Páči sa vám tento profil a chceli by ste mať podobný?

Založiť si profil
Obľúbené literárne žánre
Obľúbení autori

Moje srdcovky

Moje odznaky

2022
2021
2022
Zobraziť viac

Moje čitateľské kolekcie

Moje aktivity

7
7

Beáta Kováčová napísala recenziu

24.01.2023 13:29

Ida je 11-ročná sirota pracúca v hostinci pre hostinského Lojza, ktorý ju vykorisťuje, ako sa len dá. Aby ušla pred týmto životom, musí prejsť labyrintom, čo vôbec nie je ľahká úloha. Jedného dňa uprosí sršňa Igora, aby jej pomohol prejsť na druhú stranu labyrintu a tu sa začína písať príbeh Idinej neznámej cesty…;)

Keď ma oslovil autor knižky, či si neprečítam jeho knižnú novinku, neváhala som ani sekundu. Jeho tvorbu už dobre poznám a zaručene ma vždy dokáže prekvapiť. Každý jeho príbeh je úplne iný od toho predošlého a zásadne je iný od čohokoľvek, čo som doteraz čítala. Jeho knižky majú vždy veľmi špecifickú atmosféru a široku škálu pocitov, ktoré dokážu v čitateľovi vyvolať. Inak tomu nebolo ani pri Ide a jej neznámej ceste. Všímam si, ako sa autor štylisticky posúva každou ďalšou knihou a vidieť, že stále napreduje.

Idin príbeh je milý, neľahký, plný nádeje a jeho priam až snové prevedenie robí z knižky multigeneračný počin. Mladší čitateľ môže príbeh vnímať rozprávkovo a ten starší tam objaví mnoho silných myšlienok a ponaučení. Čitateľ po celý čas netuší, kam sa bude príbeh uberať. Je to tak zvláštne nepredvídateľné a to aj vďaka originálnemu svetu, ktorý autor vytvoril. Jeho zákutia a nuansy sú odhaľované pomaly a postupne, takže neviete, čo Vás čaká za najbližším rohom.

Ja som si príbeh užila a už teraz sa teším, co ďalšie nám autor prinesie. Hoci sa každá autorova kniha svojím spôsobom vymyká normálu, Ida a jej neznáma cesta je aj vrámci jeho tvorby osobitá a iná. Takže sem s ďalším prekvapením..!

Čítať viac

7
7

Beáta Kováčová napísala recenziu

05.12.2022 11:34

Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.

Súrodenci Kendra a Seth stoja opäť zoči-voči dračiemu kráľovi Celebrantovi, ktorý mení stratégiu a začína snovať strategický plán, ako oslobodiť draky a ovládnuť celý Wyrmroost. Vypočítavý dračí kráľ pozýva súrodencov na dračiu hostinu, od ktorej nečakajú nič dobré a jeho odvážne ambície ich všetkých zavedú až na tajomný hrad. Je to miesto, ktoré obývajú zvláštne bytosti zo vzácnych kovov a kde prebehne súťaž o tajomný artefakt, ktorý môže výrazne zvrátiť Celebrantom vyhlásenú vojnu.

Knihy Brandona Mulla sa pre mňa postupom času stali povinnou jazdou, ktorej sa zakaždým neviem dočkať. Séria Dragonwatch je pre mňa ešte o trošku lepšia než Fablehaven, pretože postavy citelne dospievajú a okrem šťastia, odvahy a šikovnosti im je nápomocný už aj rozum.

Autor píše nesmierne pútavo a v každej kapitole sa postará o kus akcie a napätia. Každou ďalšou knihou ma vždy presvedčí, že jeho predstavivosť nemá hraníc a aj napriek rozsiahlemu príbehu, ktorý tomu všetkému predchádzal, stále dokáže vymyslieť pútavú zápletku. Taktiež do každého príbehu dostane nejakú novú postavu, ktorá sa v príbehu mierne vymyká z normálu..v tomto prípde to bol Ronodin, ktorý je maximálne nečítateľný a jeho zámery sú zahalené tajomstvom. Zároveň je spojený s finálnou scénou, ktorá nám do budúcna statočne zamiešala kartami. Vo väčšej miere tu do deja zasiahne aj Sethov bratranec Knox, ktorý je rovnaký expert na prúsery, ako on a to, že sa títo dvaja ocitnú niekde spolu, neveští nič dobré…

Mám taký pocit, že ani jeden diel neskončil takto otvorene a šokujúco, ako tomu bolo teraz. Skvelé vyvrcholenie súťaže, ťažká skúška odvahy a charakteru a poriadna dávka akcie. Ja som Hnev kráľa drakov zhltla asi na 2 ťahy a nesmierne sa teším aj na ďalší diel a na rozuzlenia, ktoré nás v ňom (dúfam) čakajú.

Čítať viac

7
7

Beáta Kováčová napísala recenziu

22.11.2022 11:42

Keď opica Škorica zoskočí z police, kamaráti Malina, Buchta a Tyčka hneď vedia, že Vianoce budú tohto roku rozhodne veselé. Opica Škorica totiž rada čaruje, no nie vždy jej to výjde tak, ako plánovala. Keď vypustí z úst svoju čarovnú formulku, všetci už tŕpnu strachom, ako to opäť dopadne. Opica to však stále myslí dobre a vždy rada svojim kamarátom pomôže s rôznymi vianočnými strasťami.

Nič nám doma nemohlo vylepšiť predvianočnú náladu viac, ako naše večery s touto knižkou. Opičkne príbehy si čítame večer pred spaním a musím povedať, že nie vždy sa nám takto podarí navodiť pokojnú a kľudnú atmosféru potrebnú pred spaním..no vlastne nikdy. Jej výmysly a príhody nás stale rozosmejú a majú tendenciu spôsobiť u nás doma skôr večerné mešuge. My to však berieme s humorom, pretože zatiaľ sme si s knižkou užili veľa srandy a veselých spoločných chvíľ s našim krpkom. Jeho to ohromne baví a úprimne, sama som sa už dávno tak z chuti nezasmiala, ako keď Škorica dochutila štedrovečerný zemiakový šalát.

Knihu tvorí niekoľko kratších príbehov, ktoré zažíva Škorica spolu so svojimi kamarátmi počas celých vianočných sviatkov. Príbehy sú doplnené milými a veselými ilustráciami Sabíny Liptákovej, ktoré krásne dotvárajú veselú atmosféru knižky.

Túto knižku úprimne odporúčam každému, kto má doma deti. Veselá a milá predvianočná knižka, ktorá nezaváňa vianočným sentimentom, ale prináša originálne a vtipné rozprávky. My ešte nejaký ten výtlačok budeme určite na Vianoce dokupovať, pretože opicu Škoricu doprajeme aj sesterniciam a kamošom..na Vianoce skrátka CHCEŠ mať svoju opicu Škoricu doma.

Čítať viac

7
7

Beáta Kováčová napísala recenziu

17.11.2022 08:36

Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.

Clara Belmonteová je dcérou významného lekára, no po jeho smrti sa musí postaviť na vlastné nohy a postarať sa sama o seba. Nemá to jednoduché, pretože následkom posledných udalostí si Clara vybudovala panický strach z otvoreného priestranstva. Dostáva sa však do Castamarského sídla, kde pracuje ako pomocná sila a za krátku chvíľu očarí svojimi kulinárskymi schopnosťami nie len celú spoločnosť, ale aj samotného dona Diega De Castamar. To však nie je po chuti správkyni sídla doni Úrsule, ktorá už roky intriguje aj proti majordómovi sídla, donovi Melqíadesovi. Intrigy však nie sú len výstrelkom zamestnancov, ale vo veľkom sa rozbiehajú aj v tých najvyšších kruhoch.

Toto nie je žáner kníh, po ktorom bežne siaham, ale na túto som sa nechala zlákať. Rada si sem tam rozšírim obzory o niečo, čo bežne nečítam a tento krát som urobila naozaj dobre. Príbeh Clary ma nesmierne bavil. Honosné španielske sídlo, prvá polovica 18. storočia a intrigy vo všetkých vrstvách spoločnosti. Autor tu taktiez naznačuje viacero spoločenských problémov doby, ako je otroctvo a postavenie černochov.

Autor vytvoril zaujímavú hlavnú postavu, ktorá je síce vzdelaná, ale okolnosti ju nútia s pokorou prijať prácu, ktorá by z pohľadu spoločnosti mohla byť pre ňu podradná. Ona sa do nej však púšťa s nadšením a radosťou, lebo od mala holduje kuchárskemu umeniu. Nie je však vykreslená presladene a zromantizovane a postavená do roly Popolušky, ale vie sa postaviť sama za seba a vie, kedy byť tak správne drzá. Páčili sa mi ale najmä vedľajšie postavy a to doňa Úrsula a don Melqíades, ktorí mali zaujímavé pozadie a viedli voči sebe svoj vlastný tichý boj o postavenie v dome.

Myslím, že keby sa tohto námetu chopila žena, išlo by o bežnú sladkú romancu. Práve fakt, že sa príbehu zhostil muž, tomu dodalo na dôveryhodnosti a je z toho vydarený historicko-spoločenský román. Intrigy tu pôsobia reálne a premyslene a nie malicherne a naznačená romantická linka je sympatická, no nie silená.

Priznávam, že knihu som si užila viac, než som čakala a určite nevyvechám ani druhý diel, keďže ide o dilógiu. Som veľmi zvedavá na finálne rozuzlenie rozohratých strategických partií a na to, čo ešte Clare prinesie život v Castamarskom sídle.

Čítať viac

7
7

Beáta Kováčová napísala recenziu

09.11.2022 09:32

Keďže živočíšna ríša je bohatá na kadejaké tvory a ekosystémy, kníh o zvieratkách nie je nikdy dosť. Tento raz zavítame do lesa, ktorý je iný na povrchu a iný pod zemou, rušný za vidna a tajomný v noci. Vďaka tejto knihe môžu aj tí najmenší spoznávať život v lese a pripraviť sa na to, čo všetko môžu na výlete v prírode stretnúť.

Krochkajúci diviak, húkajúca sova, alebo jazvečia rodinka spiaca v nore..to všetko a veľa veľa iného nájdete v tomto leporele. Na krásnych ilustráciách Lucy Barnard môžu malí knihomoli objavovať zvieratká v rôznych prostrediach a situáciách. Na každej dvojstrane je vpravo umiestnený panel, kde sú jednotlivé zvieratká pomenované a vďaka krátkemu textu sa v skratke dozviete, čo sa v lese práve deje. Kedy ktoré tvory šantia, kedy spia a kto sa vyberie na prechádzku, keď prvý krát nasneží.

Keďze ide o leporelo, strany sú pevné a knižka prežije aj manipuláciu malými rúčkami. Povedala by som, že najviac zaujme detičky okolo 2-3 rokov, ale nie je to striktne dané, lebo aj môj 4-ročný krpko s ňou strávil dosť veľa času. Možno Vás tento tip takto pred Vianocami zaujme, ak máte v rodine drobca, ktorého by potešila.

Čítať viac

7
Bejka

Beáta Kováčová získala odznak Šťastných 7

07.11.2022 07:22

Tento rok sa vaša knižnica rozrástla už aspoň o 7 kníh... Tešíme sa spolu s tými, ktorí ich budú čítať :-)

7
Bejka

Beáta Kováčová získala odznak Môj názor pomáha

05.11.2022 03:42

Ďakujeme, tento rok ste sa zaradili k top recenzentom! Aj vďaka vášmu názoru si ostatní čitatelia budú vedieť ľahšie vybrať.

7
7

Beáta Kováčová napísala recenziu

05.11.2022 03:42

Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.

Nina má takmer všetko, čo k životu potrebuje…stabilnú prácu a povýšenie za rohom, spoľahlivého priateľa a svoje zázemie. Jedného dňa však zistí, že po ceste za týmto všetkým niekde stratila sama seba a hoci má naoko všetko, nemá vlastne vôbec nič. Keď sa jedného dňa zamyslí nad jednoduchou otázkou, ktorú začuje na ulici, rozhodne sa svoj život prekopať od základov. Vytvorí si adventný plán, vďaka ktorému sa pokúsi vytiahnúť na svetlo sveta starú bláznivú Ninu.

Kto ste už čítali nejakú knihu od Mišky, tak viete, že jej knihy sú tzv. neputíš-kým-neskončíš-ačky. A 24 hodín do Vianoc nebola ani o chlp iná. Pre mňa to bola milá vianočná jednohubka, ktorá zahriala ako hriatô pod stromčekom na trhoch. Príjemne sa tu striedali veselé a vtipné pasáže s tými vážnejšími a smutnejšími a čas s knihou príjemne ubiehal. Miestami som sa smiala nahlas, čo sa v práci veľmi nehodí, ale…čo už.

Autorka vytvorila sympatické postavy, ktorých interakcie boli niekedy veľmi vtipné, inokedy dojemné, no každopádne Nina s Dominikom boli dva dokonalo sa dopĺňajúce protipóly. Bacha na jeden malý nevinný spoiler, ale páčilo sa mi, že pri úlohách, ktoré Nina riešila, autorka nevsúvala ďalšiu zbytočnú drámu medzi hlavné postavy. Takto tam bolo dramatických situácií tak akurát a na mňa to pôsobilo dostatočne vyvážene.

Autorka taktiež načala viacero tém a problémov, o ktorých sa hovorí pomenej, alebo sa o nich nehovorí vôbec. Boli tam momenty, ktoré sa ma až desivo dotýkali..takže myšlienky v mojej hlave sa po dočítani mleli ako orechy v mlynčeku.

Každopádne, toto je kniha, ktorú v nadchádzajúcom období chcete a potrebujete čítať. Príbeh Vám navodí čarovnú vianočnú atmosféru, takže minimálne vianočné svetielka a škoricovník k čítaniu sú musthave. Miškin humor je nezameniteľný a skvelý a ak budete pozorne čítať, možno pri čítaní stretnete aj viacero postáv z minulosti.

Čítať viac

7
7

Beáta Kováčová napísala recenziu

02.11.2022 08:13

Tchor Hektor je svetoznámy detektív, ktorý tento krát zavítal do Ázie, aby tam prišiel na kĺb zopár záhadám. Keďže zvieratká v Ázii nemajú núdzu o problémy, tajomné zmiznutia či prípady vyhrážania sa, detektív sa chopil svojej lupy a oprášil svoje schopnosti na tomto ďalekom svetadiely.

S touto knižkou sme si užili doma asi najviac zábavy za poslednú dobu. Krátke príbehy sú ideálne na naše večerné čítanie pred spaním a jediným kameňom úrazu bolo, či si ich prečítame dva, či tri za sebou.

Z môjho pohľadu ide o trošku netypické rozprávky zo sveta zvieratiek, no v tom najlepšom zmysle slova. Neraz sa stalo, že vzniknutá situácia, alebo slovná hračka pobavila aj nás, dospelých. Ide o vtipné a veselé prípady, ktoré musí náš tchorí detektív vyriešiť a ich rozuzlenie je často dosť atypické, ba niekedy až bizarné. Takže z toho vyplýva jediné…tu aj rodičovská schopnosť predvídania zlyháva.

Túto knižku naozaj veľmi veľmi vrelo odporúčam do každej domácnosti, kde da nachádzajú zvedavé a veselé deti s chuťou objavovať a zabaviť sa. My si teraz musíme dokúpiť predošlé diely, lebo toto je pre nás objav roka.

Čítať viac

7
7

Beáta Kováčová napísala recenziu

24.10.2022 08:55

Šestica vyvolených, ktorí svojimi schopnosťami urobili dojem na Atlasa Blakelyho, správcu tajomného spoločenstva. Libby, Nico, Reina, Tristan, Parisa a Callum sa vydávajú do neznáma a čaká ich rok prípravy na zasvätenie. To však nie je určené pre všetkých šiestich uchádzačov a tak sa začína hra mačku a myš..

Priznám sa, že zo začiatku som sa do príbehu začítavala trošku ťažšie, no neskôr som už stránky obracala ako mašina počitajúca peniaze v banke. Kniha nie je písaná zložito, ale aj tak sa na ňu treba naplno sústrediť. Autorka má krásny a možno trošku špecifický štýl písania, ktorý si vyžaduje viac pozornosti. Prístup ku mágii vykresľuje vo veľkej miere cez fyziku, čo bola za mňa pecka! Tieto pasáže som čítala pomaly a veľmi pozorne, aby mi neušiel nejaký podstatný detail.

Kniha sa nesie v pomerne temnej a tajomnej atmosfére prostredia Alexandrijského spolku. Hoci bola prirovnávana ku kadečomu, stále si udržiava svoju osobitú a originálnu stránku.

Každý, kto ma trošku pozná vie, že milujem morálne šedé postavy. Tu ich bolo možno až priveľa na kope, ale každý z nich bol iný a svojský a ja som si našla medzi nimi svojich favoritov. Každá kapitola je písaná z pohľadu jednej postavy a keďže hlavných postáv tu máme až šesť, tak sa o nich dozvedáme pomaly a postupne..o ich minulosti, motivácii, či konaní. Tu boli moja trpezlivosť a zvedavosť extrémne skúšané, no dali sme to.

Rovnako postupne nám autorka odtajňuje aj iné fakty, a my len ticho a zo zákulisia sledujeme intrigy a hraničné situácie, do ktorých sa hdinovia dostali. Toto nie je príbeh postavený na akcii, no aj tak dokáže čitateľa udržať v napätí a očakávaní. Manipulácie mysle, iné reality či čierne diery..toto neznie ako nuda však?

Nedá mi nespomenúť aj povrchnejšiu záležitosť a tou je obálka knihy. Tá je nádherná! Z môjho pohľadu dokonale odráža tajomnosť príbehu.

Po dočítaní mi stále ostalo veľa otázok nezodpovedaných, čo ma (nebudeme si klamať) strašne škrie. Chcela by som vedieť viac..viac o Atlasovi a niektorých postavách, viac o spoločenstve, viac o výuke a výskume budúcich zasvätených. Dúfam, že si toto autorka šetrí na druhý diel a nenechá ma v štychu. Rozhodne odporúčam prečítať každému milovníkovi temných fantasy príbehov. Je to kniha, ktorá vo Vás určite niečo vyvolá..či už pozitívne, alebo nevatívne, ale nenchá Vás len tak.

Čítať viac

„Úspech je ísť od jedného neúspechu k druhému a nedať sa odradiť.“

Mysli ako génius - Philippe Brasseur
Mysli ako génius
Philippe Brasseur