Páči sa vám tento profil a chceli by ste mať podobný?
Založiť si profilO mne
Som aktívnou čitateľkou predovšetkým kresťanskej beletrie. Je v nich viac ako príbeh, je v nich poslanie, ktoré mení samotného čitateľa. Obľubujem aj dobré krimi a knihy na rozvoj osobnosti. Preto by som rada o knihách, ktoré čítam debatovala aj s ostatnými, aby zakúsili zmenu, ktorú som pocítila aj ja.
IG a FB @idealofbooks
Obľúbené literárne žánre
Moje aktivity
Príbeh o tom, ako môže výber mena ovplyvniť život, ma zaujal už svojou anotáciou. Autorka prináša originálny pohľad na to, ako jedno zdanlivo malé rozhodnutie môže viesť k úplne odlišným životným cestám. Veľmi ma oslovil samotný námet knihy aj spôsob spracovania príbehu prostredníctvom troch dejových línií, ktoré sledujú život chlapca s tromi rôznymi menami.
Musím však priznať, že približne do polovice knihy som sa nevedela úplne začítať. Striedanie troch životných ciest v rôznych časových obdobiach mi spočiatku spôsobovalo zmätok a jednotlivé udalosti sa mi začali zlievať. Preto som nakoniec zvolila inú stratégiu čítania. Vybrala som si jednu dejovú líniu a sledovala ju naprieč celou knihou. Až potom som sa vrátila k ďalším dvom. Tento spôsob mi pomohol lepšie sa zorientovať v príbehu a naplno oceniť autorkin nápad.
Nie je to ľahké čítanie. Kniha otvára témy domáceho násilia, hľadania vlastnej identity, lásky, strachu z otca či manžela, ale aj obáv z toho, čo si nesieme vo svojich génoch a či dokážeme prelomiť generačné vzorce. Je to príbeh o tom, ako nás formujú ľudia okolo nás, naše rozhodnutia aj okolnosti, do ktorých sa narodíme.
Napriek tomu, že ide o zaujímavé a originálne čítanie, hodnotím knihu 4 z 5 hviezdičiek. Autorkin nápad s tromi dejovými líniami bol veľmi zaujímavý, no ich spracovanie mi úplne nesadlo. Niektoré pasáže na mňa pôsobili zbytočne zdĺhavo, zatiaľ čo iné momenty a vzťahy by si podľa mňa zaslúžili viac priestoru. Nevyhovovali mi ani veľké časové skoky medzi jednotlivými obdobiami. Každá z troch životných ciest bola sama osebe silná a pútavá, a práve preto som mala pocit, že by si zaslúžila ešte viac priestoru na rozvinutie.
• Séria kníh o Glórii a Vilme si nás našla až teraz pri najnovšie vydanom diele, v ktorom sme sa spolu s dievčatami zatúlali k zubárovi, do vesmíru, na salaš aj na besiedku a spoznali sme aj ich drobné súrodenecké nezhody.
• Ako prvé dievčatá zaujala interaktívna časť knihy, v ktorej mali na každej dvojstrane hľadať donut. Veľmi oceňujem, že autorka myslí aj na takéto malé detaily, ktoré robia knihu pre deti ešte výnimočnejšou a atraktívnejšou. Dievčatá sa potom nevedeli dočkať, kedy sa do príbehov začítame a prídu na rad počas nášho spoločného čítania.
• V prvom príbehu sme prežili úplne klasické situácie, ktoré pozná asi každý rodič, a to nepredvídané momenty ešte pred odchodom na ihrisko, drobnú súrodeneckú roztržku aj konflikt priamo na ihrisku. Vilma si vezme cudziu kolobežku a následne za svoje správanie utrží postrčenie. Autorka však túto situáciu spracovala veľmi dobre. Ukazuje, ako sa o podobných momentoch s deťmi rozprávať, ako im vysvetliť správanie druhých. Takto nenútene vedie k správnym reakciám nielen malého čitateľa, ale často aj samotného rodiča.
• Ukázala obyčajné situácie zo života tak, ako ich rodiny naozaj zažívajú, čo je veľmi pekne znázornené aj v poslednom príbehu, keď Glóriu počas vystúpenia chytí tréma. Autorka tak znázornila, že ide o prirodzenú súčasť detského prežívania a že aj takéto emócie sa dajú zvládnuť s podporou blízkych.
• Kniha obsahuje aj ďalšie veľmi pekne spracované príbehy, kedy naše dievčatá plánujú navštíviť najbližšie salaš a planetárium. Ak navyše doma riešite strach z návštevy u zubára, aj v tomto smere môže byť kniha veľmi nápomocná. Ukazuje, že aj táto skúsenosť môže byť zvládnuteľná a nemusí byť spojená len s obavami či plačom. Myslím si, že práve cez podobné príbehy sa deti často dokážu lepšie pripraviť na situácie, ktoré ich v reálnom živote ešte len čakajú.
• Moje dievčatá vo veku 3+ a 7+ sú z príbehov o Glórii a Vilme veľmi nadšené a odporúčajú ich všetkými desiatimi. Ak majú vaše detičky rady veľmi známe príbehy o Terke, myslím si, že tieto príbehy práve z nášho prostredia si ich okamžite získajú
Tretia vydaná kniha od tejto autorky na slovenskom trhu, tretia prečítaná kniha a spokojne môžem zhodnotiť, že sa Katie Fforde stáva mojou ďalšou obľúbenou autorkou romantických príbehov.
• Atmosféru, ktorú vie vo svojich príbehoch vytvoriť, si naozaj užívam. Je plná pohody, postavy sú mi väčšinou sympatické a všetko dopĺňa jemná romantika, ktorá príjemne dotvára celý príbeh. Užívala som si to počas slnečných dní na terase, čo umocnilo môj zážitok. Čiže aj okolnosti pri čítaní zohrávajú svoju rolu. Ale to už isto viete...
• V tomto príbehu chcem vyzdvihnúť aj negatívnu postavu, pretože práve ona dodala deju potrebnú dynamiku a celé rozprávanie príjemne okorenila. Autorka nezabudla v príbehu použiť ani zaujímavý zvrat (ktorý samozrejme neprezrádzam), čo dej zamotalo a zároveň mu dodalo iný rozmer. Vďaka tomu som bola zvedavá, ako sa jednotlivé udalosti napokon vyvinú a či všetko dopadne tak, ako som predpokladala.
• Vyzdvihnúť chcem aj štýl, akým autorka píše. Spice scény necháva za "zatvorenými dverami", čo veľmi oceňujem, a opäť sa mi potvrdzuje, že aj bez explicitného obsahu sa dá vytvoriť krásny a pútavý romantický príbeh.
• Zaujímavé bolo pre mňa aj nahliadnutie do Anglicka v roku 1963. Spoločenské konvencie a pomery tej doby mi nie sú až také známe a keď si ich porovnám s vtedajšou situáciou na Slovensku, pôsobia na mňa miestami až prekvapivo vzdialene. Práve nad týmito rozdielmi som sa počas čítania často zamýšľala a kniha mi priniesla aj zaujímavý pohľad na inú krajinu a dobu.
Možno bude niekomu v tomto príbehu prekážať pomalšie tempo deja či niektoré predvídateľnejšie situácie. Ja som si to ako tradične užila. Pokojne by som dala aj 100 strán naviac. Za mňa 5/5
Mám veľmi rada knihy, ktoré sa zameriavajú na emócie, vzťahy, vhodné správanie či prinášajú deťom nejakú pridanú hodnotu. Naše spoločné čítanie však nie je len o rozvoji a poučení. Rada dievčatám ponúkam aj knihy, ktoré sú jednoducho rozprávkové: plné princezien, víťazstva dobra nad zlom, mágie, čarodejníc a dobrodružstiev, ktoré podnecujú fantáziu. Na takýchto rozprávkach som vyrastala aj ja, najmä na rozprávkach Pavla Dobšinského, a preto k nim mám dodnes veľmi blízky vzťah.
Rozprávky bratov Grimmovcov poznáme azda všetci. Aspoň som si to myslela aj ja, kým ma niekoľko príbehov v tejto knihe neprekvapilo. Veľmi oceňujem nádherné ilustrácie, ktoré text krásne dopĺňajú a pomáhajú vytvárať rozprávkovú atmosféru. Celkovo ide o veľmi pekne spracovanú knihu. Nájdeme v nej desať rozprávok prerozprávaných do podoby vhodnej pre mladších poslucháčov a možno aj začínajúcich čitateľov.
Pre začínajúcich čitateľov by som však knihu úplne neodporučila. Text je síce zaujímavo spracovaný, niektoré slová sú zvýraznené väčším alebo tučným písmom, čo môže pri čítaní pomáhať a motivovať deti. Menej šťastne však vnímam výber fontu. Malé písmeno „a“ nie je zobrazené v tvare, na aký sú deti zvyknuté z prvých čítaniek a mojej dcérke 7+ to pri samostatnom čítaní spôsobovalo zmätok. Preto knihu vnímam skôr ako vhodnú na spoločné čítanie s rodičom alebo na predčítanie mladším deťom. Ideálna na spoločné večery.
Sú knihy, po ktorých siahnem hlavne kvôli ich obalu. Táto je jasným dôkazom toho, že ma obálka okamžite zlákala. Anotáciu som si prečítala len zbežne a tešila som sa najmä na romantický príbeh. Bolo to trochu o inom
• Romantická línia síce v príbehu bola, ale oveľa viac priestoru dostali tajomstvá, pátranie, staré knihy a celé takéto detektívne pozadie okolo Shakespeara. A práve to bolo pre mňa výnimočne dobré. Záver všetko odhalil, uhladil a tiež som sa podozvedala nejaké skutočné zaujímavosti, z ktorých som bola dosť prekvapená.
• Hlavný hrdina si ma celkom získal. Mal zvláštnu charizmu, humor a zároveň pôsobil tajomne, čo ma nútilo chcieť o ňom vedieť viac. Čo ma nebavilo, tak to bol jeho vzťah s hlavnou hrdinkou, pretože mi prišiel trochu povrchný a chýbala mi medzi nimi väčšia hĺbka a silnejšie emócie. Možno sa autorka mala viac zamerať na postupne zbližovanie a vynechať za mňa zbytočné explicitné scény.
Príbeh aj štýl autorky ma veľmi bavili, preto som si zadovážila aj jej ďalšiu knihu a som veľmi zvedavá, čím ma prekvapí. Celkovo knihu hodnotím na 4/5. Kvalite príbehu podľa môjho názoru trochu ubralo vytvorenie obrazu o mníškach v kláštore a tiež slabá romantická línia. A nadávky, hrubé vulgarizmy (aj keď ich bolo len pár). Absolútne sa mi k obálke a atmosfére knihy nehodili. Napriek tomu ma kniha veľmi bavila a určite sa teším na pokračovanie
Príbeh má od začiatku tajomnú atmosféru. Staré panstvo, zvláštne šepoty, polopravdy a pocit, že nikomu sa nedá úplne veriť. Julie mi pekne pomotala hlavu. Približne v polovici príbehu som začala sama premýšľať, hádať a skladať si všetky kúsky dokopy, kto za tým všetkým vlastne stojí. A prečo?
• Veľmi sa mi páčilo, že autorka ma dokázala neustále držať v napätí, ale oceňujem to, že si kniha zachovala to svoje "klassenovské". Nešlo len o tajomstvá a odhalenia, ale aj o vnútorné boje hlavnej hrdinky. Anna si niesla bolesť z minulosti a výčitky, a práve to bolo v príbehu veľmi cítiť. Julie opäť nezabudla ani na moje obľúbené posolstvá, ako odpustenie, hľadanie a dôvera v Boha, prijatie minulosti.
• Napriek tomu, že romantická línia bola v tomto príbehu viac v úzadí, vôbec jej to neubralo na kvalite. Práve naopak. Aj tých pár romantických scén na mňa pôsobilo oveľa silnejšie a precítenejšie než v niektorých knihách, kde je romantiky veľa, ale pôsobí rýchlo a plytko.
Je to doslova skvost. Od nádherných slov a viet, ktoré prehovoria do srdca každej ženy, až po myšlienky, pri ktorých som sa viackrát pristihla, že sa ma osobne hlboko dotýkajú. Dizajnovo je knižočka nádherne spracovaná, premyslená do detailov a už na prvý pohľad z nej cítiť jemnosť, citlivosť a lásku, ktorú do nej autorky zakomponovali.
Knižočka je veľmi osobná, vychádza naozaj zo skúseností samých autoriek, zároveň je veľmi povzbudzujúca. Je ideálna pre všetky ženy, ktoré riešia svoju hodnotu, neistotu, porovnávanie sa alebo celkovo vzťah s Bohom. Páči sa mi, že to nie je klasická kniha, skôr mi pripadá ako taký rozhovor medzi nami ženami o témach, ktoré sa nerozprávajú ľahko, alebo sú niekde hlboko zakorenené.
Obsahovo ide o 30-dňové putovanie, postupne sprevádzajúce čitateľku témami sebaprijatia, dôvery, uzdravenia či objavovania vlastnej hodnoty. Každý deň obsahuje okrem samotného zamyslenia aj modlitbu, otázky na premýšľanie a časť Krok vpred - aktivitu, ktorá nás nabáda dané myšlienky hlbšie prežívať, preniesť ich do bežného života a postupne ich aplikovať. Celou knihou sa zároveň nesie nádherný motív premeny, symbolicky znázornený motýľom.
Ako môžeme vidieť, tak aj v piatom diele Pollyannin čestný dlh od Kumran.sk mojej obľúbenej knižnej série sa stretávame s „Hrou na radosť“, ktorú poznáme z prvých častí a veľmi sme si to u našej hlavnej hrdinky obľúbili. Veľmi sa mi páčilo Pollyannu sledovať v ďalšej životnej etape, kde jej optimizmus nepôsobil detsky, ale ako niečo vedomé prinášať pokoj, dobro do obyčajných dní. Táto časť pôsobila na mňa oveľa rodinnejšie a zrelšie než predchádzajúce diely.
Pollyanna nie je už naivne optimistické dievča, ale žena, ktorá rieši skutočné životné situácie, vzťahy, rodinu či starosti každodenného života. Vďaka tomu na mňa príbeh pôsobil prirodzenejšie a realistickejšie.
Autorka H. L. Smithová krásne ukázala, že aj človek plný dobra a láskavosti môže mať ťažké chvíle, pochybnosti či vnútorné boje. A taká Pollyanna je, ľudská a živá, že si ju nemôžete ako literárnu hrdinku obľúbiť. V tomto príbehu už máme oveľa zrelšie témy, nie sú tam žiadne detské hry, ale viac sa zameriava na morálne posolstvo.
Napriek tomu, že je to starý príbeh, tak vďaka tomu vidieť, že je svojou témou veľmi aktuálny. Opäť to bola studňa nádherných myšlienok, ktoré som si vyznačila.
Aj keď ma autor na vegánstvo nepresvedčil, (čo si myslím, že to ani asi nebolo jeho hlavným cieľom, keďže v knihe dáva tipy, čo si dať k mäsu) ale tak šálku zeleného čaju či orechy si do svojej dennej rutiny zaradím. Aj keď by som knihu napokon neohodnotila na plných 5, pretože mi občas prekážalo autorovo preskakovanie medzi jednotlivými informáciami a témami, čo vedelo byť miestami trochu mätúce, stále mám pocit, že mi dala presne to, čo som od nej očakávala.
• Síce je kniha napísaná odbornejšie a nesadne možno každému, tak napriek tomu, že nie som z odboru, tak som veľa vecí chápala, čo asi svedčí aj o tom, ako autor píše. Samozrejme, objavili sa aj menej známe pojmy či informácie, s ktorými som sa doteraz nestretla, no brala som to skôr ako rozšírenie obzorov a niečo, k čomu sa možno v budúcnosti ešte vrátim.
• Autor svoje tvrdenia podkladá množstvom výskumov a štúdií, takže ako laik mu nemám potrebu odborne odporovať. Skôr som si z knihy vybrala to, čo mi dávalo zmysel a čo viem preniesť do vlastného života. Zároveň si však myslím, že čitatelia, ktorí sa v tejto oblasti pohybujú profesionálne, si z nej môžu odniesť ešte viac, možno ich to podnieti k ďalšiemu skúmaniu, alebo naopak, budú vedieť niektoré tvrdenia kritickejšie zhodnotiť a autorovi oponovať.
• Páčilo sa mi aj to, že mnohé informácie potvrdili veci, ktoré som už predtým poznala, a pri niektorých témach som sa dozvedela niečo nové. Pri častiach, ktoré ma zaujali najviac, som si dokonca pozrela aj videá, na ktoré autor odkazuje. Naopak, k témam, ktoré sa ma osobne netýkali, som nevenovala až takú pozornosť.
• Treba však počítať s tým, že nejde o klasickú oddychovú non-fiction. Publikácia obsahuje množstvo odborných výrazov, výskumov a menej známych pojmov, čo z nej robí náročnejšie čítanie. Navyše si myslím, že pri témach týkajúcich sa zdravia a medicíny nič nie je úplne čiernobiele. Často sa stretávame s tým, že jeden výskum niečo potvrdí a iný to časom spochybní. Aj preto som ku knihe pristupovala skôr ako k zdroju informácií a podnetov na zamyslenie než ako k absolútnej pravde.
Táto kniha ma od začiatku veľmi oslovila svojím prístupom. Autor nepristupuje k rodičom z pozície niekoho, kto ich ide poučovať alebo kritizovať. Skôr ponúka pohľad na to, prečo deti reagujú určitým spôsobom a ako sa dajú niektoré konflikty riešiť bez trestov, kriku či ponižovania. Veľmi sa mi páčilo, že kniha nie je písaná príliš odborne, ale zrozumiteľne, citlivo a veľmi ma oslovilo aj to, že je písaná pastorom, čiže je mi blízka aj v teologickej rovine,aj keď nejde o kresťanskú knihu.
• Oceňujem aj množstvo praktických situácií z bežného života, pri ktorých som si niekoľkokrát predstavila samu seba pri tých našich a veľmi aktuálnych momentoch. Autor často pripomína, že dôležitá nie je len regulácia emócií dieťaťa, ale aj mňa ako rodiča, s čím sa dosť často v tejto literatúre stretávam.
• Veľmi pekne vysvetľuje rozdiel medzi trestom a prirodzeným dôsledkom a čo je dôležité, tak poukazuje na to, že rešpektujúca výchova neznamená výchovu bez hraníc. Naopak. S týmto mylným presvedčením rodičov sa žiaľ stretávam, kedy si rešpektujúce rodičovstvo zamieňajú s benevolentným prístupom k výchove a musím napísať, že sa mi vtedy dvíha aj tlak.
O tejto knihe by som písala veľmi veľa. Naozaj som si vyznačila veľa myšlienok, a preto ju bez váhania zaraďujem medzi moje najobľúbenejšie knihy o výchove. Jednoznačne 5/5.











