Ellie Bookverse

6

Páči sa vám tento profil a chceli by ste mať podobný?

Založiť si profil
Obľúbené literárne žánre

Páči sa vám tento profil a chceli by ste mať podobný?

Založiť si profil
Obľúbené literárne žánre
Zobraziť viac

Moje odznaky

Moje aktivity

6
6

Ellie Bookverse napísala recenziu

02.05.2022 05:28

Posledný dostupný romantický útek sa odohráva opäť vo veľmi atraktívnej krajine. Írsko so svojimi malebnými pobrežiami, krásnou prírodou a nezabudnuteľnými posedeniami v typických írskych puboch a krčmách vás prenesie do tej správnej pohodovej nálady. K tomu klasická "Caplinovská" romantická linka, pri ktorej sa stále nenápadne usmievate a ideálny večer s knihou sa môže začať. Opäť upozorňujem, že je nevyhnutné si k čítaniu pripraviť niečo dobré na zobnutie a pohár dobrého vína, piva alebo kvalitnej whiskey ;)

Julie Caplin nás opäť zoznamuje s hŕstkou veľmi sympatických postáv. Nielen s Hannah a Conorom, ale aj ostatnými účastníkmi kurzu a ich učiteľmi. Priateľská nálada a vzájomná empatia postáv sprevádza celý príbeh a čitateľ sa vďaka nim dostáva do podobného veľmi príjemného rozpoloženia. Zrejme aj preto sú knihy tejto autorky také obľúbené. Prebúdza v čitateľoch tie najlepšie vlastnosti a tí majú potom pocit sa k celému svojmu okoliu správať čo najsrdečnejšie a najmilšie :)

Začiatok príbehu sprevádza niekoľko veľmi nepravdepodobných situácií, ale ako vždy ich autorke veľmi rada prepáčim a s chuťou sa púšťam do ďalších riadkov. Nasleduje pomerne nevýrazná časť, kedy sa pomaly zoznamujeme so všetkými postavami a dej sa nikam neposúva. Tu som mala trochu problém začítať sa, lebo ma nič nepoháňalo v príbehu ďalej. Druhá časť knihy ale nabrala úplne iný rozmer, vzájomná interakcia medzi postavami bola intenzívnejšia, dej sa začal uberať viacerými smermi a ja som sa konečne do príbehu úplne ponorila.

Po dočítaní by som si najradšej okamžite zbalila kufor a vybrala sa na podobne kúzelné miesto, kde by som nemusela nič robiť, na nič myslieť, len skrátka byť. Zobrať si dobrú knihu, vyložiť nohy a dať si k tomu dobré jedlo.

Čítať viac

6
6

Ellie Bookverse napísala recenziu

25.04.2022 11:06

Veľmi ma lákal čierny humor, ktorý táto kniha sľubovala, zároveň som sa ale obávala spracovania témy motivačnej literatúry, konkrétne mentálneho koučingu, ktorý samotný príbeh sprevádza. Zvedavosť ale zvíťazila a do knihy som sa s pomerne vysokými očakávaniami a veľkou chuťou pustila. Od prvých strán som vedela, že si kniha našla toho správneho čitateľa. Humor presne vyhovoval mojej ironickej duši a väčšinu rád od psychológa by som si pokojne mohla zobrať k srdcu aj ja sama. Samozrejme, nie tak doslova, ako sa to rozhodol aplikovať náš hlavný hrdina Björn :D

Po celý čas som sa naozaj výborne bavila. Ak si chcete oddýchnuť pri niečom zábavnom a uletenom, tak toto by mala byť určite vaša prvá voľba. Nebezpečné prostredie mafiánov a ich drastické spôsoby sa tu menia na frašku a mŕtvoly spôsobujú výbuchy smiechu :D Opäť raz zistíme, že zlo od dobra delí naozaj veľmi tenká čiara a medzi zločinom a spravodlivosťou niekedy nie je žiadny rozdiel.

Knihu určite odporúčam všetkým, ktorým vyhovoval Storočný starček, ktorý vyliezol z okna a zmizol. Akurát, že tento príbeh nie je tak zbytočne naťahovaný a opisný. Je dynamický, akčný, plný dialógov, humorný a ak vám sadne, zhltnete ho za pár hodín.

Čítať viac

6
6

Ellie Bookverse napísala recenziu

08.04.2022 10:16

Tisíce ľudí miluje túto nestarnúcu klasiku a stále sa k tomuto zástupu pripájajú noví. Je úžasné, ako toto neobyčajné dielo prežíva aj v tejto modernej dobe.

Román približuje život vyššej triedy v regentskom Anglicku a keďže autorka v tomto období sama žila, kto by ho vedel lepšie vystihnúť a priblížiť tak čitateľovi? Jane Austen bola veľmi kritická nielen k samotnej dobe, ale častokrát aj k svojmu pohlaviu. Nebála sa poukázať na mnohé ženské nedostatky vtedajšej doby, ale zároveň rada vyzdvihla inteligentné a samostatné ženské hrdinky.

Pýcha a predsudok je v mnohých miestach veľmi kritické, sarkastické a ironické dielo. Zobrazuje šľachtu a jej každodenné starosti, ktoré v porovnaní s biednym prežívaním ostatného obyvateľstva vyznievajú veľmi malicherne. Čitateľ, ktorý nepochopí vtedajšiu dobu, nemusí prísť na chuť niekedy veľmi povrchným a nepodstatným rozhovorom zaobalených do zdvorilostných fráz. Tie často nevystihujú to, čo si postavy v skutočnosti myslia a musia sa častokrát premáhať a potlačiť úprimnosť, pretože najdôležitejšie je vždy myslieť na slušné vychovanie.

V príbehu spoznávame päť sestier, z ktorých každá je iná. Jane je najkrajšie a najmilšie stvorenie, aké si viete predstaviť. Elizabeth je inteligentná a tvrdohlavá a nie vždy stelesňuje tradičnú, dobre vychovanú mladú dámu. Aj keď sa vždy správa slušne, svoje názory vyjadruje dosť odvážne a pokrokovo. Kitty s Lýdiou sú ľahkovážne, bezstarostné a prostoreké, vyhľadávajúce len zábavu a rozptýlenie. Mary je ich pravý opak, hĺbavá, učenlivá a vážna.

Čo sa mi na knihe páči najviac je to, že autorka sa okrem hlavného príbehu o Elizabeth a Darcym venuje pomerne podrobne aj iným postavám. Aj keď musia prekonávať viaceré problémy, nakoniec dopraje každej čo si zaslúži a všetky uspokojujúco uzavrie. Obdivujem autorkin jazyk a inteligenciu, s ktorou tento román napísala. Určite patrí k mojím najobľúbenejším knihám...zrejme je tou najlepšou, čo som kedy čítala. Milujem ju už roky a už teraz sa teším, keď sa k nej opäť vrátim.

Čítať viac

6
6

Ellie Bookverse napísala recenziu

28.03.2022 08:07

Rudý vlk je príjemnou rozprávkou, ktorá postupne naberá na temnote a akcií. Inšpirácia Červenej čiapočky je už len bonusom na tomto zaujímavom a veľmi dobre spracovanom príbehu. Dokáže vtiahnuť od prvých strán a jednoduchý, ale zato strhujúci štýl si autorka udržiava od začiatku do konca. Atmosféra temného lesa s rôznymi príšerami je veľmi dobre vykreslená a neustále hroziace nebezpečenstvo pre okolité dediny je veľmi originálne spracované.

Už dávno som nečítala knihu, kde by bol milostný trojuholník. Pred nejakým časom, bola táto tematika veľmi populárna, ale už dlhšie som sa s ňou nestretla. Možno aj preto sa mi v tomto príbehu veľmi páčila a aj keď som tušila, koho si vyberie, netušila som, čo ju k danému rozhodnutiu presvedčí. Voľba medzi Grangerom a Maxom nebola jednoduchá. Grangera poznala od detstva a spoločnú budúcnosť plánovali už dlho. Maxa poznala len pár dní, ale bolo veľmi príjemné pred ním nič netajiť, pretože o jej druhu vedel všetko. So svojou oddanosťou a komplimentmi bol však trochu príliš otravný a nemusel pred Adélou vždy ustupovať a riadiť sa vždy len jej želaniami.

Od druhej polovice knihy sa príbeh začal uberať smerom, ktorý som neočakávala a celý záver ma dosť prekvapil. Musím ale priznať, že nie úplne v pozitívnom zmysle. Na to, že Adéla mala len šestnásť, začalo pribúdať akosi priveľa obetí, za ktoré niesla ona plnú zodpovednosť a napriek tomu sa stále správala veľmi tvrdohlavo a nepochopiteľne. Po dočítaní som si nebola istá, kto mal byť vlastne príšerou a určite by si príbeh zaslúžil pokračovanie. Môj prvotný, veľmi dobrý dojem z knihy postupne prešiel k trochu rozpačitému a aktuálne som len veľmi zvedavá, či sa autorka rozhodne v príbehu pokračovať a zodpovie tak otvorené otázky.

Čítať viac

6
6

Ellie Bookverse napísala recenziu

28.03.2022 05:57

Prvá polovica knihy sa naozaj podarila! Veľmi dobrá zápletka ponúka sympatické postavy, ktoré sa častokrát dostávajú do problematických situácií, z ktorých vyviaznu s humorom a vtipom. Snaha vychovať z Livie dámu ponúka veľmi veľa komických momentov a páčilo sa mi, ako si z nich Livia robila žarty, aj keď len vo svojich myšlienkach. Stará lady Penhallowová si vďaka svojmu vysokému postaveniu a vážnosti mohla dovoliť každý detail veľmi svojsky okomentovať a svojimi striktnými názormi a prísnosťou vyznievala napokon vzhľadom k daným situáciám veľmi komicky a zábavne. Tieto staré namyslené dámy, ktoré si myslia, že majú všetku múdrosť sveta vo svojich rukách v podobných príbehoch milujem :)

Akonáhle sa mladý párik spolu intímne zblížil, príbeh skĺzol do klasickej romantickej linky, kedy sa obaja vzájomne milujú, ale nechcú si to jeden pred druhým priznať. Neviditeľné bariéry stoja stále medzi nimi a svadba sa neustále odďaľuje. Stará mama v dôsledku choroby zmäkla a tým sa akosi vytratila aj jej charizma a Livia sa utiahla sama do seba a potlačila všetky svoje doterajšie prednosti. Škoda, že sa autorka nerozhodla ponechať jej určitú dávku drzosti a odhodlanosti aj v druhej polovici príbehu. V závere prišli určité nedorozumenia, ktoré ale, ako rýchlo sa objavili, tak rýchlo sa aj vyriešili. Text skĺzol do známych ľúbostných fráz, kedy si hlavní hrdinovia sľubujú lásku na veky vekov a odpustia si všetky doterajšie krivdy.

Výborné svižné a vtipné tempo na začiatku, vystriedala klasická romantika v závere. Autorka nám má určite ešte čo ponúknuť a som zvedavá, ako bude jej tvorba napredovať. Verím, že sa s touto sympatickou trojicou postáv nelúčim a objaví sa aj v ďalších dieloch, ktoré dúfam, že prídu čoskoro :)

Čítať viac

6
6

Ellie Bookverse napísala recenziu

21.03.2022 10:53

Už veľmi dávno som nečítala tak krásne napísanú knihu. Absolútna dokonalosť. Bolo tam všetko, čo môže pravý knihomoľ od dobrého príbehu očakávať. Nič mu nechýbalo a nič tam nebolo naviac. Aj keď sa odohráva v ťažkých časoch počas druhej svetovej vojny, je napísaný neuveriteľne citlivo a s láskou. Práve lásku tu nájdeme v rôznych podobách. Medzi dvoma mladými ľuďmi, medzi priateľmi, ale aj tú k našej najväčšej vášni a to ku knihám.

Od samého začiatku je vám vďaka autorkinmu štýlu jasné, že príbeh je vymyslený a neprináša nám rozprávanie o skutočných ľuďoch, ktorí vojne naozaj čelili. Napriek tomu táto kniha prináša iné posolstvo. Nekonečnú vieru a nádej na lepšie zajtrajšky, vyzdvihuje silu priateľstva, ale aj význam kníh v našom každodennom živote. Nie je zlé od problémov utekať do sveta vymyslených príbehov.

Jemná romantická linka v pozadí je už len čerešničkou na tomto krásnom príbehu o priateľstve a mnohých nestarnúcich príbehoch. Aj keď možno mnohí aktuálne nemajú chuť na vojnové príbehy, tento vám musím odporučiť. Bude mať na vás úplne opačný účinok, aký zrejme od knihy s touto tematikou očakávate. Dá vám nádej v ľudí, v dobro a hlavne vám ukáže, že čítanie je liek na každé trápenie :) Takže s ním neprestávajte, aj keď sa okolo nás dejú veci, ktoré v tejto dobe už nikto nečakal...

Čítať viac

6
6

Ellie Bookverse napísala recenziu

14.03.2022 08:59

Skryté dary sľubovali zaujímavý príbeh opradený mágiou tarotových kariet. Podľa môjho názoru však nenaplnili potenciál, ktorý tematika tarotových kariet so sebou prináša a aj čo sa týka postáv a ich problémov, si autorka na seba vzala celkom veľké sústo. Síce vymyslela naozaj dobrú zápletku, ale až tak veľmi nezvládla jej prevedenie a dobre rozbehnutý fantasy príbeh veľmi rýchlo skĺzol do klasickej YA contemporary knihy.

Veľká časť príbehu je venovaná LGBTQ+ problematike, čo samozrejme, nie je téma, ktorú by som nemala rada, alebo by som s ňou mala problém, ale v takejto miere som ju tu nečakala a v kombinácii s fantasy tarotom mi to spolu neladilo. Autorka tam zmarila potenciál dobrej fantasy a zároveň ani nemala dostatok priestoru dokonale vyformovať postavy riešiace LGBTQ+.

Začiatok a záhada zmiznutia nie veľmi obľúbenej stredoškoláčky v kombinácii s tarotovými kartami bol veľmi dobrý. Postupne sa ale stále viac a viac riešila identita a spoločenské zaradenie jednotlivých postáv a ich boj proti diskriminácii a extrémne konzervatívnym skupinám. To by bolo v úplnom poriadku, keby autorka našla väčšiu rovnováhu medzi fantasy a contemporary. Ja som očakávala oddychový fantasy príbeh, ale v konečnom dôsledku fantasy prvok tvoril len pozadie príbehu. Záver bol veľmi uponáhľaný a takpovediac náhodný. Autorka si ním ale vytvorila zápletku pre ďalší diel, takže tí, ktorým sa tento zapáčil, sa určite majú na čo tešiť.

Čítať viac

6
6

Ellie Bookverse napísala recenziu

09.03.2022 11:07

Prípad je od začiatku veľmi spletitý a odvíja sa viacerými smermi. Zo začiatku nám bolo predostretých veľmi veľa rôznych informácií, mien a viacero smerov vyšetrovania. Nešlo len o zmiznutie novinárky, ale aj o viacero nezvestných gejov a tiež nový prípad vraždy mŕtveho muža nájdeného v jame po vyvrátenom strome. Najskôr som si nebola istá, či pôjde o jedno veľké vyšetrovanie, ktoré sa v závere nejako prepletenie, alebo či pôjde o dva alebo dokonca tri oddelené prípady, takže moja zvedavosť sa zvyšovala a tým pádom aj čítanie odsýpalo naozaj veľmi rýchlo.

Musím povedať, že tento prípad mal autor naozaj skvele premyslený a aj všetky tie zložito prepletené vzťahy dokázal podať čitateľovi veľmi prehľadne a zrozumiteľne. V príbehu vystupuje viacero postáv, ktoré sú prešetrované, treba sa preto trochu viac sústrediť, aby ste sa vo vyšetrovaní orientovali. Kate s Tristanom odviedli opäť výbornú prácu, krok za krokom sledovali každú jednu stopu a aj keď na viaceré prišli naozaj len náhodou, príbehu to nijako neuškodilo. Niektoré ste síce už očakávali, vzhľadom na situáciu, preto vás ani neprekvapili, ale celkové vyriešenie prípadu predstavovalo pre mňa dokonalé zakončenie skvelého detektívneho príbehu.

Na záver si autor opäť neodpustil pár milých slov adresovaných čitateľovi, čo je naozaj veľmi milé gesto. Robert Bryndza sa radí k mojím najobľúbenejším spisovateľom a dúfam, že si čoskoro od neho opäť niečo prečítam.

Čítať viac

6
6

Ellie Bookverse napísala recenziu

04.03.2022 06:12

Cathy Bramley prináša ďalší príbeh zo sympatickej anglickej dedinky s postavami, ktoré sme spoznali v prvej časti. Pre niekoho možno príliš jednoduché rozprávanie, pre mňa veľmi príjemná zmena po niekedy zbytočne rozťahaných dlhých a komplikovaných príbehoch. Niekedy mám skrátka chuť len na niečo krátke, nenáročné, čo by som mala prečítané na jedno otvorenie a nad čím nemusím vôbec premýšľať. A keď poviem "vôbec", tak tým myslím naozaj "vôbec"!

Druhý diel nadväzuje na prvý presne tam, kde sa ten skončil. Stretávame sa tu so všetkými obyvateľmi dedinky a sledujeme ich ďalšie osudy. Všetci sa navzájom dobre poznajú a pomáhajú si nielen pracovne, ale aj v otázkach osobného života. Napriek prichádzajúcim problémom tu panuje priateľská nálada a optimizmus. Kto pochádza z dediny autorke určite uzná, ako skvele vystihuje dané prostredie. Na malom priestore sa všetci navzájom poznajú, starajú sa jeden do druhého a informácie sa ústnym podaním šíria rýchlejšie ako by sme to my dokázali prostredníctvom internetu.

Ani v tejto časti nechýbajú úsmevné situácie a dialógy a vďaka naozaj jednoduchému štýlu je Kaviarnička skvelou voľbou na oddych. Odporúčam si ju nadávkovať jednorazovo, pokojne aj po náročnejšom dni v práci, pretože nevyžaduje takmer žiadne sústredenie a dokáže spríjemniť aj nie tak celkom najlepšiu náladu. Veľmi túto sériu odporúčam aj starším ročníkom, možno aj ako darček pre staré mamy, ktoré sa možno v mnohom nájdu v postave Rosienej babičky.

Čítať viac

6
6

Ellie Bookverse napísala recenziu

04.02.2022 09:07

Tento príbeh sa okamžite rozbieha pátraním a autor si dynamické tempo drží po celú knihu. Krátke kapitoly, pútavé rozprávanie, viac uhľov pohľadu a množstvo prepletených udalostí ma držali pri knihe tak, že som si ani neuvedomila, že je polnoc a mala by som knihu predsa len odložiť, lebo vstávanie na druhý deň do práce bude veľmi bolieť. Nebyť tejto nepríjemnosti (tým myslím deň v práci :D ) by som knihu pravdepodobne prečítala na jedno otvorenie.

Za jediné negatívum (pre ktoré odo mňa kniha nedostala plný počet hviezdičiek) považujem, že autor používa pre mňa zbytočné kvetnaté opisy, ktoré občas skĺzavajú do klišoidných fráz. Najmä zo začiatku mi takéto vety bili do očí, našťastie neskôr od toho autor buď upustil, alebo som si na to zvykla. Každopádne sa mi to nehodilo k prebiehajúcemu akčnému príbehu a vlastne ani k samotnej francúzskej literatúre, ktorá je typická svojou strohosťou, zvláštnosťou a údernosťou. Ale to je skutočne veľmi subjektívne mínus a určite ma to neodradilo od dočítania knihy.

Na záver musím povedať, že recenzia sa na túto knihu nepíše až tak ľahko, keďže vás chcem na jednej strane nalákať na jej prečítanie, ale na strane druhej vám o nej nechcem nič prezradiť, pretože prakticky čokoľvek by sa dalo považovať za spoiler. Obzvlášť to, čo sa mi na príbehu najviac páčilo. V skratke ale myslím, že stačí povedať, že je to výborný, prepracovaný thriller s detektívnymi prvkami a fanúšikov tohto žánru môžem Dievča z Brooklynu len a len odporučiť. Ja sa určite v budúcnosti poobzerám aj po ďalších autorových knihách.

Čítať viac

„Voda neodporuje. Voda plynie. Keď do nej ponoríš ruku, cítiš ako ťa hladí. Voda nie je pevný múr, nezastaví ťa. No voda plynie vždy tam, kam chce, a napokon sa jej nič nemôže postaviť. Voda je trpezlivá. Voda svojimi vytrvalými kvapkami pomaly zničí aj kameň. Pamčtaj si to, dieťa moje. Pamčtaj si, že ty si spolovice tiež voda. Keď nemôžeš nejakú prekážku prekonať, prejsť cez ňu, obíď ju. Ako voda.“

Penelopiáda - Margaret Atwood
Penelopiáda
Margaret Atwood