Preskočiť na hlavný obsah
Cleopatra a Frankenstein - Coco Mellors, Literárna bašta, 2024

Marika Romaňák

5

Páči sa vám tento profil a chceli by ste mať podobný?

Založiť si profil
O mne

Som aktívnou čitateľkou predovšetkým kresťanskej beletrie. Je v nich viac ako príbeh, je v nich poslanie, ktoré mení samotného čitateľa. Obľubujem aj dobré krimi a knihy na rozvoj osobnosti. Preto by som rada o knihách, ktoré čítam debatovala aj s ostatnými, aby zakúsili zmenu, ktorú som pocítila aj ja.

Obľúbené literárne žánre

Páči sa vám tento profil a chceli by ste mať podobný?

Založiť si profil
O mne

Som aktívnou čitateľkou predovšetkým kresťanskej beletrie. Je v nich viac ako príbeh, je v nich poslanie, ktoré mení samotného čitateľa. Obľubujem aj dobré krimi a knihy na rozvoj osobnosti. Preto by som rada o knihách, ktoré čítam debatovala aj s ostatnými, aby zakúsili zmenu, ktorú som pocítila aj ja.

Obľúbené literárne žánre
Zobraziť viac

Moje odznaky

Šťastných 7
2018
Šťastných 7
2017
Plány do budúcnosti
Horúce novinky
Máte čitateľský profil
Zobraziť viac

Moje aktivity

5
5

Mária Svitková napísala recenziu

26.06.2024 10:44

Priznám sa, že som veľmi premýšľala nad knihou Pollyanna, či si vie nájsť v mojej knižnici miesto, keďže patrí do literatúry pre mládež. Jednoducho, či nie som na ňu moc „stará“. A potom som si povedala, že mám dve dcéry, tak bude tento príbeh na obe v knižnici čakať. A ako veľmi som sa mýlila, že som na tento príbeh príliš stará, príliš vyspelá. Oproti tomu príbehu som len dieťa, ktoré nič o živote nevie. Toto je tak krásny a čistý príbeh, z ktorého som po prečítaní zostala unesená, šťastná a v mojom vnútri zanechal hlbokú stopu v podobe Hry na radosť. Hlavná hrdinka vás touto hrou nakazí až tak, že sa ju rozhodnete hrať aj vo svojom osobnom živote a dostane chuť o nej rozprávať každému. Presne takéto knihy mám rada. Také, kde to nie je len príbeh, ktorý končí poslednou kapitolou, ale ten príbeh zostane v mysli veľmi dlho. Dokonca svojim posolstvom, ktoré je mimoriadne prospešné, ma pretvára ako osobnosť. Príbeh niesol naozaj hlboké myšlienky, nad ktorými keď sa človek zamyslí, tak spôsobí to, že bude na niektoré veci pozerať inak.

Čítať viac

5
5

Mária Svitková napísala recenziu

10.06.2024 11:41

Francine sa ma touto knihou nesmierne chytila a zostala som po jej prečítaní unesená. V mnohých statiach ma kniha prekvapila, šokovala, nahnevala a veru som si pri niektorých pasážach poplakala. Kniha sa ma však hlboko dotkla.

Kniha z dielne kumran.sk je písaná naozaj fascinujúco. To, že na nej pracovala 3 roky, to je naozaj poznať. Síce kniha je naozaj hrubá a má veľa strán, autorka ma dokázala pritiahnuť ako čitateľa na každej strane. Spracovala naozaj dlhý životný úsek dvoch žien, ktorých osudy sa vás dotknú a aj prečítaní musíte nad ich príbehom uvažovať. Keďže je tento príbeh veľmi osobný a vychádza z histórie rodiny Francine, tak som neustále počas deja premýšľala, ktoré pasáže sú skutočné a ktoré len fiktívne. Môže za to aj autorkin štýl, pretože píše veľmi hodnoverne a po prečítaní máte pocit, že to sa muselo stať.

Kniha Sen jednej dcéry mi ukázal, ako je vzťah v rodine dôležitý, ako zasahuje nielen do jednej generácie, ale ovplyvňuje všetkých a ďalšie generácie. Je to aj kniha odpustenia, kedy si uvedomíme, že máme len určitý čas tu na zemi možnosť odpustiť a tak si vyliečiť veľa rán. Je to kniha komunikácie, kedy rozhovory s tými druhými nám pomôžu pochopiť toho druhého a my si neurobíme nejaké zbytočné závery. Je to kniha lásky, pretože aj tu platilo, že práve láska je liek a láska nás častokrát núti, robiť veci, na ktoré by sme odvahu nemali.

Čítať viac

5
5

Mária Svitková napísala recenziu

01.06.2024 11:59

Bestseller, po ktorom som s veľkými očakávaniami siahla aj ja. Aj tieto knihy mám rada, lebo ma formujú ako osobnosť a ľahšie dokážem vyhodnotiť niektoré situácie.

Autorka v tejto knihe spracúva témy, s ktorými si v živote viac menej stretávame všetci, ako: ťažké obdobia, stres, strach, smútok... Kniha disponuje naozaj veľkým niekedy až zahlcujúcim množstvom informácií. Človek môže potom zostať zaskočený, že koľko sa toho snaží autorka na tak malom mieste povedať. Preto odporúčam knihu čítať naozaj pomaly, po takých "troškách" a určite nie rýchlo a nedočkavo.

Čo mne chýbalo, tak bolo veľmi málo situácií a príkladov zo života. Kniha potom pôsobí viac odbornejšie a pre bežnú populáciu je ťažšia na porozumenie. Avšak, ak by to autorka spravila, mala by táto kniha asi o polovicu viac strán, ako má.

Veľmi som ocenila autorkin prístup, kedy vysvetlila, že mať zlú náladu je normálne. Dôležité je, ako k tejto nálade pristupujeme my samotní, ako ju spracovávame a že náš život nie je len o šťastných momentoch, ako sa nám to snažia niektorí psychológovia cez pozitívne myslenie sprostredkovať.

Ja odporúčam túto knihu naozaj si vychutnávať po malých dúškoch a čo odporúča autorka? Tak pohyb, spánok a dobrú stravu. Ale to by som len príliš zjednodušila. Mne táto kniha zostane určite v knižnici, pretože sa oplatí ju prečítať, ale nie len jedenkrát.

"Keď budete mať najbližšie počas pätnásťminutovej prestávky medzi pracovnými stretnutiami chuť vziať do ruky mobil a zistiť, čo je nové, skúste namiesto toho radšej vyjsť z kancelárie na čerstvý vzduch, zavrieť oči a na nič nemyslieť."

Čítať viac

5
5

Mária Svitková napísala recenziu

01.06.2024 11:58

Autorka nás v tomto príbehu zaviedla od bombardovania Londýna do koncentračného tábora Terezín, v ktorom spracovala menej známu udalosť, kedy belgickí odbojári zastavili vlak smerujúci na popravu do Osvienčimu. Veľkú dôležitosť Kristy venovala detskej židovskej populácii a jej umeniu, ktorá bola v spomínanom tábore väznená.

Aj keď hlavná hrdinka bola fiktívna postava, dej autorka preniesla tak hodnoverne, až ste mali pocit, že sa naozaj celý na komplet udial. Tento krátky príbeh lásky, utrpenia a veľkej obety sa (mňa určite) a aj ostatných chytí(l) za srdce.

"Kedy sa také niečo stalo normálnym? Telá na ulici. Len tak pohodené. Pokryté snehom. Spálené v peci. A čo moje deti, ktoré maľujú to, ako na nich dozorcovia mieria zbraňami? Snívajú o jedle, ale namiesto toho dostanú príkaz hlásiť sa do najbližšieho transportu."

Čítať viac

5
5

Mária Svitková napísala recenziu

01.06.2024 11:35

Aj keď som predovšetkým milovníčkou historických románov, občas dostanem chuť aj na dobré krimi. Práve táto krimiséria od Nancy Mehl ma naozaj prekvapila a ja som sa už od minulého roku tešila na záverečnú časť, ktorá je tu!

V knihe Slepá ulička stojí opäť hlavná hrdinka Kaely, behaviorálna analytička, ktorá pri zostavovaní profilu páchateľa používa zvláštnu metódu. Tento prípad je pre ňu naozaj veľmi osobný, pretože sa dotýka jej otca. To, že Kaelyn otec bol sériový vrah už poznáme z predchádzajúcich dvoch dielov. Práve v tejto záverečnej časti nám autorka postupne bližšie priblíži osobu Eda Oliphanta, ktorého motívy a činy sú v tomto diele obzvlášť záhadne. Dozvieme sa však viac, aj to, čo prekvapí samotnú Kaely.

Čo mňa veľmi na knihách od Nancy fascinuje, tak je to, že vás autorka zvláštnym spôsobom núti premýšľať nad páchateľom a spájať si jednotlivé skutočnosti, aby ste si zostavili profil páchateľa práve vy samy. Mne sa to niekoľkokrát stalo, ale samozrejme autorka v závere aj tak prekvapila.

Ja som si knihu veľmi užila. Musela som si ju rozdeliť, inak by som ju prečítala hneď, aj keď posledných 150 strán som doslova zhltla. A to hovorí za všetko. AK teda máte chuť na dobré krimi, tak agentka Kaely Quinnová je naozaj správna voľba.

"Čo ľuďom v živote chýba, že sú ochotní ohroziť ho, len aby zažili krátkodobé vzrušenie?"

Čítať viac

5
5

Mária Svitková napísala recenziu

01.06.2024 11:32

Prvotina od Julie, autorka, ktorá je pre mňa srdcovka. Chytila si ma svojou prvou knihou Tajomstvo Pembrooke Parku a odvtedy patrí ku autorkám, od ktorých mám všetko prečítané.

Keďže mám už od nej prečítané všetky knihy, tak viem porovnať, ako píše a ako sa aj majstrovsky vypracovala. Táto je prvotina je príbeh, za mňa, veľmi výborný. Veľa som sa dozvedela z minulosti ohľadom dojčenia, laktačnej psychózy a centrách pre "slobodné matky." Toto boli pre mňa naozaj informácie, o ktorých som nevedela a niektoré ma aj prekvapili. Práve to sa mi na historických románoch páči, že aj keď ide o romantický príbeh, nájdu sa v ňom skutočné historické udalosti, ktoré vás niekedy aj prekvapia a vám sa tak vytvorí komplexný obraz nielen príbehu, ale aj konania jednotlivých postáv.

Ohľadom tejto knihy som čítala komentáre, že táto kniha do "cleanbooks moc nepatrí. Ja si to však nemyslím. Jednoducho tento príbeh je situácia, ktorá sa v živote stáva, každý z nás vie pochybiť. Prirodzené, ľudské. A o to proste ide, dostať druhú šancu, pretože práve chyby nás učia a častokrát nás posúvajú vpred. Už len záleží na nás, ako sa k tomu postavíme a či si z nej zoberieme ponaučenie. Myslím, že to bol aj autorkin zámer.

Veľmi sa mi páčil autorkin štýl zmiasť čitateľa. Človek sa s tým v knihách stretáva, ale v tejto to bolo naozaj časté. Bolo to také ozvláštnenie hlavnej dejovej línie. Kniha sa mi čítala dobre, stále som však rozmýšľala, ako Julie vymyslí záver, aby bol proste dobrý, aj keď ste od začiatku tušili, s kým hlavná postava skončí, nevedela som si nejako dotvoriť, ako to autorka ukončí úplne. Záver sa mi veľmi páčil.

Kniha je krásna aj ako zvonku, tak aj zvnútra. Preto som dnes pridala aj pár fotiek naviac.

"No aj tak,nie je nik, kto by sa v živote nedopustil chyby. Každá ovečka aspoň raz zablúdi."

Čítať viac

5
5

Mária Svitková napísala recenziu

01.06.2024 11:26

Keďže som milovníčka historických románov, tak od tejto knihy som očakávala veľa. A ona mi moje očakávania splnila. Tešila som sa na každú jednu chvíľu, ktorú som mohla stráviť jej čítaním.

Kniha ma očarila hlavne v dvoch aspektoch. Bol to mužský hrdina, ktorý bol vykreslený presne tak, o akom chcem v historickom románe čítať. Taktiež hlavná hrdinka ma veľmi očarila svojou jednoduchosťou, rozvahou a pokojnou povahou. V nej sme našli dokonalé posolstvo, ktoré hovorí: "Miluj svojho blížneho, ako seba samého." Prijímala človeka takého aký je a v každom hľadala aj ten najmenší kúsok dobra. Žiaľ to dobro tam muselo aj byť.

Dej priniesol okrem romantickej hlavnej línie aj napínavé vedľajšej línie, taktiež záver bol prekvapivý. Avšak jedna postava mi v duchu cleanbooks prekážala, aj keď si myslím, že autorka tým asi chcela poukázať na charakter hlavnej hrdinky, ktorá si ho pevne držala až do konca.

Každý si môže v tejto knihe nájsť to svoje posolstvo. Pre mňa bolo jednoznačne to, že niekedy záchranou toho druhého nakoniec zachránime seba samého a to nám prinesie uzdravenie.

"Zranené zviera bude hrýzť a škriabať... A často nedokáže rozlíšiť priateľa od nepriateľa. Človek nesmie takéto stvorenie posudzovať príliš prísne."

Čítať viac

5
Marika Romaňák

Mária Svitková získala odznak Máte čitateľský profil

24.05.2024 12:47

Váš čitateľský profil je na svete! Odteraz sa môžete každému pochváliť, aký úžasný(á) čitateľ(ka) ste!

Máte čitateľský profil
5
5

Mária Svitková napísala recenziu

24.05.2024 10:42

Ešte stále ma hrejú pri srdci prvé príbehy od Janette Okeo, ktoré sa dotýkajú kanadského západu. Preto som veľmi rada, že prišla táto novinka, ktorá je voľným pokračovaním prvých príbehov. Tento prvý príbeh z novej série je naozaj typ knihy, pri ktorej si človek oddýchne a načerpá psychickú pohodu. Obsahuje veľmi krásne myšlienky, ktoré sa nás môžu dotknúť a premeniť náš pohľad na vnímanie vo svete. Nie nadarmo sa kniha volá tak, ako sa volá, lebo nabrať odvahu, ako mala hlavná hrdinka nedokáže hocikto. Ja som si pri tomto príbehu naozaj veľmi dobre oddýchla a už teraz sa teším na jeho pokračovanie.

Čítať viac

5
Marika Romaňák

Mária Svitková získala odznak Šťastných 7

15.12.2018 14:04

Tento rok sa vaša knižnica rozrástla už aspoň o 7 kníh... Tešíme sa spolu s tými, ktorí ich budú čítať :-)

Šťastných 7

„Upiecť jablkový koláč nie je ťažké, ak má človek jablká, napísala Nina v jednej zo svojich básní, no najťažšie je vymyslieť to jablko. “

Inventúra - Erlend Loe, 2013
Inventúra
Erlend Loe