Možnosti milostného románu - Jan Němec, Host, 2019

19,42 €

Pri nákupe nad 49 €
poštovné zadarmo

Možnosti milostného románu

Je pravda života a pravda literatury. Jedinečná zkušenost a touha najít její smysl. A přestože o lásce bylo řečeno nejspíš vše, každá generace ji prožívá trochu jinak. Nový... Čítať viac

3,9 33 hodnotení
Vydavateľstvo
Host, 2019
560 strán
8-9 hodín čítania

Je pravda života a pravda literatury. Jedinečná zkušenost a touha najít její smysl. A přestože o lásce bylo řečeno nejspíš vše, každá generace ji prožívá trochu jinak. Nový román Jana Němce je románem o lásce. Na první pohled příběh velkého milostného... Čítať viac

  • Pevná väzba
  • Čeština
23,60 €

19,42 €

-18 %
U dodávateľa > 5 ks
Posielame do 4 – 6 dní

Dostupné v 8 knižniciach. Požičať v knižnici

Ďalšie knižné vydania
Možnosti milostného románu - Jan Němec, Host, 2020
Brožovaná väzba
Čeština, 2020
Vypredané

Naši škriatkovia odporúčajú

Viac z kolekcie

Najlepšie knihy roka 2019

Pozvánka - Sebastian Fitzek, Tatran, 2024

Viac o knihe

Román o tom, proč vlastně jsme jeden s druhým.

Je pravda života a pravda literatury. Jedinečná zkušenost a touha najít její smysl. A přestože o lásce bylo řečeno nejspíš vše, každá generace ji prožívá trochu jinak.

Nový román Jana Němce je románem o lásce. Na první pohled příběh velkého milostného vzplanutí a peripetií šestiletého partnerského vztahu. To skutečné drama se však odehrává jinde. V umanuté a trýznivé potřebě pochopit, proč to skončilo. A protože spisovatel má jediný nástroj, jsme svědky toho, jak na rozvalinách milostného vztahu vzniká milostný román. Jak je každý zážitek a konflikt nasvěcován z různých stran, jak se na něj přikládá šifrovací mřížka jiných textů, od Božské komedie po efemérní zprávy bulváru… a jak se skutečnost vzpírá a to podstatné stále znovu uniká mezi prsty. A sledujeme i to, jak se autor mění v románovou postavu a v poctivém zápase překračuje hranice tělesné i myšlenkové intimity. Jeli poznání jedinou morálkou románu, jak tvrdí Milan Kundera, není jiná možnost.
Čítať viac
Počet strán
560
Väzba
pevná väzba
Rozmer
135×205 mm
Hmotnosť
490 g
ISBN
9788075779205
Rok vydania
2019
Naše katalógové číslo
610949
Štýl
filozofický, napínavý, erotický, romantický
Jazyk
čeština
Pôvod
Česko
Vydavateľstvo
Host
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Kúpte spolu
Možnosti milostného románu - Jan Němec, Host, 2019
Tiché roky - Alena Mornštajnová, Host, 2019
37,48 €
Ušetríte 8,07 €

Hodnotenia

3,9 / 5

33 hodnotení

16
6
5
4
2

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie Martinusákov

Tuhle knihu doporučuji kudy chodím, protože je podle mě ideální ukázkou toho, co všechno zmůže literatura. Jak Němec v knize říká: Literatura, nebo život. Vypráví o jednom vztahu bez happyendu a rozebírá jak možnosti milostného vztahu, tak milostného románu jako žánru, čímž z celkem tuctového příběhu typu seznámili se – chodili spolu – rozešli se dělá naprosto originální dílo, ve kterém testuje čtenáře leckdy až na hranici únosnosti. Neskutečně mě bavilo, jak si Němec se svým čtenářem pohrává, jakým způsobem mu předkládá svůj náhled na svět a čtení jsem si maximálně užila zejména díky tomu, že spisovatel je mistrem svého oboru a umí zacházet se slovy tak, jak se to vidí už jen málokde. Je to krásné, bolavé čtení a potřebujete si ho zažít taky.

Čítať viac
Nino.

Tak a je to. Dočítaná posledná stránka, v očiach slzy a v hlave snaha pochopiť čo sa to so mnou práve stalo. Aj taká môže byť kniha možnosti milostného románu. Jan Němec si dal záležať a v každej kapitole vieme nájsť niekoľko odkazov na známe - nielen hudobné diela, ktoré dotvárajú atmosféru - odporúčam si ich púšťať pri čítaní. Viem si predstaviť, že niekomu nemusí sadnúť jeho špecifický jazykový štýl - ja však do tejto kategórie nepatrím. Zaujala ma autorova citlivosť a príjemný nadhľad, pri ktorom som do knihy ešte väčšmi "padla".. Vidíme históriu mladého páru, dvoch ľudí, ktorí nenašli to čo hľadali v sebe navzájom. Z opisov situácií a dialógov môžeme vidieť iba jednu pravdu - autorovu. Koniec koncov, možno to nie je o šťastnom konci, ale o príbehu. :) Príjemné čítanie.

Čítať viac
31. decembra 2019

Aj keď som na začiatku pochybovala, úplne ma to dostalo. Samotný príbeh je taký tuctový, že sa to mohlo stať hocikomu. Ale to ponorenie sa do seba, svojich myšlienok, pocitov, vnútorných rozporov… tá forma (!) bola fantastická. Tá autentickosť bola fantastická. Tá hra s čitateľom bola fantastická. Bola som jednoznačne #TeamJan, no a potom som sa dostala na koniec a stalo sa ešte niečo iné. Čítala som o dvoch cudzích ľuďoch, ale zrazu som ulietala preč premýšľať nad sebou a vlastnými paralelami.
Toto je 5-hviezdičková kniha už len preto, že takýchto originálnych počinov veľa nie je. Táto kniha žije. Dýcha.

Čítať viac

Len máločo vám ukáže lepší obraz človeka ako táto kniha. V nej láska nenašla šťastný koniec, ale podľahla ľudskej krehkosti. Autor nás sprevádza rôznymi zákutiami svojho srdca a duše a premieňa ich do nádherne napísaných viet. Ukazuje nielen zraniteľnosť seba samého, ale taktiež všetkých nás ostatných. Ťažko sa mi odtŕha od jeho slov, chcem s ním znova cítiť tú nájdenú lásku, to šťastie na začiatku vzťahu a zároveň chcem s ním padnúť na dno a plakať horúce slzy. Každý koniec lásky bolí a predsa patrí rovnako ku životu ako jej začiatok. Nezáleží na tom, kto túto knihu chytí do rúk, je vo svojej podstate rovnakým človekom, ako jej samotný autor. Je to príbeh nás všetkých, ľudí so srdciami, ktoré sa dajú zlomiť.

Čítať viac

Och ?? Teraz sa trochu opustím. Toto bola tak strašne dobrá kniha, ktorá sa mi mega dostala pod kožu, ako už dlho žiadna iná. Ešte pár dní po prečítaní si ju opakovane beriem len tak do ruky, listujem v nej, znova čítam obľúbené pasáže a predlžujem si zážitok. Prvá kapitola ma tak zasiahla a očarila, že som si ju musel prečítať viackrát po sebe. Čítal som tento rok viacero super kníh, ktoré očarili, ale do tejto som sa úprimne zamiloval. Krásna hra s textom, príbeh a jednotlivé scény vo mne vyvolávali veľmi silné, intenzívne až intímne pocity. Viaceré pasáže, miestami aj celé kapitoly mi rezonovali do tej miery, že som si ich musel prečítať viackrát a následne sa nechať len tak unášať vyvolanými myšlienkami. Proste, bolo to krásne. Jednoznačný top tohto roka!

Čítať viac
Slovníková definícia zmiešaných pocitov

je môj dojem z tejto knihy.
Som nasratá, otrávená, a zároveň obohatená o nemálo slovne nádherných viet a opisov prostredia.

Asi skúsim senvičovú metódu, akurát bude chýbať krajec chleba z jednej strany.

Začnem pozitívami.
Dovolím si tvrdiť, že táto kniha je veľmi dobre remeselne spravená. Autor skrátka vie písať, o tom žiadna, Možnosti milostného románu sú dobre napísané.
Ale Možnosti milostného románu nie sú dobré.

V poznámkach z procesu čítania mám “Brno nikdy nebolo magickejšie”, a za tým si stojím.
V Brne študujem. Necítim sa tu síce doma, ale toto mesto má rozoznateľného a nenapodobiteľného génia loci, Brno na mňa hovorí - zblízka - dýcha na mňa.
Nie tak dávno som kráčala z Kina Art a napadlo mi nasledovné:
. Brno je sloboda. Zabudla som, koľko slobody pre mňa Brno znamená (a spomenula som si práve počas tejto chôdze). Brno je sloboda, ale Brno je sloboda na úkor všetkého ostatného. Brno je bohéma (subkultúra vystupujúca pod grafickým symbolom Prozreteľnisti by určite tvrdila, že práve to, že začínajú na to isté písmeno z nich robí spriaznené, nemôže to byť predsa náhoda - bohéma, bohemistika, Brno…)
.. Brno je bezstarostné detstvo zastavené v čase, alebo skôr v časovej slučke. Brno je idealistický závoj nevedomosti, Brno je nikdy nemusieť dospieť.
Brno Vám dospieť nedovolí. Musíte odísť. Môžete sa vrátiť.
… V mojej interpretácii Možností milostného románu vychádzam práve zo skutočnosti, že autor sa v Brne narodil, a v ňom tak trochu krněl celý život až do písania tejto knihy, takže ho Brno ovplyvnilo, nepustilo, a odzrkadľuje sa to v jeho autofikcii.

Možnostiam milostného románu sa musí nechať, že majú viacero rozmerov. Vnímam tribút umeniu a už spomenuté brilantné opisy prostredia. Toho by sa autor mal držať. Otázku legitimity milostného románu v dobe tvorby tiež oceňujem, ale jej konkrétna podoba v tejto knihe sa mi bridí.

Vyše štyristo strán o láske k Nine - a o Nine neviem nič. Nesmierne ma vytáčalo, ako tridsaťročný muž podľahol kognitívnemu predsudku, že krása ženy implikuje jej hodnotu. Krása ako taká môže byť hodnotou, ale nie je všeobíjmajúca. Krása ženy nestačí na to, aby bola dobrou životnou partnerkou. Zdá sa, že Němec sa nechal opantať krásou - nadovšetko ostatné. Jednoducho kniha je plná Němcových predstáv, ktoré projektoval na reálneho človeka - Ninu, čím ju absolútne zahatal bremenom jeho ideálu. Možnosti milostného románu sú plné poznámok o jej prsiach a oblečení, z ktorých autor z pre mňa neobhájiteľného dôvodu vyvodzuje nejakú metafyzickú nadradenosť.

Dalo by sa povedať, že podobné podľahnutie sa za život stane každému. To rozporovať nechcem, ale v tom prípade sa pýtam, načo takéto dielo publikovať, keď ide len o príznak doby - Brnom amplifikovaný - a výrazne to postráda originalitu. Pretože tak to vnímam, Němec to mohol vydať, pretože je etablovaný autor, ale dielo samo osebe stojí zanič, je neoriginálne, zobrazuje niečo psychologicky prehnité, naivné, neospravedlniteľné.

Nemyslím si, že každé umenie má byť normatívne(,) morálne, vnímam hodnotu aj v dekadencii, ale to by musela mať iný rozmer, muselo by tam byť aspoň niečo - originalita, sebareflexia. A práve sebareflexia je niečo, čo mi v tejto knihe chýbalo. Nechcem Němcovi krivdiť, istá tam bola, ale neprišla mi dostatočná.

Napokon by sa autor mohol skryť za formulku “koncept ospravedlňuje všetko” (s. 344), ktorú sám predkladá. Väčšie hovno som asi v živote nepočula. Obdoba “účel svätí prostriedky”. Forma je v umení rozhodne veľmi dôležitá, ale definívne nie centrálna a ani jediná. Forma bez obsahu neexistuje. (Vzadu v hlave mi vrieska Aristotelská metafyzika, ale nechám ju nateraz stranou.) Vyprázdnená forma nejestvuje, ak sa mýlim, ukážte mi ju.
Obhajovať solídnou formou priemernosť a banalitu obsahu sa mi v tomto prípade zdalo nemiestne.
Možnosti milostného románu: idea dobrá, výsledok neprínosný a otravný.

Čítať viac

Toto je tak ozajstné. Príbeh lásky. Nedokonalej, ale skutočnej. O tom nikdy neprežitom poznaní milujúceho človeka v jeho vlastnej samote. Tej túžbe po tomto poznaní. O navždytrvajúcej samote. Ako existujú bytosti, ktoré ju potrebujú oveľa väčšmi než skutočnú lásku a sú s ňou tak prepojené, že ju nemožno ani citom alebo túžbou porušiť. Láska je krehká, nepochopená, neistá, plná nedorozumení, nevysloveného, a predsa otvorená, ale bojazlivá, prehnane prežívaná. Pravá láska býva bolestivá. Hádam ju tieto nedokonalosti robia takou srdca dotýkajúcou sa. Niektoré lásky sú silné a dávajú všetko i napriek tomu, že nie sú večné. Azda sú večné práve pre ten moment, lebo minulosť bude vždy súčasťou prítomnosti. Nuž, milovanie má príliš veľa pohľadov. Aj tento príbeh ich má, že ich nemožno spojiť a možno sú spojené už navždy, nech je koniec akýkoľvek.

Čítať viac

Recenzie čitateľov

7
Hlad - Jozef Karika, 2021
Práve čítam
Hlad

Čítanie je veľmi príjemné zabíjanie voľných minút bežných dní. :)

Denisa Simová
Overený zákazník
14.5.2024
Priemer
Dlho som okolo nej chodila v kníhkupectve a rovnako dlho so mnou kniha cestovala ako kvalitné vyplnenie času.
Príbeh,ktorý sľubuje a recenzie ma utvrdzovali v tom, že to bude presne tá kniha, ktorú budem kupovať na sviatky všetkým svojim blízkym a n?sledne nedočkavo čakať kedy s dotyčným budem môcť stratiť niekoľko pochvalných slov na jej adresu.
A ku samotnej recenzii? Kniha hneď v úvode prezrádza, že neskončí happy endom, čo mne osobne vôbec neprekáža. Čo mi ale prekáža je veľké množstvo pasaží z autorovho pohľadu. Myslím že kniha tak ako uvádza sám autor v strede knihy je príliš zameraná jednostranne. Za mňa by som jej dala 3/5. Aj to ma asi ovplyvnila perfektná obálka a to, že príbeh je v zhrnutí vcelku dobrý.
Čítať viac
29.6.2022
možností je mnoho
Veľmi zaujímavá kniha. Autor už na začiatku upozorní, kam celý vzťah smeruje, takže som sa s mojou túžbou vidieť všetkých šťastne až naveky dokázala včas vysporiadať. Často som si kládla otázku, ktoré časti sú naozaj pravdivé a ktoré sú kreované autorom. Nemohla som si pomôcť, štýl písania mi trochu pripomínal iného českého spisovateľa Viewegha - svojou ľahkosťou a pohotovými postrehmi. Ale to čo sa podarilo z jedného vzťahu autorovi vytiahnuť zachádza oveľa ďalej. Odporúčam, presvedčte sa. Čítať viac
8.11.2021
možností je mnoho
Veľmi zaujímavá kniha. Autor už na začiatku upozorní, kam celý vzťah smeruje, takže som sa s mojou túžbou vidieť všetkých šťastne až naveky dokázala včas vysporiadať. Často som si kládla otázku, ktoré časti sú naozaj pravdivé a ktoré sú kreované autorom. Nemohla som si pomôcť, štýl písania mi trochu pripomínal iného českého spisovateľa Viewegha - svojou ľahkosťou a pohotovými postrehmi. Ale to čo sa podarilo z jedného vzťahu autorovi vytiahnuť zachádza oveľa ďalej. Odporúčam, presvedčte sa. Čítať viac
1.12.2020
Zle
Kniha je z urciteho uhlu originalna, ale pre mna nestravitelna, miestami dost nudna. Nechapem hype okolo knihy. Ma fajn myslienku, ale to podanie nic moc. 2 hviezdicky za par peknych myslienok, krasne opisy Talianska a realii Brna. Inak plne klise, stereotypov. Postavy nesympaticke. Čítať viac
3
Deväťdesiate roky - Chuck Klosterman, 2023
Práve čítam
Deväťdesiate roky

Učiteľ na strednej škole. Šťastne ženatý žijúci v Košiciach. A vo voľnom čase čítajúci knihy.

Adrián Šperka
Overený nákup
18.6.2020
Toto bol aspoň pre mňa veľmi silný román. Autor prostredníctvom hlbokých vzťahových myšlienok vyjadruje súčasnú podstatu a devalváciu vzťahov, ktorá je dnes na tak vysokej úrovni, až je to smutné. Príbeh ostro kontrastuje s láskou autorových starých rodičov, na ktorých je vidno dlhotrvajúcu, tolerantnú a odpúšťajúcu vzájomnú úctu. Dnešná generácia by si mala brať príklad. Čítať viac
2

Čítanie kníh pre mňa predstavuje oddych a zároveň ma táto činnosť motivuje a dodáva energiu, nové myšlienky a poskytuje aj iný pohľad na rôzne životné udalosti a situácie.

Alžbeta Jánošíková
Overený nákup
16.5.2020
Krásny príbeh, ktorý vás pohltí
Zamilovala som sa do autorovho štýlu písania. Je to príbeh poskladaný zo spomienok na jednu lásku, ktorý je doplnený aj o autorove postrehy (ktoré pravdepodobne načerpal až neskôr s odstupom času, s odstupom od lásky). Príbeh doplnil aj o myšlienky slávnych aj menej slávnych filozofov, psychológov a uryvkov z časopisov. Vyskladal tak zaujímavú skladačku plnú odžitých pocitov a skúseností. Čítať viac
Kristína Pjatak
Neoverený nákup
22.4.2020
Z môjho pohľadu málo deja. Ja som asi skôr príbehový čitateľ. Autorové filozofovanie mi často pripadalo príliš nudné a zbytočne dlhé Čítať viac
2.1.2020
Dala bych silnější 4 hvězdičky, možná 4,5, ale na půlky se nehraje a knížka ve mně bude asi přece jen v nestřežených okamžicích probleskovat, takže nakonec 5 hvězdiček. Jak už bylo víckrát řečeno, forma výrazně předbíhá obsah (přičemž pro mě je obsah ještě zajímavý osobní vazbou na zmíněná místa a společenské kontexty). Úvod je super, závěr také. Prostředek trochu kulhá a obecně je to víc rozsahově nafouknuté než by muselo být. I přes to je to jedna z nejlepších knih, které lze v rámci současné české literatury číst. Čítať viac

Recenzie, kritiky

Možnosti milostného románu (Monika Zbínová), monicqa.sk

Vydavateľstvo Host

Čítať viac
Kúpte spolu
Možnosti milostného románu - Jan Němec, Host, 2019
Tiché roky - Alena Mornštajnová, Host, 2019
37,48 €
Ušetríte 8,07 €

„Nemožno mi Ťa neľúbiť!“

Marína - Andrej Sládkovič, Katarína Vavrová (ilustrácie), 2017
Marína
Andrej Sládkovič, Katarína Vavrová (ilustrácie)