Smrt je dřina - Chálid Chalífa, Akropolis, 2021

10,37 €

Pri nákupe nad 49 €
poštovné zadarmo
Smrt je dřina - Chálid Chalífa, Akropolis, 2021
Smrt je dřina - Chálid Chalífa, Akropolis, 2021

Smrt je dřina

Smrt je dřina je posledním románem Chálida Chalífy, největšího syrského kronikáře probíhající občanské války. Kniha vypráví příběh tří obyčejných lidí, kteří se musí vypořádat s... Čítať viac

Vydavateľstvo
Akropolis, 2021
188 strán
3-4 hodiny čítania

Smrt je dřina je posledním románem Chálida Chalífy, největšího syrského kronikáře probíhající občanské války. Kniha vypráví příběh tří obyčejných lidí, kteří se musí vypořádat s děsivými situacemi... Čítať viac

  • Pevná väzba
  • Čeština
12,60 €

10,37 €

-18 %
U dodávateľa > 5 ks
Posielame do 2 – 3 dní

Naši škriatkovia odporúčajú

Temné sekundy - Karin Fossum, mamaš, 2024

Viac o knihe

Smrt je dřina je posledním románem Chálida Chalífy, největšího syrského kronikáře probíhající občanské války. Kniha vypráví příběh tří obyčejných lidí, kteří se musí vypořádat s děsivými situacemi a jejich jedinou obranou je odhodlání.

Abdallatíf pokojně umírá v damašské nemocnici. Jeho nejmladší syn Bulbul slíbí, že mu splní poslední přání a pohřbí jej v rodné vesnici na severu země. Ačkoliv nebyl Abdallatíf zrovna dokonalý otec a Bulbul nemá se svými sourozenci právě nejvřelejší vztah, přesvědčí svého staršího bratra Husajna a sestru Fátimu, aby ho - a otcovo tělo - na cestě do al-Anábíje doprovodili. Z Damašku tam koneckonců budou za dvě hodiny.

Má to jen jeden háček: Jejich země je rozervaná válkou. Krajina jejich dětství se změnila v labyrint plný válčících ozbrojenců, kteří se neřídí žádnými pravidly a kteří zabíjejí na potkání. A to, co se zkraje jevilo jako neškodný slib, se velice rychle změní v epický, životu nebezpečný úkol. Sýrie už není místem pro hrdiny a rozhodnutí, která bude rodina muset udělat na cestě plné kontrolních stanovišť, nekonečných zastávek, výslechů, zatýkání a vybuchujících bomb, budou mít pro všechny nedozírné následky.
Čítať viac
Počet strán
188
Väzba
pevná väzba
Rozmer
140×200 mm
Hmotnosť
316 g
ISBN
9788074703584
Rok vydania
2021
Naše katalógové číslo
978149
Štýl
vojnový, historický
Jazyk
čeština
Pôvod
Sýria
Vydavateľstvo
Akropolis
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

5,0 / 5

3 hodnotenia

3
0
0
0
0

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie čitateľov

10.4.2022
Uprostřed tlačenice a všeobecného zmatku se Husajnovi vybavilo, jakou úctu vzbuzovaly pohřební průvody v dobách míru. Auta uhýbala z cesty, chodci se zastavovali a v očích jste jim mohli číst skutečnou úpřimnou soustrast. Jenže za války se z pohřebních průvodů stala běžná věc, která vyvolávala akorát tak závist živých, jejichž životy se změnily v bolestivé čekání na smrt.
(s. 12)
~
Zatoužil natáhnout se vedle otce, jako to dělával, když byl jěšte malý, jenže strach mu bránil usnout ve společnosti mrtvého muže. (s. 21)
~
To nejlepší, co může člověk, který chce uprchnout před bolestivými vzpomínkami, udělat, je se jim poddat. Neustálé přehrávání otupí jejich ostří a závažnost. Čas se přelije přes bolest a ona se vsákne do hlubin země. (s. 72)
~
Koneckonců je to bitva a ta neskončí ani snadno, ani rychle. (s. 88)
~
Veľmi dlho som túto útlu knihu čítala. Vlastne ani neviem, prečo som, pre boha, začala čítať knihu o vojne v čase, keď vojna zúri tak neuveriteľne blízko. A možno som ju začala čítať práve preto.
Je to príbeh troch odcudzených súrodencov, ktorí sa snažia splniť posledné prianie zosnulého otca, a tak s jeho mŕtvolou cestujú do rodnej dediny. Cesta, ktorá by za normálnych okolností trvala dve hodiny, trvá niekoľko dní, lebo o normálnych okolnostiach v zemi nemôže byť ani reč.
~
Štýl písania verne korešponduje s absordnosťou a každodennosťou - chladné konštatovanie reality čitateľa zasiahne viac ako sentiment, na ktorý sa počas vojny už aj tak dávno nikto nehrá.
~
Preklad je výborný!!!
Čítať viac
18.10.2021
Táto kniha sa mi ťažko odporúča. Nie preto, že by bola zlá, naopak, ona je výborná. Lenže veľmi surová, brutálna a nešťastná. A absurdná! Dej zasadený do obdobia dlhotrvajúcej občianskej vojny v Sýrii, ktorej je ťažko porozumieť. A do toho traja súrodenci plniaci otcovi posledné prianie, obyčajní ľudia ktorí nechcú byť na žiadnej konkrétnej strane, chcú len prežiť, alebo presnejšie čakajú na smrť, lebo tá si skôr či neskôr príde na každého, obzvlášť v tej dobe a situácii.

V krajine a počas vojny, kedy sú mŕtve telá všade, pohrebné miesta drahé alebo žiadne, ľudia miznú a už sa nenachádzajú, je prianie byť pochovaný v rodnej obci vedľa milovanej sestry priam šialené. No súrodenci Bulbul, Fátima a Husajn predsa len naložia otcovo mŕtve telo do mikrobusu s cieľom prejsť asi 400 km a mnoho checkpointov strážiacich rôznymi skupinami. Popritom sa v mysli vracajú do minulosti, premietajú o vlastných životoch a vzťahoch. Ticho medzi nimi je ťaživé rovnako ako vojna okolo.

Sotva 200 strán, ale je v tom tak veľa, ako dokáže len silný príbeh. Výborne napísané a rovnako výborne preložené, ďakujeme Jitke Jeníkovej. Prečítajte si to, raz, možno postupne, možno rýchlo, ľahké to nebude, ale som presvedčená že ide o dôležitý príbeh súčasnej doby. A nevynechajte doslov!
Čítať viac

Vydavateľstvo Akropolis

Čítať viac

„Neviem o sebe nič dopredu a moje dobrodružstvá sa začínajú až vo chvíli, keď o nich rozprávam.“

Jednoducho je to tak - Gérard Depardieu, Lionel Duroy, 2015
Jednoducho je to tak
Gérard Depardieu, Lionel Duroy