Ellie Bookverse

11

Páči sa vám tento profil a chceli by ste mať podobný?

Založiť si profil
Obľúbené literárne žánre

Páči sa vám tento profil a chceli by ste mať podobný?

Založiť si profil
Obľúbené literárne žánre
Zobraziť viac

Moje srdcovky

Moje odznaky

Môj názor pomáha
2023
Môj názor pomáha
2022
Môj názor pomáha
2018
Plány do budúcnosti
Horúce novinky
Máte čitateľský profil
Zobraziť viac

Moje aktivity

11
11

Ellie Bookverse napísala recenziu

01.06.2023 12:15

Mám pocit, že M. W. Craven je detektívny génius. Má špecifický štýl písania použitý v každej svojej knihe. Rád drží čitateľa v napätí, kapitoly končí šokujúcimi vetami, zaujímavými otázkami alebo prekvapivými odhaleniami. Vždy preto musíte prečítať ešte aspoň jednu kapitolu, a potom ešte jednu, a ešte jednu, až ste na konci :) Ale čím sa každá jeho kniha odlišuje, tak je rôznorodosť jeho zápletiek. Absolútne nepredvídateľné, originálne a premyslené. A to platí aj pre jeho Zónu smrti.

Určite nespochybniteľne a zaslúžene udeľujem autorovi 5* za zápletku. Ani neviem kedy naposledy som čítala takto premyslený a zamotaný prípad so skvelým rozuzlením a zakončením. Ja nie som ani tesne po dočítaní schopná zrekapitulovať dej, preto si neviem ani predstaviť, aké náročné muselo byť dať tento príbeh na papier bez toho, aby Cravenovi explodovala hlava :D

V príbehu sa toho prelína a kombinuje strašne veľa. FBI, MI5, NKA a nesmie chýbať Sekcia analýz závažných trestných činov, v ktorej pôsobia Poe a Tilly. Prípad sa týka pašovania starých vzácnych artefaktov, anglických a amerických misií v Afganistane, vojnových zločinov, vojnových hrdinov a tomu všetkému kraľuje kyberzločin, na ktorý je Tilly odborníčka.

Poe opäť nesklamal. Jeho neštandardné vyšetrovacie metódy a postupy opäť ohromujú a porušovanie zaužívaného ho, ako inak, privedie k odpovediam. Tilly je jedna z mojich najobľúbenejších knižných postáv a jej svojská postava tu zasa prináša úsmevné odľahčenie a Poa privádza vždy na správne stopy. Pokojne jej mohlo byť v tejto časti aj viac, mala som totiž pocit, že bola častokrát v úzadí. Ale je pravda, že vždy keď bola na scéne, stálo to za to :D

Aj keď túto sériu naozaj milujem, musím priznať, že prvá polovica tohto dielu bola na môj vkus trochu viac rozvláčna a zbytočne naťahovaná. Chápem, že si autor musel pripraviť pôdu na tak spletitý prípad, ale myslím, že by sa dalo niečo vynechať, aby mal príbeh ten správny náboj hneď od začiatku. Skutočne zaujímavé to totiž začalo byť až od polovice a tu už som sa od príbehu nevedela odtrhnúť. Malá výčitka k rozbehu, ale potom už bolo všetko 100 %-né!

Čítať viac

11
11

Ellie Bookverse napísala recenziu

23.05.2023 06:30

ozprávky Barda Beedla vyšli v tomto nádhernom novom vydaní, ktoré je obohatené o množstvo prekrásnych ilustrácií a predovšetkým aj o zaujímavé poznámky profesora Dumbledora. Už keď som knihu držala v rukách prvýkrát, bola som z nej absolútne nadšená a keď som si ju prečítala, tešila som sa z nej ešte viac. Pretože s veľkou hanbou priznávam, že tieto rozprávky som doteraz ešte nečítala a pôvodné vydanie mi v knižnici chýba.

Vydanie obsahuje 5 krásnych a hlavne poučných príbehov, z ktorých asi každý pozná ten o troch bratoch. Okrem tohto sa mne osobne asi najviac páčil príbeh o Fantastickej fontáne, ale za prečítanie stoja určite všetky. Primárne sú zamerané na vzťah čarodejníkov a muklov a vyzdvihuje sa v nich inteligencia a odvaha. Naopak, ukazujú aj chamtivosť a túžbu žiť večne a s neobmedzenou mocou. Ale to, samozrejme, nikdy nevedie k šťastnému koncu.

Poznámky Albusa Dumbledora prinášajú k týmto rozprávkam úplne nový rozmer a my sa tak dozvedáme opäť veľa zaujímavostí z histórie magického sveta a tiež spoznávame mnoho významných osobností či fantastických tvorov. Keď to čítate, máte pocit, že tento svet tam niekde naozaj existuje a presne toto všetko sa v ňom odohralo.

Ja som z tejto knihy nadšená a odporúčam ju všetkým milovníkom Harryho Pottera ako povinnú literatúru. Ak knihu už máte v starom vydaní, myslím, že nutne potrebujete aj toto. Či pre radosť, alebo pre dobrý pocit z podpory Rowlingovej organizácie LUMOS, ktorej poputujú všetky výnosy z licenčných poplatkov tejto knihy.

Čítať viac

11
11

Ellie Bookverse napísala recenziu

17.05.2023 06:30

Dokonalé stopy predstavujú jeden z najlepších úvodných dielov do detektívnej série, aké som kedy čítala. Dovolím si tvrdiť, že ak máte daný žáner aspoň trochu radi, určite sa vám kniha zapáči a budete poriadne navnadení na ďalšie diely. Pretože Helen Fields absolútne vie, čo má dobrá detektívka obsahovať a servíruje presne tú dávku napätia, ktorá vám od knihy nedovolí odísť.

A čím presne je táto kniha taká výnimočná? Za mňa sú to určite postavy. Inšpektor Callanach je veľký sympaťák. Je napoly Francúz a napoly Škót, takže oplýva neodolateľným šarmom, a samozrejme, je dobrý aj v tom, čo robí. Väčšinou sa v knihách stretávam skôr s tým, že všelijaké útrapy, problémy a starosti z minulosti si nesú so sebou ženy, ale tu je to naopak. Callanach stratil výborné pracovné vyhliadky vo Francúzsku, kde čelil vymyslenému obvineniu a tak ho bolo potrebné upratať niekde ďaleko. A Edinburgh sa zdal ako dobrá možnosť.

Inšpektorka Ava Turnerová na Callanachovi hneď odhalila tie najlepšie vlastnosti a od prvej chvíle si vzájomne porozumeli. Pomáhali si s prípadmi, nakoľko každý z nich mal pridelený ten svoj, a vzájomne sa podporovali a konzultovali stopy. Postupne začali zdieľať viac aj zo svojho súkromia a evidentne sa navzájom priťahujú, aj keď zatiaľ si to ani jeden z nich nemieni priznať.

Vyšetrujú sa tu dva prípady. Hlavná pozornosť je venovaná tomu Callanachovmu a aj keď páchateľa poznáme od začiatku, je veľmi zaujímavé sledovať, ako sa správa v bežnom živote a ako je všetkými prehliadaný. On tak môže spriadať svoje choré a vražedné plány bez toho, aby ho ktokoľvek upodozrieval.

Veľmi dobre vymyslené vyšetrovanie a prepojenie oboch prípadov. Dosť priestoru je venovaného aj osobným životom hlavných hrdinov a ich vzájomnému spoznávaniu a spolupráci. Je tu veľký priestor na vývoj nielen postáv, ale aj ich vzájomného vzťahu, čo ma veľmi baví sledovať. Samozrejme, v tíme je aj človek, ktorí robí prieky a jeho správanie je protivné, ale aj tu sa určite dočkáme zlepšenia. Nemám čo vytknúť, môžem len odporúčať. Teším sa na pokračovanie.

Čítať viac

11
11

Ellie Bookverse napísala recenziu

15.05.2023 12:14

Stephanie Garber, autorka obľúbeného Caravalu, je tu s novou sériou a ja som ju, samozrejme, musela vyskúšať. Caraval ma pomerne bavil a páčil sa mi. Asi nie tak veľmi ako väčšine, ale bolo to príjemné čítanie. Musím ale priznať, že aj keď autorka píše pútavo a jej príbehy sa veľmi dobre a ľahko čítajú, ja ich veľmi rýchlo zabúdam. Z Caravalu si nepamätám vôbec nič a ak mala táto kniha nejakým spôsobom naň naväzovať, netuším ako. Každopádne mi to pri čítaní tejto knihy vôbec neprekážalo. Túto sériu môžete pokojne čítať, aj keď je to vaša prvá skúsenosť s autorkou.

Hneď od začiatku ma kniha vtiahla. Mala skutočne dobrý rozbeh, páčila sa mi mágia, čary a Osudy, ktoré autorka vymyslela. Tiež dávne legendy a príbehy, ktorých hlavnou úlohou mala byť v súčasnosti naša hlavná hrdinka. Väčšinou bývajú YA knihy veľmi predvídateľné, ale tu som mala pocit, že situácie som nemala šancu odhadnúť, častokrát ma zvraty šokovali a vôbec som ich nečakala a prichádzali úplne znenazdania.

Dej bol pútavý aj v druhej časti, kedy stále pribúdali nové postavy a miesta. Akonáhle sa ale kniha prehupla do tretej časti, začala som sa mierne nudiť a na môj vkus tu bol dej zbytočne prekombinovaný. V závere si ale príbeh získal opäť moju plnú pozornosť a tu ma veľmi bavilo sledovať odhalenia a kto koho vlastne oklamal a podviedol.

Hlavná hrdinka Evangeline bola tak neuveriteľne naivná, že skákala z jedného zlého rozhodnutia do druhého a ani za svet sa nedokázala zo svojich chýb poučiť. Aj keď sa jej musí nechať, že v tých rôznych omračujúcich a lásku vynucujúcich kúzlach a elixíroch sa bolo naozaj veľmi ťažké vyznať. Evangeline tu mala hneď niekoľko adeptov, do ktorých by sa mohla zaľúbiť a páčilo sa mi, že to naozaj mohol byť ktorýkoľvek z nich. Je nám asi jasné, ku komu jej náklonnosť smeruje najviac, ale ak by sa autorka nakoniec rozhodla pre iného, má to každopádne dobre rozohrané na každú stranu.

Miestami to bolo fakt super, inokedy lepší priemer, a určité časti priemer. Bavilo ma to ale určite natoľko, že si pokračovanie rozhodne nenechám ujsť a veľmi rada si ho prečítam.

Čítať viac

11
11

Ellie Bookverse napísala recenziu

02.05.2023 06:24

Tým, že Isabella Maldonado má za sebou dvadsať ročnú prax v FBI, píše veľmi realisticky a svoje skúsenosti a pracovné postupy veľmi verne opisuje vo svojich príbehoch. Jej námety sú mimoriadne zaujímavé, vždy veľmi dobre premyslené a poriadne zamotané.

V tretej časti s Ninou Guerrerovou sa už priamo nerieši jej traumatický únos z mladosti, ale stále je tu spomínaný a v úzadí ju neustále ovplyvňuje. Aktuálny prípad sériového vraha sa zameria na Nininu najbližšiu osobu - Biancu, ktorú si vzala do opatery jej susedka pani Gomezová. Celé vyšetrovanie je veľmi osobná záležitosť a Nina tak ide opäť na hranu, len aby svoju zverenkyňu našla včas a zachránila ju z rúk nebezpečného psychopata.

Výborní profilovači, skvelá počítačová expertka, očarujúci policajt a "Bojovníčka" Nina - títo sa snažia odhaliť totožnosť únoscu už siedmeho dievčaťa. Vyšetrovanie je opäť výborne zvládnuté, je ale miestami dosť technické, čomu som nie vždy chápala a taktiež sa v ňom jednotlivé poznatky častokrát opakovali.

Asi každému bude pri čítaní jasné, že aj keď naša partička odhalila vraha už asi v polovici knihy, nebude všetko také jednoduché, ako sa im na prvý pohľad zdá. V tomto smere mali naši mimoriadne inteligentní hlavní hrdinovia asi jemné zatmenie, keď sami nezapochybovali o svojom podozrivom a zaslepene išli po evidentne príliš jednoduchom vysvetlení. V čom bol ale príbeh trochu iný, bol fakt, že samotné vyšetrovanie nebolo ani tak dlhé a keď vraha zneškodnili, tak sa vlastne až po tom začalo pátrať po jeho minulosti, motívoch a spúšťačoch. Až keď bol prípad vyriešený, agenti zisťovali, ako sa všetky únosy udiali a dostali sme vysvetlenia, na ktoré nebol čas predtým.

Aj keď sa mi tento prípad s Ninou zdal spomedzi tých troch doterajších "najslabší", stále má latku nastavenú veľmi vysoko a táto séria sa u mňa určite radí medzi tie najviac obľúbené, pri ktorých netrpezlivo čakám na každý nový diel.

Čítať viac

11
11

Ellie Bookverse napísala recenziu

28.04.2023 05:31

Táto kniha predstavuje presne to, čo mi aktuálne na pultoch kníhkupectiev chýba. Všetci sú pri detektívkach a thrilleroch zvyknutí na sérových vrahov, množstvo krvi, napätie a nebezpečenstvo. Nehovorím, aj ja to mám rada, ale milujem aj tieto pohodové, cozy detektívky, ktoré svojou (častokrát) naivitou a jednoduchosťou dokážu spríjemniť nejedno popoludnie. Bez zbytočných drám a naťahovania si viem tento žáner veľmi vychutnať a mrzí ma, keď ho niekto znehodnocuje len pre to, že to nie je skrátka ten typický nervydrásajúci thriller, ktorý mnohí očakávajú.

Jane Wunderlyová je vdova, ktorá sa zapletie do vyšetrovania vraždy v prestížnom egyptskom hoteli, kde stretne očarujúceho a záhadného pána Redversa. Jednoduchá zápletka s mimoriadne sympatickými postavami. Jane je postava presne podľa mojej chuti. Na tú dobu tak akurát pokroková, nedramatizuje situácie a pristupuje k životu celkom racionálne. Páčilo sa mi, že bola vdova, takže nebola zviazaná až toľkými spoločenskými pravidlami a v podstate si mohla robiť, čo chcela.

Samotné vyšetrovanie je viac ako napínavé, skôr zábavné. Zo začiatku sa zoznamujeme so všetkými dôležitými postavami a tým nám autorka vlastne predstavuje aj všetkých možných podozrivých. Výnimočne som si vraha tipla správne hneď na začiatku, ale to knihe vôbec neubralo na atraktivite, pretože s ďalšou vraždou sa všetko zamotalo a adeptov bolo hneď niekoľko. Pátranie malo svoje nedostatky a možno trochu nedomyslené kroky a stopy, ale pri tomto žánri mi to vôbec neprekáža a v závere to malo ten správny spád.

Táto nová séria priniesla presne to, v čo som dúfala a pevne verím, že si nájde svojich fanúšikov a dočkáme sa u nás všetkých dielov. Určite knihu odporúčam milovníkom Agathy Christie, Louse Penny a dovolenkárom, ktorí sa chystajú, tak ako naša hlavná hrdinka, práve do Egypta :)

Čítať viac

11
11

Ellie Bookverse napísala recenziu

17.04.2023 07:18

Smrť a kúzelník ponúka zamotaný a na prvý pohľad neriešiteľný prípad na spôsob Agathy Christie. Ak milujete jej detektívky, je veľmi pravdepodobné, že si vás získa aj Tom Mead so svojím Josephom Spectorom, kúzelníkom a iluzionistom, pre ktorého žiadna záhada nie je neriešiteľná. Všíma si to, čo iným uniká a na pomoc si ho neváha zavolať ani hlavný vyšetrovateľ.

Je isté, že autor Tom Mead je obdivovateľom a fanúšikom klasickej anglickej detektívky a aj týmto svojím dielom jej vzdáva poctu. Odvoláva sa nielen na Agathu Christie, ale aj na iných autorov a ich literárne diela, ktoré milovníci tohto žánru určite poznajú. Trochu som sa bála, ako kúzelník zapadne do vyšetrovania, ale sadol tam výborne a ponúkal vždy zaujímavé postrehy, ktoré vyšetrovanie neustále posúvali ďalej.

Zo začiatku to vyzerá na veľmi zamotaný a zapeklitý prípad s viacerými podozrivými. Vrahom môže byť v podstate ktorákoľvek postava a ako to pri podobných knihách býva, podozrievala som postupne asi každú jednu z nich :D Vyšetrovanie ukazovalo každú chvíľu na iného podozrivého a vraha som veru neuhádla. Okrem vraždy sa riešil aj prípad ukradnutého obrazu a až do konca neviete, či tieto dva prípady spolu súvisia alebo sú páchateľmi odlišné postavy.

Autorov štýl je veľmi svižný, nezdržuje sa zbytočnými opismi, ale napreduje rýchlo a sústreďuje sa len na hlavné stopy. Pri prvých stránkach som mala trochu problém sa zorientovať v postavách, ale keďže som knihu prečítala na jedno otvorenie, rýchlo som sa do deja dostala a potom som sa už orientovala bez problémov. Veľmi dúfam, že táto séria bude mať postupne viacero dielov a že sa ich u nás všetkých dočkáme. Joseph Spector je výborná postava a jeho kúzelnícke postrehy zasadené do vyšetrovania ma neskutočne bavili.

Čítať viac

11
11

Ellie Bookverse napísala recenziu

10.04.2023 10:50

Na jednej strane ma táto kniha lákala rebelskou hlavnou hrdinkou a rozvíjajúcim sa New Yorkom na konci 19. storočia, no na druhej strane som sa bála témy cirkusu, ktorú v knihách až tak neobľubujem. Našťastie, tá tu bola poňatá len okrajovo a dej sa skôr zameriaval na záchranu a ochranu zvierat. Autorka sa okrem toho venuje aj mnohým iným témam, z ktorých najviac do popredia vystupujú ženské práva a ženská nezávislosť. To sú všetko veci, o ktorých som rada, že sa hovorí aj v dnešnej dobe, takže týmto si ma kniha absolútne získala.

Hlavná hrdinka Rose mi bola mimoriadne sympatická. Mala svoj sen stať sa architektkou a išla si za ním. Mohla získať pohodlný život na vrchole newyorskej smotánky, ale nedala sa zlákať bohatstvom a neobetovala svoju nezávislosť. Bojovala aj za práva iných žien, bola členkou spolku pomáhajúcemu získať ženám slušné pracovné podmienky a neustále sa snažila preraziť v architektúre.

Dej je najskôr zameraný na Rose, jej rodinu a ich upadajúce postavenie. Keď spoznáva Cheta, najžiadanejšieho a snáď najvplyvnejšieho muža New Yorku, jej matka je celá bez seba a už vidí, ako Rose zachráni celú ich rodinu. Schyľuje sa k svadbe, ale Rose nakoniec vycúva. Zrejme za to môže aj charizmatický Ethan Salt, ktorý je chudobný záchranca cirkusových zvierat.

Kniha sa čítala mimoriadne dobre. Občas som mala pocit, že čítam rozprávku, síce niekedy s nádychom smútku, keď sa opisovalo ubližovanie zvieratám a znevažovanie Rosinej práce, ale nakoniec sa všetko veľmi pekne vyriešilo. Je to historická romanca zasadená do veľkolepého, rozvíjajúceho sa New Yorku, kde spoločnosť nebola zviazaná toľkými konvenciami, ako sme zvyknutí pri deji odohrávajúcom sa v Anglicku, a to sa mi na knihe páčilo. Okrem toho téma Rosinho rebelstva, architektúry a záchrany zvierat priniesla do tohto žánru závan originality a výnimočnosti. Všetkým emancipovaným milovníčkam historických romancií túto knihu veľmi odporúčam.

Čítať viac

11
Ellie Bookverse

Ellie Bookverse získala odznak Môj názor pomáha

02.04.2023 08:44

Ďakujeme, tento rok ste sa zaradili k top recenzentom! Aj vďaka vášmu názoru si ostatní čitatelia budú vedieť ľahšie vybrať.

Môj názor pomáha
11
11

Ellie Bookverse napísala recenziu

02.04.2023 08:44

Atlas oblohy láka určite už len tou krásnou obálkou, na ktorej sa nádherne lesknú desiatky zlatých hviezd, ale nebojte, aj vo vnútri nájdete na každej stránke mnoho nádherných ilustrácií, ktoré výborne dopĺňajú text. Vďaka tejto publikácii získate prehľad, ako ľudia objavovali oblohu a vesmír, od praveku až po novodobé zistenia. Informácií je veľa a aby ste ich správne pochopili, sú obšírnejšie vysvetlené v rámci doby, do ktorej sa datujú, čiže okrem astronomických poznatkov získate aj veľa z oblasti histórie, geografie, matematiky alebo fyziky.

Keď som knihu ešte len zahliadla v edičnom pláne, musím priznať, že som si hneď spravila určitú predstavu o obsahu a spracovaní. Čakala som veľa obrázkov a málo textu, ktorý by bol písaný ľahkou a možno až vtipnou formou o tom, čomu všetkému ľudia kedysi verili a ako postupne zisťovali pravdu o Zemi a vesmíre. Ako to už ale niekedy u mňa býva, mýlila som sa.

Kniha obsahuje veľa textu, ktorý je veľmi odborne spracovaný. Ponúka tak síce naozaj veľké množstvo informácií, ale spôsobom, kvôli ktorému boli pre mňa ťažko zapamätateľné. Preto som si čítanie dávkovala po kúskoch. Každý deň jednu - dve kapitoly, aby som mala dostatočný čas uložiť si vždy aspoň zopár informácií trvalo do pamäti.

Poznatky sú zoradené podľa času a zároveň sú zatriedené aj geograficky. Ocitneme sa v Číne, Babylone, Egypte, Grécku, ktoré prinieslo výnimočných mysliteľov, ktorí položili základy pre rozvoj astronómie. Nikdy som si neuvedomila ako strašne dávno a v podstate len vďaka pozorovaniam a matematike, dokázali ľudia zistiť toľko pravdivých informácií o svete a vesmíre. Sledujeme aj vplyv viery a náboženstiev a tiež si uvedomíme, že veľkí myslitelia boli prevažne vždy len muži, pretože ženy sa v tých časoch nemali možnosť vzdelávať. Len veľmi zriedka a nenápadne sa objavujú až v neskorších obdobiach. Tak mi napadá, ak by mali možnosť sa viac rozvíjať a angažovať, či by niektoré objavy neboli uskutočnené už oveľa skôr :D

Čítať viac

„Keď človek niekoho miluje, vzniká mnoho nových strachov, o akých predtým nemal ani tušenia. “

Čas žitia a čas umierania - Erich Maria Remarque, 2005
Čas žitia a čas umierania
Erich Maria Remarque