Materstvo - Sheila Heti, Inaque, 2022

15,99 €

Pri nákupe nad 49 €
poštovné zadarmo
Materstvo - Sheila Heti, Inaque, 2022
Materstvo - Sheila Heti, Inaque, 2022

Materstvo

Sheila Heti sa v knihe Materstvo pýta, čo žena získa a stratí, keď sa stane matkou, a toto najzávažnejšie rozhodnutie ranej dospelosti spracúva s otvorenosťou, originalitou a... Čítať viac

Vydavateľstvo
Inaque, 2022
256 strán
4-5 hodín čítania

Sheila Heti sa v knihe Materstvo pýta, čo žena získa a stratí, keď sa stane matkou, a toto najzávažnejšie rozhodnutie ranej dospelosti spracúva s otvorenosťou, originalitou a humorom, ktoré jej priniesli medzinárodné uznanie... Čítať viac

  • Brožovaná väzba
  • Slovenčina

15,99 €

Na sklade 1 ks
Posielame ihneď

Dostupné v 12 knižniciach. Požičať v knižnici

Ďalšie knižné vydania (2)
Motherhood - Sheila Heti, Vintage, 2019
Brožovaná väzba
Angličtina, 2019
Do 3 – 7 dní
-12 %

13,99 €


Motherhood - Sheila Heti, Harvill Press, 2018
Pevná väzba
Angličtina, 2018
Vypredané

Naši škriatkovia odporúčajú

Jednoducho vzťahy - Honza Vojtko, Aktuell, 2024

Viac o knihe

Sheila Heti sa v knihe Materstvo pýta, čo žena získa a stratí, keď sa stane matkou, a toto najzávažnejšie rozhodnutie ranej dospelosti spracúva s otvorenosťou, originalitou a humorom, ktoré jej priniesli medzinárodné uznanie.

Rozprávačkou tohto intímneho príbehu je takmer štyridsiatnička, ktorá pri otázkach svojich priateľov zvažuje, či sa vôbec stane matkou. Z premýšľania o materstve odstreďuje vplyv rovesníčok, partnera a povinnosti voči rodine. Po hľadaní usmernenia vo filozofii, vlastnom tele, v mystike a náhode objaví odpoveď oveľa bližšie, ako by čakala.

Materstvo je odvážny, precítený a drsne originálny román, ktorý určite povedie k živým úvahám o ženskosti, rodičovstve a o tom, ako – a najmä pre koho – žiť.
Čítať viac
Originálny názov
Motherhood
Počet strán
256
Väzba
brožovaná väzba
Rozmer
135×207 mm
Hmotnosť
333 g
ISBN
9788082071965
Rok vydania
2022
Edícia
Pandora
Naše katalógové číslo
1081943
Jazyk
slovenčina
Preklad
Pôvod
Kanada
Vydavateľstvo
Inaque
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

3,6 / 5

10 hodnotení

3
2
4
0
1

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie čitateľov

15

Ako najlepšie začať svoj deň ? V posteli s dobrou knihou a čajom :) Nie vždy sa to dá, preto čítam, kde môžem :) •na instagrame píšem tiež o knihách, ak by ste sa chceli pozrieť @sue_knihomilka

Zuzana Hermanová
Overený nákup
30.12.2022
Materstvo je netypická kniha. Neviete, čo od nej očakávať. Aspoň ja som s takouto nevedomosťou a zvedavosťou po nej siahla.

Okrem iných myšlienok (pretože bolo ich veľa počas čítania) som myslela aj na to, aký tlak vie spoločnosť a okolie vyvolať: “Už by si mala mať dieťa…” Niekto nám niečo diktuje a my máme pocit, že už by sme sa mali vydávať, ženiť, mať dieťa a podobne. Ale mali by sme žiť život, ktorý je pre nás dobrý. Je v poriadku ak dieťa chceme, je v poriadku ak ho nechceme. Je v poriadku uvažovať o materstve.

Nie je to len o otázkach materstva. Ide aj o partnerstvo, otázky každodenného života a zamýšľania sa nad hlbšími myšlienkami nášho bytia. Zároveň, máme pootvorené dvere do jej prežívania v detstve. Autorka chce spoznať samú seba, vytvorila si priestor, v ktorom dáva na papier všetky úvahy, ktoré jej prejdú hlavou. Či sú správne alebo nesprávne, to nemá nikto v moci súdiť. Sú jej, a to je podstatné. Možno sa s niektorými identifikujete, možno nie.

Čo mi bolo na autorke veľmi sympatické, autorka akoby išla s kožou na trh. Určite budú pasáže, pri ktorých s autorkou nebude súhlasiť. Popravde, myslím si že ona o to ani nestojí. Skôr vidím možnosť porozumieť jej. Jej prežívaniu, trápeniu, životu a obavám. Robí to pre seba, delí sa so všetkými myšlienkami, ktoré v mysli má. Autentický podaný príbeh.
Čítať viac
29.12.2022
Zvláštna filozofická úvaha
Na túto knihu od vydavateľstva @inaque.sk som sa naozaj veľmi tešila, pretože ešte keď nebol preklad do slovenčiny,čítala som na túto knihu samú chválu.

Ak čakáte klasickú knihu o materstve, o radách do materstva, atď tak to veru nečakajte.

Hlavná predstaviteľka Sheila nechce byť matkou a v tejto ,,spovedi”, ktorá je v knihe Materstvo sa snaží presvedčiť samú seba o opaku. Rieši tento svoj problém nielen prostredníctvom vlastných pocitov ale aj prostredníctvom pocitov žien a kamarátok z okolia.

Počas čítania som občas bola riadne zmätená zo všetkých tých myšlienok, ktoré Sheila prezentuje. V niektorých momentoch by podľa mňa bola naozaj dobrá matka no naopak, pri niektorých úvahách som nechápala, načo vôbec uvažuje o dieťati, pretože to nie je nič pre ňu a jej život.

Kniha je naozaj veľmi zvláštna a svojím spôsobom originálna, pretože je v nej zobrazená myšlienka a filozofická úvaha toho, prečo vlastne mať či nemať v živote deti a pre koho by sme mali žiť.

Kniha nie je pre každého. Musím sa priznať, že sa mi čítala trochu ťažšie, a občas som sa musela v myšlienkach vracať späť. Ale úspešne som ju dobojovala.
Čítať viac
28.12.2022
Na Materstvo som sa extrémne tešila, mala som vysoké očakávania a predstavy o spracovaní témy. Čakala som knihu nadupanú materskými hormónmi a emóciami od tých ružových až po tie najčernejšie. Čakala som rozpravu o "tabu" témach materstva. Nuž, "tabu" som síce dostala, ale v úplne inom pojatí.

Sheila matkou nie je. Ani ňou byť nechce, hoci v tejto spovedi sa snaží samú seba presvedčiť o opaku prostredníctvom vlastných pocitov o predstave materstva, ako aj prostredníctvom iných matiek (kamarátok, známych, vlastnej mamy).

Miestami boli jej úvahy trefné a plné: "presne toto!", miestami pre mňa ofenzívne. S niektorými jej myšlienkami som sa sama stretla vo svojej hlave, mnohé mi prišli vzdialené na kilometre. Niekoľkokrát som si vduchu povedala "moja, ty kašli na dieťa a radšej si kúp psa". Ani raz som si nepovedala : "Z teba by bola dobrá mama, nepremýšľaj už viac nad tým a choď do toho".

Krása tejto knihy spočíva v jej nespočetnej interpretácii naprieč ženským publikom. To, čo jedna bude považovať za urážku, druhá naopak s radosťou príjme ako pochopenie jej vlastných pocitov. Napriek tomu sa neodvážim túto knihu odporúčiť nikomu konkrétnemu.
Čítať viac
Veronika Fajbíková
Neoverený nákup
1.12.2019
Dobré na premýšľanie
Odpovede na svoje otázky nájdete len vy samotné, a táto knižka dáva fajn priestor na zamyslenie. Prvá tretina ma brala viac, než jej zvyšok, no aj tak som ju prečítala pomerne rýchlo. Čítať viac

Recenzie, kritiky

„Zdá sa, že kniha Sheily Hetiovej sa stane kľúčovým literárnym dielom na túto tému… Je ťažké vyjadriť jej komplexnosť. Nie je to ani tak kniha, ako skôr gobelín – jemne utkané umelecké dielo.“ Lara Feigel, Guardian

„Skúmanie morálneho, sociálneho a psychologického vzťahu modernej ženy k plodeniu je vyjasnením, provokáciou a konečne aj odpoveďou na nové normy ženskosti. Nepodobá sa ničomu, čo som doteraz čítala. Sheila Heti otvorila novú cestu, a to tak v autorskej zrelosti, ako aj v možnostiach samotného ženského diskurzu.“ Rachel Cusk, autorka kníh Obrys a Tranzit

„Ešte som nevidela nikoho, kto by písal o vzťahu medzi bezdetnosťou, písaním a materinským smútkom tak, ako to robí Sheila Heti. Viem, že Materstvo bude znamenať veľa pre rôznych ľudí, a to rovnako, ako keby to bol človek, ktorého Sheila porodila, hoci iným, neporovnateľným spôsobom. Odvážna a potrebná kniha.“ Elif Batuman

Vydavateľstvo Inaque

Čítať viac

„Krása je, keď nemáš potrebu nič meniť. Nič netúžiš pridať, nič vziať a len sa fascinovane dí­vaš, počúvaš. To platí­ v hudbe, vo výtvarnom umení­, v rozhovore, vo všetkom. Všetko závisí­ od potrieb človeka. Hladnému je krásny chrumkavý chlieb.“

Každý deň má niekto narodeniny - Silvia Bystričanová, 2013
Každý deň má niekto narodeniny
Silvia Bystričanová