Ellie Bookverse

13

Páči sa vám tento profil a chceli by ste mať podobný?

Založiť si profil
Obľúbené literárne žánre

Páči sa vám tento profil a chceli by ste mať podobný?

Založiť si profil
Obľúbené literárne žánre
Zobraziť viac

Moje srdcovky

Moje odznaky

Môj názor pomáha
2023
Môj názor pomáha
2022
Môj názor pomáha
2018
Plány do budúcnosti
Máte čitateľský profil
Zobraziť viac

Moje aktivity

13
13

Ellie Bookverse napísala recenziu

23.04.2024 08:52

Umelá inteligencia vo vyšetrovaní zmiznutých osôb? To znie ako niečo presne pre mňa! A naozaj, po dočítaní potvrdzujem, že toto je niečo, čo ma naozaj baví. Drobné sci-fi prvky - ktoré už možno ani nie sú až také sci-fi - zapracované do detektívky, je skvelý mix niečoho mimoriadne originálneho, moderného, čo ide s dobou a dokáže zaujať.

Oddelenie, ktoré je zriadené na testovanie pomoci umelej inteligencie pri riešení odložených prípadov je skvelý nápad. O to viac, ak autorka postavila oproti sebe dva prípady. Jeden vybrala hlavná vyšetrovateľka, druhý umelá inteligencia. Ktorý sa podarí vyriešiť?

Príbeh sa postupne uberá smerom, ktorý významne zasahuje aj do súkromia hlavnej postavy - inšpektorky Kat Frankovej. Musím povedať, že týmito prípadmi, ktoré sa priamo týkajú hlavných postáv som v poslednej dobe presýtená, ale tu to autorke musím prepáčiť, pretože to malo zmysel a aj tragédia v jej rodine, bola s príbehom výborne prepojená, a preto som nemala ani v najmenšom pocit, že sa autorka snaží ísť po citoch čitateľa. (Určite si prečítajte aj záverečné poďakovanie a lepšie pochopíte, prečo si Jo Callaghan zvolila práve túto tému a kde nabrala inšpiráciu na príbeh).

Úprimne, nepovedala by som, že je to autorkina prvotina. Podľa mňa má už teraz skvelý štýl, jej príbeh postupne graduje a je napísaný presne tak, ako si predstavujem prácu na vyšetrovaní. Sledujeme postupné stopy, všetky výsluchy, spoločné porady, možné motívy a smery vo vyšetrovaní. Dúfam, že má autorka v hlave ďalšie skvelé zápletky, pretože vytvorila postavy, v ktorých spoločnosti by som si ešte pár príbehov rada vychutnala. Určite si všetky postavy hneď obľúbite a ľahko zapamätáte. No a, samozrejme, si určite zamilujete Locka - umelú inteligenciu, ktorá do príbehu prináša to, čo mám rada. Racionalitu, fakty, štatistiku, pravdepodobnosť a nadhľad, ktorý detektívovia často strácajú kvôli zaujatosti, predsudkom a osobným preferenciám.

Malé drobnosti a nezrovnalosti vo vyšetrovacích postupoch prepáčim, autorka to bohato vynahradila skvelým nápadom, postavami, samotnou zápletkou a aj svojím spisovateľským štýlom. Bavilo ma to, užila som si to a odporúčam!

Čítať viac

13
13

Ellie Bookverse napísala recenziu

02.04.2024 05:27

Po prvej autorkinej knihe som si rozhodne túto jej novinku nemohla nechať ujsť! Abigail Wilson kombinuje to, čo mám najradšej. Regentské Anglicko s mystery prvkami a detektívnou zápletkou. Naozaj sa mi páči, keď tieto historické romance majú pridanú hodnotu v podobe nejakej dobrodružnejšej zápletky, či už nejakého toho špióna, alebo ako je to v tomto prípade, vraha.

Celá kniha je v rámci žánru mimoriadne originálna. Či už samotným nápadom, zápletkou, prostredím nemocnice, alebo aj vyšetrovaním vraždy. Amelia Pembroková je sympatická hlavná hrdinka, vdova ktorá trpí zvláštnou chorobou, na ktorú sa lieči na panstve u známeho hypnotizéra. Toho ale za zvláštnych udalostí nájdu mŕtveho hneď po tom, čo zverejnil svoju poslednú vôľu. Amelia so svojím advokátom chce nájsť vraha a tiež chce zistiť, prečo si musí do tridsiatich dní vybrať manžela, ak chce po mŕtvom lekárovi dediť.

V úvode sa hneď zoznamujeme s postavami, ktorých nie je veľa, takže veľmi rýchlo každú spoznáte a dostanete sa do deja. Stane sa vražda a dobrodružstvo začína. Najskôr všetko nasvedčuje tomu, že dej sa bude uberať práve týmto smerom, vyšetrovať a nájsť vraha. Rýchlo sa to však zvrtne na honbu na manžela a rozpútava sa milostný štvoruholník. Amelia si musí vybrať medzi suchopárnym, rezervovaným, ale za to zrejme spoľahlivým pánom Lymingtonom a zhýralým, ale veľmi príťažlivým pánom Montaguom. Ju ale stále viac priťahuje jej advokát Hawkins.

Tento žáner je charakteristický tým, že už od začiatku viete, ako sa všetko skončí. Tu ale musím povedať, že okrem toho, že je jasné, ktorého džentlmena si Amelia vyberie, som neuhádla takmer nič a záver ma veľmi prekvapil. Samozrejme, je napísaný za veľmi zidealizovaných podmienok a následkom mnohých náhodných a nepravdepodobných stretnutí, napriek tomu to autorka pekne vymyslela a zápletku len tak ľahko neodhalíte.

Dobrodružná linka bola výborná, prekvapivý záver potešil, len v strede by som vytkla zbytočné točenie sa stále okolo vydaja a rozoberania, ktorý nápadník je najvhodnejší a prečo. Inak ale veľmi vydarená kniha v rámci žánru a na ďalšie autorkine knihy sa, ako inak, teším.

Čítať viac

13
13

Ellie Bookverse napísala recenziu

02.04.2024 05:24

Trnová královna ma v prvom rade zaujala obálkou, v druhom rade tým, že ide o new adult fantasy a naopak, odrádzala ma nízkym hodnotením na GR. Ale ako som sa už veľakrát presvedčila: to čo sa páči iným, mňa neohúri a to, čo sa páči mne, mnohým nie je až tak po chuti; sa mi aj tu potvrdilo. Mix Popolušky a Šípkovej Ruženky, ale trochu naopak. Zachraňovať nepotrebuje princezná, ale princ!

Ocitáme sa vo vymyslenom svete plnom víl, veštkýň, sudičiek, čarodejníc a netvorov. Mne absolútne vyhovovalo ako sa nám ho autorka rozhodla predstaviť. Dostatočne na to, aby sme vedeli pochopiť jeho fungovanie a zoznámili sa s dôležitými postavami. Tými hlavnými boli veštkyňa Violet a princ Cyrus. Violet mala rôzne vízie, ktoré boli vždy zahalené tajomstvom a nie vždy som chápala, čo majú predstavovať, ale aj vďaka nim si príbeh udržiaval napätie a záhadnosť.

Violet bola trochu netradičnou hlavnou hrdinkou. Zväčša sme pri tomto žánri zvyknutí na odvážne hrdinky, ktoré počúvajú najmä srdce pred logickým rozumom, vrhajú sa do nebezpečenstva aj napriek hrozbe smrti, len aby zachránili iných. NIE! Violet k takým rozhodne nepatrí. Tá dáva prednosť rozumu, na prvom mieste je jej prospech a jej záujmy. Postupne sa, samozrejme, aj do jej života dostane láska a aj ju samotnú prekvapí, že vyhráva nad rozumom, ale aj to patrí k vývoju jej postavy a táto romantická linka v new adult fantasy (oproti young adult) je naozaj veľmi príjemná. Nie je presladená a naivná, ale počíta sa s tým, že niekedy je lepšie sa jednoducho príliš neviazať

Vôbec by som nepovedala, že je to autorkin debut. Jej štýl mi prišiel skúsený a vypísaný, kniha sa mi veľmi dobre čítala a postavy a dialógy medzi nimi boli veľmi prirodzené, nenútené a reálne. Vzájomné podpichovanie a také tie ironické poznámky, ktoré si pomyslíte v priebehu rozhovoru boli častokrát veľmi vtipné a trefné a mňa naozaj bavili. Autorka zrejme plánuje ďalší diel, ale nenechajte sa tým odradiť. Tento bol ukončený uspokojivo, to hlavné sa uzavrelo a síce to nefunguje úplne ako samostatná kniha, lebo, samozrejme, sú tam načrtnuté veci, ktoré sa budú riešiť ďalej, ale to hlavné sa dorieši.

Čítať viac

13
13

Ellie Bookverse napísala recenziu

19.02.2024 07:49

Nezlomné sú jednou z lákavých minuloročných noviniek a som veľmi milo prekvapená, ako rýchlo prišlo vydavateľstvo Ikar so slovenským prekladom. Podľa nádhernej obálky a zbežne prebehnutej anotácie som očakávala príbeh o modernom "čarodejníctve", kde si ženy posúvajú vedomosti a skúsenosti z dcéry na dcéru, aby boli schopné pomáhať iným po celé stáročia. Bola som dosť prekvapená, keď som dostala viacgeneračnú rodinnú drámu - nie v zlom prekvapená, len ma zaskočilo, do akého množstva náročných tém sa autorka pustila.

Kniha bola výborná. Tri dejové linky boli dobre prepletené a koniec s troškou mágie bol mimoriadne uspokojivý. Myslím, že ocenenia a výborné recenzie si kniha naozaj zaslúži a ak viete, čo máte od knihy čakať, sklamaní určite nebudete. Autorkin štýl je tiež výborný, dokáže vo vás vzbudiť množstvo emócií, v prvom rade hnev a zúrivosť pre všetky nespravodlivosti, ktoré sa počas storočí dejú ženám.

Čo však musím zdôrazniť je absencia upozornenia, že kniha obsahuje viacero citlivých tém, ktoré môžu byť pre čitateľov naozaj veľmi ťažké na čítanie. Nie som síce veľkým fanúšikom prehnane podrobných trigger warnings, kedy často prezradia kompletne celú zápletku knihy, ale v tomto prípade by som privítala upozornenie na to, že kniha obsahuje pomerne dosť veľa domáceho násilia na ženách, znásilnení, nechcených tehotenstiev a potratov. Tým, že som si pred prečítaním knihy nečítala recenzie, som množstvo týchto naozaj ťažkých tém nečakala a konkrétne v tomto prípade by sa autorkino upozornenie v knihe naozaj hodilo.

Napriek tomu sa mi kniha páčila veľmi, možno by som privítala viac "kúzlenia a mágie", ale chápem, že by sa tým autorka dostala do trochu iného žánru (pravdepodobne do toho rozprávkového magického realizmu, ktorý som čakala ja), než mala v pláne. Aj keď som zrovna nemala náladu na takúto emočne náročnejšiu knihu, autorka ma presvedčila a knihu som zhltla na jedno posedenie. Ak vám nevadia vyššie spomínané ťažké témy, rozhodne odporúčam!

Čítať viac

13
13

Ellie Bookverse napísala recenziu

19.02.2024 07:38

Máme tu druhý diel historickej detektívnej série z Viedne, ktorej prvý diel ma veľmi príjemne prekvapil. Oliver Pötzsch dokáže vymýšľať skvelé postavy a zaujímavé zápletky, takže, ak ste milovníkom žánru, rozhodne mu dajte šancu. Ja musím priznať, že síce sa mi prvý diel páčil oveľa viac, nakoniec som aj tomuto druhému prišla na chuť, akurát to trvalo trochu dlhšie. Najskôr som sa musela prehrýzť trochu chaotickou a zdĺhavou prvou polovicou knihy, ale potom to už bolo 100 %-né ????

Úvod je dlhší, ale aspoň si máme možnosť pripomenúť postavy. Rozbiehajú sa tu dve linky rôznych vyšetrovaní. Úmrtia mladých prostitútov v zašitých špinavých viedenských uliciach a záhada mumifikovaného uznávaného rakúskeho egyptológa. Najskôr viac priestoru dostáva práve prípad múmie, ktorý predstavuje veľmi originálnu zápletku. Tá sa však pomerne rýchlo vyrieši, ale nielen hlavnému vyšetrovateľovi Leovi, ale aj pozornému čitateľovi neunikne, že ešte niečo tu nesedí.

Neskôr sa vyšetrovanie viac sústreďuje na pátranie po sériovom vrahovi, ktorí svoje obete porcuje, častí tiel sa zbavuje v kanáloch a ako suvenír si od každej odreže ich penis. No, zvláštna záľuba. Vyšetrovanie vedie inšpektor Leo von Herzfeldt a asistuje mu šarmantná policajná fotografka Julia.

Čo ma veľmi mrzí je, že z príbehu sa akosi vytratil hrobár, ktorý mal byť podľa môjho názoru nosnou postavou celej série. Nieže by mi Leo s Juliou a ostatnými členmi policajného zboru neboli dosť sympatickí, ale hrobár svojou inakosťou jednoducho vyčnieval a priala som si ho mať v príbehu viac.

Zápletky sa zaujímavo prelínali a striedali. Druhá polovica knihy už bola vážne veľmi dobrá, dej mal spád a vyšetrovanie viedlo od jednej stopy k ďalšej. Jedného vraha som síce tipla správne pomerne skoro, ale ten druhý ma prekvapil a celé vyriešenie záhady bolo výborne vymyslené. Škoda tej prvej polovice knihy. Príbeh má síce celú dobu dobrú autentickú atmosféru starej Viedne, ale miestami sme sa zbytočne zdržiavali nepodstatnými opismi a tá skutočná policajná práca začala dosť neskoro.

Čítať viac

13
13

Ellie Bookverse napísala recenziu

19.02.2024 07:35

Detektívky a krimi žáner patrí k mojím najobľúbenejším, ale o Arsenovi Lupinovi som až do teraz nepočula. Áno, seriál na Netflixe registrujem, ale nevedela som, že čerpá z francúzskej literárnej postavy, vytvorenej ako konkurencia anglického Sherlocka Holmesa. Musím priznať, že príbehom najslávnejšieho detektíva som zatiaľ neprišla na chuť, preto som bola veľmi zvedavá, ako mi sadnú tie o Lupinovi.

Táto kniha predstavuje súbor 16 krátkych poviedok o Arsenovi Lupinovi, lupičovi džentlmenovi, ktoré boli pred viac ako sto rokmi uverejňované vo francúzskych novinách. Nie všetky sa mi, samozrejme, páčili rovnako. Niektoré ma zaujali viac, iné menej. Táto zbierka sa ale čítala veľmi dobre, pretože autor sa nezdržiava zbytočnými opismi a text je viac menej zložený z dialógov, ktoré sú krátke, priamočiare, jasné a trefné. Preto stránky ubiehajú veľmi rýchlo.

Autorov štýl je naozaj podobný tomu Doylovmu, najmä na prvý pohľad nevyriešiteľnými záhadami a tajomstvami, ktoré majú nakoniec veľmi jednoduché vysvetlenie. Niektoré som si ani pri podrobnejšom výklade nevedela predstaviť a mnohé zápletky mi tak prišli absurdné a najmä nereálne. Dedukčné myšlienky boli vždy podporené nejakou nepravdepodobnou náhodou a celá záhada tak strácala na snahe šokovať.

Niektoré poviedky sa mi ale páčili a s Lupinom mi nerobilo problém vydržať až do poslednej. Hlavný hrdina ma bavil najmä svojou viactvárnosťou a prestrojeniami. Tým, že ide o poviedky, nemusíte knihu prečítať naraz. Preto je vhodná najmä v období, keď nemáte na čítanie toľko času, ale potrebujete si aspoň pár stránkami spríjemniť každý deň.

Čítať viac

13
13

Ellie Bookverse napísala recenziu

22.12.2023 07:10

Dočkali sme sa ďalšieho dielu série encyklopédií Veľké myšlienky, jednoducho vysvetlené, ktorý je tentokrát venovaný čisto II. svetovej vojne. Táto kapitola našich dejín je tak obsiahla, že je pochopiteľné, prečo je neustálym predmetom kníh, či už beletrie alebo literatúry faktu. Keďže sa mi táto séria encyklopédií už osvedčila, neváhala som ani nad touto a rozhodne neľutujem.

Opäť nás knihou vedú kapitoly, ktoré nám poskytujú kompletný prehľad udalostí II. SV. Máme tu Počiatky vojny (1914 - 1939), čiže udalosti, ktoré predchádzali 2. SV. V kapitole V Európe prepuká vojna (1939 - 1940) máme prehľad všetkých "menších" konfliktov zo začiatku vojny v Európe. Nasledujú kapitoly Vojna sa rozširuje (1941 - 1942), kedy sa k vojne v Európe pridá aj zvyšok sveta, Karta sa obracia (1943 - 1944), v ktorej sú predstavné zásadné udalosti zvratu vo vojne, až sa dostávame k poslednej kapitole Posledná fáza vojny (1945), v ktorej autori opisujú posledné udalosti vojny, použitie atómových zbraní a dôsledky vojny.

Táto kniha predstavuje veľmi dobrý prehľad a môže byť aj dobrým študijným materiálom pre sredoškolákov, pretože každá kapitola obsahuje aj časovú os s najdôležitejšími dátumami a zároveň poskytuje výborný, ale stále stručný prehľad. Určite je vhodná pre čitateľov, ktorí nemajú o 2. SV naštudované všetky detaily, ale je skôr pre čitateľov, ktorí si chcú pripomenúť najvýznamnejšie udalosti tejto obrovskej katastrofy.

Encyklopédia si stále zachováva svoj, už štandardný, vzhľad a text je doplnený množstvom fotografií, schém a obrázkov. Už len vizuálne je kniha veľmi pútavá, čo jej však neuberá na obsahovej stránke. Mne sa kniha veľmi páčila, je fajn sa občas pozrieť na 2. svetovú vojnu aj cez fakty a tak trochu s odstupom, než cez tragické, často emocionálne veľmi vyčerpávajúce beletristické príbehy z tohto obdobia.

Čítať viac

13
13

Ellie Bookverse napísala recenziu

17.12.2023 17:56

Čítanie Malej princeznej bol návrat do detských čias, kedy som tento príbeh, spolu aj s Tajnou záhradou, milovala. Už vtedy som si veľmi obľúbila prostredie anglickej šľachty, obdobie kočov, dievčenských škôl a ďalekých obchodných ciest do Indie. A tak ako vtedy, aj teraz sa k podobným príbehom rada vraciam. Veľmi sa teším, že Malá princezná vyšla na novo v tomto krásnom ilustrovanom vydaní.

Tento príbeh je na rozprávku pomerne dlhý a určite ho s deťmi neprečítate na jedno posedenie. Jednotlivé kapitoly sú ale dĺžkou tak akurát, aby ste ich čítali svojím deťom vy, alebo ich s textom necháte trošku potrápiť aj samotné. Ilustrácie text krásne dopĺňajú, a aj keď ich kniha neobsahuje veľa, sú výstižné a veľmi pekné.

Z každej kapitoly na vás dýcha milota a inteligencia malého dievčatka a tak príbeh skrýva mnoho poučení a príkladov, ako aj zlé veci môžete obrátiť na niečo dobré. Sara je skvelá hlavná hrdinka a pre mnohé dievčatá môže byť inšpiráciou čo sa týka spoločenského správania, kamarátskych vzťahov, hrania a učenia. Nie vždy je príbeh len úsmevný, sú v ňom aj smutnejšie pasáže, ale aj také k životu patria a takýto príbeh ich jednoducho musí obsahovať.

Je pravda, že dnešné deti môžu mať problém s dobou, do ktorej je príbeh zasadený. Predsa len sa jedná o klasické dielo, ktoré v dnešnej modernej dobe nemusí zaujať. Ak mu ale dáte šancu, môže sa vryť do pamäte tak, ako napríklad aj mne a pokojne si ho budú vaše deti pripomínať s láskou aj vo svojej dospelosti.

Čítať viac

13
13

Ellie Bookverse napísala recenziu

17.12.2023 17:54

Taká som rada, že sme sa dočkali prekladu aj druhého dielu o ambicióznej Nore Beadyovej. Ju a aj jej najbližších som si veľmi obľúbila už v prvom diely, a tak som bola veľmi zvedavá na jej ďalšiu cestu za snom stať sa lekárkou. Aj keď nemám vo svojom živote k medicíne nijaký výnimočný vzťah a nikdy som sa tomuto oboru nechcela venovať, v knihách mám túto tematiku veľmi rada, obzvlášť, keď sa týka jej raných začiatkov a vývoja.

Nora Beadyová je veľmi silná hrdinka s jasnou predstavou o živote a tvrdo si ide za svojím snom. Od začiatku príbehu na ňu čaká množstvo prekážok, ale je nezlomná a ona postupne všetky zvládne. Páči sa mi pozornosť upriamená na utláčanie žien a zároveň aj boj proti takýmto myšlienkam. Celým príbehom nás sprevádza myšlienka zrovnoprávnenia a ženskej sily. V závere sa mi veľmi páčilo, ako prešibane Nora dosiahla to, po čom najviac túžila a všetkým dokázala, že si to zaslúži a je vážne dobrá v tom, čo robí.

Aj keď som tento druhý diel čítala po roku, do príbehu som sa dostala okamžite. Začiatok bol trochu pomalší, kým sme sa zoznámili s novým prostredím, kde Nora pôsobí a s pomermi, aké tam panujú. Akonáhle prišli ale prvé problémy, dej sa rozbehol a tešila som sa na každú ďalšiu stránku. Niekedy som si musela spraviť prestávku, keď som sa bála, aké nepríjemnosti a nešťastia Noru ešte čakajú. Inokedy, aj keď ma tie mužské "nadpostavy" rozčuľovali, som musela rýchlo pár stránok pridať, aby som okamžite vedela, ako si s problémom Nora poradila a uistiť sa, že to dobre dopadlo ????

Vývoj medicíny nebola prechádzka ružovou záhradou a tak aj opisy lekárskych postupov sú niekedy dosť nechutné. V dnešnej dobe nám mnohé veci prídu nepredstaviteľné, ale ja verím, že bez podobných výskumov by sme nikdy neboli tam, kde sme. Takže ďakujem za takéto silné osobnosti. Verím, že medzi mužmi boli aj ženské hrdinky, také ako bola aj Nora, a aj vďaka nim lekári môžu zachraňovať životy.

Čítať viac

13
13

Ellie Bookverse napísala recenziu

17.12.2023 17:46

Milovníkom detektívneho žánru sériu Rizzoli & Isles určite nemusím nijako zvlášť predstavovať. A tí, čo tento žáner nevyhľadávajú ju možno zaregistrovali nie v knižnej podobe, ale skôr ako seriál v TV. Pre mňa sú obe spracovania, či už knižné, alebo to seriálové, srdcovými záležitosťami. Detektívku Jane Rizzoli a súdnu lekárku Mauru Isles jednoducho milujem! (Priznávam, Mauru o čosi viac )

Autorka sa k tejto sérií vrátila po piatich rokoch a my sme sa tak konečne dočkali trinásteho dielu. Určite je ideálnejšie sériu čítať po poradí, najmä zo začiatku, aby ste sa čo najlepšie zoznámili s postavami, ale neskôr si myslím, že nie je problém čítať sériu aj poprehadzovane. Ja som napríklad skočila zo šiesteho dielu na trinásty a absolútne mi to neprekážalo.

Máme tu zaujímavý spôsob rozprávania. Jane, Maura a Amy sú rozprávané v er-forme a Janina mama Angela rozpráva v ich-forme. Použitie oboch foriem rozdelilo knihu prehľadne na dve odlišné linky. Jane s Maurou vyšetrovali na prvý pohľad jednoduchú vraždu vlúpania, ale postupné stopy ich zaviedli niekoľko rokov späť k inému zločinu, ktorý nebol nikdy vyriešený. Naozaj ide o veľmi zamotaný a premyslený prípad s pomerne veľkým počtom zainteresovaných a vypočúvaných postáv. Nakoľko dej naozaj odsýpa rýchlym tempom, treba čítať pozorne a snažiť sa rýchlo orientovať medzi postavami a ich väzbami. Ideálne, ak knihu prečítať na jedno otvorenie, čo vzhľadom na autorkin štýl, naozaj nie je problém.

Angela viedla svoje vlastné pozorovania na ulici, kde žije už niekoľko desiatok rokov. Zisťuje, že ani taký dlhý čas nestačí na to, aby ľudí skutočne spoznala a ako pravá gossip girl ulice sa zamotáva do rôznych problémov. Je skvelou postavou série, oživuje ju a dodáva jej vtip a odľahčenie. Pri nej som mala pocit, že čítam nejakú cozy-mystery z malej anglickej dedinky

Ako inak, knihu odporúčam. A som veľmi zvedavá, koľko budeme čakať na štrnásty diel. Našťastie, mám ešte nejaké knihy z tejto série neprečítané, takže keď dostanem opäť chuť na šarmantnú spoločnosť týchto dvoch dám, mám si čo rozčítať

Čítať viac

„Ak sa sústredíte na pozitívne veci, začnete v sebe rozvíjať pozitívne emócie.“