Dieťa vojny - Renita D´Silva, Fortuna Libri, 2022

17,90 €

Pri nákupe nad 49 €
poštovné zadarmo

Dieťa vojny

Osud Clary Knightovej určuje vojna. Počas prvej svetovej vojny osirie a stane sa ošetrovateľkou. Zamiluje sa do jedného zo svojich pacientov, indického lekára, ktorý však odíde... Čítať viac

Vydavateľstvo
Fortuna Libri, 2022
400 strán
6-7 hodín čítania

Osud Clary Knightovej určuje vojna. Počas prvej svetovej vojny osirie a stane sa ošetrovateľkou. Zamiluje sa do jedného zo svojich pacientov, indického lekára, ktorý však odíde z jej života... Čítať viac

  • Pevná väzba
  • Slovenčina

17,90 €

Na sklade 1 ks
Posielame ihneď

Dostupné v 25 knižniciach. Požičať v knižnici

Naši škriatkovia odporúčajú

Hyperion - Dan Simmons, Lindeni, 2024

Viac o knihe

Vojna ju pripravila o celú rodinu. Stretne sa ešte niekedy so synom?

Osud Clary Knightovej určuje vojna. Počas prvej svetovej vojny osirie a stane sa ošetrovateľkou. Zamiluje sa do jedného zo svojich pacientov, indického lekára, ktorý však odíde z jej života. Náhodou sa s ním stretne cestou do Indie a prijme jeho ponuku spolupracovať s ním ako zdravotná sestra.

Dojímavý román o mocnom pute medzi matkou a jej dieťaťom a o zrade, ktorá ovplyvní celé generácie.
Čítať viac

Citáty

„Váš smiech je naozaj ako nádherná dúha po búrke, povedal doktor Goel, a keď sa na ňu usmial, na lícach jej okamžite rozkvitli červené ruže.“

Originálny názov
The War Child
Počet strán
400
Väzba
pevná väzba
Rozmer
140×210 mm
Hmotnosť
553 g
ISBN
9788057302131
Rok vydania
2022
Edícia
Fortuna Litera
Naše katalógové číslo
1503867
Štýl
vojnový
Jazyk
slovenčina
Pôvod
Spojené kráľovstvo, India
Vydavateľstvo
Fortuna Libri
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,8 / 5

11 hodnotení

9
2
0
0
0

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie čitateľov

4.7.2023
Tí, ktorí milujete spoznávanie neznámych končín telo na telo či chute indickej kuchyne, v Dieťati vojny ju máte rovno na zlatom podnose. Opisy zvyklostí tohto kraja a pocitov postáv pozostávajúce prevažne z tých istých slov vás nakŕmia až k prasknutiu. No vďaka krátkym kapitolám sa cez ne rýchlo prehryzú aj tí menej trpezliví čitatelia. Pretože bacha. Autorka nezostala len pri tom. Potenciál, ktorý prostredie a obdobie deja ponúka využila na maximum. A tu si ma získala na svoju stranu. Fascinovalo ma, čo ju ponapadalo, z čoho všetkého sme my ľudia schopní vytvoriť vojnovú zónu, kým sa to netýka nášho pohodlia. Clara sa mi síce zdala značnú časť knihy naozaj precitlivená i nerozhodná, ale bolo krásne sledovať prerod "Drvičky gulí." Veľké prekvapenie mojej tohtomesačnej literárnej nádielky. Čítať viac
Katarína
Neoverený nákup
28.2.2023
Dojímavý príbeh
Dojímavý príbeh od začiatku až do konca. Príbeh o tom ako sa matka dokáže vzdať dieťaťa pre jeho lepší život. Aj za cenu toho,že jej to zlomí srdce a jej život už nikdy nebude kompletný. Čítať viac
24.9.2022
Pre všetky romantické duše :-)
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Krásna romantická kniha z prostredia vojny.
Hlavná hrdinka Clara počas prvej svetovej vojny osirie a stane sa ošetrovateľkou. Zamiluje sa do jedného zo svojich pacientov netuší, že je to indický lekár, ktorý však odchádza z jej života. Ich cesty sa náhodou opäť stretajú, cestou do Indie a prijme jeho ponuku spolupracovať s ním ako zdravotná sestra.
On je ženatý a svoju manželku nadovšetko miluje, ale Clara je zamilovaná a sníva o láske tohto muža, ktorému pred rokmi zachránila život...
So svojou manželkou sa snažia o dieťatko, ktoré však neprichádza a tak raz na pokraji žiaľu a zúfalstva manželka odchádza k matke a tak ho Clara utešuje...až tak, že ostane s nim tehotná...narodí sa jej syn, ktorého jej okolie nepríjma a tak sa ho vzdáva, ale komu ho ponúkne, nechajte sa prekvapiť a začítajte sa do tohto romantického príbehu, plného žiaľu, smútku, ale aj veľkej lásky a obetavosti...
Knihu určite ODPORÚČAM
Čítať viac
18.8.2022
„Myslela som si, že byť zdravotnou sestrou je jej poslaním, ale keď jej po prvý raz vložili syna do náručia, hneď vedela, že tým skutočným poslaním je byť matkou.“

Hojnosť farieb, vôní, jazykov. Oslňujúce sárí, vôňa santalového dreva a korenín, zvuk trblietajúcich sa náramkov na rukách žien so zamatovou pokožkou. To je India. Krajina, ktorú Clara milovala a z ktorej si kus vzala so sebou pri odchode do Anglicka.

Najskôr som si myslela, že dieťaťom vojny bude Clara. Sirota, ktorú pred bombardovaním zachránil matkin medailón. Medailón sv. Krištofa. Ale dieťaťom vojny bol aj jej syn David, ktorý tým, že bol miešanec nemohol žiť rovnako, ako ostatné anglické deti. Ohovárali ho, šikanovali ho, nechceli ho. Preto bolo pre neho lepšie vrátiť sa na miesto, odkiaľ pochádzal. Do Indie.

Nič ale nemôže byť horšie, ako zažiť dve vojny. Ako deti stratili otcov, bratov, kamarátov ... Ako dospelí stratili manželov, synov a celý domov. Nekonečná bolesť, strach, zármutok. Veľakrát som mala chuť plakať. Príbeh bol emotívny od začiatku, no stále som sa snažila to prekonať. Bohužiaľ, na str. 314 som to nezvládla. Veď, sami pochopíte prečo.

Dieťa vojny sa pre mňa stáva momentálne jednou z najzaujímavejších vojnových príbehov. Nehovorí o Osvienčime, o nacistoch, o židoch... Hovorí o prežití, o obete, o láske. O silnej a nekonečnej láske jednej matky, ktorá zachránila svoje dieťa tým, že ho v najhorších časoch vojny dokázala opustiť.
Čítať viac
1.7.2022
Krásny príbeh na pozadí vojen
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Clara, po tom, čo v 1SV príde o celú svoju rodinu nájde svoju budúcnosť a poslanie v povolaní zdravotnej sestry. To ju zavedie nie len naspäť do rodného Londýna, ale tiež do Indie, kde sa má starať o zdravie chlapca Henryho. Po ceste sa stretáva s mladým lekárom Ánandom, ktorému počas 1SV zachránila život a ich osudy sa začínajú prepletať akosi často. Clara sa do lekára počas ich spolupráce zaľúbi a po dlhoročnom priateľstve a neopätovanej láske otehotnie. Vracia sa do Európy, kde zisťuje, že ju a jej dieťa tam spoločnosť nikdy nebude akceptovať a 2SV je na spadnutie….

Ide o príbeh odohrávajúci vo väčšom časovom rozmedzí, ktoré sa prelína s obidvoma svetovými vojnami až po 90te roky minulého storočia. Dej, nás okrem Londýna zmietaného vojnou zavedie aj do ďalekej Indie, ktorá je absolútnym protipólom vtedajšieho života v Európe.

Hlavná hrdinka je mimoriadne silná ženská postava, ktorá je zocelená svojou minulosťou. Jej najsilnejším momentom sa však stáva rozhodnutie, ktoré musí učiniť pre dobro svojho dieťaťa a to sa stáva aj najemotívnejším motívom knihy. Je to postava pridobrá pre vtedajší svet, no jej myšlienky odhaľujú aj jej horšie a sebeckejšie stránky, no Clara ich nikdy nepretaví do reality. Vďaka jej vnútorným monológom jej to veríte a jej vykreslenie tak nepôsobí umelo a prehnane.

Autorka si v tejto knihe dáva záležať na opisoch, ktoré ale nerobia príbeh nudným. Zameriava sa na jednej strane na opisy bombardovaného Londýna v kontraste s farebnou a exotickou Indiou. Tú krásne opisuje krajinu, farby, chute a vône Indie vtedajšej doby a vy máte pri čítaní pred očami krajinu zaliatu slnkom.

Ak vyhľadávate knihy s vojnovou tématikou, tak to možno nebude práve to, čo od toho očakávate. Ak ale, naopak, knihy s vojnovou tématikou s rešpektom obchádzate, toto bude pre Vás skvelý výber. Atmosféra vojny tu ovplyvňuje osudy hrdinov, no vojna ako taká netvorí gro príbehu, len jeho pozadie. Ide o pekný a dojímavý príbeh, odhaľujúci zákutia iných kultúr, maharádžov a spoločenských pomerov na rôznych kontinentoch.
Ja Vám môžem tento príbeh len a len odporúčiť.
Čítať viac
28.6.2022
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Dve ženy, ktorých príbehy sa odvíjajú v rôznych časových rámcoch, a ktorých životy spolu nijako nesúvisia. Zdanlivo. Obe sú však silné, nezávislé a rozhodnuté pre svoje rodiny obetovať čokoľvek. Renita D'Silva nám prináša príbeh zasadený do vojnového obdobia (prvej i druhej svetovej vojny) až po relatívnu súčasnosť, v ktorom čitateľovi veľmi citlivo odkrýva neuveriteľne silné spojenie medzi matkou a dieťaťom.

Počas rozsiahleho bombardovania príde Clara o celú svoju rodinu a tak sa presťahuje do Anglicka k tete kde sa musí starať o domácnosť a zarábať peniaze. Pracuje ako zdravotná sestra v nemocnici a keď tam raz privedú zraneného Inda, nikto ho kvôli jeho farbe pleti nechce ošetriť, okrem Clary. Tá si však k nemu vytvorí veľké citové puto a po pár rokoch, keď sa náhodne stretnú a on ju pozve do Indie pracovať ako zdravotnú sestru, neváha. Sklamanie príde v momente keď zistí že je ženatý. V slabej chvíľke podľahnú obaja pokušeniu, z ktorého sa narodí synček. Clara odchádza naspäť do Anglicka kde porodí. Stretáva sa však s opovrhnutím a rasizmom namiereným voči jej synovi a tak ho pošle naspäť k otcovi do Indie.

V súčasnej dejovej línii sa dozvedáme o Indire, ktorá celý život bojovala s predsudkami, že na vedúcej pozícii veľkej firmy v Indii nikdy nemôže byť žena. Tvrdo pracovala, aby prerazila až na úplný vrchol pracovného rebríčka, no jej ambície ju doviedli až k tomu, že ignorovala svoju rodinu. Teraz ju strach o to, že ju stráca vedie k prehodnoteniu svojich priorít. Väčšina knihy sa sústredí na Claru, občas len jednou kapitolou, nás autorka vtiahne do krízy, ktorá sužuje Indiru.

Dieťa vojny bola niekedy surová a bolestivá, inokedy nás vtiahla do krás farbami a vôňami hýriacej Indie. Autorka na pozadí príbehov Clary a Indiry predostiera čitateľovi pálčivé problémy, rezonujúce v spoločnosti nielen v minulosti, no žiaľ i v súčasnosti. Tým nám chce možno naznačiť, že aj keď sa spoločnosť v oblasti rasizmu, šovinizmu či rodovej rovnosti posunula smerom vpred, ešte stále sa máme v čom zlepšovať. Dieťa vojny je krásnou historickou romancou o sile lásky, materinského puta, bolesti z odlúčenia i vytrvalosti, nádeji a boji voči predsudkom.
Čítať viac
38

Som mama malej slečny, s ktorou rady čítame. Snažím sa na IG písať svoj názor na mnou čítané knihy formou recenzií. Pri knihách si výborne oddýchnem, len keby toho času bolo viac :)

Beáta Kiselová Bileková
Overený zákazník
27.6.2022
Krásny príbeh
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Kniha v sebe ukrýva príbeh rozdelený do dvoch časových a dejových línií, z ktorých tá zo staršieho obdobia je zasadená do skutočných udalostí 1. a 2. svetovej vojny. Clara počas 1. sv. vojny príde o posledného blízkeho človeka, ktorým bola jej matka a postupne sa z nej stane ošetrovateľka. Zamiluje sa do zraneného lekára, s ktorým sa počas cesty do Indie opäť stretne po pár rokoch. Skamaráti sa s jeho manželkou, ale jedna noc všetko zmení a Clara otehotnie. Vracia sa do Anglicka, keď však vo víre 2. sv. vojny okúsi so synom rasistickú nenávisť, urobí najťažšie rozhodnutie svojho života a odošle ho za otcom, i keď ho už nikdy neuvidí.
V súčasnej linke je Indira úspešná riaditeľka spoločnosti večne konfrontovaná s postavením ženy na vyšších pozíciách. Až otcov infarkt ju prinúti sa zamyslieť nad rodinou, ktorú môže stratiť. Podarí sa obom ženám nájsť pokoj v duši i v srdci?
Tento krásny príbeh s vôňou pomarančov a levandule je plný materskej lásky i bolesti, ktoré so sebou prináša vojna i rasistické predsudky. Dej je plný otázok a vnútorného zožierania sa hlavných postáv, výčitiek, či konali správne, ale na druhej strane aj spokojnosti s tým, že snáď urobili všetko najlepšie pre to, aby ich deti boli v bezpečí. Príbeh je emotívny, ale čitateľ sa mnohokrát aj zasmeje hlavne z detskej prostorekosti a bezstarostnosti. Autorka vystihla ťaživé témy aj súčasnej doby, nastavila zrkadlo spoločnosti a poukázala na to, čo je najdôležitejšie. Dobrý preklad Barbory Al Zafari so sebou prináša zážitok z čítania. Ja som s príbehom veľmi spokojná, pôsobí realisticky a miestami som mala aj slzy na krajíčku. Možno niekedy budete mať tendenciu súdiť rozhodnutia hlavných postáv, ale vedzte, že im išlo určite len o to najlepšie, čo mohli v danej chvíli spraviť pre svoje deti, prípadne sa snažili napraviť svoje chyby. Ja túto knihu odporúčam prečítať širokej škále čitateľov a určite bude väčšina spokojná.
Čítať viac
24

"Čo ma vie dostať je kniha, ktorú keď dočítate, tak si želáte, aby jej autor bol vaším najlepším priateľom, ktorému môžete zavolať, keď by ste chceli." (J. D. Salinger)

Mária Morosková
Overený zákazník
15.6.2022
Tento príbeh bol veľmi krásny. Ako to pri takýchto príbehoch býva, sú na jednej strane smutné a každá druha strana vás vie rozplakať, na druhej strane sa stretávate s krásnymi ľuďmi. To čo museli prežívať je neskutočné ale stále dokázali v sebe nájsť silu a prebojovať sa ťažkým životom.

Inak to nebolo ani v prípade Clary, ktorá sa pred vojnou, ktorá zúrila aj v Anglicku, utiekla skryť do Indie. Páčilo sa mi, že aj napriek trpkým časom oplývala humorom. Bavilo ma jej žartovanie s ľuďmi.

V ďalšej časti príbehu sa dostaneme do roku 1995, kde sa stretneme s kariéristkou Indirou, ktorá je riaditeľkou spoločnosti, ktorá sa o syna veľmi nestarala ale prenechala zodpovednosť a starostlivosť na jeho otcovi. Jej život sa zmení po tom, čo sa dozvie, že jej otec dostal infarkt a ona si musí prehodnotiť celý svoj život.

Na začiatku som Indiru nemala príliš v láske, ale jej konanie vo mne zanechalo niečo, čím sa mi zapáčila. Samotný koniec príbehu bol krásny a skvelo napísaný.

Autorkin štýl sa mi páčil, dokonca sa mi páčili jej opisy kde popisovala prostredie postáv. Kniha sa čítala ľahko a stránky vám veľmi rýchlo mizli pod rukami.
Čítať viac

Vydavateľstvo Fortuna Libri

Čítať viac

„Známkou nezrelého človeka je, že chce za niečo vznešene zomrieť, kým známkou zrelého človeka je, že chce pre niečo pokorne žiť. “

Kto chytá v žite - J.D. Salinger, 2019
Kto chytá v žite
J.D. Salinger