Páči sa vám tento profil a chceli by ste mať podobný?
Založiť si profilO mne
Som aktívnou čitateľkou predovšetkým kresťanskej beletrie. Je v nich viac ako príbeh, je v nich poslanie, ktoré mení samotného čitateľa. Obľubujem aj dobré krimi a knihy na rozvoj osobnosti. Preto by som rada o knihách, ktoré čítam debatovala aj s ostatnými, aby zakúsili zmenu, ktorú som pocítila aj ja.
IG a FB @idealofbooks
Obľúbené literárne žánre
Moje aktivity
Táto kniha ma od začiatku veľmi oslovila svojím prístupom. Autor nepristupuje k rodičom z pozície niekoho, kto ich ide poučovať alebo kritizovať. Skôr ponúka pohľad na to, prečo deti reagujú určitým spôsobom a ako sa dajú niektoré konflikty riešiť bez trestov, kriku či ponižovania. Veľmi sa mi páčilo, že kniha nie je písaná príliš odborne, ale zrozumiteľne, citlivo a veľmi ma oslovilo aj to, že je písaná pastorom, čiže je mi blízka aj v teologickej rovine,aj keď nejde o kresťanskú knihu.
• Oceňujem aj množstvo praktických situácií z bežného života, pri ktorých som si niekoľkokrát predstavila samu seba pri tých našich a veľmi aktuálnych momentoch. Autor často pripomína, že dôležitá nie je len regulácia emócií dieťaťa, ale aj mňa ako rodiča, s čím sa dosť často v tejto literatúre stretávam.
• Veľmi pekne vysvetľuje rozdiel medzi trestom a prirodzeným dôsledkom a čo je dôležité, tak poukazuje na to, že rešpektujúca výchova neznamená výchovu bez hraníc. Naopak. S týmto mylným presvedčením rodičov sa žiaľ stretávam, kedy si rešpektujúce rodičovstvo zamieňajú s benevolentným prístupom k výchove a musím napísať, že sa mi vtedy dvíha aj tlak.
O tejto knihe by som písala veľmi veľa. Naozaj som si vyznačila veľa myšlienok, a preto ju bez váhania zaraďujem medzi moje najobľúbenejšie knihy o výchove. Jednoznačne 5/5.
Princezná, ktorá sa vôbec neriadi pravidlami pre princezné? Aká to môže byť princezná? Vulgárna, neposlušná, závistlivá či protivná? Vôbec nie. Napriek tomu, že hlavná hrdinka Florizella sa neriadi pravidlami, ktoré musia princezné dodržiavať od narodenia. Tým sa vymyká tradičným princeznovským štandardom. Je cieľavedomá, milá dcéra a navyše má zmysel pre humor na tom správnom mieste.
• Práve vďaka jej netradičným rozhodnutiam naberá príbeh dobrodružný rozmer, ktorý chytí naše dcérky a ukáže im, že princezná môže byť aj odvážna, samostatná a úplne iná, než býva zvykom, no pritom im nezbúra ich krásne predstavy o princeznách.
• V tomto príbehu sa ocitne princezná Florizella v ďalšom dobrodružstve, kedy ukáže ako si váži priateľstvo hoc aj s mamutom a morským hadom. Tentokrát sme spoznali aj krstné víly a aké sú dôležité priania ich krstniatok, taktiež ako zmeniť niekoho predstavu byť ten istý. Práve v tejto časti som videla veľmi pekné posolstvo súdržnosti priateľstva, ale aj to, ako autorka ukázala nezmysel toho, aby sa dieťa na niekoho nezmyselne podobalo a malo všetko, čo má ten druhý. Zdôraznila tak jedinečnosť každého človeka.
Keďže kniha o prírode z tejto série rozprávkových kníh mala u nás mimoriadnu úspešnosť, nemohli sme odolať ani najnovšej knihe z podmorského sveta. A opäť to bolo nádherné čítanie večer v posteli, ku ktorému sme sa radi vracali.Dokonca, keď sme nestíhali čítať v daný deň viacero kníh a bol priestor len na jednu, dcérka si automaticky vybrala práve túto.
Táto kniha má v sebe niečo, čo dcérku na tých príbehoch priťahuje, niečo čarovné. Každý večer sme sa preniesli do iného kúta sveta. Kniha obsahuje 50 rozprávok spojených s morom, vodou alebo podmorskými bytosťami. Aj pre mňa ako čitajúcu to bolo veľmi prínosné čítanie, pretože som spoznala rôzne legendy zo sveta prímorských oblastí, ako vznikla napríklad taká ozvena..., prečo je more slané?..., ako vznikla Nová Guinea?..., prečo sa rieka nikdy nezastaví?...
Zaujímavú atmosféru celej knihy dotvárajú krásne ilustrácie, čo ja vždy na takýchto netradičných príbehoch oceňujem, pretože dcérka si často všíma aj najmenšie detaily príbehu a práve obrázky jej pomáhajú ešte viac sa ponoriť do deja a fantázie jednotlivých rozprávok.Myslím si, že tieto knihy sú veľmi hodnotným čítaním pre deti, pretože v sebe nesú nielen krásne príbehy, ale aj kúsok rôznych kultúr, tradícií a fantázie.
Veľmi som si obľúbila sériu od tejto autorky S láskou..., ktorou ma autorka presvedčila o tom, že okrem romantiky a príjemného oddychu mi vie ponúknuť aj hlbšie témy. Po predchádzajúcej trochu emočne náročnej knihe som to potrebovala nejako vyvážiť a chcela som si aj oddýchnuť. A kniha to splnila do bodky.
Začiatok bol ale taký, no, všelijaký. Bolo to celé (čo sa týka vzťahu hlavných hrdinov) rýchle, nestačila som sa diviť a premýšľala som: to o čom ide byť táto kniha? A ešte skoro 400 strán? To je na sladkú romantiku priveľa. Prišlo však ale....
Začalo sa to zamotávať, autorka do toho vložila zaujímavé situácie (nie všetky predvídateľné, ako to už pri romancach poznáme) a zapracovala to výborne. Kariéra, do toho dve deti, tlak každodenného života?… a popri tom staršia pani, ktorá si ide svoje, má nadhľad a zvláštnym spôsobom drží celý príbeh pokope.
Práve tieto kontrasty ma bavili najviac. Život v rôznych etapách a rôzne pohľady na to isté. Bavilo ma to. Potešilo ma aj to, že to nebolo spice , žiadne detailné scény na 5 strán, ale ponechalo si to nejakú intimitu, aj keď tam boli časté pocity zamerané na chemickú príťažlivosť.
Moje hodnotenie 4/5 ovplyvnilo to, že S láskou z Paríža ma bavila oveľa viac. Začiatok ma veľmi neoslovil, aj jedna téma (nechcem prezrádzať aká, aby som nepokazila zážitok z knihy) by mohla byť spracovaná lepšie. Inak ma veľmi očarila, zanechala vo mne takú tú príjemnú emóciu, ktorú vedia u mňa kvalitné romantické príbehy zanechať.
Ak hľadáte knihu pre prvoprijímajúce dieťa, ktoré číta-nečíta, no má rado vesmír, Žasni nad Mesiacom je skvelá voľba. Jednoducho povedané: ak vesmír miluje, trafíte sa, a ak nie, po tejto knihe ho milovať začne...
Podľa mňa ide o veľmi krásnu knihu, ktorá by naozaj nemala chýbať v knižnici malých bádateľov. Jej spracovanie, posolstvo a cieľ prinesú našim deťom viac, ako len poznanie o vesmíre. Budú vnímať aj seba o niečo inak. Ako osobnosť, ktorá je pripravená čeliť životu v jeho prirodzenej forme. Aj situáciám krásnym, ale naopak aj tým ťažším.
Kniha od autora Levi Lusko priniesla na knižné pulty od vydavateľstva Kumran.sk ďalší skvost pre našich malých bádateľov.
V tomto príbehu musím okrem romantickej línie vyzdvihnúť hlavnú ženskú hrdinku, ktorá mi veľmi sympatizovala. Hoci nie vždy mi sadnú tieto "aktívne" hrdinky, pretože na mňa pôsobia až veľmi umelo. Mimi ju však vykreslila veľmi hodnoverne a sebavedomo, má svoj jasný cieľ, za ktorým ide. Zároveň však nepôsobí chladne ani neprístupne. Pod jej pevnou fasádou cítiť citlivosť, zraniteľnosť a veľkú vnútornú silu. Musím priznať, že som s ňou sympatizovala až do úplného konca a tentoraz mi vôbec neprekážala, hoci mi podobné typy postáv inokedy zvyknú liezť na nervy. A k tomu pokojný a dokonalý mužský hrdina? No prišla som si na svoje.
• Taktiež som sa potešila návratu k mojej obľúbenej dvojici z prvej časti: Philly a Arthur. Och, milujem túto dvojicu od začiatku, veľmi rada som si opäť zaspomínala. Našla som tu aj príjemný humor, zvieracích hrdinov a tajomstvo. Autorka mi jednoducho zahrala na všetky struny.
Nemôžem ju ohodnotiť inak ako 5/5, aj keď stále neprekonala moju srdcovku Perlu umenia. Veľmi sa teším na ďalšie jej príbehy a stále čakám, či príde nejaká, ktorá nahradí jej prvenstvo.
Autor nám opäť zahrá na emočných strunách pomocou štyroch príbehov, ktorých začiatky vôbec nenaznačujú, že sa niečo dokáže v postoji hlavných hrdinoch zmeniť, či im to napomôcť. Všetci sú spočiatku k tomu postavení dosť skepticky, pretože aj ja ako čitateľka som premýšľala, že aký zmysel majú jednotlivé príbehy, ktoré mi až tak blízke neboli.
Ale čítaním zisťujeme niečo iné. Možno nemožno :) nič zmeniť na minulosti, ale dôležité je pochopiť prítomnosť daného momentu. Každý návrat v čase prináša postavám možnosť povedať to, čo nestihli, uzavrieť neukončené kapitoly života a nájsť vnútorný pokoj. A v tom tkvie autorov text, ktorý je síce jednoduchý, aj keď komplikovaný na množstvo postáv, v ktorých som sa niekedy strácala, no nič to nemení na zážitku, ktorý som z tejto knihy mala. Opäť ide o emočne silný príbeh.
Na tomto čítaní je pre mňa zaujímavé hlavne to, ako sa ma vie autor svojou témou a príbehom dotknúť. Je krásne, ako poukázal na to, že možnosť rozlúčky s niekým blízkym môže mať obrovskú silu. Aj vtedy, keď už nič nedokážeme zmeniť...
. Ide o milé a jednoduché čítanie, ktoré sadne dievčatám, milujúcim kúzelný svet víl a priateľstiev. Príbeh nie je náročný, ale musím vyzdvihnúť, že v sebe nesie krásne posolstvo o priateľstve a láskavosti.
• Chcem vyzdvihnúť aj morálne aspekty príbehu, ktoré v tomto prípade veľmi prirodzene učia pozitívnym hodnotám, cez akciu v príbehu a jeho dynamiku. Ide o rôzne úlohy, ktoré víly vykonávajú a upozorňujú na ne malé deti v reálnom svete. Napríklad:
~ "Keď sa o niečo podelíš, svoju radosť znásobí."
~ "Splachuj, umývaj a nikdy sa neponáhľaj."
• Mám veľmi rada, keď je takéto edukatívne posolstvo v knihách a hlavne, keď je zaradené do deja nenútene a veľmi prirodzene. Text je doplnený o milé a jemné ilustrácie, ktoré podporujú celkovú príjemnú atmosféru. V tomto prípade ide o čítanie, ktoré je presne také, aké dievčatá v tom veku baví. Víly, kamarátstvo, kúzelný svet. To funguje vždy. Poznáme. :)
Keď toto vydavateľstvo vydá novinku a ja si ju prečítam, mám vždy pocit, že ju už nič neprekoná. Až kým sa mi do rúk nedostala táto kniha, ktorá si ma získala už v momente, keď som ju otvorila. Obsahuje 100 zamyslení, ktoré sa vám postupne dostávajú pod kožu a ani neviete a zrazu cítite povzbudenie aj na takých miestach a zraneniach, o ktorých ste ani netušili. A vďaka tomu ich liečite, pracujete s nimi a postupne z vás tieto bolesti vyprchajú.
• V súčasnosti sú techniky pracujúce s afirmáciami veľmi obľúbené a rozšírené. Vnímam teda veľmi pozitívne, že autorka sa rozhodla ísť týmto trendom a tak prispieť k pozitívnej zmene nášho myslenia. Vďaka tejto technike si môže človek každý deň vybrať jedno zamyslenie, ktoré mu vyhovuje najviac, a to si v mysli opakovať a tým si danú vec utvrdzovať.
• Priznám sa, že som zostala nenásytná a knihu som neprečítala za 100 dní, ale len za niekoľko, pretože ma naozaj pohltila. Počas dňa som sa k nej niekoľkokrát vracala a chcela som vedieť, čím novým ma autorka prekvapí. Začínam však odznova, veľmi pomaly a naozaj teraz precízne, kedy sa budem venovať každej jednej vete. Nakuknite, aké krásne slová si aj pre vás pripravila. Nemôžem zdieľať všetky, ale to ani netreba, myslím, že si vás tá kniha určite nájde.
Ihneď ma zaujala "novinka" od Márqueza, ktorá vyšla v tejto krásnej edícii, a tak som si doplnila svoju zbierku, ktorú som začala najznámejšou knihou Sto rokov samoty. Zlá hodina sa odohráva taktiež v kolumbijskom mestečku, avšak atmosféra a štýl sú úplne odlišné od tohto svetoznámeho diela. Mohol byť tento príbeh akýmsi predskokanom? Prečo nie.
• Páčilo sa mi, ako Márquez zobrazil atmosféru mestečka. Bolo to síce dusivé, ale veľmi vierohodné. Autor v tomto krátkom príbehu ukázal, ako sa vie rýchlo rozpadnúť pokojná atmosféra komunity, keď sa začne miešať pravda a lož. V súčasnom svete by sme to nazvali pravda a hoaxy. Môžu za to vyvesené hanopisy, ktoré spočiatku vyzerajú ako klebety, no neskôr sa ukáže aj ich pravdivosť. Začne sa tu objavovať strach, politická moc, násilie či vyhrážky. Aké známe, že? To, čo bolo skryté, sa postupne dostáva na povrch a mení sa na nástroj moci.
• Tento príbeh vás svojou dynamikou "neposadí" na zadok. Neprečítala som ho za pár hodín, ale za niekoľko dní. Príbeh skôr spomalí a vy vo svojich úvahách začnete porovnávať minulé a prítomné. Chcete vedieť, kto za tým celým je. A autor vám ukáže nielen to, ale aj to, ako sa to občas udeje, keď niečo vypláva na povrch, čo nechceme, aby vyplávalo…











