Moje srdcovky

Moje odznaky

2021
2011
2010
2021
2020
2019
2017
2011
2010
Zobraziť viac

Moje čitateľské kolekcie

Moje aktivity

23
Zuzulique

Zuzana Žárska získala odznak TKV

30.11.2022 12:00

5 titulov od legendy literatúry obľúbenej hlavne medzi dámami (Táni Keleovej-Vasilkovej) Vám prinieslo tento odznak.

23
23

Zuzana Žárska napísala recenziu

17.12.2021 21:29

Euridícia v sebe zosobňuje všetky ženy (nielen tie v Brazílii), ktoré si napriek mnohým talentom a darom, ktoré dostali do vienka, nemohli splniť svoje sny a presadiť sa v tradičnej spoločnosti (40-60's 20.storočia). Autorke sa podarilo napísať knihu veľmi čítavým a nenáročným štýlom, no napriek tomu svojím obsahom podáva múdru, vtipnú a dôležitú výpoveď o emancipácii žien.

Čítať viac

23
Zuzulique

Zuzana Žárska získala odznak Knihy roka 2021

19.11.2021 11:36

Sú knižky, ktoré prečítame a takmer okamžite na ne zabudneme. Potom sú tu knihy, ktoré svojím príbehom, spracovaním alebo svojou odbornosťou dokážu obohatiť našu myseľ a srdce. A presne takéto knihy nájdete v našom výbere Knihy roka. Sme radi, že niektorý z titulov Knihy roka 2021 nájdeme aj vo vašej knižnici :-)

23
Zuzulique

Zuzana Žárska získala odznak Šťastných 7

15.11.2021 14:06

Tento rok sa vaša knižnica rozrástla už aspoň o 7 kníh... Tešíme sa spolu s tými, ktorí ich budú čítať :-)

23
23

Zuzana Žárska napísala recenziu

01.10.2020 12:48

Románový debut Amy a Isabelle od Elizabeth Strout som čítala až po Olive Kitteridge, kde vidno výrazný posun autorky a vyzretejšie písanie. Ničmenej určite stojí za prečítanie. Pomaly plynúci príbeh zaplavený postavičkami z miesta, kde vyrastala samotná autorka, nám dovoľuje nahliadnuť do ich každodenných životov, utvárať si svoje sympatie či naopak, súcitiť i posudzovať. Príbeh o tom, že história sa opakuje a nemôžete tomu žiadno zabrániť, príbeh o neuchopiteľnom vzťahu matky a dcéry, v ktorom je veľa nevypovedaného, príbeh o ťaživých tajomstvách, ktoré si radšej necháme sami pre seba. Prvá polovica knihy ťahá za dlhší koniec, no predsa len záver má čo povedať a možno prekvapí. A možno ani nie :)

Čítať viac

23
23

Zuzana Žárska napísala recenziu

16.04.2020 11:06

Autorka na pozadí priateľstva dvoch dievčat rozvíja témy legiend a tradíciu liečiteľstva a zaklínania (tzv.šeptúch) či úzku spätosť života živých i mŕtvych v poľskom regióne Podlasie. Všetko toto kontrastuje s modernou dobou, ktorá sa svojimi výdobytkami vkráda do života dedinčanov.

Kniha napísaná neuveriteľne krásnym jazykom, plná ľudského porozumenia, hlbokých myšlienok bez pátosu a láskavého humoru. Teším sa, že ma kniha prekvapila svojím obsahom i formou a že sa urodila v slovenských literárnych kruhoch.

Čítať viac

23
23

Zuzana Žárska napísala recenziu

11.02.2020 13:34

Knižka trošku z iného súdka. Páčilo sa mi nahliadnutie do hlavy psychológa a jeho stretnutí s pacientmi, ktorí sa boria s láskou v rôznych podobách. Z literárneho hľadiska to zrejme nie je žiadne terno, no veľmi som si čítanie užila, tak to prevýši subjektívne všetko. Často som premýšľala nad účastníkmi príbehov a záverom mi z toho vyšlo, že v každom z nás sa skrývajú tajomstvá a nevyslovené bloky, ktoré si v sebe nosíme od detstva a odrážajú sa v celom našom živote. Veď ako hovorí Alfred Adler: "Jediní normálni ľudia sú tí, ktorých dobre nepoznáte."

Čítať viac

23
23

Zuzana Žárska napísala recenziu

11.02.2020 13:32

Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.

Kniha z kategórie "nič neočakávaš a dostaneš oveľa viac." Útly román ponúka široké spektrum otázok, ktorý mi stále znejú v hlave...Existuje nejaká realita alebo si ju iba nahovárame? Dokáže posadnutosť literatúrou strieť hranicu medzi fikciou a skutočnosťou až tak, že sa život stane literatúrou a literatúra životom? 50tnik Christoph rozpráva na prechádzke o 20 rokov mladšej Lene svoj životný príbeh lásky k žene, ktorú mu pripomína. Postupne vyplýva, že sa nielen podobajú fyzicky, no ich príbehy sú s menšími odchýlkami identické. Môžu existovať rovnaké životy iba o 20 rokov posunuté? Je život každého z nás originálom alebo len opakovaným vzorcom po celé veky? Sme svojím strojcom alebo si to iba namýšľame? Tieto a ďalšie znepokojivé otázky si kladú postavy príbehu a budete si ich dávať spolu s nimi. Pokojná jednohubka, ktorá neponúka strhujúci príbeh je skôr o pocitoch a zamyslení sa.
"Nechci vůbec vědet, co mi budoucnost přinese, ale líbí se mi představa, že je už daná, že všechno, co se mi přihodí, už jednou potkalo někoho jiného, že to má souvislost a dává to smysl. Jako by můj život byl příběh. Myslím, že právě tohle jsem měla vždycky ráda na knižkách. Že jsou neměnné. Člověk je vůbec nemusí číst. Stačí je vlastnit, vzít do ruky a vědet, že zůstanou takové, jaké jsou."

Čítať viac

23
Zuzulique

Zuzana Žárska získala odznak Šťastných 7

10.01.2020 09:25

Tento rok sa vaša knižnica rozrástla už aspoň o 7 kníh... Tešíme sa spolu s tými, ktorí ich budú čítať :-)

23
23

Zuzana Žárska napísala recenziu

01.01.2020 15:05

"Cyril Avery je možno všetkým, čím som bol, čím som, čím nie som a čím ešte možno budem. Túžba po láske a živote s druhým človekom nie je homosexuálna, ani heterosexuálna. Je ľudská. Všetci hľadáme niekoho, kto sa nám páči po fyzickej i duševnej stránke. Môžeme len dúfať, že raz niekoho takého stretneme."

Takto by sa možno dal v skratke zhrnúť tento obsiahly román, ku ktorému autor na konci knihy napísal zopár poznámok a medzi nimi bola táto. Paralely jeho života a hlavnej postavy sú zrejmé. Na napísanie takéhoto románu potreboval aj Boyne veľa odvahy a trochu viac rokov. Nebyť tohto dodatku, dala by som zrejme nižšie hodnotenie, ale veľmi úplne ma to zlomilo aj dojalo (áno, mňa), že som zabudla na tie výhrady, ktoré som mala počas čítania. Knihu som doslova zhltla, čo nemusí byť merítkom dobrej knihy, no pomohli k tomu časté dialógy, niekedy príliš dlhé. Ocenila by som niekedy opis, nemuselo byť všetko povedané ústami postáv. Tých bolo ku koncu neúrekom, až som sa občas strácala, napriek tomu, že som knihu čítala non-stop počas niekoľkých dní. Až na zopár udalostí v knihe ? la deus ex machina (nebudem spoilerovať), niekedy až príliš pritiahnutými za vlasy, som si povedala, že som prečítala naozaj dobrú knihu, ktorá mi robila spoločnosť počas vianočných dní. Čítala som, že ju podaktorí označujú za humornú (ok, miestami možno, veď aj sám Boyne to povedal), no rieši také závažné témy, že sa okrem niekoľkých úškrnov som sa na viac nezmohla. Určite patrí k príbehom, na ktoré nezabudnem.

Čítať viac

„Na veľa ciest v živote sa dá zohnať mapa, ale najvzácnejšie sú tie, ktoré nečakáme. “