Mama milovala Gabčíka - Veronika Homolová Tóthová, Ikar, 2018

14,90 €

Pri nákupe nad 49 €
poštovné zadarmo

Mama milovala Gabčíka

Príbeh Jozefa Gabčíka, Anny Malinovej a jej dcéry Alenky (1939) sa týka nás všetkých. Aj vďaka ich odhodlaniu a odvahe sa mohlo po druhej svetovej vojne Československo obnoviť v... Čítať viac

4,8 83 hodnotení
Vydavateľstvo
Ikar, 2018
488 strán
7-8 hodín čítania

Príbeh Jozefa Gabčíka, Anny Malinovej a jej dcéry Alenky (1939) sa týka nás všetkých. Aj vďaka ich odhodlaniu a odvahe sa mohlo po druhej svetovej vojne Československo obnoviť v pôvodných hraniciach... Čítať viac

  • Pevná väzba
  • Slovenčina

14,90 €

Na sklade > 5 ks
Posielame ihneď

Dostupné v 55 knižniciach. Požičať v knižnici

Naši škriatkovia odporúčajú

Hyperion - Dan Simmons, Lindeni, 2024

Viac o knihe

Príbeh Jozefa Gabčíka, Anny Malinovej a jej dcéry Alenky (1939) sa týka nás všetkých. Aj vďaka ich odhodlaniu a odvahe sa mohlo po druhej svetovej vojne Československo obnoviť v pôvodných hraniciach.
O Jozefovi Gabčíkovi sa píše aj v učebniciach pre špeciálne jednotky. O Anne Malinovej nie. A pritom bola pre Gabčíka pred atentátom na Heydricha, ale aj po ňom, veľmi dôležitá. Neprávom sa na ňu zabudlo, lebo sa nezachoval výsluchový protokol z gestapa.
Veronika Homolová Tóthová sa rozhodla pripomenúť tento príbeh aj kvôli Anninej dcére – Alene Voštovej. Prišla o mamu, keď mala tri roky, a dlho netušila, kto sú jej skutoční rodičia. Anna sa zapojila do odboja, čím vystavila svoju dcéru mnohým útrapám. Pani Alena sa však na ňu nehnevá: „Som na mamičku hrdá, bola to veľmi statočná žena.“

Pre zobrazenie tohto obsahu potrebujeme sušienky.
Povoliť cookies a zobraziť
Čítať viac
Počet strán
488
Väzba
pevná väzba
Rozmer
125×200 mm
Hmotnosť
537 g
ISBN
9788055164922
Rok vydania
2018
Naše katalógové číslo
429483
Štýl
historický, napínavý, filozofický, duchovný
Jazyk
slovenčina
Pôvod
Slovensko
Vydavateľstvo
Ikar
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Kúpte spolu
Mama milovala Gabčíka - Veronika Homolová Tóthová, Ikar, 2018
Ži, kým sa dá - Camille Pagán, Ikar, 2018
25,80 €

Hodnotenia

4,8 / 5

83 hodnotení

74
6
2
0
1

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie čitateľov

Sebastián Soroka
Neoverený nákup
20.2.2022
FANTASTICKA KNIHA
Kniha ma vyslovene pohltila. Mimoriadne oceňujem spracovanie v podaní autorky. Historická udalosť prepojená so životom bežného človeka a jeho dialógmi. Čitateľa to vtiahne do deja skôr, než si to stihne uvedomiť. Kniha odkrýva pozadie vtedajšej doby a pomáha si človekovi utvoriť ucelenejší obraz o hrdinskom čine dvoch parašutistov, ale hlavne dáva priestor postavám, o ktorých sa v bežných učebniciach dejepisu nepíše.

Veľa vecí som sa dozvedel, dokázal som sa vďaka knihe aspoň myšlienkami ponoriť do vtedajšej nálady a odhodlania domáceho odboja a správnych vlastencov. Dokonca som sa párkrát aj schuti zasmial, nakoľko niektoré dialógy mali komický podtón. Pri konci knihy som si ale uvedomil, že ako blízko sme k tomu, aby sa niečo podobné zopakovalo, keďže v parlamente nás sedia náckovia s čoraz väčšou podporou.

Knihy a príbehy akým disponuje Anna Malinová by sa mal viac previesť do výučby na základných a stredných školách. Pokojne aj ako povinné čítanie. Učíme totiž o tom aká bola dobá, aké zle veci sa vykonávali, akí zlí ľudia tú vládli. Ale už skutočne málo sa učíme o tých, ktorí sa tomu zlu dokázali postaviť. Ani si nespomínam, že by sme sa na ZŠ alebo SŠ podrobnejšie učili o Gabčíkovi s Kubišom. Okrajovo sa ich čin spomenul pri výučbe o vojnovej ČSR. Tam je možno kameň úrazu prečo sme na tom tak, ako sme.

Každopádne, knihu odporúčam všetkými desiatimi. Úžasne dielo, za ktorým bolo neúrekom práce ale tiež aj mnoho ľudských príbehov a skúsenosti, ktoré sa zakladali na pravde.
Čítať viac
28.1.2022
Mama milovala Gabčíka
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
JEDNA Z MOJICH OBĽÚBENÝCH HISTORICKÝCH UDALOSTÍ
Atentát na Heydricha, ríšskeho protektora Čiech a Moravy zmenil život nás všetkých. Mal ukázať ľudu, že sa neboja zaútočiť ani na jedného z najvyššie postavených, tretieho najvplyvnejšieho muža nacistov po Himmlerovi a Hitlerovi.
Operácia Anthropoid prebehla úspešne aj napriek tomu, že sa Gabčíkovi zasekla zbraň, keď stál len meter a pol od Heindricha. Kubiš hodil do auta bombu skôr ako Heydrich stihol zastreliť Gabčíka, ktorý už utekal cez ulicu pred šoférom mercedesu. Avšak to čo nasledovalo potom bolo niečo, čo dejiny Československa neodpustila nikdy.

Začal sa boj o vlasť o holé životy, málo kto si uvedomil, že to nacisti robili aj predtým.
Nacisti vypálili obec Lidice. Prečo práve Lidice?
Nacisti sa potrebovali niečoho chytiť. Niekoho obviniť. Postačil im jediný list, v ktorom sa ženáč z Lidic lúči so svojou milenkou - vraj musí utiecť a už sa neuvidia. Klamal ju o tom, že je v odboji a že je vojakom, pri čom bol len obyčajný muž, len preto aby nemusel priznať, že naletela ženatému chlapovi. A to nacistom stačilo, aby to využili, aby nevyzerali, že nemajú stopu a aby ich neodvolali z funkcií. Dievča nič netušilo, ale zaplatilo životom. On tiež. (film Lidice)
Niekoľko mužov z Lidic bolo v odboji a bojovalo na fronte.
Všetkých mužov od 15 rokov zastrelili pri stene, deti udusili v nákladiakoch smrtiacim plynom a ženy odvliekli do koncentračných táborov.

Gabčík, Kubiš, Opálka, Bublík, Valčík, Hrubý a Švarg - parašutisti, ktorí boli na túto a iné operácie cvičení sa ukrývali niekoľko dní v chráme sv. Cyrila a Metoda v Prahe kým ich nezradil K. Čurda. Kto to bol?
Kto ich ukrýval pred atentátom a ako dopadli celé tieto rodiny, ženy, muži a deti? Kto bola Anna?

Kniha podľa skutočného príbehu najodvážnejších mužov Československa, ich priateľstva, výcviku, úlohe, láske až po smrť. (filmy: Operácia Anthropoid, Heydrich-muž so zeleným srdcom)
Čítať viac
6.9.2021
Každá kniha s tematikou druhej svetovej vojny, ktorú som zatiaľ čítala, ma úplne pohltila. Miestami som musela prestať aj čítať, pretože som jednotlivé kapitoly potrebovala predýchať. Nebudem prezrádzať dej, ľúbostný príbeh medzi Gabčíkom a Annou Malinovou je vlastne výtvorom spisovateľky. Obdivujem, ako dokázala jednotlivé fakty, ktoré zistila, sformulovať do príbehu.
Ak vás zaujíma táto téma a to ako čechoslováci prežívali vojnu, aké boli pomery a samozrejme aj samotný atentát na Heyndricha, neváhajte. Zhltla som ju asi za 3-4 dni.
Čítať viac
7.5.2021
Gabčík
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Silný príbeh o slovenskom vojakovi ktorý sa zúčastnil akcie na atentát na zastup. ríšskeho protektora Reinharda Heydricha.
Zaujal ma aj prístup ľudí k parašutistom, že ich prijali, ubytovali ba dokonca boli ochotní aj kvôli nim a záchrane vlasti obetovať svoje vlastné životy.

Zaujali ma tiež fakty o obci Lidice. O Lidiciach som niekoľko krát počula avšak nikdy som nezisťovala pre čo je to miesto také známe a čo sa tam odohralo. V knihe som všetko pochopila, až mi behá mráz po chrbte keď sa vrátim spomienkami k deju knihy, k faktom z histórie.

Celá kniha bola napínavá a nedalo sa ju prestať čítať.

Koniec bol veľmi smutný
Čítať viac
Karina J.
Neoverený nákup
29.3.2021
Silná kniha...
Príbeh zostavený na základe skutočných faktov, ktorý v žiadnom prípade nepôsobí ako dokument. Dej sa odohráva v časoch protektorátu Čiech a Moravy, približuje zmýšľanie a každodenný život hrdinov a ľudí, ktorí sa rozhodli bojovať za svoju vlasť i za cenu vlastného života. Každý by si mal prečítať tento kus dejín, na ktorý by sa nikdy nemalo zabudnúť, aby sa história neopakovala. Silná dojímavá, pravdivá kniha... Čítať viac
Daniela
Neoverený nákup
23.3.2021
Zaujímavé čítanie s výhradami
So záujmom som si prečítala túto remeselne skvele zvládnutú knihu nabitú faktami. O Gabčíkovi a atentáte som mala určite informácie aj predtým, tu som sa však dozvedela oveľa viac - prepojenie s Lidicami, ako skončili ,,parašutisti" a podobne. Miestami som sa trochu nudila, keď sa mi zdalo, že autorka až príliš tlačí do tej zmesi faktov ľudský príbeh. Samozrejme, na tom pútavá kniha stojí, no tu to miestami až príliš chcelo hrať na city. Názov sa mi páči, ale je zavádzajúci. Kniha je v podstate pravdivý príbeh, až na tú najdôležitejšiu skutočnosť - že nie je dokázané aký vzťah mali Gabčík a Anna. ,,Mama milovala Gabčíka" je výmysel. Tí dvaja mohli byť milenci, blízki priatelia alebo len ,,parťáci" v odboji. Keby to bolo celé prezentované ako román, tak je to super, krásny príbeh, len potom by tam zase tých faktov bolo priveľa. Čítať viac

Veronika Homolová Tóthová

Čítať viac

Vydavateľstvo Ikar

Čítať viac
Kúpte spolu
Mama milovala Gabčíka - Veronika Homolová Tóthová, Ikar, 2018
Ži, kým sa dá - Camille Pagán, Ikar, 2018
25,80 €

„„Anna, tuším táraš hlúposti.” „Pravdaže, chlapček môj. Nevieš, že iba veľmi blázniví ľudia hovoria vždy rozumne?”“

Anna v Avonlea - Lucy Maud Montgomery, 2019
Anna v Avonlea
Lucy Maud Montgomery