My deti zo stanice ZOO - Christiane F., Premedia, 2015

14,95 €

Pri nákupe nad 49 €
poštovné zadarmo

My deti zo stanice ZOO

Kniha zachytáva príbeh mladej tínedžerky v Západnom Berlíne v druhej polovici sedemdesiatych rokov, keď na scénu vtrhli tvrdé drogy, s ktorými mala skúsenosti už ako... Čítať viac

4,7 154 hodnotení
Vydavateľstvo
Premedia, 2015
296 strán
4 hodiny čítania

Kniha zachytáva príbeh mladej tínedžerky v Západnom Berlíne v druhej polovici sedemdesiatych rokov, keď na scénu vtrhli tvrdé drogy, s ktorými mala skúsenosti už ako trinásťročná. Vznikla v spolupráci s dvoma nemeckými novinármi a toto už klasické... Čítať viac

  • Pevná väzba s prebalom
  • Slovenčina

14,95 €

Na sklade 5 ks
Posielame ihneď

Dostupné v 41 knižniciach. Požičať v knižnici

Z kolekcie: Knihy z Knižnej šifry 4

Naši škriatkovia odporúčajú

Dievča v Auschwitzi - Eti Elboim, Sara Leibovits, Tatran, 2024

Viac o knihe

Kniha zachytáva príbeh mladej tínedžerky v Západnom Berlíne v druhej polovici sedemdesiatych rokov, keď na scénu vtrhli tvrdé drogy, s ktorými mala skúsenosti už ako trinásťročná. Vznikla v spolupráci s dvoma nemeckými novinármi a toto už klasické dielo svojho žánru dodnes nestratilo nič na aktuálnosti. Christiane sa v centre mládeže už v dvanástich dostala k hašišu, na diskotéke sa v trinástich prepracovala k tvrdým drogám a skončila na heroíne. Jej matka dva roky netušila, že užíva drogy a zarába si na ne prostitúciou, ktorej sa nevyhlo takmer žiadne dievča s podobným osudom. Je to zároveň príbeh bezradnej spoločnosti, ktorá si s drogovo závislými deťmi nedokázala vo svojej dobe poradiť a mnohé z prípadov skončili tragicky.

My deti zo stanice ZOO

Práve som sa zavrela na dámskom záchode, aby som si pichla, keď tu zrazu skočil niekto zhora cez priečku rovno na mňa. Krivák. Vedela som už z iných historiek, že to takto robí: čaká na dámskom záchode, kým nepríde heráčka s háčkom. A tiež som vedela, aký vie byť brutálny. Dala som mu hneď svoju striekačku a fet. Vyšiel von a postavil sa pred zrkadlo. Ten už nemal strach z ničoho. Potom si vrazil ihlu do krku. Na celom tele už nemal žiadne miestečko, kde by si mohol pichnúť. Krvácal ako prasa pri porážke. Myslela som si, že si trafil tepnu. Jemu to však zjavne vôbec neprekážalo. Povedal: „Ďakujem veľmi pekne“ a zmizol.

Pre zobrazenie tohto obsahu potrebujeme sušienky.
Povoliť cookies a zobraziť
Čítať viac
Originálny názov
Wir Kinder von Bahnhof ZOO
Počet strán
296
Väzba
pevná väzba s prebalom
Rozmer
140×210 mm
Hmotnosť
458 g
ISBN
9788081592386
Rok vydania
2015
Naše katalógové číslo
215623
Štýl
historický
Jazyk
slovenčina
Vydavateľstvo
Premedia
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,7 / 5

154 hodnotení

125
20
6
0
2

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie Martinusákov

Názor čitateľa

Táto kniha sa zaradila medzi môj top výber. Nedokázal som ju pustiť z ruky. Je to nesmierne ťažký príbeh mladého dievčaťa v Berlíne, ktoré vo veľmi mladom veku, tak ako mnoho jej kamarátok a kamarátov, prepadne drogám. Kniha je vlastne spoveďou a podrobne popisuje pád na samé dno heráckej scény, ako aj nespočetné snahy o návrat do normálneho života. Príbeh je o to silnejší, že bez servítky popisuje každodenný život drogovo závislého človeka, jeho honbu za drogou a to za každú cenu. Knihu odporúčam fakt asi každému, pretože v sebe skrýva veľmi silný odkaz.

Čítať viac

Recenzie čitateľov

pred štyrmi dňami
Must read
My deti zo stanice ZOO rozpráva o dospievaní mladého dievčaťa, ktoré prvýkrát skúsi fajčiť hašiš v 13-tich a následne prepadne závislosti heroínu. Potom, čo okúsila tvrdšie drogy sa začne venovať prostitúcii, aby získala peniaze na ďalšie dávky. Jej matka sa medzitým bezmocne prizerá, ako sa jej dcéra sama ničí a spoločnosť odvracia pohľad. Je to dojímavá a nadčasová kniha. Silno odporúčam. Čítať viac
18.9.2023
Škoda, že som sa o knihe nedozvedela, ešte kým som chodila do školy. Pre mňa totiž predstavuje dostatočne kvalitný i sugestívny prameň informácii priamo od zdroja, minimálne na dobrý referát či rozprúdenie diskusie počas nudy na prednáškach o danej problematike. Myslím, že povedať, kde sú medzery, čoho je málo, na čo sa treba pri boji so závislosťou zamerať, čo si všímať, na čo apelovať, čo neprehliadať sa jasnejšie a jednoduchšie už ani nedá. Máme čo doháňať. Čítať viac
18

Milovníčka sveta fantasy a mýtov. Moja láska k fantasy ide ruka v ruke s láskou k histórií, zvykom, folklórnym príbehom, a tak sa v mojej čarovnej knižnici nachádzajú aj knihy o historií, starých civilizáciach. Do sveta magických bytostí a čarovných slávností ma v detstve priviedli knihy ako Pán prsteňov a Temné hmoty, a nemienim tento svet opustiť :)

Dominika Szabóová
Overený zákazník
17.4.2023
"Wir Kinder vom Bahnhof Zoo" alebo "My deti zo stanice zoo" je dráždivá a dojemná kniha, ktorá nás zavedie do sveta drogovej závislosti a následnej rehabilitácie. Autobiografický príbeh Christiany F., ktorý sa odohráva v 70. rokoch v Berlíne, je neúprosným pohľadom na to, ako spoločnosť zlyháva v pomoci a ochrane tých najzraniteľnejších.

Príbeh Christiany a jej priateľov je úplne zničujúc. Drogová závislosť a život na uliciach Berlína sa stali realitou pre mnoho mladých ľudí a tento príbeh ukazuje, že aj tí, ktorí sa zdajú byť úplne stratení, majú v sebe silu na to, aby sa opäť postavili na nohy.

No napriek tomu, že kniha je plná nádeje, zdôrazňuje, ako spoločnosť v zásade zlyhala v ochrane týchto mladých ľudí. Vzdelávací a zdravotnícky systém v tej dobe nedokázal poskytnúť primeranú pomoc a podporu, ktorá by mnohým z týchto mladých ľudí mohla pomôcť vyhnúť sa drogovej závislosti.

Celkovo, "My deti zo stanice zoo" je náročný a dojímavý príbeh, ktorý nás núti zamyslieť sa nad tým, ako môžeme lepšie pomôcť tým, ktorí to potrebujú, a ako môžeme prevziať zodpovednosť za zlyhania spoločnosti.
Čítať viac
Ivana
Neoverený nákup
7.3.2023
Skusenost
Nie všetko treba skúsiť. Aby si to neskúsil aby si sa poučil na to je táto knižka. Čítala som ju hádam po 30 rokoch a je super aj teraz. Čítať viac
5
Mor - Albert Camus, 2017
Práve čítam
Mor

Knihy si ku mne našli cestu pomerne neskoro, a to až na strednej. Dovtedy som čítal výhradne faktografickú literatúru. Po tom, čo som začal sám písať, prišla aj vášeň z čítania. Za posledné tri-štyri roky čítam viac a viac. V čítaní nachádzam podnety na premýšľanie, inšpiráciu, pomáha mi to byť rád sám so sebou. V knihách nehľadám únik, skôr lepšie pochopenie tohto sveta. A to je asi všetko čo sa mi žiada napísať (písať o sebe mi príde strašne divné :D )

Kevin Miroslav G.
Overený zákazník
27.6.2022
Akoby som si strelil do kábla kruté poznanie
Knihu som prečítal tri dni dozadu. Účinok je zrejme trvalý. Prvé čo mi napadlo po prečítaní poslednej strany bolo “ako je kurva možné, že to prežila.”
Ale ešte predtým, popri čítaní diela som mal pocit, že jednak čítam niečo, čo hovorí o dnešku a po druhé, že toto je extrémne silne dielo. Úprimne, prvý som videl film, ktorý ma bavil. Po prečítaní knihy mi však prišiel larmojantne slabý a nudný. Knihu som si dával do hlavy - ako heroin - tri dni a došlo mi, že to, čo práve čítam, je príbeh človeka ktorý sa môže objaviť kedykoľvek, bez ohľadu na historický kontext. Je to aktuálne a bolestné. Je to silné a človek nechce veriť tomu čo číta. Ibaže to čo číta je rovnako silné ako heroin tej doby. Dúfam len, že sa tým “svinstvom” nakazíme všetci.
Čítať viac
3.6.2022
Rodičia, prečítať!
Jedna z najsilnejších kníh, aké som kedy čítala. Obvykle si film pozriem až po prečítaní knihy, tentokrát to bolo naopak - filmové spracovanie vo mne vzbudilo potrebu siahnuť po knihe. Nahliadnutie a sonda do života mládeže, ktorá veľmi ľahko padne do kolotoča drog a alkoholu. Silná výpoveď ešte silnejšej ženy.
Knihu by si mali prečítať najmä rodičia - príbeh je alarmujúcim príkladom toho, ako bitky a nezáujem zo strany nás dospelých dokáže byť spúšťačom do "pekla".
Čítať viac
17.4.2022
Nadčasová kniha
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Ani neviete ako a z detskej izby sa ocitnete na stanici, kde zháňate drogy, doslova za každú cenu. Taký je príbeh drog a táto kniha ho výstižne zachytáva. Pridanou hodnotou sú výpovede matky, sociálnych a iných pracovníkov a fotografie, ktoré naozaj zachytávajú atmosféru celého príbehu. Ja osobne som podvedomo stále čakala na "vytriezvenie" hlavnej protagonistky, ktorá sa však točí v bludnom kruhu v ktorom je prioritou zaobstaranie drogy, čo opäť raz výstižne zachytáva realitu nepodchytenej závislosti a myslím, že Christianne sa závislosti dodnes nezbavila. Knihu odporúčam všetkým koho aspoň trochu zaujíma problematika závislosti, údajne mala aj odstrašiť tíndežerov, tým si nie som istá, môže to byť presne naopak. Čítať viac
Anina
Neoverený nákup
26.12.2021
Smutne
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Kniha sa citala na jeden nadych, aj ked bol pribeh drsny, bol napisany perfektne autenticky - bolo evidentne, ze je to auto iografia. Tie pocity narkomana bezny clovek, ktory sa s drogami nestretol, nema sancu pochopit ani opisat. Kniha urcite nie je urcena detom / teenagerom a svojim detom by som ju iste neponukla na citanie. Je to skor kniha urcena pre rodicov, aby si uvedomili, ako moze skoncit zivot dietata, ak namiesto lasky zaziva nasilie a bitky a namiesto pozornosti sa mu dostavaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa absolutny nezaujem. Presne ako povedala Christiane - jedine, co chcela, bolo niekam patrit. Čítať viac
Ivana
Neoverený nákup
22.2.2023
Nepovedala by som, že kniha nie je určená pre teenegerov, dokonca som presvedčená o opaku. Ja sama som ju čítala ako 15 ročná a teraz po 25 rokoch som vzhliadla aj film. Ten nebol zlý, ale ako to býva, na knihu sa nechytá a ani nemôže, neposkytuje taký priestor. Kniha vo mne rezonuje aj po štvrťstoročí. Može byť dobrým podnetom práve pre teenegerov, keďže ukazuje odvrátenú stránku závislostí, a tiež námetom pre otvorenie diskusie na túto tému, napr. na školách. Čítať viac

Christiane F.

Čítať viac

Vydavateľstvo Premedia

Čítať viac

„Počul som, že u smrtelní­kov sa zamilovanosť podobá strachu. Rozbúchať sa Vám srdce a zbystrí­te všetky zmysly. Dostanete závrat a často Vám dokonca prí­de zle. Je to tak?“

Skazený kráľ - Holly Black, 2019
Skazený kráľ
Holly Black