Hrdinové
E-kniha

Jen málo smrtelníků se pustilo do odvážných a srdceryvných dobrodružství tak stylově a triumfálně jako řečtí hrdinové. Stephen Fry vypráví jejich dramatické, zábavné i tragické... Čítať viac

Vydavateľstvo
BETA - Dobrovský, 2020
400 strán
6-7 hodín čítania

Jen málo smrtelníků se pustilo do odvážných a srdceryvných dobrodružství tak stylově a triumfálně jako řečtí hrdinové. Stephen Fry vypráví jejich dramatické, zábavné i tragické a především nadčasové příběhy stejně... Čítať viac

  • EPUB MOBI
  • Čeština

11,29 €

Ihneď na stiahnutie
Ako čítať e-knihy?
Ďalšie e-knižné vydania
Hrdinovia - Stephen Fry, Tatran, 2021
PDF EPUB MOBI
Slovenčina, 2021
Ihneď na stiahnutie

15,90 €

Naši škriatkovia odporúčajú

Viac o e-knihe

Bohové, příšery, mise…

Jen málo smrtelníků se pustilo do odvážných a srdceryvných dobrodružství tak stylově a triumfálně jako řečtí hrdinové. Stephen Fry vypráví jejich dramatické, zábavné i tragické a především nadčasové příběhy stejně brilantně a s nezaměnitelným šarmem a vtipem jako v předchozí knize Mýty.

Vstupte s Iásónem na palubu lodi Argo a vydejte se za Zlatým rounem, sledujte, jak moudře Oidipus vyřeší hádanku Sfingy, žasněte nad tím, jak si Héráklés poradí s těžkými úkoly, obdivujte neporazitelnou Atalantu, vychovanou medvědy, staňte se svědkem nesmrtelných příběhů, které se staly inspirací všech následujících věků.
Čítať viac

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,2 / 5

17 hodnotení

6
10
0
1
0

Ako sa páčila e-kniha vám?

Recenzie čitateľov

22.3.2023
Ako dieťa ma grécka mytológia úspešne obchádzala. Dokonca som nečítala ani Percyho Jacksona. Zato teraz v dospelosti ma príbehy o krutých, okázalých a rozmarných bohoch a ich hrách s ľuďmi kompletne pohltili. A môžu za to najmä autori ako Madeline Miller a Stephen Fry.

Zatiaľ čo v Mýtoch sa Fry venoval príbehom o samotných bohoch, v knihe Hrdinovia upriamil svoju pozornosť na ľudí - zraniteľných, smrteľných, odvážnych. Jedným slovom skutočných hrdinov starovekého Grécka, ktorí sa neobmedzenou božskou mocou nenechali zastrašiť a svojimi činmi opakovane dokázali, že im právom patrí tento titul.

Kniha sa člení na kapitoly venované jednotlivým hrdinom a musím povedať, že toto členenie mi vyhovovalo omnoho viac, ako v Mýtoch, kde to na mňa občas pôsobilo príliš chaoticky a repetitívne. Tu má čitateľ možnosť stráviť s každým z hrdinov viac času a teda si príbehy aj lepšie zapamätať. Či už je to nekonečne silný Herakles alebo neuveriteľne inteligentný Teseus, každý z hrdinov sa vám svojím spôsobom dostane pod kožu. Z hrdinov sa stal mojim favoritom Bellerofontes. Naopak zo záporákov mala obrovský potenciál Medea a tajne dúfam, že sa jej príbehu niekedy v budúcnosti chopí napríklad Madeline Miller a napíše brutálny retelling. To, že ma kniha inšpirovala vyhľadať si o postavách ďalšie informácie, myslím hovorí samo za seba.

Odvaha gréckych hrdinov akoby nemala hraníc. Na nikdy nekončiacich sa cestách za naplnením nesplniteľného siahajú na dno svojich hraníc a objavujú, čo vlastne znamená byť človekom. Či už v príbehoch nájdete paralely s dnešným svetom, v postavách spoznáte sami seba, alebo si knihu prečítate len tak pre rozptýlenie, nebudete to ľutovať. Ideálne ešte teraz počas leta, keďže mnoho príbehov sa odohráva na mori a má dobrodružný charakter. Kruté, zábavné, nechutné, poučné. Také je čítanie o gréckych hrdinoch.
Čítať viac
7.11.2022
Hrdinovia
Mýty aj Hrdinovia od Stephena Frya sú podľa mňa knižkami, ktoré treba mať v knižnici. Tieto univerzálne príbehy sú nielenže vyrozprávane s ľahkosťou, ale obsahujú aj veľmi trefné poznámky pod čiarou, menný zoznam bohov, bytostí a ľudí a hlavne dávajú mnohé príbehy do kontextu. 4* nedávam za kvalitu knihy, ktorá má potenciál byť čítaná zas a znova, ale skôr zo subjektívneho hľadiska, kedy som sa jednoducho aj napriek autorovej snahe neustále v menách strácal. Verím tomu, že keď sa k tomu vrátim neskôr budem sa v tom orientovať trošku lepšie. Takto som sa aj napriek zábavnosti príbehov často krát ocitol pred, pre mňa neriešiteľnou úlohou, rozpoznať kto s kým, kedy a prečo. Každopádne moje subjektívne tápanie nemá s kvalitou knihy nič spoločné, a určite by nemala chýbať v žiadnej správnej knižnici. Čítať viac
28.2.2022
Názor čitateľa
Od tejto knihy som dostal presne to, čo som očakával. Prerozprávané klasické príbehy bájnych hrdinov z dávnych čias, modernejším, ľahšie stráviteľným jazykom. Obzvlášť musím vyzdvihnúť príbehy Oidipa a Atalanty, ktoré som doteraz poznal iba veľmi stručne. Autorov štýl je veľmi svižný. V tejto knihe síce menej vtipný, ako v Mýtoch, ale vzhľadom na to, že príbehy smrteľných hrdinov sa, na rozdiel od tých o bohoch, väčšinou končia tragicky, nevadilo mi to. Časté vtipkovanie by kazilo celkový dojem. Myslím, že táto kniha by nemala ujsť pozornosti žiadneho milovníka gréckej mytológie. Naozaj obohacujúce čítanie. Ako bonus musím pochváliť krásnu obálku knihy, ďalšia ozdoba do knižnice od vydavateľstva Tatran. Môžem iba odporučiť ! Čítať viac
Recenzia z Beautiful books (nathalys-reading)
Neoverený nákup
23.12.2021
Táto kniha nemala nikdy vzniknúť. Autor kvalitou viditeľne klesol alebo nám chcel poskytnúť viac faktov, čo sa nakoniec nevyplatilo. Už to nebolo také odľahčené a svižné, ako by sme si priali. Mrzí ma, čo sa napokon z Hrdinov stalo. Nič mi nedokáže vylepšiť tento zlý pocit. Bolo to ťahavé, plné mätúcich odbočiek a nevtipného humoru. Bolo zložité dostávať sa do deja a chápať všetky príbehy.

Viac sa dozviete v recenzii na mojom blogspot blogu: nathalys-reading
Čítať viac
14.9.2021
Po gréckych bohoch a titanoch v knihe Mýty Stephen Fry pokračuje v prerozprávaní starých gréckych mýtov a príbehov a tentokrát sa zaoberá ich smrteľnejšími nástupcami, hrdinami ako Herakles, Perseus, Jason, Theseus, Odyseus... Fry spriada vlákna týchto príbehov, pretvára spôsoby starovekej ústnej tradície a obohacuje ich anekdotami a osobnými úvahami. Dejové línie a genealógia väčšiny postáv sa prepletajú v zložitých vzorcoch a je takmer nemožné presne sledovať každú jednu z nich. Niekedy sa príbehy postáv zdajú zdĺhavé a komplikované a uberajú na dynamike hlavného príbehu, ponúkajú však zaujímavé pozadie a ucelenejší obraz.

Príbehy sú formálne, štýlom písania sa Fry pokúša napodobniť, ako by boli tieto príbehy rozprávané v starovekom Grécku, takže sú písané z pohľadu autora - rozprávača, a neprežívame ich očami hlavného hrdinu. Tento zámer však nebol dobre zrealizovaný a čitateľa vôbec neponára do sveta postáv. Snaží sa tiež príbehy príliš modernizovať, ale čítanie mnohých dialógov a náhodných vtipov vôbec neharmonizuje s dobou, v ktorej sa odohrávajú, a vyznievajú skôr groteskne. Hoci Fry ponúka niekoľko užitočných poznámok pod čiarou a ďalších doplňujúcich aspektov, hrdinské eposy majú mierne opakujúcu sa tendenciu a ľahkosť jeho tónu je niekedy v rozpore s tragickou povahou samotných príbehov.
3,5/5
Čítať viac

„Až vtedy som pochopil, že hoci realita je neraz desivá a bolestivá, je to jediné miesto, kde môžeš nájsť skutočné šťastie. Pretože realita je skutočná.“