Páči sa vám tento profil a chceli by ste mať podobný?

Založiť si profil
Obľúbené literárne žánre
Obľúbení autori

Moje srdcovky

Moje odznaky

Moje čitateľské kolekcie

Moje aktivity

3
3

Beáta Kováčová napísala recenziu

06.10.2021 10:27

Nechcem byť prehnane pozitívna, ale bez superlatívov to skrátka nedám, lebo toto bolo VY-NI-KA-JÚ-CE..!!!
.
Príbeh bezprostredne naväzuje na udalosti a rozprávanie prvého dielu. Dej knihy plynie zo širšieho hľadiska pomaly, ale napriek tomu sa ani na jedinej strane nenudíte. Prispieva k tomu nie len krásny a bohatý štýl a jazyk autora, ale aj veľké množstvo zaujímavých epizódnych postáv. Tie však, s ohľadom na rozsah knihy, vstupujú do deja postupne, takže sa nemusíte báť, že by ste stratili prehľad. Každá z postáv tam má svoje miesto a určite by Vám nejedna prirástla k srdcu.
.
Kvothe, ako hlavná postava dospieva, naberá nové vedomosti, robí správne rozhodnutia, robí chyby a je neustále v pohybe. Pri svojom putovaní spoznáva zaujímavých ľudí, objavuje nové kultúry, učí sa ich jazyky, ale objavuje tiež nové poznatky o Chandriáncoch, po ktorých baží celý svoj život. Vpred ho ženie nie len túžba pomstiť svoju rodinu a kočovnú spoločnosť, ale tiež láska k zvláštnej Dene. Úprimne musím priznať sama sebe, že sa stal jedným z mojích najobľúbenejších hrdinov vôbec…tak ako jeho mladé pochabé JA, tak aj to dospelé a utiahnuté, ktoré rozpovedalo svoj príbeh.
.
Silnou stránkou knihy je (ako som už spomínala) jazyk a neskutočný rozprávačský talent autora. Taktiež stojí za zmienku svet, ktorý je postavený na mysterikoch pohybujúcich sa medzi obyčajnými ľuďmi. Mágia v tejto sérii je jedinečná a neokukaná a prostredie univerzity je pre mňa ekvivalentom dospelejšieho Rokfortu.
.
Túto sériu som jednoducho vo svojom živote potrebovala. Určite som ju nečitala posledný raz a dúfam, že sa už čoskoro dočkáme aj sľubovaného tretieho, a teda aj záverečného dielu.

Čítaj viac

3
3

Beáta Kováčová napísala recenziu

12.09.2021 11:18

Príbeh druhého dielu pokračuje o necelý rok neskôr, kedy sa súrodencom Kendre a Sethovi končí školský rok. Do školy prichádza nový chlapec a oni ani len netušia, že problémy, ktoré vysia vo vzduchu budú súvisieť s Čarolesom. Na leto sa vracajú na miesto činu - k starým rodičom Sorensonovcom. Tí potrebujú ich pomoc, aby spolu zabránili Spoločentvu večernice v uskutočnení ich plánov, ktoré by mali katastrofálne následky nie len pre Čaroles, ale pre celý svet.
V prvom rade musím povedať, že táto séria oplýva veľkým množstvom zvláštnych čarovných bytostí, s ktorými sa len tak bežne nestretnete..uznajte, že kobold, dullion, či golem nie sú len také bežné stvory a čaroles je ich plný. Je to prazvláštny svet, ktorý naozaj slušne preskúša nie len detskú, ale aj dospelácku predstavivosť. Zavítame aj na dosiaľ nenavštívené miesta rezervácie a nedá mi nerozmýšľať nad tým, ako je ten svet nápadito vybudovaný.
Druhý diel sa číta takmer sám a hneď od začiatku je kniha nabitá akciou. Do deja tu vstúpi viacero nových postáv - Tanu, Coulter a Vanessa je hlavné trio pomocníkov, ktorí hľadajú v Čarolese tajomný artefakt. Či už si ich obľúbite, či nie, nikým v príbehu si nemôžete byť istý a po celý čas hľadáte indície, kam až siahajú chápadlá spoločenstva.
Ak sa Vám prvý diel páčil, v druhom si určite prídete na svoje, pretože od začiatku do konca sa Vám autor nedovolí nudiť ani na milisekundu. Je to akčné a dobrodružné dielko, pri ktorom budú mať mladší čitatelia zrýchlený tep a tí starší si oddýchnu pri neobyčajnom dobrodružstve. Ja sa už teraz teším na tie ďalšie.

Čítaj viac

3
3

Beáta Kováčová napísala recenziu

09.09.2021 17:43

Ako sa vymaniť zo sveta, v ktorom ste sa narodili a viete, že do neho nepatríte? Ako sa odvážiť žiť život mimo spoločenstva, keď okrem neho nemáte na svete nikoho?
.
Deborah Feldman sa v tejto knihe rozhodla vyrozprávať nie len svoj životný príbeh, ale šokujúco otvorene priblížiť život a zvyky židov žijúcich v silno ortodoxnej komunite. Kniha je písana ako voľný prúd myšlienok a príbehov zo života autorky, počas ktorého sa dozvedáme mnoho zaujímavých faktov a naskytuje sa široký priestor na premýšľanie nad vicerými zložitými otázkami. Hoci som sa spočiatku nevedela do príbehu dostať, po chvíli som už knihu nevedela pustiť z ruky. Mnohé informácie zo židovského spoločenstva boli pre mňa nové a niektoré až zarážajúce, no každopádne to bolo veľmi zaujímavé a pútavé čítanie. Na postoji autorky mi veľmi imponovalo to, že napriek tomu, že ona samotná hľadala zo svojej komunity útek, ich spôsob života nezavrhuje. Snaží sa poukázať na práva žien a maniére, ktoré by v 21. storočí už nemali vo svete existovať a v zásade zastáva právo voľby. Bolo zaujímavé sledovať príbehy ľudí, ktorí si takýto život veľmi radi osvojili a ľudí, ktorí sa mu vzpriečali a nakoniec stratili svoje ja a chtiac-nechtiac sa podvolili.
.
Jediná moja výtka spočíva v tom, že by som prijala viac informácii o živote potom. Knihe podľa mňa chýbalo plnohodnotnejšie zakončenie. Hoci som zástancom otvorených koncov, tu by sa mi žiadala taká nejaká čerešnička, aby to bolo úplne. Napriek tomu túto knihu s čistým svedomím odporúčam a dúfam, že pomohla mnohým existenciám nájsť potrebnú odvahu urobiť krok vpred. Neortodoxná Vám naservíruje zvláštny osud odvážnej ženy, túžiacej po príbehoch.

Čítaj viac

3
3

Beáta Kováčová napísala recenziu

30.06.2021 11:43

O tejto knihe som vedela už veľmi dávno, stále som ju obzerala, no nejako som stále špekulovala a nie a nie ju kúpiť..A aká že to bola chyba!!! Táto bichlička je naozajstný klenot v žánri high fantasy.
.
Samotný príbeh je životnou cestou Kvotheho, ktorý rozpráva svoj príbeh kronikárovi, s ktorým sa im navzájom skrížili cesty. V tomto diely hovorí o svojom detstve a štúdiu na univerzite, kde študuje pre nás prazvláštne vedy, aby sa stal mysterikom. Svet, v ktorom Kvothe žije je naozaj neobyčajný. Existuje v ňom mágia v tej najzaujímavejšej forme, s akou som sa v knihách stretla.
.
Priznám sa, že do príbehu sa mi začítavalo spočiatku trošku ťažšie. Ale keď som sa už dostala na kĺb tomuto svetu a jeho mágii, šlo to samo a nevedela som sa od rozorávania odtrhnúť. Príbeh je podaný naozaj veľmi pútavo a striedajú sa v ňom časové a dejové línie súčasnosti a príbehu minulosti, ktorý Kvothe rozpráva. Ako to pri tomto type fantasy kníh býva, príbehom sa mihne veľké množstvo postáv. Tu však prichádzali plynulým tempom, takže sa mi vôbec nestávalo, že by som sa v nich strácala a nevedela kto je kto a odkiaľ sa tu vzal. Jazyk, akým autor príbeh píše, bol pre mňa naozaj kúzelný a ja som úprimne touto knihou a jej príbehom ostala očarená.
.
Samotná postava Kvotheho mi bola extrémne sympatická. Bystrý, vynaliezavý a inteligentný chlapec s pohnutým osudom, ktorý sa ale nevzdáva a za prítomnosti svojej hudby a bystrého umu sa pretĺka životom. Ľstivý tým správnym spôsobom, no nie neomylný..som veľmi zvedavá akým spôsobom sa bude jeho charakter ďalej formovať, pretože Kvothe z minulosti má len veľmi málo spoločné s tým, ktorý príbeh rozpráva.
.
Za seba môžem povedať, že hoci neide o žiadnu novinku, pre mňa to bude určite jedna z TOP kníh, ktoré som v tomto roku prečítala. Podmanivý svet, skvelé rozprávanie so správnou dávkou dobrodružstva a tajomnosti. Pre milovníkov fantasy, alebo high fantasy je Meno vetra doslova NUTNOSŤ! A ja už presne mám pár tipov, komu ju budem odporúčať, alebo ju kúpim ako darček.

Čítaj viac

3
Bejka

Beáta Kováčová prečítala knihu

15.04.2021 10:14

3
Bejka

Beáta Kováčová prečítala knihu

15.04.2021 10:14

3
Bejka

Beáta Kováčová prečítala knihu

15.04.2021 10:14

3
Bejka

Beáta Kováčová prečítala knihu

15.04.2021 10:14

3
3

Beáta Kováčová napísala recenziu

12.04.2021 11:22

Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.

Ide o prvý diel série Mesačné kroniky a teraz, v apríli, by mal vyjsť jej druhý diel. O rozprávačskom talente autorky som sa presvedčila už pri sérii Renegáti, takže som už trošku tušila, že kniha bude pre mňa príjemnou a akčnou oddychovkou.

Príbeh nás zavedie do ďalekej budúcnosti, do sveta Nového Pekingu. Vládne tam cisár a celú Zem sužuje smrteľná epidémia, s ktorou ľudstvo bezvýsledne bojuje. V takomto svete žije Cinder – najlepšia mechanička široko-ďaleko a ako inak, kyborg. Na cisársky trón má nastúpiť princ Kai, ktorý je ale pod nátlakom mocichtivej kráľovnej Mesiačanov. Tá mu môže pomôcť v boji proti zákernej chorobe šíriacej sa ľudom, ale za akú cenu?
Do príbehu som sa ponorila hneď od prvých stránok. Hoci ide o retelling Popolušky, príbeh je tu prekopaný od základov. Nechýba tu princ, zlá macocha, ani nevlastné sestry, no stále neviete úplne predpokladať, akým smerom sa príbeh bude uberať. SPOILER ALLERT!!! Napríklad, napadlo by Vám že Cinder nestratí len črievičku, ale rovno celú nohu? Veľmi sa mi tiež páčilo osadenie deja do Ázie, bol to taký sympatický odklon od lokalít zaužívaný pre tento typ YA príbehov. Knihe nechýba originálnosť, akcia ani štipka romantiky a koniec Vás dokonalo navnadí na ďalší diel.

Veľmi mi imponovala samotná hlavná postava - Cinder. Bola to silná ženská hrdinka, ale tak akurát. Bola akčná, ale tak akurát. Robila hlúpe rozhodnutia, ale aj to, tak akurát. Absentovalo tu také to NASILU hranie sa na niečo, čo pri niektorých hrdinoch tohto typu, autori zvyknú trošku prepísknuť. Možno to bolo aj tým, že Cinder bola z vyše 30% stroj.

Toto je jedna z YA sci-fi kníh, ktorá je ideálna na jeden víkend, pretože ju nedokážete pustiť z ruky. O mesačných kronikách toho síce ešte veľa neviem, ale veľmi rada sa do tohto sveta vrátim a určite si nenechám újsť ani ďalšie diely série.

Čítaj viac

3
3

Beáta Kováčová napísala recenziu

06.04.2021 08:47

Príbeh knihy nás zavedie do Walesu, konkrétne do Cardhillu,starého zničeného kaštieľa uprostred lesa, ktorý slúži ako sirotinec. V sirotinci ale čosi nie je tak úplne v poriadku. Občas v ňom nejaké dieťa zmizne a siroty, ktoré dosiahnu plnoletosť začínajú tušiť, že múry sirotinca, už živé ani mŕtve, neopustia. Keď sa tam však dostane Jacob, ktorému sa čas do jeho osemnástych narodenín kráti, spolu s ďalšou chovankyňou Améliou sa chcú pokúsiť o nemožné..
.
Táto kniha je autorkinou prvotinou. Má svoje štylistické muchy a v istých veciach mi nesadla, ale aj napriek tomu si myslím, že si kniha nájde svojích priaznivcov a čitateľov. Príbeh sirotinca bol dobre vymyslený a námet bol zaujímavý. Na knihe sa mi páčilo skĺbenie nadprirodzených démonických síl a ľudského zla. Celý príbeh sa niesol v temnej a tajomnej atmosfére kastieľa a jeho okolitých lesov. Udalosti však niekedy ubiehali prirýchlo a prijala by som niektoré situácie a opisy prostredia trošku popisnejšie. Tiež som mala problém sa stotožniť s hlavnými postavami, u ktorých mi chýbal akýsi vývoj, boli nerozhodní a často menili názory na to, čo vlastne chcú. Akoby im chýbal bod v ktorom začali a kam sa svojím vývojom vrámci príbehu mali dostať. Asi najkomplexnejšou postavou bola pre mňa opatrovateľka Emma, ktorej charakter mi sadol najviac a bola najprepracovanejšia. Koniec knihy bol pre mňa veľmi prekvapivý a nečakaný (v pozitívnom zmysle slova) a zopár vecí tu ostalo nezodpovedaných. Autorka ale sľubuje, že budú zodpovedané v nasledujúcej knihe, tak sa teda nechajme prekvapiť, čo nám ďalší diel prinesie.

Čítaj viac

„Vlastnou univerzitou našich dní je zbierka kníh.“

Th. Carlyle