Kristína Ladňáková

3

Páči sa vám tento profil a chceli by ste mať podobný?

Založiť si profil
Obľúbené literárne žánre
Obľúbení autori

Páči sa vám tento profil a chceli by ste mať podobný?

Založiť si profil
Obľúbené literárne žánre
Obľúbení autori
Zobraziť viac

Moje srdcovky

Moje odznaky

Moje aktivity

3
3

Kristína Ladňáková napísala recenziu

16.08.2022 15:19

Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.

Moja prvá dočítaná do konca v českom jazyku a to len za dva dni...
Príbeh o mladunkej učiteľke zo škôlky, ktorá pochádzala z Michaloviec. O tom ako vychádzala s nacistami, o tom ako sa stala vedúcou blokov v Bezinke, Osvienčime a ďalších táboroch. O pochode smrti, o tom ako prežila dlhé roky v koncentračných táboroch a predovšetkým ako vedela nacistom prechádzať cez rozum aby zachránila tisíce životov...
Predtým som čítala knihu Huslistka z Osvienčimu, bola to práve táto učiteľka Magda, ktorá našla husle pre hlavnú hrdinku tej knihy pre Almu Rosé v koncentračnom tabore Osvienčim...

Čítať viac

3
3

Kristína Ladňáková napísala recenziu

16.08.2022 15:16

K. H. Frank.
Nemec zodpovedný za vyvraždenie občanov v Lidiciach, za smrť parašutistov, Nemec, ktorý riešil českú otázku vyvražďovania a mal na svedomí mnoho ďalších zbytočných úmrtí...
Tvrdil, že všetko na príkaz od A. Hitlera. Je to však skutočne pravda?

Za svoje činy zaplatil životom a pred súdom ho obhajoval ex offo K. Resler, český advokát, hoci proti svojej vôli.
Ten si však zachoval pravú tvár advokáta a obhajoval ho ako každého iného odsúdeného, hoci Franka nenávidel celý národ ba jeho skutky odsudzoval celý svet.

Do svojej smrti si Frank neuvedomil, že jeho činy boli skutočne cez čiaru a dňa 22.marca 1946 visel na šibenici vo väznici Pankrac Praha.

Čítať viac

3
3

Kristína Ladňáková napísala recenziu

17.03.2022 19:42

"Musíme si pohovoriť o Putinovi", je kniha, ktorú napísal Mark Galeotti, ktorí sa stretol s mnohými predstaviteľmi ruského režimu, ich poskokmi a novinármi z Ruska. Veľa krát to boli ľudia, ktorí sa pohybovali veľmi blízko Putina a každý z nich bol ochotný čo to prezradiť i keď autor sám navyše v Rusku nejakú dobu žil.

Kniha hovorí o tom, ako funguje politický systém v Rusku, korupcie, vraždy vysoko postavených oligarchov, poskokov, novinárov, či nevyhovujúcich občanov Ruska. O tom ako sa potláča aktivizmus, informácie, média, a kedy je pre Rusko fajn ich odstrániť, pri čom NIE VŠETKO riadi sám Putin, ale Kremeľ, prípadne organizácie s voľnou rukou pod ochrannymi krídlami Putina.

Je skutočne Putin ten úžasný muž, ktorý dokáže uspať tigra, chodí po nemocniciach s dobrým úmyslom pomáhať ľuďom vo svojej krajine a premáva sa hore bez na chrbte medveďa ? Ťažko. Podľa autora ide prirodzene o vopred naplánované propagácie, akcie, ktoré sú vždy bezpečné, bez rizika a ide o propagandu, ktorá najlepšie funguje v Rusku no i mimo Ruska.
Aj spomínaný tiger bol vopred napichaný sedatívami a pre krachujúce zdravotníctvo či firmu, ktorú navštívi sa sem tam nájdu peniaze na reformu, v prípade, že hrajú jeho rolu.

Putin je len človek, ktorý zo seba spravil symbol Ruska. Ako? Myslím, že v USA nenájdete v knižnici obrazy Clintonovej, Trumpa alebo Bidena do svojej obývačky. V Rusku obrazy Putina áno. Navyše si kúpite po ceste domov tričko s jeho podobizňou a máte možnosť minúť 3000€ na telefón jeho značky. Čo sa týka Putina je to v Rusku úplne bežné, s tým že v knižniciach sú zväčša knihy od neho a ostatných účastníkov strany. Niektorí si to kupujú nie preto, že s ním sympatizujú, ale jednoducho preto, že sa tak cítia viac v bezpečí, či ako SYMBOLIKU Ruska, nie ako podporu Putina ako osoby.

Spomína sa to, po čom Putin najviac túži, ako vníma západ a ako a prečo tlačí protizápadnú politiku do okolia. Spomína taktiež útok na Krym, Ukrajinu a vojnu na Donbase z minulých rokov. Spomína sa aj to, kým vlastne Putin je a ako ho vnímajú ľudia okolo neho.
Zoznámte sa s najnebezpečnejším mužom na svete. A je ním vôbec?

Je to zaujímavé čítanie a určite by si to mal prečítať každý kto nemá zalepené oči i uši voči aktuálnemu dianiu.. A rád sa dozvie niečo navyše.

Čítať viac

3
3

Kristína Ladňáková napísala recenziu

02.02.2022 16:36

Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.

Príbeh o rodine z Hornej Oravy, dediny Vyšná Lipnica, ktorá dnes patrí Poľsku.
Kto bola Isabelle Doorová, ktorá celý život pátra po príbehu tejto rodiny? Prečo to robí ?
Osobne mám rada knihy založené na skutočných udalostiach, je škoda, že sa tento príbeh nikde nedá dohľadať, čo však neznamená že sa skutočne nestal. :)
Príbeh opisuje rodinu poľského žida a tehotnej Slovenky - ako sa rodina ľúbila, rozdelila svoje cesty počas druhej svetovej vojny pod nátlakom nemeckých vojakov, ich osudy v koncentračných táboroch, kto neprežil a kto áno a kde sa nakoniec stretnú?
Kniha plná emócií, smrti a nešťastí, osobných príbehov, s rôznymi osudmi, opisuje život židov a židovskej rodiny počas druhej svetovej vojny. Bola napísaná pútavo. Napísané je to bezpochyby bravúrne a nejednym srdcom to pohne, pretože autorov opis udalostí mi pri čítaní knihy až vyrážal dych. Ako to dokáže niekto takto opisovať a zamýšľať sa nad emóciami iných ľudí, a ako to všetko do seba zapadá úprimne obdivujem. :)

Čítať viac

3
3

Kristína Ladňáková napísala recenziu

02.02.2022 16:30

Alma Rosé.
Skutočný príbeh z Osvienčimu založený na skutočných udalostiach, z rozprávania preživších členiek orchesteru, pomocníka v nemocnici pod dohľadom samotného doktora Mengeleho a ostatných.
Príbeh o žene, ktorú obdivoval sám Mengele, Hosser, Mandlova a ostatní príslušníci SS.
Alma zachránila niekoľko dievčat pred istou smrťou tým, že ich zaradila do svojho orchestra a prísne ich učila hrať až kým nemali krvavé prsty. Robila to preto, aby zachránila životy, ktoré viseli na vlásku a uvedomovala si, že zlyhanie jednej môže stáť život aj jej ostatné dievčatá. Z pôvodného orchesteru dvadsiatich členiek rozšírila orchester o ďalších 20 ľudí (aj mužov) a nekompromisne vyjednávala s príslušníkmi nacistickej strany, ktorý hltali každé jej slovo a veľmi radi jej vyhoveli. Bola to brilantná židovská umelkyňa, ktorej však osud vzal lásku z Osvienčimu, klaviristu, do ktorého sa zamilovala.
Žiaden väzeň pred ňou, nemal v tabore smrti smútočný pochod ako práve ona.
Neuveriteľný príbeh, ktorý chytí za srdce. Autorka pracovala s mnohými zdrojmi, aby čo najvernejšie napísala príbeh tejto odvážnej ženy, ktorá sa nebála opovrhovať režimom nacistického Nemecka.

Čítať viac

3
3

Kristína Ladňáková napísala recenziu

30.01.2022 19:53

Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.

Mal sa Einstein so svojou ženou podeliť o Nobelovu cenu za relativitu?

Román V tieni Einsteina opisuje príbeh geniálnej ženy, ktorá ostala v tieni svojho muža.
Po prečítaní tejto knihy sa stretnete so ženou, ktorá mala pravdepodobne väčšiu geniálnu myseľ ako samotný Einstein, Marie Curiova jej povedala:
"Nie je medzi nami taký rozdiel, rozdiel je len v tom akú cestu sme si vybrali."

"Mitza" nezapadá do kolektívu, nikdy nemala najlepšie priateľky, všetci sa jej smejú pre jej pôvod a krívajúcu nohu. Jej mama sa skôr stará o to, aby sa dobre vydala a otec verí v jej intelekt,podporuje ju a Mileva sa stretáva s opovrhovaním mužov na školách.
Ten intelekt nevidí hocikto. Videl ju v nej jej otec a plne ju podporoval. Po ňom ju nedbitne obdivoval a počúval jej spolužiak A. Einstein pri štúdiu v Zurichu.

Je neodbitný. Aj keď Mileva má svoje zásady, neprišla si do školy hľadať manžela. To určite nie.
Nechce byť ako všetky ostatné ženy v jej okolí. Veď je predsa na prvý pohľad jasné, že je na škole jediná žena. Alebo nie? Drela tvrdo. Túžila po informáciách a vede.

Mal sa Einstein podeliť o Nobelovu cenu za relativitu aj s Milevou Maricovou? Veď koniec koncov, za každým úspešným mužom stojí úspešná žena. Ibaže muži to neradi priznávajú.
(Odbočím, ale za objavením rádioaktivity tiež stála žena Marie Curiova, ktorej muž Pierre odmietol jej úspech zožať za ňu, avšak Einstein urobil presný opak, čo sa podpísalo aj na ich spoločnom živote.)

Čo stratila táto žena tým, že sa stala matkou? Obatovala svoj život deťom i keď túžila po vzdelaní a vede. Napriek tomu pracovali na štúdiách a úvahách SPOLOČNE. Nápad o relativite v nej skrsol po tom, ako zronená smútkom túžila vrátiť čas po smrti prvej dcéry (1,5r.), ktorú údajne Einstein ani nevidel. Možno by sa k nemu ani nevrátila, keby nebola opäť tehotná.

Osobne si myslím, že by bola úžasná vedkyňa, keby ju nepohltil bežný život domácnosti a detí. Mnohí vedci o nej stále vedú búrlivé debaty a veria, že bola kľúčovou postavou v mnohých ich spoločných štúdiách,ktoré neskôr Einstein vydával za svoje.

Určite odporúčam seriál Génius.
Je krásne vystrihnuté všetko čo bolo v knihe a ešte mnoho iného.
Viac v knihe.

Čítať viac

3
3

Kristína Ladňáková napísala recenziu

30.01.2022 18:50

Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.

Celkom krátka, strohá, s odľahčujúcim humorom.
Vnímam ju ako prerozprávanie života istého 82 ročného muža, útržky v jeho pamäti v 175tich stranách, ktorý sa až na konci svojho života rozhodol otvoriť tému koncentračných táborov, ktoré prežil ako dieťa.
V knihe, v ktorej sa viac sústreďuje na pekné chvíle, ktoré si pamätal z detstva pred a po vojne, keď sa opäť stretol s otcom, ktorý odišiel do Anglicka, aby im zabezpečil nový domov ďaleko od nacistov. Avšak aj napriek tomu ich stihli s bratom a mamou deportovať. O otca sa potom staral až do jeho smrti a autor zomrel v roku 2012 - 2 roky po svojom odhodlaní povedať svoj príbeh.

Čítať viac

3
3

Kristína Ladňáková napísala recenziu

30.01.2022 18:47

Mních, ktorý predal svoje ferrari

"Vždy som si myslel, že ľudia, ktorých som vídaval v metre čítať knihy názvami ako Sila pozitívneho myslenia alebo Megaživot!, sú len utrápenými dušami, zúfalo pátrajúcimi po po nejakej forme lieku, ktorí by ich vrátil späť do života. TERAZ som si však uvedomil, že najsilnejší ľudia sú tí, ktorí si našli čas na posilnenie svojej osobnosti, a že jedine prostredníctvom sebazdokoľovania môže človek dúfať, že zlepší svoj okolitý svet."

Ešte som nečítala knihu, v ktorej by bolo viac poznaní a pravdy.
Tento príbeh opisuje starého právnika, ktorý dostal infarkt...
Zmenil svoj život a potom prišiel ako mních za svojím kolegom, aby mu vyrozprával to, čo sa naučil. A aby mu dal návod na to, ako zmeniť svoj život.

Viac Vám nepoviem. Ani sa to tak jednoducho opísať nedá. Sú to veci, na ktoré pomalinky každý z nás prichádza. Mnohí neskoro.
Ale každému odporúčam knihu prečítať.
Zmení pohľad nie len na svet, ale aj prístup k sebe samému. Ukáže Vám aj pravú tvár toho, akí sú ľudia stratení a nevládni spoznať vôbec svoju vlastnú cestu. Ako nežijú v prítomnom okamihu a ako si nevedia užiť život a čas. A ten prejde pomedzi ich prsty ako zrnká piesku.
Nie je to len motivačná kniha, zároveň Vám ukáže konkrétne kroky ktoré možno podniknúť pre nie len svoje osobné šťastie.

Čítať viac

3
3

Kristína Ladňáková napísala recenziu

30.01.2022 18:45

Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.

George Orwell - 1984
Svet je v politickom režime, Oceánia vo vojne raz s Euroaziou raz s Vychodoaziou, všetky fakty sa menia z týždňa na týždeň. Ak sa vzbúriš "vyparia Ťa". Ak sa ideš prejsť a nemáš dôvod, vzbudzuješ podozrenie, pretože by si sa tak mohol poddať nežiaducim myšlienkam proti Strane.
60 a viac hodinový pracovný týždeň, doma máš TV, ktorá sa nedá vypnúť púšťajú tam hlásenia a rôzne vojenské pesničky, sledujú Ťa cez ňu a všade sú odpočúvacie zariadenia. Vlastniť pero a papier musíš len potajme. Londýn je jedno veľké zbombardované mesto, na ktoré sem tam padne bomba či raketa.
Zvláštne opísaná atmosféra, kde všetci sú zajedno, pracujú v systéme, ale nikto sa neodváži ísť proti Strane, a ak áno, tak ich mučia, menia myslenie a nakoniec zabijú či popravia verejne - "vyparia" . Deti udávajú vlastných rodičov - Strana si buduje nových strannikov. Lásku si nemôžeš dovoliť a keď chceš manželstvo musí ho Strana schváliť. Náznak lásky medzi dvoma ľuďmi znamená smrť.
Príbeh sa derie životom Smitha Winstona príslušníka Ministerstva pravdy, ktorý sa stará o prepisovanie minulosti a udalostí, ktoré mali byť navždy zabudnuté, o ľudí ktorých existencia sa popiera a na všetko dohliada Veľký brat.
Winston však podlieha emóciám a začína pátrať po skutočnej minulosti, ktorá sa nedá dokázať ani vyvrátiť...spozná lásku a spoločne s ňou rozhodnutí ísť proti systému v hľadajú straníka O'Briena ktorý sa zdá byť dôveryhodný. Je to však skutočne tak? Ako sa to skončí? (prečítajte si)

Opäť dielo od Georga Orwella a ak nepoznáte tohto autora, tak ste dobre nečítali povinné diela na škole ako napríklad Zvieracia farma. :)

Čítať viac

1984 - George Orwell, 2013
1984
  • George Orwell
4,7
12,95 €

3
3

Kristína Ladňáková napísala recenziu

30.01.2022 18:44

Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.

Opäť jeden z tých, čo prežili Everest rok 1996. Beck sa na vrchol nedostal, niekoľko metrov pod vrcholom totiž oslepol a čakal na návrat Roba Halla,ktorému sľúbil, že na neho pod horou počká. Ten však už neprišiel, umrel na Evereste tak ako mnohí ďalší. (minule to lepšie opísala kniha od Jona Krakauera - Do riedkeho vzduchu)

Beck Weathers bol horolezec, ktorý toho osúdneho dňa takmer úplne zamrzol pri Japonke Yosuko Namba na Južnom sídle blízko 4.teho tábora na Evereste.
Keď tú noc viacerí spolu nevedeli nájsť správnu cestu a ostali uväznení na bielej ploche zatiaľ čo ich v tej výške šľahal mráz. Niektorí sa dokázali vrátiť do tábora, ale už sa nedokázali vrátiť späť za priateľmi,ktorí netušili ako blízko tábor je.
Beck ešte žil, keď ho našli ostatní horolezci na ďalší deň ležať vedľa malinke Yosuko, rozhodli sa ich tam nechať, pretože by bolo nemožné dostať ich z tej hory dolu. On sa však pozviechal a vrátil do 4teho tábora. Nikto neveril, že to prežil. Bolo to ako vidieť mŕtvolu, s primrznutou rukou na tvári. Nikto mu nedával šancu na prežitie. Ďalší deň, keď horolezci odišli z hory, skontroloval Jon Krakauer aj stan, v ktorom spal Beck. V noci ho opäť bičovala snehová búrka a roztrhlo mu stan.
"Čo musí človek urobiť, aby mu na tejto prekliatej hore pomohli?", povedal Beck zúfalo a Krakauerovi padla sánka, keď zistil, že tento muž prežil ďalšiu noc.
Neskôr s nim zostúpili do výšky 6500m.n.m. a celú záchrannú akciu a evakuáciu vrtuľníkom (v nadmorskej výške kde to nie je tak úplne možné pre riedky vzduch) zorganizovala Beckova žena Peach, čím mu zachránila život ona i pilot Madan,ktory túto výzvu prijal.

Muž, ktorý sa vzoprel istej smrti na Evereste.
Mráz mu odpísal cievy v rukách, takže bola nutná amputacia, nos mu odpadol a on sa úplne zmenil. Kniha opisuje vzťah horolezca a jeho ženy a o zaceľovaní rán v ich manželstve.

Čítať viac

„Rodný kraj má korene, ktoré prerastú dušu človeka tak, že nikdy nezabudne, kde sa cítil prvýkrát milovaný.“

Pustovník: Slzy zeme - Vladimír Štefanič, 2021
Pustovník: Slzy zeme
Vladimír Štefanič