Katarína Štefancová

11

Moje srdcovky

Moje odznaky

2021
2022
2021
2020
2017
2012
Zobraziť viac

Moje aktivity

11
11

Katarína Š napísala recenziu

12.11.2022 23:42

Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.

Hovorí sa, že keď to najmenej čakáme, naskytne sa nám životná príležitosť, kt. jednoducho nemôžeme odmietnuť. Tak to bolo aj v prípade mladej fotografky Jess, kt. sa po nešťastnom rozchode ocitá ďaleko od všetkého a s nádejou na nový začiatok.

Dámy a páni, v tomto bode nebolo šťastnejšieho človeka, pretože keď sa na scéne zjavil Neal, tešila som sa ako malé dieťa. Neal je zlatíčko & skvelý priateľ a ja som si ho obľúbila už v prvej časti. Jediné, čo som chcela, bolo, aby našiel svoj šťastný koniec.

Autorka opäť raz nesklamala a vytvorila príbeh s neskutočnou chémiou medzi postavami, kt. vo vás vyvolajú širokú škálu emócii. A zatiaľ čo s niekt. budete súcitiť, tešiť sa či smiať, iné vám spôsobia nejednu vrásku.

Barborka tiež uviedla veľmi pekný príklad toho, že
• rodina nemusí byť iba pokrvná,
• každý si zaslúži skutočného priateľa,
• človek dokáže zdolať všetky nástrahy,
• niekedy sa musíme obetovať v snahe zachrániť tých, kt. milujeme,
• aj napriek sklamaniu existuje šanca, aby sme boli šťastní a milovaní.

A áno, aj tu si vieme domyslieť, akým smerom sa bude príbeh uberať, no pozor, pozor! Príbeh obsahuje niekoľko zvratov, pri kt. mi až spadla sánka. Akože fakt som čakala všetko, ale toto s M? Skvelo vymyslené! Aj keď finálne rozuzlenie bolo trochu rýchle, som vlastne aj rada.

Príbeh sa mi nesmierne páčil a čítanie som si užila, pretože kniha ma zaujala už na prvych stranách.

A touto cestou sa chcem poďakovať vydavateľstvu @venupress za to, že som si mohla knihu prečítať.

Čítať viac

11
11

Katarína Š napísala recenziu

12.11.2022 07:35

Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.

Keď sa kliatba naplní, stará mágia ožije. Dve sestry jeden osud spája, kým jedna život berie, druhá ho dáva.

Keď sa povie “mytológia”, čo vám napadne ako prvé? Škandinávia? Grécko? No o slovanskej premýšľa málokto, hoci je to studnica inšpirácie, dôkazom čoho je práve kniha “Dcéra zimy”.

Toto bolo magické čítanie! Príbeh bol prepracovaný, postavy neskutočné. V mysli som sa preniesla na brehy Vlčieho jazera či do domčeka na strome.

Vesna a Morena. Trpela som, keď trpeli, smiala som, keď sa smiali. Dve sestry - jedna krv - no také odlišné. Najviac som si obľúbila Morenu a hoci sa spája so smrťou, bola láskavá. Kráčala svetom so svojím verným priateľom po boku a ľudia sa správali, nuž, ako ľudia. Keby len poznali pravdu.
Jedna z vecí, nad kt. som sa ale zamyslela, bola, či Morena chvíľami neochraňovala sestru až príliš. Aj napriek nežnej stránke mi totižto Vesna prišla ako dostatočne silná, aby zvládla nástrahy života.

Veľmi sa mi páčilo spracovanie do dejovým línií, kt. postupne odhaľovalo dieliky. Dcéra zimy je príbeh plný mágie, magických bytostí, dobrodružstva, zvratov a prekvapení, kt. si musíte prečítať.

P.S. Hadov nemám rada, ale toho v príbehu som si obľúbila.

“V lesoch sa skrýva mnoho príšer. Tie najhoršie majú ľudskú tvár.”

Čítať viac

11
11

Katarína Š napísala recenziu

12.11.2022 07:33

Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.

Kniha bola úžasná! Príbeh ma určitým spôsobom zasiahol a niekde medzi riadkami som si zasa uvedomila, že som vďačná za to, čo mám. Na prvých stranách som sa v myšlienkach vrátila do obdobia vyšetrení, neistoty a strachu. Pomohlo mi to lepšie pochopiť konanie postáv. Hranica medzi tým, čo je správne mne mňa, druhých a všetkých, je veľmi tenká.
Každý čitateľ to bude vnímať inak, no myslím si, že nech Martin & Katka konali s neviem akým dobrým úmyslom, bolo to od nich sebecké a nesprávne. Neodsudzujem, konštatujem. Klamstvá, tajnosti a strach z toho, čo povedia ľudia, nie sú správne motívy a neospravedlnia naše správanie. Čo tým dosiahneme? Len čo máme výčitky a ublížime sebe a druhým. Na druhej strane, kiežby sme také ťažké rozhodnutia nemuseli robiť.

Kniha vo vás vyvolá všetky možné emócie. Čaká vás silný príbeh a do poslednej chvíle netušíte, ako sa to celé skončí, pretože cestou sa stretnete s nejedným prekvapením či zvratom. A záver? To ma odrovnalo! Čakala som všetko, len toto nie. Slzy išli potokom.

Páčil sa mi štýl, akým bola kniha napísaná, ponorila som sa do príbehu a neriešila nič iné.
Aj napriek nesúhlasu s konaním postáv som si knihu zamilovala. Pridanou hodnotou je, že Líštička zaujme už len svojou obálkou.

Čítať viac

11
11

Katarína Š napísala recenziu

12.11.2022 07:30

Myslela som si, že ma hocičo len tak nedostane, no mýlila som sa. Som milovníčka kriminálok. Mám čo-to napozerané, načítané aj napočúvané a táto kniha dokázala nemožné!

Príbeh je nielen zaujímavý a napínavý, ale aj premyslený do posledného detailu, plný zvratov a dokonalo brutálnych opisov. Niekoľkokrát som musela prerušiť čítanie, aby som predýchala dané scény. Nešlo o žiadne prvoplánové opisy, ale o prepracované kroky vraha, z kt. som mala zimomriavky, no istým spôsobom ma aj fascinovali. Aby to nevyznelo zle – vždy ma fascinovalo ľudské správanie, myslenie a konanie v rôznych situáciách. Niekedy za to môže genetika či vplyv prostredia, inokedy zasa (ako by povedali v podcaste) zapadne kľúčik do dierky a ukážeme našu pravú tvár.

Hltala som stranu po strane a ako sa blížil záver, menil sa aj môj pohľad na postavy, ich konanie či charaktery. Bolo to ako balansovať nad priepasťou a doteraz nemám jasnú odpoveď – hoci som vedela, že urobili čosi naozaj hrozné a nemali právo brať osud iných do vlastných rúk, našla sa nejedna vec, ktorá ma prinútila zapochybovať nad mojím verdiktom. Ak urobíme hroznú vec v domnienke, že konáme vyššie dobro, je to naozaj správne?

Mala som rôzne teórie o tom, akým smerom sa bude príbeh uberať, desila som sa niektorých vecí a dúfala, že sa nestanú, no ani vo sne by mi nenapadlo, že to skončí práve takto. Naozaj ma to dostalo a po dočítaní som len tak ticho sedela a vstrebávala posledné slová. Aj by som to bližšie popísala, ale nebudem vám kaziť čitateľský zážitok. Ešte dlho sa budem pozerať na pijavice či olej inak ako doteraz. Uf, až ma zasa striaslo.

A na záver čosi na zamyslenie: Premýšľali ste nad tým, čo po vás ostane, ak tu raz nebudete? Aký odkaz zanecháte?

Čítať viac

11
11

Katarína Š napísala recenziu

12.11.2022 07:27

Tieto riadky píšem už niekoľko týždňov, lebo nedokážem nájsť správne slová, kt. by vyjadrili to, ako sa mi príbeh dvoch žien dostal pod kožu. Viem však, že táto kniha mi bola súdená. Prečo? To už netuším.

No počas čítania som si uvedomila, že jedna z najlepších a (niekedy) zároveň najhorších vecí je, že sa vieme stotožniť s postavami, lebo sme prežili čosi rovnaké či podobné. Pripomíname si tak nielen naše víťazstvá a úspechy, ale aj sklamania a tragédie.

Koľkokrát ste počuli či povedali vetu „chápem ťa, viem, ako sa cítiš“? A koľkokrát to bolo úprimné a skutočné? Pretože väčšinou ide len o prázdnu zaužívanú frázu, kt. sa od nás očakáva, no v skutočnosti nemáme ani len poňatia, čo daný človek prežíva. V tomto prípade som však dokázala pochopiť aj Evu, aj Živu a ich osud mi trhal srdce. Aj napriek tomu bolo vo vzduchu cítiť nádej a možnosť byť šťastným.

Bolesť nezmizne, no človek sa s ňou musí naučiť žiť a nevzdať to. Niekedy nám k tomu dopomôže pomoc druhých, inokedy zasa pomoc druhým.

Kniha, kt. je aj napriek ťažkej téme neskutočne úžasná, realistická, citlivá, emotívna, dych berúca. Získa si vás už na začiatku a sprevádza vás ešte dlho po prečítaní. Nedonúti vás len zamyslieť sa, ale aj uvedomiť si napr. krehkosť ľudského života, šťastia a lásky.

Čítať viac

11
11

Katarína Š napísala recenziu

12.11.2022 07:24

Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.

Aký bude výsledok experimentu, v kt. sa spojí snaha pomôcť kamarátke a bozk s náhodným okoloidúcim? Nuž, odpoveď je jednoduchá. Dokonalý príbeh, kt. právom pobláznil knižnú komunitu a v mojom prípade láska na prvý pohľad.

Aj keď si viete domyslieť koniec v podstate už na začiatku, pripravte sa na niekoľko milých prekvapení a zvratov, zaujímavé prostredie a tie postavy (hlavné, ale aj vedľajšie)! Konečne som si zamilovala nielen ženskú hrdinku, ale aj mužského hrdinu. Chémia medzi nimi bola neobyčajná, až mi v určitých momentoch naskakovali zimomriavky. Z časti preto, lebo Dr. Adam Carlsen je (aj napriek univerzitným klebetám) zlatíčko. Mali ste ma vidieť! Počas čítania som sa usmievala ako slniečko. Priznám sa, že miestami ma rušili niekt. formulácie viet v preklade, no ani to nedokázalo pokaziť môj celkový dojem.

Zasa raz sa potvrdilo, že
• by sme nemali súdiť človeka skôr, ako ho spoznáme,
• každý z nás si nesie svoje vlastné bremeno minulosti,
• aj keď dvaja ľudia nemajú na prvý pohľad nič spoločné, čas ukáže, či je to pravda,
• prísnosť je niekedy forma obrany,
• láska si nás nájde, keď to najmenej čakáme.

Pridanou hodnotou knihy je fakt, že autorka poukazuje na problematiku sexuálneho obťažovania v akademických kruhoch, kt. sa často prehliada a nerieši, lebo niekt. ludia si myslia, že im prejde všetko.

Mohla by som vám do detailov básniť o tom, ako sa mi kniha páčila, no myslím, že je nad slnko jasnejšie, že som si ju zamilovala a stala sa tak jednou z top 5 kníh, kt. som tento rok prečítala.

Čítať viac

11
11

Katarína Š napísala recenziu

12.11.2022 07:19

Milujem príbehy o zoznámení dvoch ľudí. Kde a ako ste sa spoznali? Čo ťa zaujalo na tom druhom a prečo? Bola to láska na prvý pohľad? Príbeh o tom, ako Becky spoznala Haydena, je kapitola sama o sebe.

V tomto prípade bol hl. hrdinom obyčajný omyl, kt. zmenil všetko. Možno to znie ako klišé (slávny spevák a obyčajné dievča), no život je jednoducho nevyspytateľný. A áno, aj napriek neskutočnej chémii medzi postavami som mala najskôr problém stotožniť sa s ich citmi a konaním. Žeby to bolo tým, že sme si s H nepadli do oka? Od začiatku mi na ňom čosi nesedelo a neverila som mu, takže v jeho prípade môžem pôsobiť zaujato.
Becky som si obľúbila hneď. Javila sa síce ako naivka, no ukázalo sa, že opak je pravdou. Nebolo silnejšej ženy. Mrzelo ma, že ju veľa ľudí nechápalo, hoci robila, čo mohla a ja som s ňou prežívala všetko.
A keď do hry vstúpil Neal, nebolo o čom! On bol neskutočné zlatíčko.

Na začiatku som bola skeptická voči rýchlemu vzplanutiu našich holubičiek, ale uvedomila som si, ako veľmi mám rada takéto príbehy. Príbehy, v kt. sa dvaja stretnú a vedia, že sú si súdení. Celý svet sa vtedy na niekoľko sekúnd zastaví a do ich sŕdc sa vryje podpis toho druhého. Pre niekoho presladené a nereálne, pre iných čosi krásne a krehké.

Chcela by som zložiť obrovskú poklonu samotnej autorke. Veľmi sa mi páčil štýl – to, ako sa vedela pohrať so slovami, ako poňala kapitoly, ako nám priblížila postavy či vytvorila tento príbeh a tú správnu atmosféru. Hoci sme si vedeli domyslieť záver, priznám sa, že chvíľami som si nebola istá tým, ako sa príbeh B&H skončí. No keď som dočítala poslednú stranu, potešila som sa!

Čítať viac

11
11

Katarína Š napísala recenziu

30.10.2022 14:32

Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.

Príbeh (ako taký) sa mi páčil a hoci má potenciál, nemyslím, že bol naplnený. Chcela by som ale vyzdvihnúť kontrast hlavných postáv – od rodinného zázemia cez sociálne zaradenie až po povahu a celkový spôsob života. Zatiaľ čo temperamentný Martin má dom, finančnú stabilitu, prácu a milujúcu matku, Kika je tichá, utiahnutá a bez milujúcej rodiny. Rozhodne sa odísť od tety v snahe nájsť otca a začať od začiatku. Obaja si však nesú vlastné bremená z minulosti, kt. ich ovplyvňujú viac, ako si dokážeme predstaviť.

Čo sa týka zakončenia, nie som s ním akosi stotožnená, ale tu ide čisto o moju preferenciu, pretože viac by sa mi páčilo, keby sa (vzhľadom na detstvo hlavnej hrdinky) dej zameriaval viac na súrodeneckú lásku ako romantickú. Myslím si, že na tento druh lásky sa buď často zabúda, alebo sa mu nevenuje toľká pozornosť. Som ale rada, že K. príbeh mal šťastný koniec, pretože si ho naozaj zaslúžila.

Kniha je komplexné dielo. Niečo ako rovnica, kt. pozostáva z viacerých premenných – postavy, ich príbehy, dej, prostredie, ilustrácie, žáner a pod. Často zabúdame, že dôležitú úlohu v tejto rovnici zohráva aj jazyková stránka.

Môj čitateľský zážitok bol, bohužiaľ, ovplyvnený práve samotným textom. Áno, chybička sa nájde, to sa niekedy stane, no už po pár stranách som mala pocit, že kniha neprešla jazykovou korektúrou. Nesedela mi štylistika viet, zdĺhavé opisy (hlavne oblečenia), opakované používanie zámen, významové posuny, čiarky a pod. Ovplyvnilo ma to do takej miery, že som sa sústredila viac na analýzu textu (napr. ručník vs uterák, 18 výskytov zámena jej na dvojstranne) ako na dej. Toto by sa nemalo stávať a v dôsledku vyššie spomenutého sa kniha čítala naozaj ťažko.

Čítať viac

11
11

Katarína Š napísala recenziu

17.10.2022 18:29

Priznávam, nevedela som, čo mám od knihy očakávať – veď viete, že ja anotácie nečítam. To, že išlo o autorskú štafetu, som prehliadla a uvedomila som si to až pri samotnom čítaní. Áno, prvé dve-tri kapitoly som si všímala odlišnosti autoriek, no potom som mala pocit, akoby príbeh písala jedna osoba. Podľa mňa sa skvelo dopĺňali a vytvorili tak neobyčajný príbeh.

Niektoré z tém príbehu vo mne ale zanechali akýsi pocit ťažkosti a strachu. Pandémia, globálna hrozba a tajné projekty. Človeku nabehnú až zimomriavky a ja sa pýtam: Ako ďaleko to má od skutočnosti? Naozaj sme len bábky v rukách iných ľudí? Čo si ešte vymyslia, aby dosiahli svoje skazené ciele a ukázali nadradenosť? Tu sa aspoň ukázali charaktery niektorých postáv ako napr. pri výbere záchrany jedného (vlastného) života alebo stovky neznámych a nevinných. Ako by sme sa zachovali my?

Na druhej strane som bola rada, že existujú ľudia, kt. sú ochotní bojovať a nevzdať sa. Niekto ako Rosalie a Sebastian. K hlavným hrdinom som si síce nevytvorila špeciálny vzťah a chvíľami mi prišli príliš dokonalí, no aj tak sa mi páčili. A tá ich chémia, niečo neskutočné!

Čo sa týka samotného príbehu, ten bol prepracovaný, nič nebolo ponechané náhode a každý čitateľ si nájde to svoje – od romantiky cez akciu po prekvapenia a nečakané zvraty. Nudiť sa rozhodne nebudete! Konečne sa mi (po dlhšej dobe) vydaril môj tip a odhalila som zloduchova na prvú, aj keď teda neviem, či je to taká skvelá správa.

Každopádne mne sa kniha páčila, veľmi dobre sa čítala a tu použijem moje neobľúbené „čítala sa sama“, lebo to tak bolo. Určite ju odporúčam. Stále som v nemom a milom úžase z toho, čo sa našim skvelým autorkám podarilo. Naozaj klobúk dolu. Teším sa na ďalšiu spoluprácu.

Chcela by som sa poďakovať vydavateľstvu @venupress za to, že som si mohla knihu prečítať.

Čítať viac

Azaelov pád
  • Vladimíra Šebová
  • Ivica Ďuricová
  • Vanda Kys
  • Michaela Zamari
  • Baja Dolce
4,2
6,95 €

11
11

Katarína Š napísala recenziu

16.10.2022 16:25

Kniha ma zaujala už obálkou a moje nadšenie sa stupňovalo s každou prečítanou stránkou. Veľmi sa mi páčil nielen štýl autoriek, ale aj systém kapitol, pretože milujem knihy, v kt. je príbeh vyrozprávaný z viacerých pohľadov.

Čítanie bolo ako jazda na emočnej dráhe a či chcete, alebo nie, kniha vás pohltí a vy budete prežívať to, čo postavy. Hneď na začiatku sa dozvedáme o tragédii a vo vzduchu visí otázka, či sa Dominikovi vráti pamäť. Neviem a ani si nechcem predstaviť, čo musel zažívať. Hovorí sa, že spomienky sú jedna z najcennejších vecí, kt. máme. Čo sa ale stane, ak sa raz zobudíme a naozaj zabudneme? Nestratíme tým aj kus seba?

Trauma po nehode, bezmocnosť a návrat do neznámo-známej reality nie sú jediné témy, na kt. autorky poukázali. V mysli som sa vrátila do čias ZŠ, kedy ma niekt. spolužiaci šikanovali. Lenže ja som mlčala, aby sa situácia nezhoršila a dúfala, že ich to prestane baviť. Čosi podobné sa stalo aj Nike, akurát že v jej prípade to nabralo oveľa väčšie rozmery a ona nebola ticho ako ja. O to viac som bola nahnevaná z toho, ako sa k celej situácii postavili nielen učitelia, ale aj rodičia. Všetci hovorili o zničenej dôvere a sklamaní, no nikto sa ju nepokúsil vypočuť (aj keď chcela povedať pravdu) a pomôcť jej. Odsúdili ju a vyniesli rozsudok. Taká je, bohužiaľ, realita.

Táto kniha v sebe skrýva oveľa viac, ako sa na prvý pohľad môže zdať. Nejde len o zaláskovaný príbeh dvoch mladých ľudí, ale aj o nájdenie odvahy, boj za pravdu, sesterskú lásku a oveľa viac. Každý čitateľ si v tom nájde to svoje.

Pre mňa osobne bol toto čitateľský zážitok, za kt. ďakujem vydavateľstvu @venupress.

Čítať viac

Bez teba
  • Simona Kutišová
  • Silvia Demovičová
4,8
11,65 €

„Ale v skutočnosti minulosť hodnotíme očami prítomnosti. Dívame sa na ňu cez to, čo vieme teraz, takže ju nevnímame ako ľudia, akými sme boli, ale ako ľudia, akými sme, a to znamená, že ju od základov meníme.“

Holandský dom - Ann Patchett
Holandský dom
Ann Patchett