Anna Kareninová

Lev Nikolajevič Tolstoj

Lev Nikolajevič Tolstoj sa narodil v roku 1828 v šľachtickej usadlosti Jasná Poľana ako syn jej majiteľa. Roku 1851 odišiel spolu s bratom Nikolajom bojovať na Kaukaz. Tamojší pobyt podnietil vznik mnohých Tolstojo-vých vojenských poviedok, no predovšetkým veľdiela pozdnej fázy jeho tvorby,...

Okamžitý download
PDF
EPUB
MOBI
15-16 hodín čítania

Ďalšie formáty

Kniha
17,95 €

Monumentálna epická panoráma spoločenského života v Rusku zo začiatku 19. storočia. Hlavná hrdinka Anna Kareninová žije spoločenským životom petrohradskej šľachty...

Čítať viac

Monumentálna epická panoráma spoločenského života v Rusku zo začiatku 19. storočia. Hlavná hrdinka Anna Kareninová žije spoločenským životom petrohradskej šľachty...

Čítať viac

Ďalšie formáty

Odporúčané tituly a kolekcie

Viac o e-knihe

Monumentálna epická panoráma spoločenského života v Rusku zo začiatku 19. storočia. Hlavná hrdinka Anna Kareninová žije spoločenským životom petrohradskej šľachty, pri istej príležitosti sa osudovo zaľúbi do mladého grófa Vronského, kvôli ktorému opúšťa nielen manžela, ale aj milovaného syna. Opojená láskou nevníma spoločenské odsúdenie. Situáciu chce riešiť rozvodom a legalizáciou nového vzťahu, no jej manžel takéto riešenie rázne odmietne. Anna odchádza s milencom a ich dcérkou do cudziny v úsilí uniknúť ťaživej skutočnosti. Po návrate do Ruska si uvedomuje bezvýchodiskové postavenie a čoraz nástojčivejšie sa jej vynára myšlienka, že jediné riešenie je smrť.

Komu sa kniha môže páčiť: Čitateľom kvalitnej literatúry a milovníkom zaujímavých príbehov.
Čítať viac

Všetky formáty tohto titulu

Knihy

Posielame do troch dní
17,95 €

E-knihy a audioknihy

E-kniha
Okamžite na stiahnutie
Ako čítať e-knihy?
PDF
EPUB
MOBI
12,59 €
Ďalšie
Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti?
Dajte nám o tom vedieť.

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Počet strán
109615-16 hodín čítania
Rok vydania
2019
Edícia
Svetová klasika
Naše katalógové číslo
741337
Štýl
romantický, historický
Jazyk
slovenčina
Séria
Svetová klasika / štúdio Tomski & Polanski
Vydavateľstvo
Slovart

Recenzie

Ako sa vám páčila e-kniha?

4,7 / 5

60 hodnotení

14
0
0
0
0

8
8.2.2022
Prekvapenie v podobe klasiky alebo "Ako som chvíľu žila v Rusku"
Týždeň mi trvalo kým som knihu prečítala. Od klasického autora som čakala väčšiu nudu...ale nebola!
Kniha ma celý čas viedla životom šľachty v Rusku nie raz ma pozvala na ples, obed či poľovačku. Nechala ma žiť v Moskve i Petrohrade...na dedine aj v meste, nechala ma prežiť lásku, sklamanie, smrť.
Túto knihu som vzala do ruky bez toho, aby som čo i len tušila aké osudy v nej na mňa čakajú. Čítanie bolo zaujímavé, dokonca aj myšlienkové pochody protagonistov, ktoré ma pri iných dielach nudia, tu ma zaujímali, pretože nešlo len o siahodlhé opisy nálad a pocitov, ale celkom logicky nadväzovali a dopĺňali dianie a boli podstatnou súčasťou kontextu.
Čítať viac
13
Ázijský šampión - Kristína Kironská, Eunika Rejtová
Práve čítam
Ázijský šampión

O knihách, čo ma zaujali, píšem aj tu: https://www.instagram.com/monikabelinova/

Monika Bělinová
26.1.2022
Anna Karenina mi dlho unikala, no konečne prišiel jej čas. Vedela som, že to bude veľkolepé čítanie, vedela som, o čom bude a ako sa to celé skončí, no predsa som bola ohromená Tolstého majstrovstvom.

Dej asi netreba približovať, no podotkla by som, že hoci dielo dostalo názov po Anninom príbehu, približne rovnaká časť obsahu je zameraná na Tolstého alter ego, Konstantina Levina. Musím priznať, že oveľa viac ma bavila Annina linka ako kapitoly z vidieckeho života a Levinove pohľady na ľud, vieru a prácu (hoci boli tak poeticky opísané, že pri čítaní mali na mňa upokojujúci účinok, na kosenie sa odteraz pozerám ako na meditáciu a ďakujem za to) a bez nich by to jednoducho nebolo kompletné. Každá veta má svoj význam a pevné miesto v celom príbehu.

Ocitnete sa v ruskej spoločnosti, kde platia pevné pravidlá, pretvárka smotánky je v kontraste s vášnivou a úprimnou láskou, ale aj životom jednoduchého ľudu na vidieku. Odhalíte človeka vo svojej podstate, holú ľudskú dušu so všetkými snami, túžbami, zlyhaniami, vzostupmi a pádmi, snažiacu sa pochopiť fungovanie sveta a je úplne jedno, či je to chudobný roľník, alebo člen najvyšších kruhov, niektoré veci v živote bolia rovnako, nech ste kdekoľvek v hierarchii spoločenského rebríčka. Ak dosiahnete to, po čom túžite, ešte to neznamená, že budete šťastní.

Čítajte Tolstého, stojí to za to! Anna Kareninová je skutočný klenot, o ktorom by som tu mohla básniť ešte dlho, no môžem vám akurát tak garantovať, že ani zďaleka by to nenahradilo vlastnú skúsenosť nechať sa strhnúť touto nadčasovou klasikou plnou neskutočne nádherných myšlienok o láske, rodine, manželstve, túžbach, ale aj živote na vidieku a v meste, zrade… Je tam všetko.
Čítať viac
Divák
8.11.2021
K filmu
Knihu som nečítal, videl som film a myslím, že osobnosť Anny sa najviac podarilo vyjadriť ruskej kinematografii. Už to, že autorom diela je Tolstoj poukazuje na to, že nešlo o lacný románik čo dokazuje aj zmysel každého významnejšieho slova a deja zachyteného vo filme.
Anna, ktorá sa úplne odovzdala životu čistej lásky a vedome ju prežila, mohla sa po zrade Vronského rozhodnuúť len 2 spôsobmi. Zostať naďalej už iba pozorovateľom života vo svete, ktorý nebol životom, alebo z neho odísť. Obetovala všetko, okrem iného aj syna, ktorému kvôli nekompromisnému Kareninovi zanechala nevysloviteľné otázky a tým aj krutú bolesť.
Najsilnejším dejom a v podstate aj vysvetlením je cesty bola práve jej posledná cesta na stanicu, keď hľadela do rozsvietených okien domov a vyslovila vetu voči jej obyvateľom, žijúcim v lži.
Čítať viac
28
22.1.2021
Klasika
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Na strednej som Annu Kareninovú nečítala avšak po škole som sa do nej pustila a musím povedať že to bolo fakt zaujímavé na to že je to klasika. Anna sa bláznivo zamilovala a opustila nielen manžela ale aj svojho syna, čo si myslím bola veľká chyba. Keď ho chcela spať už jej ho exmanžel nechcel dať na výchovu.... nakoniec sa nevedela zmieriť so situáciou a skočila pod vlak.... Kto má rád ruskú literátúru si iste prijde na svoje. Čítať viac
Martina Fraňová
18.6.2020
Anna K.
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Táto vyše tisíc stranová kniha mi dala naozaj zabrať. Čítala som ju neskutočne dlho. Na knihu takejto zložitosti a veľkosti musíte mať naozaj náladu a potom to ide samozrejme rýchlo. A ja, kým som si našla čas, vôbec si k nej sadnúť, tak sa doba čítania naozaj natiahla. Popri nej som čítala aj iné knihy, ale vždy som sa rada vracala k tomu neuskutočne komplikovanému ruskému kolotoču. Je nádherné, ako Tolstoj popisuje lásku. Od jej začiatkov, kedy si nevšímame chyby na partnerovi, zdá sa nám dokonalý a nechceme nič viac, než byť s ním. Až po to povestné otvorenie očí. Stále ho ľúbime, ale začíname si všímať aj jeho nedostatky. A týmto tempom nás Tolstoj postupne ťahal k zložitejším udalostiam, ktoré sa hlavne odohrávali v hlavách postáv. Na klasiky nie som zvyknutá hlavne v tom, že dej ide veľmi pomaly, naoko sa tam nič významné nedeje a dialógov sa dočkáte veľmi málo. Ale mám pocit, že Anna mi konečne otvorila oči a chápem, prečo sú také preslávené a celosvetovo uznávané. Autor sa v tejto knihe venoval ruskej šľachte, ako dokáže spoločnosť a názor ľudí zraniť jemnú a citlivú dušu, ale hlavne ako sa človek dokáže popasovať so svojimi démonmi. Tie tichučké hlásky, ktoré nám v hlave radia, bývajú často zradné. Ak by sme ich vypustili von a ľudia by nás vypočuli, možno by sme ich dokázali umlčať, ale keď si človek necháva týchto démonov pre seba, často sa to neskončí najšťastnejšie. Čítať nie len Annine myšlienky bolo veľmi náročné. Nemáte tú moc prísť za nimi a pomôcť im. Môžete si však z ich konania niečo vziať. Z tejto knihy som sa naučila to, že človek sa nemôže nechávať unášať svojím domýšľaním. Nie vždy sú veci také, ako si ich človek vykresľuje v mysli. Keby sa len z časti tohto prúdu myšlienok zveril niekomu, komu na ňom záleží, svet by možno nabral iné svetlo. Možno koniec tohto príbehu poznáte. Doteraz mi behá mráz po chrbte, ako to autor dokázal popísať. Ale nemení sa tým to, že Anna Karenina sa zaradila medzi moje obľúbené knihy. Možno tak dlho, ako som ju čítala, budem aj o nej premýšľať. Čítať viac
9
27.5.2020
+++
Práve dnes som Annu dočítala. Dielo, ktoré Tolstoj písal 4 roky je dokonale premyslené, čitateľ sa dostane do mysle každej postavy. Neskutočný opis Anny, jej zmýšľania, depresie, myšlienky, boj, ktorý sa v nej odohrával...
Jediné, s čím som pri čítaní bojovala boli siahodlhé opisy Levinovho hospodárstva, voľby a podobné dlhé časti.
Čítať viac
18

Ďalšie knižné recenzie nájdete aj na mojom instagramovom profile - @knizny.svet :)

Knižný Svet
26.5.2020
Príbeh tejto knihy sa dotýka života vyššej šľachty v Rusku začiatkom 19. storočia. Autor krásne vykreslil charaktery každej z postáv, prostredie aj spoločnosť v tom čase až do tých najmenších detailov. Už dlho som nečítala tak podrobne napísanú knihu.
Celý dej spestruju aj opisy života ďalších postáv.
Páčilo sa mi, ako nám autor hlavnú postavu Anny postupne odhaľoval a príbeh sa nezačínal práve od nej.
Kniha sa číta pomerne ľahko, dej je pestrý. Tolstoj nám v tomto diele krásne opísal city človeka- nie len povrchne, ale prechádzal až do vnútra, hĺbky postáv tak skutočne, až som občas zabudla že čítam knihu a to čo okolo seba "vidím" nie je reálne.
Táto kniha nepatrí len tak nadarmo medzi svetové klasiky a myslím, že každému vie ponúknuť krásne, hodnotné a kvalitné čítanie.
Odporúčam ju každému milovníkovi románov, svetovej klasiky, kvalitnej literatúry a zaujímavých príbehov.
Čítať viac
11

Viac o mojich dojmoch z kníh tu: FB: Hankine knihy IG: Hana.Zet :-) Navždy budem vďačná Astrid Lindgrenovej a mojej mame, ktoré ma spolu s Pipi priviedli k láske ku knihám. Zaťažená som najmä na staré vydania kníh. Keď budem veľká, chcem mať antikvariát :-).

Hana Hana
11.1.2020
Naozaj veľké potešenie z čítania
Anna Kareninová bola moja prvá ruská klasika a ešte ako stredoškoláčka som si ju zamilovala. Tolstoj úžasne vykresľuje postavy, prostredie i vtedajšiu spoločnosť a jej fungovanie, kniha sa číta sama. Príbeh vôbec nie je klišé, aj vďaka tomu, že hlavnú dejovú líniu sprestrujú osudy ďalších postáv. Vrátila som sa k nej už ako dospelá žena a matka a vychutnala som si ju ešte viac. Určite budem pokračovať ďalšími Tolstého dielami, bol výnimočný a vynikajuci rozprávač. Čítať viac
Čitateľ
3.10.2019
Skvost
Úchvatné veľdielo od brilantneho obdivuhodneho spisovateľa. Milujem Tolstoja a vrelo odporúčam tiež jeho knihu Vzkriesenie. Žiadne ine knihy ma neoslovili v takej miere ako práve od tohto autora. Oslovujú ma hlavne jeho osobné postoje, ktoré vkladá do svojich postáv a do dejov. Kto ho pozná, ten to pochopí. Čítať viac
5
20.9.2019
Nebojte sa Anny
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Tak po prvotných obavám o to, či túto knihu (zatiaľ najrozsiahlejšiu zo všetkých ,ktoré som čítala, keď nerátam právnickú literatúru :D ), som ju po približne mesiaci zdolala. Musím povedať, že kniha sa čítala naozaj ľahko a keď ma pohltila, tak som koľkokrát ani nevedela prestať. Trošku ma prekvapilo, že hlavná hrdinka sa objavila tuším až na strane 83, ale vôbec to nevadilo. Povedala by som, že dejová línia Anny a Alexeja bola na rovnakej úrovni ako Levina a Kitty. Mimochodom, Levin mi zo všetkých postáv prirástol najviac k srdcu a som rada, že to celé prežil v zdraví a podstate aj šťastí. Myslím si, že kniha by mohla byť o niečo kratšia, keby boli vynechané tie nudné pasáže týkajúce sa poľnohospodárstva, volieb a podobne. Ale možno by potom ten zvyšok nemal také čaro. Annino správanie na konci ma dosť poburovalo, ale asi by som na jej mieste byť nechcela. Len mohla trochu viac dôverovať Alexejovi. na záver len poviem, že knihy má krásny obal a je proste celá super. Odporúčam! Čítať viac

Čítať viac
Čítať viac

„Človek je bohatý v pomere k počtu vecí, ktoré si môže dovoliť opustiť.“

Walden - Henry David Thoreau
Walden
Henry David Thoreau