu :) Čítať viac
5.5.2022
Kniha ,ktorá veľmi pekne popisuje množstvo vzťahov...Vzťah manželov, rodiča a dieťa, pestúnka a manželia, pestúnka a dieťa. Hovorí o tom, že vzťah sa nedá napraviť tým, že si nájdeme tretiu osobu,ktorá sa vzťah pokúsi spojiť a upevniť. Vzťah budujú ľudia spolu. Vo vzťahu by mali byť ľudia šťastní, mali by v ňom mať oporu a porozumenie..Rovnako ako vzťah, aj dieťa potrebuje aj lásku, oporu, porozumenie a váš čas.Keď sa toto zo života stratí stane sa zo života rutina, ktorú prežijete nejako, ale nie v šťastí. Čítať viac
2.4.2022
nemastne-neslane
Od autora som čítala Požieračov neba, a preto som siahla aj po tomto diele. Avšak musím priznať, že bolo pre mňa sklamaním... Aj keď išlo o útlu knižku, tak sa mi čítala ťažko, nevedela som sa do nej ponoriť. Hovorí sa sto ľudí, sto chutí a v tomto prípade, aj napriek skvelým hodnoteniam by som po nej opätovne nesiahla.... Čítať viac
27.1.2022
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Frustrácia, kríza v manželstve, ľudské vzťahy, osamelosť, pominuteľnosť života sú témy, ktorými sa Giordano zaoberá na stránkach tohto románu.
Príbeh začína netradične, epilógom, smťou. Pani A., prezývaná Babette zomiera. Lúčime sa s ňou dvakrát - na začiatku a potom stranu za stranou až do konca.
Za sebou zanecháva mladú, trojčlennú rodinu, o ktorú sa starala, vychovávala ich dieťa ako svoje. Jej odchod ich hlboko poznačí, najprv sa cítia odstrčení, zradení a nakoniec bezradní.
-
“Aj mladá dvojica môže ochorieť: na neistotu, na stereotyp, na samotu. Metastázy neviditeľne bujnejú a tie naše čoskoro zachvátili posteľ. Jedenásť týždňov, presne tých, čo pani A. po jednom opúšťali funkcie organizmu, sme sa s Norou nedotkli ani nespojili. Naše telá vystreté v bezpečnej vzdialenosti pripomínali nedobytné bloky mramoru.”
-
Babette vnikla do ich životov ako víchor, prevrátila všetko naruby, prispôsobila si na svoj obraz. Neraz som sa musela usmievať popod fúz ako si presadzovala svoje: keď tehotnej Nore nedovolila jesť “vysmážanú rybacinu” a štyridsaťeurová porcia skončila v smetiaku. Alebo ako sa dvaja dospeláci pod jej velením stávajú deťmi:
“Naučili sme sa obchádzať ju. Keď Nora dostala neodolateľnú chuť na kalamáre a sépie vysmážané v cestíčku, tajne som zašiel do reštaurácie a zabalenú porciu som ukrýval v aute, kým pani A. neodišla. A potom, aby s nevzbudil podozrenie, som vyhodil príslušnú časť navarenej večere, ktorú nachystala ona.
- A čo ak zacíti vysmážaný pach? - starostila sa Nora. Ja som potom krúžil po izbách a rozprašoval citrusový dezodorant, zatiaľ čo ona ma zaprisahávala, aby som ju toľko nerozosmieval, lebo dostane predčasné pôrodné bolesti.
Ukáž, či ti nezostali kúsky kraba medzi zubami! - rozkázal som jej.
- Hádam mi nechceš kontrolovať ústa!
- Tá vidí všetko.”
Čierna a strieborná kniha, ktorá rozpráva o tom, aký vie byť život - jednoduchý v okamihoch šťastia, zložitý v okamihoch odcudzenia, nachádzania sa, zomierania. Na stránkach tejto knihy nenájdete nič iné, len život, jeho rôzne podoby a lásku, k sebe, (svojmu) dieťaťu či blížnemu.
Čítať viac
14.9.2021
Paolo Giordano, taliansky časticový fyzik a autor niekoľkých uznávaných románov, sa knihou Čierna a strieborná vracia k štýlu, ktorým napísal debutový román Osamelosť prvočísiel.
Kniha je srdcervúcim príbehom o rodine, láske, strate, kríze a predovšetkým o zložitosti ľudských emócií. Príbeh sa plynulo pohybuje medzi minulosťou a súčasnosťou a ukazuje vzostupy a pády manželstva a smrteľnej choroby, ale aj melancholické uvedomenie si, aké napäté môžu byť vzťahy, keď nás opustia tí, ktorých milujeme.
Giordano používa veľmi vecný jazyk na opis dvoch emocionálnych motívov - rozpadajúceho sa manželstva a vzťahu a osoby zomierajúcej na rakovinu. V jeho písaní absentuje pátos, je majstrom v prenášaní smútku. Väčšina postáv v jeho knihách je poznačená stratou, melanchóliou, hľadaním zmyslu života - vďaka tomu nie je čítanie ľahké, ale zmysluplné.

Čierna a strieborná je krásne napísaný krátky príbeh na zamyslenie, emocionálne podmanivý, so silným posolstvom o zmysle rodiny, ale nakoniec veľmi depresívny. Namiesto povznesenia mimoriadnou ženou, ktorá vstúpila do života rodiny, a odkazom láskavosti, ktorý jej zanechala, cíti sa čitateľ zaťažený pocitmi hlbokého smútku a zúfalstva.
Čítať viac
7

Milovnik knih, ktory vsak nema dostatok casu precitat vsetko co sa mu paci alebo co si kupi :)

Michaela Lenartova
Overený zákazník
25.6.2020
Zaujimavy pribeh od Giordana
Toto bola uz tretia kniha od Giordana, ktoru som si precitala. Musim povedat, ze v porovnani s Osamelostou Prvocisel a Pozieracmi Neba by som tuto knizku zaradila na tretie miesto. Kniha a pribeh boli napisane vyborne ako kazda knizka od Giordana, ale mne osobne nesadola, pravdepodobne kvoli opisu tazkych momentov. Niekedy mam obdobia kedy taketo knizky citam, ale tento raz som bola v inom dusevnom rozpolozeni :)
Knizka je o mladej rodine, o manzelskom pare s malym syncekom a ich gazdinej, ktora sa stala sucastou ich rodiny. Ked gazdina ochorie na rakovinu a po jej smrti si rodina uvedomi ako velmi dolezitu ulohu mala v ich zivote, nielen co sa tyka chodu ich domacnosti a starostlivosti o syna.
Čítať viac
11

Čítam s obľubou odkedy viem čítať, s výnimkou niekoľkých čitateľských kríz (prvý počítač, prvý frajer, vysoká škola, ďalší frajer, nová práca, ďalší...). Avšak po každej menšej či väčšej kríze, som sa ku knihám vracala s pocitom "ach, konečne plnohodnotný me-time". Momentálne čítam knižky na materskej dovolenke kým drobec spí. A keď príde návšteva len previnilo krčím plecia "Mrzí ma ten neporiadok, ale viete popri malom..."

Gabriela Maráková
Overený zákazník
20.11.2019
Prijemne citanie
Muz, ktory vystupuje v tejto knihe ako rozpravac, je hlbavym a racionalnym typom cloveka. Oproti tomu je jeho zena Nora presnym opakom. Po smrti ich domacej pani A. muz spomina na udalosti z ich spolocneho zivota pred pani A., s pani A. a porovnava ich s pritomnostou. V spomienkach sa vracia aj k zivotu pani A. pocas boja s rakovinou.
Kniha ma jednoduchu dejovu liniu a ide skor o subor roznych zivotnych usekov a ich analyzu z pohladu melancholickeho muza. Odporucila by som ju kazdemu fanusikovi Giordana aj ked nemyslim, ze ide o jeho najlepsiu knihu.
Čítať viac
11.5.2016
Názor čitateľa
Mam velmi rada smutne, priam az depresivne knihy. Takze tato kniha sa mi nemohla nepacit. Milujem schponost autora opisat rozne dusevne poryvy prostrednictvom zopar viet, ci len slov. Ja by som to o svojich dusevnych rozpolozeniach nevedla tak povedat, hoci ich prezivam, ako to on vie opisat na osobach vo svojich knihách. Je to vynimocny dar. Čítať viac

Paolo Giordano

Čítať viac

Vydavateľstvo Slovart

Čítať viac

„Viac ako čierne mačky som si prešiel krížom cez cestu ja sám.“

Milujte sa s láskou - Kamil Peteraj, 2014
Milujte sa s láskou
Kamil Peteraj